ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 17.05.2015
ÎNSCRIS: 26.07.12
SEP-2014

încărcat de pe telefon!

Vacanta activa

Ne-am imbarcat pe vasul Costa Favolosa in Savona. Am sosit in Savona cu o zi inainte si am avut timp de plaja si de vizitare a orasului, dar si de o grozava gustare de fructe de mare prajite si peste prajit, in parcul orasului. In Savona am vizitat cetatea unde e intrare libera, catedrala Maria Assunta unde se afla o a doua capela sistina, numita asa pentru ca a fost construita la ordinul papei Sisto al IV-lea, zona de langa port cu numeroase restaurante si magazine.

Imbarcarea a fost destul de rapida, am asteptat doar vreo ora, dar spre deosebire de alte croaziere cu alte linii, in sala de asteptare nu am primit nici macar un pahar cu apa gratuit. Pachetele de bauturi pe care le-am cumparat au costat cam o data si jumatate mai mult decat la MSC.

Ne-am urcat pe vas si am mers la masa, pentru ca nu era gata pregatita cabina. Cand am ajuns in cabina am avut o surpriza placuta, ceea ce ne-a facut sa trecem peste ceea ce ni s-a parut culmea zgarceniei, adica sa scrie ca daca vrem kit de cusut sau casca de dus trebuie sa le platim. Surpriza a fost ca am platit cabina interioara garantata, cea mai ieftina, am primit cabina exterioara, ceea ce stiam inainte de imbarcare, insa cabina exterioara era mare cat o cabina cu balcon, dar cu suprafata balconului cu tot, si spre deosebire de celelalte croaziere cand la cabina de trei persoane al treilea pat se cobora noaptea din tavan si nici vorba de canapea, aici a treia persoana a dormit pe canapea.

Cabina era la nivel inferior, ceea ce a fost oarecum spectaculos atunci cand vantul a batut atat de tare incat ridica apa care se izbea de geam. Sigur ca daca ai cabina la nivel inferior trebuie sa urci multe etaje pana la bufet si la piscina, si trebuie sa astepti liftul sau sa urci pe scari, dar erau multe lifturi, dintre care cele din atrium cu pereti transparenti.

Atrium este zona din mijlocul vaporului unde este un spatiu gol pe mai multe etaje, si unde sunt baruri cu muzica live, receptie, magazine.

Vasul Costa Favolosa este lansat la apa in 2011, este din clasa Concordia, are un vas identic Costa Fascinosa, are cam 1500 cabine, capacitate de 3800 de pasageri si vreo 1000 de membrii ai echipajului, o lungime de 290 m, si are 4 piscine din care 2 interioare cu acoperis retractabil, 5 jacuzzi, cinema 4D, simulator de formula 1, teatru pe 3 etaje, casino, capela, aquapark cu tobogane si o zona de joaca pentru copii, spa, sala de gimnastica, magazine, biblioteca, 1 restaurant bufet, 2 restaurante a la carte si 2 contra cost, discoteca, un ecran mare pe care se pun filme pe puntea superioara, pista de joging, 13 baruri, teren de sport multifunctional, etc.

Desi este un vas de marime mijlocie, nu sunt cozi la bufet, pentru ca mancarea este asezata in mai multe zone, insa e coada la dozatorul de apa. La micul dejun sunt sucuri la dozator, cu coada, apa, ceai, lapte, cafea si gheata, iar la pranz si cina numai la bufet sunt apa, ceai, lapte, cafea si gheata. Intre mese si la cina la restaurantul a-la-carte nu e nici macar apa, decat contra cost vreo 2 eur plus 15% taxa de serviciu, costa o sticla de apa de 1,5 l, dar iesiti mai ieftin daca luati pachetul de apa, unde ar iesi cam 1,5 eur sticla de 1,5 eur fara taxa de serviciu. Insa nu e nicio problema daca luati apa de la dozatoare atanci cand e deschis bufetul in sticle de 0,5 l si o puteti bea in camera.

A fost seara festiva, seara italiana unde toata lumea trebuia sa se imbrace la cina in culorile steagului italian, rosu, alb si verde si ni s-au dat cocarde din hartie creponata cu culorile steagului, iar in aceasta seara s-a cantat muzica italiana, o petrecere nocturna la piscina cu tinuta in alb si seara capitanului, cand se serveste cu sampanie si se pot face poze cu capitanul. Porturile au fost:

Barcelona, unde pentru ca mai fusesem de vreo 3 ori inainte, am preferat doar o plimbare pe jos pe bulevardul Rambla si in Cartierul Gotic.

Palma de Mallorca unde dimineata am luat o excursie cu catamaranul, care inconjura insula, a oprit de 3 ori pentru baie in mare si s-au servit pe vas sandvisuri si sucuri la cutie, apoi dupa masa am mers pe jos in port, am vizitat catedrala si plaja oraseneasca.

Ibisa, dimineata am mers la plaja pe jos in cum cobori din vapor in dreapta, peste deal, plaja Talamanca si dupa masa am luat vaporasul cu 4 eur dus intors pana in centru, dar se putea merge si pe jos pe malul golfului sau cu autobuzul, iar in centru am vizitat D' Alt Villa cetatea, catedrala si magazinele. Tineretul a avut timp sa mearga si la discoteci, caci plecarea din port a fost la ora 4 dimineata.

Roma, am luat excursia Roma in libertate, ceea ce inseamna ca un autocar ne-a dus de la Civitavecchia pana in Roma, cca 2 ore, am avut vreo 5 ore de plimbare pe cont propriu si retur cu autocarul. Se poate merge pe cont propriu pana in Roma si cu trenul, dar am vrut sa nu avem grija cu orarul trenurilor si cu aglomeratia din tren.

Palermo. Am mers pe cont propriu, pe jos, am vazut cladiri istorice, parcuri, catedrala, am facut poze. Se poate mege si cu autobuzul hop-on hop-off.

Si am ajuns inapoi in Savona, de unde am luat trenul pana la La Spezia, unde am mai stat o saptamana ca sa vizitam Cinque Terre (vezi impresii).

Trimis de dianamea in 17.05.15 23:35:44
Validat / Publicat: 18.05.15 00:16:31
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în #CROAZIERE.

VIZUALIZĂRI: 3613 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (dianamea); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P07 atrium

AleDia [10.03.17 08:38:04] »

@dianamea: Foarte frumos articolul.

Am o intrebare. Din Romania pana in Savona cum ati ajuns? Ati luat avionul pana la Genoa si apoi cu trenul?

Ma intereseaza cam cat costa sa ajungem de la un aeroport din Italia pana in Savona.

Multumesc.

dianamea CONS. ONORIFIC AFA / #CROAZIERE [10.03.17 12:08:28] »

@AleDia: Din Milano pana in Savona am mers cu trenul, care face intre 2 ore jumatate-3 ore jumatate, depinde de viteza trenului si costa intre 15-25 eur de persoana pe sens, depinde de categoria trenului. Trenurile sunt destul de dese, cam din 2 in 2 ore. Nu am facut rezervare la tren, ci am luat biletele de la automatul din gara Milano. Puteti lua avionul pana la Milano, pentru ca gasiti multe curse low cost. Preturile si orarul trenurilor din Italia le gasiti pe site-ul www.trenitalia.com.

Noi am mers din Bucuresti in Budapesta cu oferta FORTUNA de la CFR cu vagon cuseta, apoi cu un tren din Budapesta la Viena, drum de 2 ore, cost 13 eur, din Viena la Milano cu tren de noapte, vagon de dormit. La intoarcere am mers cu trenul din Savona la La Spezia, unde am stat cateva zile sa vizitam Cinque Terre, din La Spezia am mers cu trenul la Milano, din Milano la Viena cu tren de noapte si din Viena la Bucuresti cu oferta SMART de la CFR pentru trenul DACIA. Am mers cu trenul 2 nopti pe drum cu vagon cuseta sau de dormit, pentru ca ziua sa vizitam orasele de pe drum: Budapesta, Viena, Milano si zona Cinque Terre.

AleDia [10.03.17 14:00:53] »

@dianamea: Multumesc frumos pentru lamuriri

AleDia, dianamea