ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 07.01.2010
    AUG-2007
    2 AD. + 1 COPII

• Informatii sau rezervări: pe sait sau tel. +39 324 981 3672
  • TIMP CITIRE: 4 MIN

Domul din Milano, o bijuterie arhitecturala unica

In circuitul nostru european din iulie 2007, am poposit pentru putin timp spre sfarsitul unei zile extrem de obositoare si in Milano, mare centru industrial, financiar, cultural si turistic.

Situat in nordul Italiei, Milano este ca importanta economica, al doilea oras al Italiei, dupa Roma. Dar ramane in topul oraselor lumii ca o mare si importanta capitala a modei, alaturi de New York si Paris. Este adevarat ca reprezinta cel mai modern oras al Italiei, dar si datorita istoriei sale atat de incarcate, il transforma intr-un punct de referinta pe harta oricarui turist dornic de frumos si spectaculos.

Am vizitat si noi o mica parte, dar poate cea mai importanta din acest oras, si anume Domul, Piata Scala si galeriile Vittorio Emanuelle si, ca toti turistii care ajung acolo, am avut pe deplin ce vedea...

Pentru Milano, muzica si arhitectura reprezinta doua laturi de referinta. Si te gandesti in primul rand la Opera Scala, locul de unde au rasunat cele mai celebre voci ale lumii. De asemenea, un simbol al celebrului oras si un punct de atractie foarte important il constituie Domul. Este una dintre cele mai mari catedrale din lume, fiind a 2 a ca marime din Italia, dupa catedrala Sf. Petru din Roma. Domul este o adevarata bijuterie cu totul unica a arhitecturii gotice. Ea domina astazi piata centrala din Milano, fiind un simbol al puterii economice al acestei capitale a Lombardiei, cat si o emblema a orasului, acest loc devenind unul de atractie maxima pentru turisti.

In vizita noastra de aici, destul de scurta, dar foarte densa in trairi, emotii si experiente turistice extrem de interesante si placute, am vazut cat de impresionante sunt formele estetice si maiestozitatea catedralei: cu totul deosebite si extraordinar de frumos realizate ne-au iesit practic in ochi detaliile sculpturale ale acelor multe turle, fiind executate intr-o maniera aparte, din marmura alba; la fel de deosebite si pline de maiestrie sunt si vitraliile si ferestrele cladirii, considerate a fi cele mai mari din lume.

Constructia propriu-zisa a domului a inceput in 1386, si a continuat timp de secole, turnul principal fiind impodobit in sec 18 cu o statuie aurita a Fecioarei Maria, in cinstea careia a fost construit de la inceput Domul milanez. Dar si cand am pasit in interiorul sau, am ramas la fel de surprinsi, fara grai, de frumusetea si minunatiile deosebite de acolo. Inaltimea cladirii, altarul, marmura aceea pe care calci inca de la intrare si de care parca ti-e si mila s-o “iei” in picioare (am avut senzatia stranie ca parca profanam ceva extrem de sfant si calcam la propriu in picioare Arta si Frumusetea locului), randurile acelea de banci puse la mm cu exactitatea Timpului, unde stau in piosenie si credinta cei care se roaga si, ce mai, intreaga opera de mare arta si maretie a unei Frumuseti perfecte ce este si in interior, ne-au lasat muti de uimire, de splendorile care ni se desfasurau aievea prin fata ochilor... Domul este parca imbracat de sus pana jos cu o dantela alba din piatra de marmura maiestrita cu cea mai mare precizie, care sclipeste de secole in razele soarelui de Milano...

De-a lungul existentei sale, Domul a fost martorul a numeroase evenimente istorice, dintre care cel mai important a fost incoronarea lui Napoleon.

Situat in centrul orasului, Domul troneaza in piata ce-i poarta numele, devenind astfel un punct “fierbinte” si de atractie, in cea mai animata zona a orasului, exceptand celebrele galerii comerciale Vittorio Emanuelle, situate in imediata apropiere.

Cand am vizitat noi, Domul era in renovare partiala la fatada dar totusi ne-am putut face o imagine a ceea ce se ascundea dupa panourile publicitare care acopereau o parte din peretii exteriori. Daca doriti sa luati cu adevarat pulsul orasului, veniti pe seara in piata Domului, asa cum am ajuns si noi. Aici va veti putea relaxa fie la o terasa, din multele care se insira acolo, cu o cafea espresso sau alta, cum doriti, este buna oricare, sau pur si simplu, sa va odihniti pentru un timp pe treptele din fata Domului. Sau ca o incununare a unei zile super reusite, sa urcati pana sus, asa cum am facut si eu, pentru o panorama de exceptie asupra orasului. Este splendida privelistea de acolo. De fapt, Milano cred ca se poate ”vizita” cel mai bine de la inaltime, de acolo, de pe Dom, pentru ca la picior, din cate am reusit noi sa vedem inainte de a ne opri in piata, zau de m-a impresionat ceva in mod deosebit in afara punctelor turistice mentionate mai sus... Cu siguranta, aceasta vedere de sus din catedrala, va ramane cea mai pregnanta si de neuitat amintire din Milano. Am facut poze si am admirat orasul de la inaltime, avand pe deplin ce vedea si satisfactia maxima.

Si pentru ca ziua era pe sfarsite si trebuia sa mergem mai departe, ne-am luat la revedere de la inca un loc binecuvantat de pe acest pamant si am multumit Domnului ca si noi, poate ca multi altii, AmFostAcolo!

Trimis de ileanaxperta* in 07.01.10 11:20:40

VIZUALIZĂRI: 6887 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 Domul din Milano, constructie unica gotica, spre seara unei zile caniculare de iul. 2007

[07.01.10 12:02:37]

Web, please, am gresit luna; nu este aug., ci iulie. Te rog mult sa modifici atat la antet - stanga, cat si la primele poze...Multam si numai bine!!!

[07.01.10 12:08:27]

Modificat data sejur in iulie 2007 . Am ajustat perioada si in prima fraza din continutul review-ului.

[07.01.10 12:08:30]

Gata, la primele poze facui eu modificarea. Te rog si la prima fraza a impresiilor sa modifici luna, ca sa fie totul corect si OK. Multumesc inca o data. (a nu se puncta ecoul...)

[07.01.10 18:47:29]

Webs, va rog un Eros Ramazzotti cu "Un emozione per sempre"... stiu ca e cam mult...emotii pt. totdeauna... dar macar pentru cateva minute de incantare cu aceasta...cantare:

[07.01.10 19:08:07]

Si pentru mine Milano ramane "per sempre un' emozione" - a fost prima mea iesire din tara -- am stat doua saptamani aici, chiar in 1990, la un curs, si tot ce vad si citesc imi aduc o caldura placuta in suflet. Eram mult mai impresionabil in acei ani in care "am scapat" pentru prima data pe-afara, va dati seama ca am trait inzecit emotiile.

Adaugat melodia propusa ca ilustratie muzicala fragmentul propus de ileana.

Cristian_h*
    [07.01.10 21:30:21]

Am fost invitati, 6 persoane, sa bem (cafea, capuccino, sau cafe frape, ce doreste fiecare) de catre unul din colegi... Partea proasta este ca ne aflam in galeriile Vittorio Emanuelle - am observat tenta galbuie a fetei cand a citit nota de plata, oricum cred ca a fost foarte scump.

In rest domul o bijuterie, iar orasul emana bogatie.

Mi-a facut mare placere sa citesc aceste randuri. Bravissimo!

[07.01.10 22:16:27]

Multumesc, Cristian pt. apreciere. Asa-i, Milano este orasul bogatiei si opulentei, dar sa stii ca pe drum, prin oras, am vazut si zone mai putin "turistice", cu strazi cam dubioase, cu grafitti pe peretii unor cladiri si chiar pe unele tramvaie, de ziceai ca esti undeva in cartierele de negri...Bine, eu ne le-am vazut decat in filme, not real...dar oricum, fiecare padure are si uscaturile ei, de aceea este atat de bogata si frumoasa padurea, nu? si mai ales deasa...

Ah, si altceva, la magazinele de la intrarea in galeriile V. Emanuelle erau atunci reduceri si o pereche de blugi normali, nu cine stie ce model, costa 137 euro pret redus si marimea lui fii-mea, adica de 11 ani. Si ma gandeam cat ar fi costat fara reducere?! si marimea mea... Probabil ca stia fata aceea de ce a devenit palida...

tm67bru
    [07.01.10 22:23:46]

Apropo tot de aceste galerii, si de "scorurile" de pe-acolo- imi aduc aminte ca in ultima zi am vazut ca-mi imi ramasesera vreo 150 de marci si mi-am adus aminte de un parfum super pe care-l zarisem pe-acolo. Costa 117, tin minte si-acum. Am zis ca-l iau, cadou pentru intoarcerea in tara. Nu mai tin minte motivul, ori era inchis (tin minte ca multe magazine erau inchise la pranz, pe-atunci) ori nu-l mai aveau dar nu am mai putut sa-l iau de-acolo, din "centru"; mi-am adus insa aminte insa ca vazusem acelasi parfum si in vitrina unui magazin din zona unde tineam noi cursurile, undeva mai catre periferie. M-am pus repede pe tramvai (tramvaie), am ajuns acolo cam intr-o jumatate de ora si abia atunci - jur - am vazut cat costa acolo: 27 marci!!

molko*
    [07.01.10 23:25:48]

si eu imi aduc aminte, prin 2004 septembrie, fiind singur in Milano am baut o bere (draft 400 ml, Nastro Azuro, proasta), + un capuccino, la o terasa chiar in dreapta Domului: berea 9eur, capucino 5.5 eur. tin minte ca am dat 15 eur si am asteptat restul (de la un italiano vero extrem de scarbos!

Alex_Macedo
    [08.01.10 09:05:18]

Soră Ileana... m-ai lovit de toţi pereţii!!... mi-ai desprăfuit amintirile tinereţii mele când, doar cu un rucsac in spate colindam prin Milano cu ochi curioşi... sincer... mă apucă aleanul după aceste "muzee" în aer liber: Milano, Roma, Florenţa...

Bravos naţiune!!...

Frate Molko... câtă dreptate ai... parcă am stat cu tine la masă... aceeaşi... "zeamă de hamei" am băut şi eu şi când a venit nota era să sar la beregată şi să torn forţat toată berea în nasu' ospătarului! Bleah...

[08.01.10 17:27:59]

Doamne, nici nu va puteti inchipui cata bucurie imi dau aceste randuri scrise de voi, unde ne intelegem “ca fratii” buni si depanam amintiri frumoase si interesante din vacantele si experientele noastre de toate felurile, dovada ca AmFostAcolo. Si pentru ca aici ma simt cu adevarat in largul meu si citesc mereu cu cea mai mare placere si interes tot ce scrieti. Sunteti “gura” mea aproape zilnica de oxigen pur, intr-o lume rea si din ce in ce mai greu respirabila. Va multumesc pt. ca existati si ma iertati pt. “refularea” gandurilor mele. (web, scuze ca sunt... out of line... again... dar m-a napadit iar nostalgia...)

[20.11.17 15:00:03]

Mutat, la reorganizare, în rubrica «Domul din Milano» (nou-creată, între timp, pe sait)

Alex_Macedo, Cristian_h*, ileanaxperta*, molko*
    Alte impresii din această RUBRICĂDomul din Milano: