ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 30.04.2015
DIN: Bucuresti S1
ÎNSCRIS: 06.02.15
JUN-2014

Club Calimera merge... nemțeste

Trei ani la rând am mers la Club Calimera, ultima dată în iunie 2014.

Am ajuns aici (după alți trei ani la rând de mers la hotel "Azalia", din Sf. Constantin și Elena) la recomandarea unei persoane cu un băiat de aceiași vârstă cu al nostru (12-13 ani la acea dată...) și, mai important, posesor al unei agenții de turism în Pitești.

De ce am renunțat la "Azalia" ? Simplu: hotelul era inițial nou nouț și luxos, DAR în proprietatea unui bulgar. Neputincioși, priveam cum hotelul și împrejurimile lui se degradau de la an la an, d. p. d. v. al dotărilor (ex. : țesătura textilă a umbrelelor de soare fixe degradată nu mai era înlocuită, pe fundul piscinelor apăreau bucățele de mozaic... lipsă..., pe o latură a hotelului începuse să cadă tencuiala, în ultimul an acolo au vrut să ne facă să plătim și parcarea la hotel, etc), al ofertei de produse alimentare și alcoolice, dar mai ales al... animatorilor!

Căci pentru noi pentru a merge la "All Inclusive" existența unor animatori cât mai profesioniști a fost un criteriu de alegere principal: măcar 7 zile pe an vroiam ca băiatul să profite din plin de activități în aer liber, în contrast cu (cvasi) inactivitatea din restul anului.

Pentru mine criteriul de alegere principal era ca "locația" să aibă cât mai multe terenuri de sport și piscine, iar pentru soție, dacă sunt animatorii buni, soțul și băiatul "au de lucru", eu mă odihnesc :)

Ca să revin, hotel Azalia s-a degradat pentru că era administrat de bulgari...

La Cub Calimera, în schimb, am găsit o organizare tipic... nemțească, în sensul bun al cuvântului: nu era nimic lăsat la voia întâmplării, iar animatorii (în număr de zece, care se "împărțeau" în trei categorii, adică animatori pentru copiii mici, cei pentru copii de 8-12 ani și cei pentru adolescenți) își făceau cu brio datoria, iar toată lumea era mulțumită.

Nu am pomenit degeaba de organizare nemțească: Clubul Calimera (format din trei foste hoteluri "comuniste" bulgărești, Zwete, Rodopi și Flora) este administrat de nemți și este inclus în rețeaua "Cluburilor Calimera" din toată lumea.

Rezultat: în cele trei concedii petrecute acolo nu am simțit nici o deosebire în rău, dar nici (în mai) bine!

Ce ar fi putut fi în plus: internet gratis (era doar cu plată și de calitate slabă, chiar și cu bani), organizare mai bună la recepție: într-un an am fost plimbați 2-3 ore prin complex, de la un hotel la altul, pentru că nu aveau disponibil un studio... Asta în condițiile în care noi cumpăram mereu de la aceiași agenție bilete pentru acolo încă din luna ianuarie.

In rest nimic de reproșat.

Club Calimera este perfect pentru cei ca noi care nu vor să stea la soare (noi ne ascundem mereu sub umbrele, sau stăm numai în piscină), așa că nu ne-a deranjat că hotelul nu este situat chiar pe plajă și nu are o zonă pe plajă rezervată pentru turiștii cazați aici.

Ca urmare, la Club Calimera am avut parte de trei ani cu sejururi frumoase și... previzibile :-)

Nu are rost să descriu cum decurgeau mesele, ce concursuri se organizau - participam cu plăcere, cu mic, cu mare, avem și ceva medalii și diplome de acolo :)), sau ce program artistic aveam în fiecare seară. Existau afișe, în mai multe locuri, cu toate activitățile fiecare zile, pe ore, și chiar se respectau).

Nu vreau să pomenesc nici de alte atracții din Sunny Beach și împrejurimi, cred că nu este cazul, deși apar "noutăți" în fiecare an.

De exemplu, am citit că anul acesta, la Sunny Beach, turiștii vor avea TOȚI internet gratuit, în urma unei investiții locale, așa că una din neplăcerile de la Club Calimera se rezolvă :)

Dacă am mai avea băiat până în 14 ani, sigur tot acolo am merge. Dar cum băiatul a crescut, de anul acesta am spus "pas", renunțăm la "All Inclusive", mergem să explorăm noi "teritorii" de vacanță ! :)

Așa, mai "diferit", am și început anul: cu un mic sejur la o pensiune din Bulgaria, "Guest House Debar" din Arbanasi - avem impresii de aici.

Trimis de FlorinAndrei in 30.04.15 15:30:35
Validat / Publicat: 30.04.15 18:58:21
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: Albena, Sf. Constantin si Elena

VIZUALIZĂRI: 2394 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (FlorinAndrei); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Două (doar două, ca are vreo șapte...) din piscinele de la Club Calimera, văzute de la geamul studioului în care am stat

[30.04.15 18:55:33]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Complex Flora Park - Rodopi - Tzvete (Kalimera Klub)" (deja existentă pe sait)

[30.04.15 19:00:50]

Având în vedere ambiguitatea (la căutare / regăsire, mai ales) "Kalimera" vs "Calimera" şi "Klub" vs "Club" — am decis schimbarea denumirii rubricii în "Club Calimera = Complex Flora Park + Rodopi + Tzvete Hotels" - aşa figurează, dealtfel, şi pe saitul lor - în versiunea "internaţionalizată" calimera.com/en/hotels/cl ... era-sunny-beach

FlorinAndreiAUTOR REVIEW
[30.04.15 19:08:12]

@webmaster - Este OK, si ca denumire si ca site oficial.

Multumesc

FlorinAndrei