ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 14.05.2015
ÎNSCRIS: 27.08.13
MAY-2015

TIMP CITIRE: mai puțin de 1 MIN

Restaurant Noir

Un restaurant minunat, personalul profesionist, servirea impecabila, mancarea foarte buna si frumos servita. Am fost surprinsa sa gasesc o astfel de atmosfera eleganta - cu lumanarele aprinse, muzica in surdina, lumina difuza, flori pe masa si totul asortat.

Personalul foarte atent la detalii - in majoritatea locurilor in care am fost sa mananc, daca solicitam un ceai de fructe/de menta imi aducea ceai verde cu menta, aici chelnerul a specificat imediat ca ceaiul este si verde cu menta sau simplu.

Mancarea a venit foarte repede, aranjata deosebit, cu personal amabil si o atmosfera placuta. Recomand cu caldura!

Trimis de Scufitza in 14.05.15 14:44:48
Validat / Publicat: 14.05.15 15:56:52
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în PIATRA NEAMȚ.

VIZUALIZĂRI: 2112 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Scufitza); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[14.05.15 16:19:47]

@Scufitza - Unde se află, mai exact, acest restaurant? Şi nu ai nici o poză cu care să ne convingi să mergem şi noi acolo?

Trebuie să-ţi spun că eu am copilărit în Neamţ, am plecat de mult de acolo, dar mă întorc cu drag ori de câte ori am ocazia. M-aş fi bucurat să aflu şi alte detalii despre această locaţie în ideea că îmi vor folosi în viitor.

Qvadratvus
[15.05.15 00:43:47]

Se află la stînga Cinema Pietricia, "peste stradă" și ceva mai spre Cuiejdi. Am mâncat odată acolo acum vreo 2 ani și s-a întâmplat ca din oferta expusă în meniu, la masă să se vină cu "nu mai avem ..." Fiind restaurant "cu fițe", prețurile sunt ceva mai mari, dar comparabile cu ale altor restaurnate "de fițe" din oraș.

[15.05.15 10:40:52]

@Qvadratvus - Mulţumesc foarte mult pentru detalii!

Nu mă îndoiesc de faptul că - chiar dacă nu aş fi nimerit Restaurantul Noir - nu aş fi suferit de foame în Piatra Neamţ. Mă întreb însă cum poate cineva să ne recomande "cu căldură" un restaurant când nici măcar nu ne spune unde este. O poză... ar fi fost prea mult. Ce a mâncat acolo, dacă a fost ceva cu specific local, care au fost preţurile?

Mi-ar plăcea ca cei care scriu pe AmFostAcolo să dea cât mai multe detalii despre locaţia la care fac referire şi să fie mai reţinut în a recomanda sau a nu recomanda. La urma urmei, analizând detaliile furnizate, fiecare va decide (după preferinţe, după buget, etc…) dacă locaţia respectivă i se potriveşte sau nu.

ScufitzaAUTOR REVIEW
[15.05.15 15:54:02]

@iulianic - In primul rand, in ziua de astazi nu cred ca este atat de dificil sa dea cineva cautare in google si sa vada ca primul rezultat este tocmai restaurantul Noir. Eu personal nu intru in restaurant si fac poze, deci nu am avut de unde sa incarc o poza, iar cele de pe internet le puteti vedea nu e nevoie sa le incarc aici. Tot ce spuneti mai sus- unde e localul? tot pe site-ul restaurantului se gaseste adresa (eu nu sunt din Piatra Neamt deci nu pot preciza ca e langa magazinelul cu paini din strada X sau alte detalii de acest gen), preturile, manacare? - tot pe site!!! Este meniul publicat acolo. Eu consider ca AmfostAcolo este locul in care o persoana poate scrie tocmai ce nu se poate vedea pe un site, informatii care nu se gasesc pe internet. Nu in ultimul rand consider ca acest site nu e facut ca alte persoane sa critice informatiile aduse de cineva. Daca eu am dorit sa imi spun parerea despre acest restaurant si eventual mai erau alte intrebari raspundeam cu placere- in limita timpului disponibil, totusi, vreau sa cred ca aici nu se pune problema in felul acesta- "cum poate cineva sa ne recomande? ". Am intrat cu placere sa fac acest review restaurantului si sa il recomand, nu ca sa se puna intrebarea de ce l-am facut.

[15.05.15 16:07:28]

@Scufitza - Văd că eşti foarte supărată. Îmi pare rău. Intenţia mea era nu de a te supăra, ci de a te face să priveşti în jur, aici, pe AmFostAcolo şi să vezi cum se fac - în general - articolele despre o anumită locaţie, mai ales despre una mai puţin cunoscută publicului larg.

Sunt convinsă că tu te-ai simţit bine acolo, altfel nu ai fi scris articolul de faţă. Dar, trebuie să ştii că aici se aşteaptă detalii, eventual cu link la site-ul restaurantului. Dacă pentru toate detaliile mă trimiţi la site, atunci de ce să mai citesc articolul tău?

F2A1C
[15.05.15 17:44:03]

@Scufitza -

Mie imi este foarte util articolul, asa cum e scris.

Eu am un fix: consider ca cel mai rau lucru dintr-o prezentare e nu ceea ce se vede, ci ceea ce nu se vede. In prezentarea de pe site-ul oficial nu vad nicio poza cu mincare sau clienti, nici in a ta, eu ce sa cred despre restaurant? Exact.

Nici macar n-as fi avut nevoie sa vad scrumierele de pe mese si perechile de pahare tinute-n praf ca sa ma conving. Oricite fite ar avea, tacimurile alea... daca stranuta cineva in drum spre masa lui, umple de respect toate paharele si tacimurile din jur.

Sint eu circotas? Sau doar practic?

Incheind aceasta (poate prea lunga) interventie, afirm inca o data: articolul imi e util asa cum e scris, punctaj maxim.

ScufitzaAUTOR REVIEW
[15.05.15 20:03:27]

@iulianic: Nu este vorba de supărare si nici despre a verifica sa spun asa modalitatea de redactare a unui articol pe acest site, scopul a fost unul simplu, apreciez acest site verific aici o destinație inainte de a merge si asta am incercat sa furnizez si eu- un feedback despre restaurant din perspectiva mea bineînțeles. Ca sa răspund la intrebarea ta- de ce sa mai citesti articolul, desi am precizat deja in raspunsul anterior, tocmai pentru ca in articol găsești lucruri pe care nu le găsești pe site. E simplu!

F2A1C, iulianic, Qvadratvus, Scufitza
Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în zona Piatra Neamț? :