ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 17.05.2015
DIN: bucuresti
ÎNSCRIS: 16.05.15
AUG-2013

Relaxare in Veliko Tarnovo si Arbanassi

Pe la inceputul lui 2010 un coleg de munca imi povestea despre un sejur reusit in fosta capitala medievala a Bulgariei - Veliko Tarnovo. Entuziasmul lui si distanta de aproximativ 160 km fata de Bucuresti mi-au starnit interesul si am inceput documentarea pe net.

Dupa indelungi cautari m-am oprit asupra hotelului Panorama, hotel cu piscina interioara incalzita mare, sauna, jaccuzzi. Mi-a mai placut hotel Yantra cu vedere spre cetatea Tsarevets, dar in final am ales Panorama.

Cand scriu aceste randuri am reusit sa vad si camerele hotelului Yantra si zona de spa - pot spune fara dubii ca sunt comparabile din toate punctele de vedere - adica camere curate, mari, cu system centralizat de incalzire/racire si zone de spa foarte bine puse la punct... aa si fara balcoane.

Astfel revenind, in martie 2010 aveam o rezervare de 3 zile pentru 2 persoane la hotel Panorama din Veliko Tarnovo.

Drumul pana la Veliko l-am parcurs cu masina personala in aprox 2 h 30 m fara nici un fel de peripetii- chiar daca distanta e scurta sunt punctele vamale de trecut, vignieta de cumparat, teama de politia bulgara... deci cam asta e timpul testat si in alte dati.

Era pentru prima oara cand intram in Veliko si desi citisem ca este un oras asezat pe deal si vedeam casele inaltandu-se periculos deasupra soselei nu am realizat dispunerea acestora in realitate; si astfel cu gps -ul ajungem pe strada principala din veliko in fata hotelului Panorama... hotel care conform descrierii de pe site se conturase intr-un anumit mod in mintea mea - iar in realitate era o cladire cu 1 etaj cu o receptie frumoasa si cateva locuri de parcare. Colac peste pupaza mai in fata putin, pe partea opusa se afla hotel Yantra care arata intr-un mare fel. Cum eu ma ocupasem de rezervare incepusem sa ma cam rusinez si enervez in acelasi timp.

Ok nu aveam ce face asa ca am parcat langa locurile rezervate ale hotelului. Imediat un bellboy m-a abordat si afland ca sunt client al hotelului mi-a recomandat sa parchez masina in locurile rezervate ale hotelului pentru ca exista riscul de furt, imediat trezindu-mi in minte toate povestile cu masinile furate in Bulgaria. Era din ce in ce mai bine. Parcam, intram la receptie (eram foarte curios ce camera o sa primim) si mi se inmaneaza cheia de la camera 344 la etajul -3 :)

Si de abia acum m-am prins... de la receptie hotelul se intindea in jos si nu in sus toate camerele avand priveliste spre rau in hau (frumos) iar celalalt perete era sprijinit pe versant. La ultimul etaj -5 se afla centrul spa.

Detaliile organizatorice fiind acum rezolvate ne-am putut bucura de sejurul de 3 zile, in urma caruia am decis sa ne intoarcem in 2012 si in 2013.

Avand in vedere ca era martie si afara ningea nu ne-am plimbat foarte mult prin oras - am petrecut mai mult timp la centrul spa in care sauna, piscina, Jacuzzi erau incluse in pretul camerei. A fost o relaxare totala.

Despre oras va pot spune ca este destul de mic, in jur de 70 - 80.000 locuitori iar partea veche a orasului are 3 strazi pietonale in stil medieval... adica din piatra, inclusiv cladirile - iar la parterul lor sunt tot felul de magazine cu suveniruri si alte obiecte artizanale si cateva restaurante. Nu este foarte aglomerat si iti confera un sentiment de liniste.

Principalul obiectiv turistic este cetatea Tsaravets... ma rog ruinele cetatii- despre care nu o sa va vorbesc prea mult intrucat din poze se vede mai bine iar despre istoria ei aflati pe wk.

Deci, dupa cum probabil v-ati dat seama cetatea nu m-a impresionat, in schimb ce m-a impresioant foarte tare a fost mancarea si preturile practicate (ieftine). Nu ma pricep prea bine sa vorbesc depre mancare dar daca ajungeti la Veliko trebuie sa incercati neaparat macarurile traditionale servite in vase de lut si salatele bulgaresti. In materie de bere - Zagorka din ce imi amintestec e mult mai buna decat kamenitsa. Va recomand restaurantul Pizza and Grill EGO - ultima oara am mancat in 2013 si prima data in 2010 - a ramas excellent numai ca s-a aglomerat destul de tare.

Revenind la excursie in ultima zi am facut o deplasare in satul Arbanassi situat la 5 km de Veliko, sat construit din piatra in sec XIV - XV si inclus pe lista Unesco. Desi era martie si nu era un timp tocmai imbietor pentru plimbari cele cateva ore petrecute in satul de piatra m- au impactat atat de tare incat peste 2 ani, in 2012 am revenit in zona Veliko cu cazare direct in Arbanasi la Hotel Rachev Residence.

Si acum sa va povestesc un pic de Arbanasi - loc pe care il indragesc foarte tare si la care ma voi intoarce cu drag ori de cate ori voi avea ocazia. Ce poti face in Arbanassi? nimic - absolut nimic - te relaxezi; daca ai un job stresant intr-o multinationala 3 zile la arbanasii sunt cel mai bun medicament de revigorare. Mancare buna si ieftina servita in gradinile foarte bine ingrijite ale pensiunilor, relaxarea la piscina si o plimbare scurta seara prin sat sunt ingredientele unui sejur reusit (daca asta vreti).

In ceea ce priveste cazarea preturile variaza intre 35 - 60 eur camera dubla /noapte. Noi am stat pana acum la Rachev Residence (dar am observat ca au urcat preturile foarte tare in ultimii ani) si la Izvora 1 si Izvora 2.

La Rachev am rezervat un apartament si am avut supriza sa primim o casa separata in curte cu terasa si gratar propriu - foarte faina... dar cred ca nu mai ramasese nimic liber- norocul nostru :).

La Izvora 2 se merita numai camerele de la parter care au acces direct la piscina cocheta din gradina.

Cum va spuneam gradinile pensiunilor unde se poate servi masa fac deliciul locului; astfel gradinile de la Izvora si Arbanasi Xan sunt cele mai frumoase si mai exista o terasa foarte draguta cu o priveliste unica la Kaloyanova Fortress. Este un hotel - stil cetate aflat la cativa km deasupra satului. Interiorul este un pic exagerat dar terasa este foarte draguta, mancarea este buna si se canta si muzica live. La Arbanasii Xan macarea este buna dar se serveste foarte foarte greu. Nu va pot recomanda insa restaurantul de la Rachev Residence - locatie e superba nu si mancarea. Daca sunteti iubitori de istorie exista si cateva muzee si biserici foarte vechi despre care puteti gasi informatii pe net.

In concluzie va recomand Veliko Tarnovo /Arbanassi pentru cateva zile de relaxare binemeritata.

Trimis de bogdanescu07 in 17.05.15 01:55:19
Validat / Publicat: 17.05.15 03:22:43
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA.

VIZUALIZĂRI: 2014 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (bogdanescu07); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 poza din camera de hotel

[17.05.15 03:15:20]

@bogdanescu07: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Pe viitor n-ar fi rău, însă, să desparţi recomandările despre cazare de cele referitoare la zona vizitată - în două articole distincte, unul de tip "de cazare" şi unul de tip "de călătorie".

Ne-am bucura, de exemplu, să putem citi impresiile tale de la Panorama sau Rachev Residence scrise ca articol (review) nou.

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă)

• Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Veliko Tarnovo și împrejurimile: