ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 12.05.2015
DIN: Ploiesti
ÎNSCRIS: 31.01.12
APR-2015

Cateva zile la Disneyland

Am ajuns si la impresiile despre parcurile Disney.

In primul rand, asa cum am mai spus si in postul referitor la hotelul Santa Fe in care ne-am cazat (vezi impresii), am avut senzatia ca am fost in extra sezon (12-20 aprilie 2015). Probabil ca m-am inselat, pentru ca asteptarea la atractii (la cele care meritau) a fost frustranta… Nu am avut niciodata un timp de asteptare mai mic de 45-50 minute! Poate am fost noi ghinionisti, dar nici nu vreau sa ma gandesc ce va fi in sezon sau chiar si in extra sezon peste cativa ani.

Spuneam in impresiile despre hotel (de fapt in raspunsul la comentariul lui Costi) ca va voi spune de ce nu cred eu ca se merita sa-ti iei cazare la unul dintre hotelurile din cadrul complexului Disneyland.

Motivul cel mai important care m-a facut pe mine sa decid in favoarea unui hotel din cadrul Disneyland a fost faptul ca peste tot se spune ca cei care sunt cazati in acest fel beneficiaza de doua ore in plus pe zi, ca parcurile se deschid la 08:00 pentru ei, in loc de 10:00 ca pentru toti ceilalti.

Eroare de mistake. Walt Disney Studios se deschidea la 10:00 pentru toti, pana la 09:45 nici nu vedeai vreun angajat pe acolo, iar Disneyland Park se deschidea, intr-adevar, la 08:00 pentru cei din hoteluri, dar… nici macar o singura atractie mai de Doamne ajuta nu se deschidea inainte de 10:00. Nici una! Iar diferenta de pret la cazare a fost… sensibila, sa-i zicem… De la aproximativ 3000 euro pentru transport avion (Air France sau Tarom), cazare 8-9 nopti si transfer aeroport-hotel-aeroport inclus in oferta lui A. de la amfostacolo.travel (multumesc din nou si scuze pentru stres si pe aceasta cale), la 3337 (hotel) +1013 (avion) +144 (transfer) =aprox 4500 euro numai pentru ca am ales un hotel din cadrul complexului.

Intr-adevar, este mai confortabil ca nu mai mergi asa de mult pana la parcuri si inapoi, dar… Nu-mi pare rau pentru bani, dar uitandu-ma inapoi, sigur as fi putut gasi o intrebuintare mai buna pentru diferenta… Ceea ce nu stiu eu este daca aceste reguli vis-à-vis de orele deschiderii parcurilor si atractiilor se pastreaza si in sezon, dar oricum nu are vreo importanta, ce castigi intr-o parte se pierde din cauza aglomeratiei cauzata de varf de sezon. Iar de inchis Disneyland Park se inchidea la 22:00, iar Walt Disney Studios la 19:00. Retineti ca de obicei la atractiile mai acatari nu te mai puteai aseza la coada cu cel putin o ora inainte de ora de inchidere oficiala a parcului respectiv.

Despre distractii: am fost superfericit sa vad ca pe junior nu-l pasioneaza autografele de la personaje (alte cozi, alti maghrebieni care te calca pe picioare si te impung, alti nervi). Tragea el de noi sa ne dam in cele marcate cu triunghi rosu… mai bine zis de maica-sa, pe care am reusit s-o pacalim la “Rock’n’Roller Coaster avec Aerosmith”. Adevarul este ca nici eu nu banuiam ca atractia e asa de “rea”, m-a luat si pe mine prin surprindere cu demarajul, plus ca la un moment dat nu-mi puteam ridica deloc capul din piept din cauza miscarilor vagonului. De la aceasta atractie incolo, sotia a avut grija sa vada daca e marcata cu triunghi rosu si sa zica pas la ele.

Cand am fost noi au fost 5 atractii inchise: Star Tours, Misterele lui Nautilus, Space Mountain:Mission 2 (in Discoveryland) si Shootin’ Galery si Le Passage Enchante d’Alladin (in Frontierland), deci toate in Disneyland.

Ce ne-a placut: in Disneyland: Indiana Jones and the Temple of Peril (aici am fost numai eu, din cauza limitei de inaltime, min 1:40) si Pirates of the Caribbean in Adventureland, Big Thunder Mountain (la care am stat de doua ori la coada, prima data cand mai aveam maxim 30 minute si intram, s-a stricat ceva si a trebuit sa ne intoarcem a doua zi) in Frontierland si Autopia (la care am avut ghinionul sa stam vreun sfert de ora in masina pentru ca se stricase una pe traseu si pana au venit s-o scoata a durat ceva) in Discoveryland. In Walt Disney Studios: Rock’n’Roler Coaster avec Aerosmith (cand va asezati in vagonas, rezemati bine capul de spatar!!), Moteurs… Action, Crush Coaster (pare inofensiv de afara, dar iesi cu ceva ameteli de acolo), Studio Tram Tour (frumoasa surpriza pe care nici un membru care a vorbit despre aceasta atractie mai inainte nu a vrut s-o dezvaluie – pastrez si eu aceeasi linie), Cinemagique (dupa ce fusesem la Animagique, care mi s-a parut un mare fas, ma asteptam la ceva similar…. gresit, Cinemagique merita vazut!), Ratatouille (cea mai mare coada intotdeauna!!) si preferatul nostru (juniorul si cu mine, consoarta nu a vrut nici in ruptul capului, mai ales ca se deschid din cand in cand niste usi in turn care te lasa sa-i vezi – si mai ales sa-i auzi!! – pe cei dinauntru), The Twilight Zone Tower of Terror. A fost singura atractie la care am stat si a doua oara la o coada de peste 60 de minute, evident, la insistentele juniorului.

In rest, atractii relativ obisnuite, mai ales pentru cei care au mai dat nasul cu asa ceva prin alte parti. Evident, gusturile nu se discuta, acestea sunt impresiile noastre, depinde foarte mult de varsta si sexul copiilor, experiente anterioare, mediul in care au fost crescuti, etc, etc.

De asemenea, ne-a placut mult spectacolul de la ora 22:00 din Disneyland, merita vazut si sa spunem ca merita nervii facuti de niste maghrebieni care vin si se aseaza in fata ta cu cea mai mare nesimtire sau te imbrancesc, efectiv, sa-si faca si ei loc, asta dupa ce tu te asezasesi in locul respectiv cu o ora inainte… toate incluse in pret…

Din pacate am cu mine doar pozele pe care le-am cumparat de la ghiseele de la iesirile din atractii, celelalte poze sunt acasa, asa ca le voi atasa doar pe cele de care am zis mai sus.

Voi recomanda Disneyland-ul, bineinteles, numai ca din cauza experientei noastre (ma refer strict la inghesuiala), voi recomanda o singura vizita. Atractii mult mai tari (ca si senzatii) ca cele din Disneyland pot fi gasite in orice parc de distractii care se respecta. Si fara cozi de peste o ora. Nu poti gasi atmosfera din Disneyland si asta face sa merite vizitarea acestuia.

In afara de atractiile inchise pe care le-am specificat mai sus si de palatul printeselor (sic!), am fost in toate atractiile si am si stat cateva zile pe acolo, asa ca daca pot ajuta cu vreo clarificare…

Harta e de baza, o luati de la hotelurile din complex sau intrarile in parcuri. Acolo este scris tot ce trebuie sa stiti, de la ce atractii sunt inchise si cand, pana la limita de inaltime si tipul atractiei.

Trimis de dappa in 12.05.15 11:19:04
Validat / Publicat: 12.05.15 14:54:11
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în FRANȚA.

VIZUALIZĂRI: 3659 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (dappa); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Buzz cel mic si Buzzulina

Dan&Ema
[12.05.15 19:52:23]

Apreciez f mult articolele sincere care prezinta plusurile si minusurile in viziunea autorului si te felicit pentru asta.

Noi ajungem la Disneyland luna viitoare si vom fi acolo pt a 2a oara, de data asta cu 2 copii, 4 si 10 ani si vom fi cazati intr-un aparthotel situat la 2 km de parcuri.

Data trecuta, cu 6 ani in urma, tot intr-un aprilie, am stat cazati tot la un aparthotel, dar in Paris si am facut naveta. Cozile erau de 45 - 60 minute. Fiului nostru i-a placut atat de mult ca am facut naveta 3 zile si am stat la cozi si pe ploaie.

Sunt curios daca vom percepe sau nu avantajul ca stam aproape de parcuri de data asta si ma voi exprima. Am si eu retineri ca merita diferenta de bani dar am plecat de la multele reconandari in acest sens de pe AFA.

Cel mai mult ne-a pkacut dansul personajelor si parada carelor, dar si trenulete, masinute, elefanti si d-ale varstei.

Sa vedem de data astA.

[12.05.15 21:56:59]

@dappa - Am fost si noi la citeva zile dupa, dar fara rezervare. Pur si simplu am vazut intr-o dimineata o reducere imensa la un hotel asociat Disneyland, si am abandonat Parisul pentru distractie, era un semn destul de clar ca nu e aglomeratie. Am cumparat de la ei si biletele pentru Disneyland, si am primit o zi bonus.

Prima zi prin D. - destul de liber. A 2-a ploioasa, prin urmare iar destul de liber, a fost aglomerat doar dimineata. A 3-a zi foarte aglomerata.

Cum se trateaza cozile: in prima zi ne-am "orientat", am facut liste cu obiective si timpi de asteptare, timp in care ne-am dat in cele cu timp < 10 minute (2 minute pentru cescute, labirintul, 5 min. small world, adventure park, trasee secundare, vaporul, chestii care trebuiau facute oricum).

Apoi am luat la rind "intimplarile" - 10 minute pentru pirati, 5 minute pentru barcile cu traseul cu povesti, 10 pentru trenuletul de linga, paradele, masa de prinz in WD. Dupa care s-a mai eliberat, ne-am dat in orice in afara de roller coasters cu timp de asteptare sub 15 minute (deja strimbam din nas la orice peste 5 minute, sau intrebam daca e voie sa raminem pe locuri, nefiind coada).

A 2-a zi ne-am dus direct in WD, acesta avind multe atractii cu peste 100 de locuri (prin urmare fara coada) si ne-am ocupat asa toata dimineata si o parte din dupa-amiaza. Dupa masa de prinz (pe la 4) am profitat de faptul ca ceilalti se duceau spre parada si ploua, asa ca am fost la Autopia fara coada, Star Tour de 3 ori consecutiv cu timp de asteptare sub 5 minute, si tot asa pina la spectacolul de la 22:30 (am prins chiar si Peter Pan cu doar 15 minute). La Aerosmith era un timp de sub 5 minute, dar am preferat Tower of Terror cu 10, am avut o presimtire ca ar fi greu de suportat pentru fete (si tocmai mi-ai confirmat-o).

A 3-a zi am tinut neaparat sa ajungem la Ratatouille - 2 ore, ca s-a stricat. Imediat dupa ce am iesit s-a stricat din nou. La Peter Pan iar am stat mult (15 minute), am mai stat mult si la lasere (20 min), la pirati ne-am "dat" de 3 ori fara asteptare, pina s-au ridicat niste isteti in picioare pentru poza si s-au facut iar cozi de 30-40 minute (au pastrat un singur sir de asteptare, restul personalului i-a insotit pe "infractori" afara - presupun ca afara din parc, fara bilete), asa ca ne-am mutat la alte distractii. Fantomele - 5 minute la vreme de seara, in fiecare seara, doar in prima zi am asteptat 20 de minute dimineata.

La Big Thunder Mountain am luat teapa, am stat 30 de minute la coada in a 2-a zi si s-a stricat. N-am mai incercat ulterior.

Cu imbrinceala de la parade si spectacolul de seara am rezolvat cam asa:

- la parada ne-am asezat in fata din timp, si cum vedeam ca se apropie cineva cu un copil le zimbeam parintilor, le apucam copiii de umar si-i asezam in fata mea sau a sotiei, linga copilul nostru. In felul asta am facut o linie de pitici in fata, apoi noi, si o linie de adulti in spate. Fiind "baricadati" bine, am putut urmari linistiti. Toti se gindeau doar la copii.

- la spectacolul de seara am nimerit in spatele unei familii de nordici, de-aia spre 2 metri, alt loc mai bun n-am gasit. In spatele lor - pustiu 2 metri, toti gindindu-se ca o sa vada mai bine daca stau mai in spate. Cind s-a apropiat o mamica + fetita din dotare (pe la 11-12 ani, deci mai mare decit a noastra), i-am plasat fetita in fata sotiei mele (pe ea a trebuit s-o dau un pas in spate), am mai chemat inca un copil maricel, moment in care nordicul a vazut miscarea si s-a asezat intr-o parte, astfel incit sa putem vedea printre el si sotia lui, iar pe fi-mea a luat-o in fata copiilor lui. Ne-am asezat si noi intr-o dunga, sa poata vedea si parintii copiilor pe care i-am "plasat", si iar a fost toata lumea multumita, fara mare efort si fara alte cuvinte decit "thank you".

In concluzie: se poate fara cozi, fara imbrinceala, si fara prea mare stres, dar cu o buna prioritizare, multa rabdare si noroc Si cu mentiunea ca orice-ai face, la Thunder Mountain si Crush Coaster nu scapi fara 40 de minute decit daca mergi pe single queue (20 de minute, btw tot cu atit se poate intra si la Ratatouille). Data viitoare o sa facem mai bine

[12.05.15 22:13:52]

@F2A1C - ne-am bucura să putem citi impresiile tale de acolo scrise ca articol (review) nou.

[12.05.15 22:31:24]

@webmasterX - Merci pentru oferta, dar cam asta-i tot ce-am avut de povestit asa, ca o completare, parca merge mai bine decit ca articol in sine. E mai mult un "instructional".

Daca mai adaug la instructiuni si "ofera-te sa faci poze ori de cite ori vezi membrii unei familii incercind sa faca poze cu schimbul, inclusiv cind va aflati in barcute/trenulete", practicantii acestui "sport" vor putea avea si alte surprize placute. Ca, de exemplu, o stare de bine generalizata in tot parcul; ii binedispui pe altii, care se vor purta la rindul lor mai atenti cu cei din jur, iar zîmbetele se vor propaga in lanț, si te vei simti si tu mai bine pentru ca ti se vor intoarce favorurile. Doar ca de catre cu totul alte persoane (asa cum a fost, de exemplu, cu nordicii) Ba chiar au fost si atractii unde i-am aplaudat la final pe cei din staff-ul Disneyland, pentru calitatile actoricesti demonstrate pe parcursul actului (Fantom Manor, Tower of Terror), iar ceilalti participanti m-au urmat; se vedea pe figurile lor ca sint mindri ca le-a fost apreciata prestatia atunci cind le-am multumit pentru spectacol.

[13.05.15 04:01:50]

@Dan&Ema - Ce sa spun... perseverare diabolicum... sincer sa fiu eu as merge acolo o data la trei luni dacă mi-ar garanta cineva ca nu am parte de cozi. Câteodată nu era nici o diferență între lungimea cozii... economy, sa-i zicem și cea de la fast pass... Sper sa aveți timp frumos și parcul liber!!!

Interesati-va, dacă puteți, din timp de programul parcurilor (ce am scris eu vis-a-vis de orele de deschidere), în felul ăsta măcar știți la ce sa va așteptați și va puteți ajusta programul corespunzător.

Mulțumesc pentru aprecieri, drum bun și sa va citim sănătoși toți impresiile voastre de la a doua miniaventura!

[13.05.15 07:01:32]

@F2A1C - Noi din "pacate" am avut parte de vreme frumoasa (bine, cateva dimineti si seri au fost cam coltoase, intr-adevar, dar nu a plouat nici macar o data, chiar daca cu doua luni inainte cand am facut rezervarea vreo 6 zile erau prognozate ploioase), asa ca vremea nu ne-a ajutat sa sperie un pic puhoaiele...

Ideea este ca am ramas cu sechele mari de tot de pe vremurile cozilor la orice si acum cand vad o coada, ma apuca!! Nu mai suport, efectiv, sa stau la coada. Se zice ca pe masura ce imbatranesti te inteleptesti si te mai linistesti... nu cred ca se aplica la toti... —

Iar cat despre cozile pentru persoane singure doar la Indiana Jones am profitat pentru ca piticul are sub 1.40m. Inca. La restul nu aveam cum sa-l las singur. Una peste alta a fost frumos - nu am ramas nicidecum cu vreun gust amar (cu exceptia celui datorat inlocuitorilor de piele cu alba neagra din fata turnului Eiffel care injurau fara deosebire pe toata lumea care trecea prin fata lor si le arunca chiar si o singura privire). Data viitoare cand vom merge (daca!!), poate ma lipesc de vreun seic care inchiriaza parcul pentru cate o zi numai pentru el, cele 273 de sotii si cei 5692 de copii (mai multi angajati de-ai parcului mi-au confirmat zvonul asta)...

iulianic
[13.05.15 19:59:48]

@All - Ştiaţi că cel mai vizitat loc din Paris nu este Turnul Eiffel (care are aprox. 5,5 milioane de vizitatori pe an) şi nici Muzeul Luvru (care are aprox. 5 milioane de vizitatori pe an), ci Disneyland care are 13 milioane de vizitatori pe an?

Poate că n-o să mă credeţi, dar eu încă nu am fost la Paris şi nici nu mă grăbesc s-o fac. Îmi displace aglomeraţia şi m-aş simţi mai bine pe o plajă pustie decât în Disneyland sau aşteptând la coadă să pot urca în Turnul Eiffel.

[13.05.15 22:18:52]

@dappa - Am setat în program coordonatele GPS ale acestei destinaţii, rezultând următoarea poziţionare pe hartă -- click aici.

[13.05.15 23:15:34]

@iulianic - Japonezii sint educati de mici sa-si construiasca propriile ziduri de izolare in multime. Si stau singuri ca sardinele in metrou

Desi nu sintem japonezi, noi am fost singuri in Paris. Si, pe alocuri, se adăuga un pic de culoare locala.

I don't want to be alone, I want to be left alone.

O cafenea linga parcul Andre Citroen, cu doar 7 clienti - noi 3, un domn, o doamna si doi ciini, plus un patron foarte amabil si binevoitor (ca si ceilalti clienti, de altfel; am petrecut impreuna o dimineata ploioasa si placuta); o biserica impozanta, in afara traseului "standard", unde un francez s-a oferit sa ne faca o poza; un coltisor din Champ de Mars; o banca dintr-un parc de linga Ecole Militaire; cheiul Senei... si - nu in ultimul rind - camera hotelului

N-am stat la nicio coada in Paris; n-am vizitat muzee, ci biserici; n-am mers cu metroul, ci pe jos; ne-am bucurat de ploaie, de vint, de flori si de aerul de primavara, de zimbete si de norocul pe care-l avem.

Stii senzatia pe care o ai cind urci un munte inalt si abrupt, cind picioarele incep sa tremure, plaminii aproape-ti explodeaza, si ajungi in virf, aerul e curat, desfaci bratele si simti ca esti doar tu si cerul? Pentru noi Parisul a fost muntele, iar Disneyland virful lui.

P.S.: am adaugat citeva poze din zona Disneyland la acest link. Dupa cum vezi, tot singuri

[14.05.15 02:22:52]

@webmaster21 - E OK, cursorul e pozitionat exact deasupra hotelului de 5 stele Dismeyland, pe sub care e intrarea in parcul Disneyland. Intrarea in parcul Walt Dusney Studios e la vreo 200-250 m mai jos, putin mai la dreapta fata de "Place des Freres Lumiere".

Dan&Ema, dappa, F2A1C, iulianic
Alte impresii din această RUBRICĂDisneyland Paris (parc de distracții):