ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 03.05.2015
    MAR-2015

încărcat de pe telefon!
  • Informatii sau rezervări: pe sait sau tel. +39 324 981 3672
  • TIMP CITIRE: 3 MIN

Apartament cu stil si priveliste de vis

Desi au trecut aproape doua luni de la vacanta in Bari sper ca descrierea mea sa prinda bine cuiva, daca nu acum poate pentru mai tarziu.

Pentru ca ne aflam in luna martie si ne saturasem de frigul din Bucuresti am hotarat sa plecam intr-o vacanta intr-o tara mai prietenoasa din punct de vedere climatic, dar nici prea scumpa, asa ca dupa niste cautari pe site-urile ce prezinta unitatile de cazare, am ales apartamentul Barium din Bari, Italia. Acceptabil ca pret pentru acea perioada (65 eur/noapte cu mic dejun) si totodata cu foarte multe comentarii pozitive, apartamentul s-a dovedit a fi o foarte buna alegere.

Barium B&B este un apartament situat la etajul 7 intr-un bloc aflat foarte aproape de farul din portul Bari. Apartamentul are aproape forma unui cerc, aflandu-se pe terasa blocului, de aici si privelistea de vis :). Este format dintr-o camera, un living, baie, bucatarie si un balcon de jur imprejurul apart. Din camera se vede tot orasul Bari si portul, iar din living portul si zona dinspre aeroport (bineinteles si avioanele care decoleaza si aterizeaza).

In fiecare zi ne-au fost schimbate prosoapele si curatat apartamentul (am stabilit de la inceput ora la care noi eram plecati, astfel incat persoana responsabila cu curatenia sa-si poata face treaba). Micul dejun ne era lasat de seara pentru a doua zi (aici ma refer la tarte cu mere sau capsuni facute la cuptor) asta in plus de alte produse pe care le aveam deja in apartament (biscuiti, cereale, iaurturi, lapte, ceaiuri, gem, compot, cafea).

Foarte aproape de apartament se afla supermarketul Eataly cu produse italienesti. De asemenea intre Eataly si far se sunt vreo 3-4 pizzerii. In ceea ce priveste restaurantul cu specific pescaresc Perla, de evitat daca mergeti pe buget redus. Nu au meniuri, iar pana sa-ti aduca ce ai comandat (fara sa stii bineinteles cat costa ceea ce vrei) iti aduc tot felul de antreuri caracatita, orez cu cerneala de sepie, scoici si altele, dupa care iti primesti comanda si o nota de plata nejustificata. Pentru o portie de calamari si un peste am dat 50 eur (nu ar fi mult pentru ce si cat am mancat in afara de comanda in sine, dar nu asta ne doream la momentul respectiv).

Ca sa ajungem la Barium, de la aeroport am luat un tren pana in Bari, care a costat 5 eur/pers si am facut aprox 15 min, iar de la gara din Bari autobuzul 53 pana la statia de dupa restaurantul Perla. Ca mijloace de transport de la Barium in centrul Bari sunt autobuzele 2/, 22 si 53, care costa 1 eur/pers daca biletul este luat din statie sau 1,5 eur daca este luat direct de la sofer. Autobuzele nu opresc decat daca le faceti cu mana si daca apasati pe butoanele din acesta.

Prin Bari nu sunt foarte multe de vizitat, biserica sf. Nicolae, catedrala, centrul vechi, portul, Piazza del Ferrarese, teatrul Petruzeli, castelul Svevo si Piazza Mercantile. Intr-o zi pot fi vizitate toate.

Plaje in Bari nu am vazut pentru ca nu am fost interesati, am inteles ca ar fi una-doua. Pentru restul zilelor noi am ales sa mergem in Lecce (orasul situat in tocul cizmei), Matera si Molfetta. Ce ar mai fi frumos de vizitat este Ostuni, un oras aflat pe un deal pe care noi l-am vazut doar in trecere din tren. Trenul din Bari pana in Lecce a fost 10 eur/pers/sens, iar restul mai ieftine, nu mai stiu exact dar aprox 7-8 eur.

Sper ca nu am omis lucruri importante si las pozele sa vorbeasca mai departe.

Trimis de #anca* in 03.05.15 22:45:08
    Validat / Publicat: 03.05.15 23:51:47
    • A fost prima sa vizită/vacanță în ITALIA

VIZUALIZĂRI: 3829 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (#anca*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P01 Vedere din living
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 64.00 EUR pe cameră

[03.05.15 23:50:16]

Mutat în rubrica "Barium Bed & Breakfast, BARI" (nou-creată pe sait)

@#anca, pe viitor n-ar fi rău să desparţi recomandările despre cazare de cele referitoare la zona vizitată - în două articole distincte, unul de tip "de cazare" şi unul de tip "de călătorie".

În altă ordine de idei, am setat în program coordonatele GPS ale acestei destinaţii, rezultând următoarea poziţionare pe hartă -- click aici.

#anca*AUTOR REVIEW
    [04.05.15 18:26:39]

@webmaster21: Da, este corecta pozitionarea pe harta. In ceea ce priveste recomandarea dvs., voi tine cont de aceasta pe viitor.

#anca*