ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 29.04.2015
DIN: otopeni
ÎNSCRIS: 28.04.15
JUL-2011

Băile termale OBERLAA

Am fost impreuna cu familia in vara anului 2011 la Viena unde am stat la un var.

Pe linga vizitarea parcului Prater care te impresioneaza cu gama larga de oferte de relaxare am reusit sa ajungem si la Oberlaa.

Taxa de intrare era de 17 euro de persoana valabila pentru 3 ore.

Iti schimbai tinuta intr-o zona super bine gindita care consta in niste cusete de culori diferite si aveau incuietori magnetice.

Primeai o cheie si o bratara de o anumita culoare.

Zona este foarte bine gindita pentru toate categoriile de virsta.

Aerul este respirabil, nu se simte clorul, nu aluneci pe jos, apa era calda si poti servi si masa in restaurantul de acolo.

Am fost impresionati din nou de spiritul viu al nemtilor prin manifestarea in masa a nemultumirii colective atunci cind am vazut un baietel care nu avea acces la o zona a piscinelor acoperite.

Au iesit absolut toti cei care erau acolo in semn de protest al nerespectarii ordinii interioare.

Imediat a aparut si cineva de la personal cu un fluier si a finalizat treaba.

Dupa 2 ore de zbenguiala in apa fierbinte te saturi si chiar nu merita sa platesti suplimentar pentru inca 3 ore.

Parcul de linga baile termale este urias si este cel mai frumos parc vazut de noi vreodata... Cu stiluri diferite, grupat pe zone geografice... Iti ia cel putin 2 ore sa il parcurgi si noi nu am mai fost in stare de asta.

Recomand OBERLAA ca un punct important de vizitat din Viena.

Trimis de cocoselito in 29.04.15 09:26:32
Validat / Publicat: 29.04.15 11:01:44
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în AUSTRIA.

VIZUALIZĂRI: 6208 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (cocoselito); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[29.04.15 11:01:20]

Bună, chiar foarte bună recomandarea...

@cocoselito: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

balasa violeta
[29.04.15 16:06:09]

@cocoselito - bun-venit!

' In 1974 în sudul Vienei s-a construit baia termală Oberlaa. Aceasta a fost reconstruită în 2010 şi a devenit Therme Wien: 26 de bazine de apă, 24 de cabine de saună şi de aburi, 2500 de şezlonguri şi o zonă de wellness de 6000 de m². Astfel Therme Wien este cea mai mare baie termală din Austria.

Termele din Viena medaliate cu aur: În anul 2014, termele şi-au adjudecat pentru a doua oară, cea mai înaltă distincţie în cadrul renumitului EUROPEAN HEALTH & SPA AWARDS, „Oscarul" domeniului internaţional al wellness-ului.

Ştiaţi că cele două izvoare balneare ale Therme Wien sunt cu conţinutul lor de sulf de 62,4, respectiv 64 mg/l unele dintre cele mai eficiente izvoare balneare din Europa? "

balasa violeta
Alte impresii din această RUBRICĂLa pas prin împrejurimile Vienei: