ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 16.05.2015
DIN: Ploiești
ÎNSCRIS: 06.03.12
AUG-2014

Cazare bună aproape de lacurile alpine din Salzkammergut

Având în vedere frumusețea locurilor din această regiune alpină austriacă, nici că ar fi contat prea mult gradul de satisfacție al cazării noastre în această pensiune. Însă, din întâmplare, am nimerit o unitate de cazare la fel de frumoasă ca și locurile pe care le-am vizitat. O clădire superbă, cu o arhitectură specifică localităților alpine din Austria, cu brazi împrejur și balcoane pline cu flori.

Localizare

Clădirea este situată la trei km de centrul orașului Gosau, într-un loc cu peisaje mirifice, la poalele masivului Dachstein West, o zonă de ski foarte cunoscută în această regiune. Lacul Gosau (Vorderer Gosausee), și locul de unde se pot face numeroase drumeții cu piciorul sau cu mijloacele de transport prin cablu, se află la aproximativ 4 km. Distanța până în Salzburg este de 75 km, iar până în Hallstatt, perla regiunii Salzkammergut, sunt 14 km.

Se ajunge destul de ușor la pensiune, dar nu după adresa de pe Booking.com (strada Gosau), pentru că în orașul Gosau majoritatea străzilor se numesc așa. Neavând coordonatele GPS în Igo-ul nostru, am indentificat pe hartă poziția exactă și am nimerit din prima.

Venind dinspre Salzburg, din centrul orașului am făcut dreapta pe drumul ce duce la lacul Gosau (strada Gosausee Bezirk ), am trecut de centrul de informare turistică Dachstein West situat pe dreapta și după trei km, tot pe dreapta, am găsit pensiunea. Propritatea se vede din strada principală, nu are gard, practic se intră cu mașina direct în parcare.

Pensiunea

Așa cum spuneam mai sus, pensiunea este o clădire foarte frumoasă situată situată într-o zonă superbă, Gosau-Hintertal, având peisaje superbe cu masivul muntos Dachstein. Este o clădire cu parter, etaj și mansardă, dispune de camere single, double și apartamente. Are un bar, o sală de mese pentru MD, parcare proprie, loc de joacă pentru copii, loc pentru făcut grătar, masă de tenis, depozit de schiuri. Restaurantele și magazinele sunt la 1 km de pensiune, iar teleschiul Hornspitzlift la nici 600 de metri.

Camera

Camera în care am locuit, deși nu prea mare, este una confortabilă, un pat dublu mare, așternuturi curate și pardoseală din lemn acoperită cu o mochetă pufoasă. Are televizor cu ecran plat și canale prin satelit, aparat de radio, un mic birou încadrat de două fotolii, veioze rustice și diferite tablouri pe pereți. Mobilierul din lemn nou și foarte bine întreținut. Din balcon se pot admira în depărtare siluetele crestelor muntoase ale masivului Dachstein, iar începând de sub fereastră o frumoasă poieniță de un verde crud și străjuită de o pădure de brazi. HiFi-ul gratuit funcționează impecabil în toate camerele pensiunii și este gratuit.

Baia

Baia placată cu faianță, foarte curată și dotată atât cu cabină de duș, cât și cu o cadă mare. În baie găsim articole de toaletă gratuite, uscător de păr, prosoape de diferite mărimi, curate și apretate, iar pe jos o mochetă pufoasă din lână. Este foarte bine iluminată, are o oglindă mare, iar apa caldă curge non stop.

Parcarea

Parcarea gratis este suficientă pentru numărul total al camerelor pensiunii și se află pe toată lungimea aleii din fața recepției. Nu este păzită de personalul pensiunii, însă există montată o cameră de luat vederi. Aleea-parcare este străjuită de numeroase aranjamente florale și are în jur mult spațiu verde.

Recepția

Recepția se află la parter, nu este prea mare și este decorată cu tablouri și trofee de vânătoare. Intrarea se face printr-o verandă din lemn foarte frumoasă, cu o mulțime de flori atât în interior, cât și în exterior. Insigne, talouri, trofee de vânătoare și obiecte de artizanat găsim și pe interiorul scărilor sau pe holurile de intrare în camere.

Personalul

Personalul, cel puțin cel de la recepție, mi s-a părut puțin protocolar, mă așteptam să ne copleșească cu amabilitatea (cum o fac mulți dintre muntenii noștri). Totuși, atunci când am cerut informații despre zonă, ni s-au dat imediat împreună cu unele pliante turistice. Mai dornică de conversații a fost o doamnă de la barul din sala de mese, cu care am schimbat câteva cuvinte în engleză (mai mult prin semne). Aici am plătit,cu cardul Vista,costul cazării la pensiune.

Concluzie

Recomand această unitate de cazare în primul rând pentru confortul deosebit, raportul calitate-preț, apoi pentru că se află într-un loc ideal de unde se pot vizita destul de ușor majoritatea lacurilor din regiunea Salzkammergut.

Vacanțe cât mai plăcute!

Trimis de traian.leuca † in 16.05.15 14:30:51
Validat / Publicat: 16.05.15 15:51:55
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în AUSTRIA. A mai fost în/la: Basel, Interlaken, Viena, Linz, Salzburg

VIZUALIZĂRI: 2087 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P08 Crestele munților Dachstein văzute de la Fruhstuckspension Pachler din Gosau, Austria.
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 60.00 EUR pe cameră

[16.05.15 14:38:07]

Bună recomandarea!

traian.leuca †AUTOR REVIEW
    [16.05.15 15:23:39]

@webmasterX -Coordonatele sunt corecte (chiar în fața recepției).

• SOCIALs