ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 16.06.2008
DIN: RO
ÎNSCRIS: 16.06.08
JUN-2007

A fost minunat

Am revenit din Tunisia de citeva zile si pot spune ca , din punctul meu de vedere, a fost minunat!

Ce scrie pe diverse site-uri despre hoteluri si despre agentii este tare subiectiv. De fapt totul depinde de tine, de cit esti de pretentios, de ce vrei sa faci in timpul sejurului , cu cine mergi etc. Probabil standardele mele or fi mai scazute, de vreme ce eu am fost foarte multumita la El Hana Beach ( de trei stele ...), unde am ajuns cu agentia cea mai ponegrita pe forumuri (Best Reisen). E adevarat ca in noaptea petrecuta la hotelul Oasis (de patru stele), la Kebili, in prima zi a excursiei in Sahara, ne-a fost cam ciuda pentru ca ne-am dat seama ca pentru cam 200 de euro de familie am fi putut avea conditii mult mai bune. Adica mobilier mai placut , o baie mai frumoasa, televizor , mincaruri mai rafinate si un ambient mai frumos cind iesi din camera.

La El Hana Beach a fost curat (cearsafurile impecabile, curatenie in fiecare zi), nu am vazut mucegai, mocheta mizerabila, obiecte sanitare defecte, mirosuri neplacute etc cum ma asteptam dupa cele citite pe net. Este foarte adevarat ca am dat bacsisuri. 10 Euro in voucher la cazare si am avut o camera ireprosabila, cu vedere la mare, la etajul 5. Sint aproape sigura ca receptionerii au o tactica de a da camerele cu vedere spre strada celor care nu dau nimic la cazare. Dintre romanii din grupul meu, la intilnirea de a doua zi cu reprezentantul agentiei, doar noi, prietenii nostri si inca o familie aveam camere cu numar impar, cu vedere superba spre mare. Restul, mai mult de zece cupluri, erau probabil asteptati la receptie...

Am lasat in fiecare dimineata 1 dinar pentru femeia de servici si am dat in fiecare seara 1 dinar baiatului de la sala de mese care supraveghea masa la care am fost noi repartizati. A, am dat si 5 dinari resposabilului de sala in prima zi, pentru ca i-am cerut ca masa sa nu fie la fereastra, unde mi se parea ca e mai cald si ca sa nu mai plaseze si pe altii la aceeasi masa. Poate si pentru ca am dat bacsisuri (dar nu am cum sa mai aflu daca asta este motivul...) am vazut numai fete zimbitoare, amabilitate si nu am avut nici un motiv ca sa ma pling de servicii. Un minus, totusi, pentru masa de dimineata, unde mincarea era mai slabuta in ceea ce priveste diversitatea dar te descurci oricum (oua fierte +/- omleta, croissante foarte bune, dulceturi, brinzeturi, uneori cremvursti si in fiecare zi un fel de salam care nu mi-a placut de loc ). Masa de seara in schimb ne-a impresionat foarte placut , de fiecare data. Daca ne-a placut noua, la hotel de trei stele, e clar cam cum e mincarea la 4-5 stele... Daca nu puteti trai fara carne de porc ( sau, mai rau, nu mincati oaie, vita etc, asa cum e sotul meu :) ) ati incurcat-o! De fapt, mai bine mergeti in alta parte!

Intirzierile avioanelor sunt imposibil de prevazut, depinde de cita bafta ai. Noi, de exemplu, cu Nouvelair am avut o intirziere de circa 30 de minute la plecare (fata de ora initiala 17) pentru ca " nu se gasea pasaportul unei doamne " si de 2 ore (!!) la plecare, fata de ora initiala 18, din cauza " intirzierii unei alte curse aeriene".

Imi pare rau ca nu pot scrie acum mai multe despre atitea lucruri care mi-au placut in Tunisia. Poate mai revin cu amanunte. Sa dau si eu citeva sfaturi celor care se pregatesc de plecare:

- daca vreti sa vorbiti la telefon cu cei de acasa: exista taxi phone, unde minutul costa cam 1,5 dinari dar mult mai bine este daca luati cu voi telefon mobil care nu e blocat intr-o retea si va faceti abonament la Tunisiana (5 dinari pentru cartela sim cu numar, apoi cartele de reincarcare incepind de la 5 dinari). Minutul cu Romania costa numai 0,54 dinari. Am avut abonamente si eu si sotul si a fost tare bine ca puteam comunica atunci cind mai plecam hai-hui prin magazine.

- din punctul meu de vedere e recomandabil sa dai cei 10 euro de la inceput si nu merita sa te zgircesti cu micile bacsisuri la personalul din hotel.

- inarmati-va cu mult calm daca vreti sa cumparati de la magazinele care nu au preturi fixe. Noi ne-am enervat tare primele zile, dupa aceea am invatat sa ne tirguim si noi. Oricum, de fiecare data, chiar dupa tirguiala, am ramas cu senzatia ca am fost pacaliti... Ca fapt divers, in excursia in Sahara, ghidul nostru, Lotzi, care a fost admirabil din toate punctele de vedere, ne-a spus ca musulmanii se roaga de 5 ori pe zi dar ca initial Allah ar fi cerut sa se roage de 50 de ori. Dupa rugamintile repetate ale profetului Mohamed, Allah s-a multumit cu 5 rugaciuni. (Sa ma scuze cunoscatorii, asa am inteles eu.) Atunci am ris si am spus aha ! deci obiceiul tirguielii e vechi tare la ei si s-au tirguit pina si cu Allah ...

- sub nici o forma nu ratati excursia in Sahara, chiar daca e uneori chinuitor de obositor! Dintre excursiile organizate, as fi mers in excursia la Friguia Park , care la Best Reisen e cuplata cu o cina intr-un restaurant traditional, cu spectacol de muzica africana. Pentru ca urasc excursiile in grup si fugareala prin muzee, eu mi-am facut programul meu propriu si am calatorit cu trenul, louage-ul, asa-zisul metrou (metro leger si TGM), care de fapt nu merge sub pamint, cum credeam eu... A fost mult mai ieftin si am putut sa merg unde am vrut eu si sa stau cit am avut chef. In prima zi am plecat la Friguia Park, unde am stat 4 ore si am vazut si spectacolul cu leii de mare. In a doua zi am fost la Sidi Bou Said. In a treia zi am fost la Kairouan . In a 4-a si a 5-a zi SAHARA !!! In a 6-a zi m-am rasfatat la centrul de talasoterapie de la Abou Nawas Boujafaar (nu am avut curaj sa merg in oras, impreuna cu localnicii, dar am vrut sa vad cum e la hammam si bine am facut...). Au mai ramas foarte multe de vazut pentru la anul, cind voi lua un sejur de 10 zile la un hotel de 5 stele din PEK.

- fructele sunt ieftine, extrem de dulci si parfumate; am mincat foarte bine si ieftin la Planet Food - aproximativ vis a vis cu El Hana Beach. De exemplu: o pizza buna, imensa, un platou foarte mare cu diverse fructe de mare cu sos de usturoi si o sticla de apa plata 15 dinari . Tot ce am mincat la restaurant sau chiar pe strada a fost delicios. Sistemul de demipensiune a fost foarte bun pentru mine.

Poate mai revin cu niste poze.

Trimis de auriciu in 16.06.08 09:53:28

VIZUALIZĂRI: 1575 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (auriciu); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 mobilier minimal dar suficient pentu putinul timp petrecut in camera
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 0 PMA (din 0 vot)

fulgerica
[22.09.09 14:39:38]

Am fost la el hana beach de 4 ori. L-am preferat ptr ca este in oras, aproape de toate. Acum 10 ani nu calca picior de est european in complexul el hana.

Hotelul a decazut asa ca au scazut pretul la cazare si pretentiile. De fapt el hana are si un alt specific pe care-l intelegi cam pe la a doua vizita. Este BORDEL pentru doamne, atat romance cat si poloneze, nemtoaice, etc. Un gigolo te costa cam 40 de dinari /zi. Am avut si o mamaita din bucuresti cu chilotii in flacari care cred ca a primit camera cu tot cu gigolo, asa ca nu a pierdut vremea. In rest destul de rapanos hotelul, cu instalatii vechi, carcalaci.

Daca mergeti la acest hotel trebuie sa va cumparati musai o fiola de REGENT -120000 lei vechi cu, care sa va stropiti prin camera sa nu carati cu dvs carcalaci in romania. Piata este aproape, totul la indemana.

Nu dati el hana pe Orient palace de 5 stele care este in camp intre balarii.

fulgerica
Alte impresii din această RUBRICĂEl Hana Beach: