ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 01.05.2015
DIN: Bucuresti S1
ÎNSCRIS: 06.02.15
MAY-2015

O plimbare la Mogoșoaia

Dimineața asta, destul de devreme, de 1 Mai, am vrut să revedem Palatul de la Mogoșoaia și pădurea și pajiștile din jurul lui.

Din păcate, am avut de înfruntat spre ieșirea din Bucuresti aceleași șantiere ale metroului din zona Laromet, care de doi ani de zile impun conducatorilor auto să ocolească pe străduțele adiacente bulevardului, și la ducere și la întoarcere… :(

La sensul giratoriu din comuna Mogoșoaia, la intersecția cu șoseaua de centură, același trafic intens, de parcă nu era o zi de sărbătoare…

In sfârșit, am parcat, cum o facem de obicei, pe marginea străzii, vis-a-vis de Circa de Poliție din localitate, lângă fostul ștrand, unde începe lacul și am pornit să vedem ce noutăți găsim față de ultima noastra vizită.

Si au fost destule…

In locul fostului ștrand există acum un adevarat club nautic, unde pasionații au de ales între caiace, canoe și plăci de stand up paddle care pot fi închiriate.

Există și o instalație pe cablu și planșele cu care să zbori pe apă, dar noi am ajuns înainte de ora 10 și nu le-am vazut în funcțiune.

Totuși, deja se puteau închiria bărci sau hidrobiciclete, dar era un amănunt care îți cam tăia tot cheful: apa lacului era extraordinar de murdară și plină de plante la suprafața apei...

Pentru cei mai mici se puteau închiria carturi cu pedale, iar la intrarea dinspre stradă, în fostul ștrand, s-a ridicat un adevarat palat al copiilor, un mini Disneyland, dacă vreți, mai mult partea de chioșcuri și alimentație publică, mai puțin cea de aparate de “învârtit”.

Cea mai mare surpriză, față de ultima noastră vizită aici (și venim cam de 2 ori pe an…), a fost însă schimbarea completă a aspectului pădurii care se întindea între fostul ștrand și Palat, pe malul lacului.

In locul vegetației “de pădure” (tufișuri, liane, etc.) zona este acum complet “domesticită”, apărând hectare întregi de gazon, cu doar câțiva copaci, din loc în loc, iar lucrările continuă încă, încercându-se probabil transformarea întregii păduri într-o mare pajiște, ideală probabil pentru amatorii de picnic.

Păcat, zona respectivă, așa salbatică cum era, mie mi se părea mult mai potrivită.

Dar să vedem, când se vor termina toate lucrările de acolo, cum va arăta în final…

Deși devreme, pajiștile din jurul Palatului începeau să fie ocupate și înțesate de pături, măsuțe și scaune, iar locul special amenajat pentru grătare începea să fie asaltat de doritori, așa că nu am zăbovit mult pe acolo.

In zona Palatului, între cuhnie si Palat, mai precis, am remarcat și apariția unor statui (vezi pozele atașate).

Dincolo de Palat, pe malul lacului, aceiași zonă plină de alei și de iarbă, ceva copăcei plantați recent, iar în ultimul plan, apar acum terenuri de tenis de câmp și alte zone de gratare…

La întoarcere, de data aceasta pe latura dinspre sat, pe lânga serele de la Palat, am remarcat, cu plăcere de această dată, o lungă zonă asfaltată, dar strict pietonală, ce pornește de la fostul ștrand și până la Palat, tot prin fosta pădure.

Zona aceasta este frumos amenajată cu o fântână decorativă, cu multe băncuțe, stâlpi de iluminat cu ghivece de flori atârnate de ei, astfel că este foarte plăcut să te plimbi pe acolo.

In concluzie, dacă aveți 2-3 ore libere într-o zi, Palatul Brâncovenesc de la Mogoșoaia și zona aferentă este o destinație destul de plăcută.

Trimis de FlorinAndrei in 01.05.15 16:46:33
Validat / Publicat: 01.05.15 19:06:49
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BUCUREȘTI.

VIZUALIZĂRI: 2992 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (FlorinAndrei); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Mogoșoaia înseamnă acum și carturi cu pedale și multă vegetație

• Alte impresii din această RUBRICĂLa pas prin împrejurimile Bucureştiului: