ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 04.05.2015
DE vini
ÎNSCRIS: 19.08.09
APR-2015
2 AD. + 1 COPII -- v: 9 ani

Să zicem că ar merge pentru Disneyland!

Prin decembrie 2014 îmi tot chinuiam mansarda să emită nişte idei de cadouri de Crăciun pentru familia mea şi, dacă tot nu aveam niciun spor am zis să apelez la talentatul de internet, poate – poate s-o lega ceva. Bineînţeles că au învins comoditatea şi obişnuinţa şi prima dată am intrat pe “beleau” de Facebook, apoi pe căsuţa de email şi aici, pe lângă noianul de felicitări de sezon şi nelipsitele oferte şi reclame am găsit un email de la AFA.ro.

Cred că a fost momentul meu de inspiraţia maximă câmd am deschis emailul şi am văzut ofertele pentru Disneyland Paris, că era să cad de pe scaun când mi-a bubuit mintea la un astfel de cadou de pus sub brad. E adevărat, cam costisitor, dar puştiul meu zvârlugă merge pe 10 ani şi acum era momentul cel mai nimerit pentru un astfel de efort.

Zis şi făcut, am trecut la treabă şi cu ajutorul domnilor de la AmFostAcolo Travel în special din partea lui Adrian (căruia îi mulţumesc din nou pe această cale, pentru colaborarea perfectă, mai ales că nu ne-am văzut la ochi), în timp record am intrat în posesia documentelor pe care le-am ambalat frumos într-un plic şi cu hârtie de cadouri şi cu un pampon roşu l-am plasat strategic sub brad.

Bineînţeles că primul care a pus mâna pe plic a fost puştiul şi, după scurta dezamăgire pricinuită de constatarea dimensiunilor, care nu prea aduceau cu nici o jucărie cunoscută şi nici măcar cu un CD de Xbox, a urmat o explozie de bucurie, strigăte, îmbrăţişări, pupături, promisiuni etc. Mare nebunie!

Dar să revenim la subiectul review-ului. Dintre hotelurile prezentate am optat pentru Hotelul Paxton Resort & SPA de 4 stele, care faţă de celelalte prezenta avantajul unei piscine interioare, foarte nimerită pentru puştiul meu ca să aibă o ocupaţie, iar preţul nu era cu mult mai mare decât cele pentru hotelurile de 2 şi 3 stele...

E un hotel curăţel, normal, prea puţin spectaculos, care la prima vedere pare micut, având doar parter + 2 nivele, dar după ce intri constaţi că este foarte întins pe orizontală. Noi am avut camera exact la un capăt al hotelului şi nu exagerez dacă spun că mergeam între 150-200 metri până la restaurantul şi piscina aflate exact în celălalt capăt.

Locaţia hotelului

Hotelul este amplasat la vreo 2-3 km de staţia RER Bussy-Saint-Georges, chiar la intrarea în orăşelul Marne-la-Valleé şi aproape de autostrada care te duce din Paris pe lângă Disneyland. Nu vă faceţi probleme de zgomot, că este o distanţă suficientă şi nu se aude nimic.

Posibilităţi de transport

În pachetul achiziţionat au fost incluse biletele de avion, transferul la/de la hotel, cazarea şi biletele de intrare la Disneyland. În privinţa transferului de la aeroport mă aşteptam să fie un autocar, dar am avut surpriza să ne aştepte o domnişorică vorbitoare de limba “moldovenească” de pe la Chişinău împreună cu un autoturism, dotată cu un afiş cu numele meu pe el. Noroc că la văzut puştiul, că eu chiar nu mă aşteptam.

În domeniul în care lucrez, aproape zilnic mă lovesc de acest tip de transferuri, pe care le consideram un moft rezervat VIP-urilor, delegaţiilor oficiale sau cine ştie ce alte vedete sau personalităţi. După ce ne-am îmbarcat rapid şi am ajuns în 25 de minute la hotel, în loc de vreo 2,3 sau chiar 4 ore dacă mergeam cu transportul în comun, cu toată “modestia” recunosc că m-am simţit EXCELENT. În toamnă, culmea tot pe o cursă de la Paris, am avut norocul să merg cu avionul la clasa bussines – altă viaţă, e un altfel de turism. Nu ştiu cât costă transferul, dar sincer dacă nu merită!

Hotelul asigură transfer gratuit la gara RER Bussy-Saint-Georges cu un microbuz de 8 locuri, dar doar în două intervale zilnice: 08:00 – 09:30 şi 19:00 – 20:30. În fiecare dimineaţă am apelat la el dar seara nu am reuşit în nicio zi să ajungem la timp.

Chiar lângă hotel e staţia autobuzului 22 care poate fi luat 2 staţii până la staţia RER sau până la capăt la mall-ul Val d'Europe. Biletul este 2 euro, indiferent de distanţă, dar programul de circulaţie este destul de subţirel. Voi ataşa foto cu programul afişat în staţie pt. exemplificare.

Problema e că la orele târzii la care ajungeam, nici măcar autobuzul 22 nu mai circula şi am făcut drumul pe jos până la hotel. Jumătate din drum se face printr-o zonă fără construcţii, culminând cu traversarea autostrăzii pe un pod, dar nu vă faceţi probleme, există peste tot trotuare de pietoni (inclusiv pe pod), toată zona este luminată iar traficul auto este destul de intens.

Mersul pe jos face bine la sănătate, dar la o oră târzie şi după o zi de alergătură parcă nu-l mai apreciezi aşa de tare. Culmea e, că fiind un orăşel mic, ne era nici urmă de taxiuri.

Cu RER-ul linia roşie mergeam 2 staţii (7-8 min.) până la Disneyland şi 11 staţii până în centrul Parisului (circa 35-40 min).

Despre cameră

Noi am stat într-o camera triplă, situată la unul din capetele hotelului, ghinion pentru noi, exact în partea opusă restaurantului şi piscinei. Accesul în cameră se făcea cu cartelă electronică, care pornea şi instalaţiile electrice din cameră.

Camera era foarte mare, dotată cu un pat dublu matrimonial şi un pat provizoriu extensibil de dimensiuni normale pentru copil, cu TV-LCD cu o grămadă de programe, safe gratuit cu cifru, frigider măricel care avea până şi cuburi de gheaţă şi, cel mai interesant, şi chicinetă cu chiuvetă, plită electrică şi cuptor cu microunde. Mai rar prin vestul Europei hotel de 4 stele cu chicinetă, dar am văzut-o şi pe asta.

Am fost plăcut surprinşi cu chicineta, deoarece seara ne luam din supermarket-ul de lângă hotel mâncăruri gata preparate pe care le încălzeam la microunde şi cu vinuţul de la frigider, trăgeam câte o mini-masă festivă. Cel mai interesant, să vezi drăcie, chicineta nu avea niciun fel de tacâmuri, veselă sau alte vase de bucătărie. Cică le puteai închiria de la recepţie! Mare minune, chiar n-am mai auzit aşa ceva. Noi am rezolvat-o foarte frumos cu tacâmuri şi veselă de plastic de la supermarket şi am scăpat şi de problema spălatului. Pahare de vin de sticlă am cerut la bar şi ne-au dat fără comentarii.

Camera foarte curată, era aspirată în fiecare zi, aşternutul s-a schimbat la 2 zile. Internetul wireless mergea foarte bine în hotel, dar aveau şi cablu de internet în cameră. Aerul condiţionat funcţiona foarte bine, dar noi l-am folosit numai pe încălzire, că seara ne cam strângeau tricourile.

Baia mare, cu cadă, foarte curată şi dotată cu consumabile, prosoape noi, foarte albe, schimate în fiecare zi. Apa caldă era asigurată de un boiler, care a făcut faţă cu brio pentru 2 adulţi şi un copil. Trebuia doar să fii foarte atent când dădeai drumul apei calde, că riscai să te opăreşti.

Despre mâncare

La restaurantul lor ajungeam după ce luam la picior tot hotelul, apoi cu cartela de acces de la cameră luam liftul până la etajul 1. Aici am servit numai micul dejun, care era în sistem de bufet suedez, cu foarte îndestulător, dar cu varietate mică la unele produse şi din păcate repetitiv. Dar găseai atât produse sărate, cât şi dulci, cât şi celebrul, dar puţin pe gustul nostru, mic dejun englezesc cu fasole. Ciudat e că nu aveau nelipsita omletă de la niciun restaurant de hotel. Mâncarea foarte bună, mai ales produsele dulci de patiserie.

Pentru masa de seară puteai merge la un alt restaurant al hotelului, dar în afara clădirii. E un restaurant italienesc, dar din cauza orelor târzii de întoarcere nu l-am vizitat, preferând să ne descurcăm în cameră după cum am povestit mai înainte.

Peste drum de hotel e un mic complex comercial unde, lângă supermarket se mai găseşte un restaurant, iar peste autostradă un McDonald's pentru amatorii genului.

Distracţii locale

Bănuiesc că dacă veţi ajunge pe aici o veţi face pentru Disneyland şi sigur n-o să vă mai ardă şi de altceva, dar dacă ţineţi neapărat, în clădirea de lângă hotel găsiţi restaurantul italienesc, un bar, piste de bowling şi mese de biliard.

Hotelul are centru SPA, cu piscină şi saună. În afară de piscină, totul e cu plată şi pe bani serioşi. La insistenţele puştiului nostru, care în Tour Eiffel numai de asta vorbea, că doar am mers la capătul Europei să facem baie în piscină, a trebuit să ne facem timp să mergem şi la piscina hotelului, care s-a dovedit a fi un “lighean” ceva mai mare. Ar fi fost frumos dacă era soare afară, că au o grădină frumoasă dotată cu şezlonguri ca să stăm un pic să ne revenim după atâta alergătură, că în rest s-a convins şi băiatul că nu merită timpul pierdut pe acolo.

Cât a costat?

1560 de euro în care au intrat cazarea într-o cameră triplă, cu mic dejun, avion, transferul de la aeroport la hotel şi retur şi biletele la Dineyland pentru 2 zile, pentru 2 adulţi şi un copil.

Concluzii

Dacă aveţi o maşină la dispoziţie, ceea ce vă dă libertate de mişcare, merită să vă cazaţi la acest hotel. Privind mijloacele de transport în comun, faţă de Disneyland merită, faţă de Paris nu; pentru microbuzul de transfer merită, pentru traseul bătut seară de seară pe jos de la gara RER nu merită. Pentru facilităţile hotelului şi pentru cele din împrejurimi merită. Per total, să zicem că ar merita, depinde de gusturi şi de comoditatea fiecăruia.

Trimis de vini in 04.05.15 16:03:46
Validat / Publicat: 04.05.15 17:38:47
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în FRANȚA.

VIZUALIZĂRI: 1372 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (vini); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P02 Patul matrimonial din camera noastră triplă.
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 85.00 EUR pe cameră

[04.05.15 16:50:45]

Mutat în rubrica "Paxton Resort&SPA [Marne la Vallee], DISNEYLAND [zona]" (nou-creată pe sait)

[04.05.15 16:56:18]

@vini - Am setat în program coordonatele GPS ale acestei destinaţii, rezultând următoarea poziţionare pe hartă -- click aici.

viniAUTOR REVIEW
    [04.05.15 22:11:07]

@webmasterX - Mulţumesc, chiar nu ştiam pe unde să postez.

viniAUTOR REVIEW
    [04.05.15 22:14:32]

@webmasterX - E corect, cursorul e plasat chiar în parcarea din faţa hotelului.

vini