ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 29.04.2015
DIN: Romania
ÎNSCRIS: 16.04.14
MAY-2013

Cazare foarte bună în Barcelona

Am stat la H10 Marina Barcelona în Mai 2013, timp de 5 nopți. Barcelona m-a cucerit definitiv în aceste 6 zile, iar la H10 m-aș întoarce oricând.

H10 Marina Barcelona face parte din grupul H10, care are hoteluri nu doar în Spania, ci și în Italia, Marea Britanie, Germania, Portugalia, Mexic, Cuba sau Republica Dominicană. În Spania cele mai multe hoteluri H10 se regăsesc în orașe ca Barcelona, Madrid sau pe insule ca Tenerife, Lanzarote, Fuerteventura și Mallorca.

În Barcelona există 11 hoteluri H10:

H10 Urquinaona Plaza

H10 Port Vell

H10 Art Gallery

H10 Metropolitan

Adresa exactă a hotelului H10 Marina Barcelona este Avenida Bogatell, 64-68 E-08005-Olympic Village-Barcelona, iar ca și coordonate menționez: +2° 11' 32.85"; +41° 23' 34.48".

Hotelul se află la 100 metri de stația de metrou Bogatell (L4 care face legătura cu centrul orașului), la 300 metri de stația de metrou Marina (L1) și la 15 km de Aeroportul din Barcelona. De la aeroport se poate lua taxiul sau autobuzul 602 ori 614 până la Estació del Nord, iar de acolo mai sunt vreo 10-15 minute de mers pe jos.

Se poate ajunge cu ușurință de la hotel la unele obiective turistice. La 1 km de hotel se află Plaja Barcelonetta, noi am mers pe jos până la plajă și astfel ne-am bucurat de o plimbare într-o zonă foarte frumoasă și curată. La 15 minute de hotel e Arco de Triunfo de Barcelona, care marchează una dintre intrările în Parcul Ciutadella, cel mai mare parc al Barcelonei, și se poate ajunge aici pe jos sau cu autobuzele B20 sau B25 din stația Almogàvers - Joan d'Austria sau folosind linia de metrou L1. În interiorul parcului, la 800 de metri de hotel, se găsește Barcelona Zoo. Aici se poate ajunge foarte ușor mergând pe jos mai puțin de 10 minute sau luând metroul de suprafață T4, din stația Marina până la stația Ciutadella/Vila Olímpica. Impresionanta Sagrada Familia e la 2 km de hotel și se poate ajunge aici cu autobuzul v21, coborând la stația Marina-València. Până la L'Aquàrium de Barcelona, unul dintre cele mai mari acvarii din Europa, sunt 2,5 km și de la hotel se poate lua metroul L4 din stația Bogatell. Aceași distanță e și până la Plaça Catalunya, iar legătura e făcută de autobuzul H16, luat din stația Marina. Până la două dintre creațiile faimosului Gaudi, La Pedrera, cu fațada sa deosebită și acoperișul unic, suprarealist, și Casa Batlló sunt în jur de 3,5 km și se poate lua metroul L4 din stația Bogatell, iar apoi se coboară la Passeig de Gràcia.

Rezervarea am făcut-o pe site-ul hotelului: h10hotels.com/en/barcelon ... arina-barcelona, care e foarte bine pus la punct, și am ales varianta cu anulare gratuită și plată la hotel. Am rezervat camera fără mic-dejun, dar pentru cei interesați acesta costă 15 euro/zi.

Prima impresie a fost foarte plăcută, hotelul e modern, primitor, arată foarte bine atât din afară, cât și în interior.

Holul e spațios, foarte frumos aranjat, are canapele din piele și măsuțe cu reviste, multe pliante cu obiectivele din Barcelona, cântar pentru verificarea greutății bagajelor, 3 lifturi funcționale (cu un perete de sticlă) și un bar, La Llum, unde se pot comanda atât băuturi, cât si gustări. La recepție erau suficienți angajați, foarte zâmbitori și amabili, care, în timpul formalității de check–in, ne-au oferit șampanie.

Hotelul dispune de 235 camere și se poate opta pentru camere standard, suite junior și suite junior cu terasă.

Noi am ales camera standard, care includea un pat dublu, televizor LCD Samsung, minibar, aer condiționat, seif, wi-fi, telefon. Camera era impecabilă, frumos decorată, elegantă, spațioasă, izolată fonică, avea podeaua din parchet și perdele transparente. Patul era confortabil, cu lenjerie albă, foarte curată și patru perne. Lângă pat se găseau două noptiere, iar deasupra acestora câte două veioze. Camera beneficia de prize suficiente și bine amplasate, iar în mobilier mai erau incluse o măsuță cu două fotolii și o comodă, pe care era așezat televizorul. Sub comodă se găsea un mic frigider cu băuturi și dulciuri, însă noi ne-am aprovizionat de la un supermarket aflat la 3 minute de hotel. Pe pereți existau și tablouri, iar toate piesele de mobilier și decor construiau o atmosferă plăcută. La intrare în cameră, pe partea stângă, era șifonierul, încăpător, cu multe umerașe, pături de rezervă, iar pe partea dreaptă era baia.

Și baia era destul de spațioasă, funcțională, cu faianța în nuanțe de cafea cu lapte. Baia beneficia de cadă (și aici un geam delimita o bună porțiune din cadă de restul băii), wc și lavoar. Blatul de la chiuvetă era foarte spațios, pe acesta am găsit foarte multe recipente cu gel de duș, șampon, săpun, ață dentară, loțiune de corp, cască de păr și două pahare în țiplă. Baia mai era dotată și cu telefon, uscător de păr și încă o oglindă mobilă, mai mică.

Noi ne-am concentrat pe vizitarea orașului așa că o cameră standard a fost mai mult decât suficient, dar se pot alege și suite. Din câte am citit eu, ceea ce oferă în plus o Suită junior este acces gratuit la Centrul Spa Despacio și o reducere de 15% la toate tratamentele, o sticlă de vin la comandarea meniurilor a la carte la restaurantul Donissos, check-in și check-out personalizat, mic-dejun, acces la Privilege Lounge cu open bar, calculator, play station, cadou de bun-venit și trepăduș.

Curățenia se făcea în fiecare zi și exista pe noptieră și o mini-fisă de notare a persoanei care făcea curățenia. Mi-a plăcut aspectul acesta, se vedea că erau interesați de feedback-ul primit din partea clienților.

Internetul a funcționat foarte bine și în cameră și prețul acestuia era inclus în prețul plătit pentru cazare.

Hotelul are un centru Spa Despacio, pe care noi nu l-am folosit, dar unde am aflat că accesul costă 16 euro și se pot alege:

Tratamente corporale cu ciocolată, caviar, tratamente faciale (există un salon de înfrumusețare);

Aromaterapie;

Tratamente de relaxare corporală;

Piscină încălzită;

Jacuzzi, saună și baie turcească;

Masaj cu caviar, pietre fierbinți;

La sala de fitness accesul se face gratuit. Pe lânga piscina din interior, mai există și o mică piscină pe acoperiș; am urcat aici într-o zi, mai mult de curiozitate, întrucât la sfârșitul lui mai bătea vântul și nu era suficient de cald pentru o baie. Tot pe acoperiș e și un bar – Skyline.

Printre serviciile oferite de hotel se mai numără serviciile de spălătorie, călcătorie, camera de bagaje, închirieri de mașini sau biciclete, posibilitatea folosirii celor patru săli de conferință.

În concluzie, e un hotel destul de scump, dar impecabil și, în cazul nostru, prețul acestuia s-a compensat cu prețul avantajos al biletelor de avion. În final nu am avut nicio nemulțumire legată de cazarea în sine, sau de servicii, mie mi se pare un hotel de nota 10.

Trimis de DepartureGate7 in 29.04.15 15:01:23
Validat / Publicat: 29.04.15 16:03:57
  • A fost prima sa vizită/vacanță în SPANIA

VIZUALIZĂRI: 3450 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (DepartureGate7); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Cameră standard, H10 Marina Barcelona
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 59.00 EUR pe cameră

[29.04.15 15:25:18]

[29.04.15 15:45:14]

@webmaster21 - Da, e ok.

Rog atașarea următorului clip, cu prezentarea hotelului: https://www.youtube.com/watch?v=yUx-2TbYaKs

Mulțumesc.

[29.04.15 16:03:02]

@VMR - Ilustrația muzicală sau video-muzicală indicată a fost atașată articolului (vezi sus, imediat sub titlu).

Dan&Ema
    [29.04.15 16:11:13]

Primul vot. Si felicitari pt articol. Complet si bogat in informatii.

[29.04.15 16:22:23]

@Dan&Ema - Mulțumesc!

nicole33
    [29.04.15 19:30:45]

@VMR -

Superbonus pentru un articol bine scris.

Hotelul arată foarte bine, poziționarea este bună, dar totuși prețul mi se pare cam mare.

[29.04.15 21:32:10]

@nicole33 - Mersi pentru apreciere!

Da, e cam scump și probabil dacă nu găseam bilete de avion foarte convenabile ne orientam către un alt hotel. Dar la final nu am regretat deloc alegerea făcută și nu am avut nimic de reproșat hotelului.

Dan&Ema, DepartureGate7, nicole33