ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 05.01.2010
DIN: Targoviste
ÎNSCRIS: 04.02.09
JUL-2006

Perla Carpatilor - Sinaia

Ca de obicei, vrand sa iesim din fierbinteala blocurilor, am spus ca trebuie sa iesim la munte. De la Targoviste sunt doar 60 km pana la Sinaia, pe DN 71. Ar mai exista o cale, aceea de a face un ocol pe la Moreni, Filipesti, iesind in DN 1. Drumul pe DN 71 Bucuresti-Targoviste-Sinaia, este unul foarte placut, daca suntem atenti la 2-3 ruperi ale asfaltului, care trebuie abordate cu atentie la viteza mica.

Intr-un urcus lent ce [tine] aproape 55 km, primul oras important este Pucioasa, la vreo 20 km de capitala judetului Dambovita, o mica statiune ce beneficiaza de izvoare cu ape minerale sulfuroase si o baza de tratament, foarte bine dotata. Aici verile sunt mai racoroase, iar iarna nu este prea brutala. Exista posibilitati foarte bune de cazare si de luat masa in hoteluri, hanuri, popasuri turistice sau chiar la particulari.

Urcand spre munte, am ajuns la Fieni, orasel industrial, dar important punct de plecare spre Leaota (7 km pana la Runcu, apoi 5 ore pe poteca spre cabana Leaota). O asezare interesanta este comuna Pietrosita, ce are ca fundal Muntii Bucegi, cu o arhitectura traditionala populara.

De la Moroieni, pe malul Ialomitei, peisajul devine foarte pitoresc. Exista un drum de aproape 20 km spre taberele scolare Dobresti, Vanatorul si Cerbul, cu acces spre Scropoasa si Cheile Zanoagei. La cea mai mare altitudine, careia i se spune local "Cota 1000", de fapt la 1190 m, se afla un hotel bine dotat si un popas. La mai putin 3 km de aici, un drum lateral spre stanga, ne poate duce la Cabana Cuibul Dorului, cu restaurant si cazare, cu acces spre cabana Pestera, prin Saua Dichiului (atentie, drumul nu are o stare prea buna, speram ca intr-un viitor apropiat se vor crea conditii din partea factorilor administratiei locale, sa putem avea acces facil spre zona turistica Pestera-Babele). Apoi drumul coboara foarte abrupt, in serpentine, cca 6 km spre Sinaia, statiune climaterica si de sporturi de iarna.

Orasul este dispus in amfiteatru, la poalele muntelui Furnica din Masivul Bucegi. Pana in sec. XIX se numea Izvor, luand apoi numele de la manastirea inaltata la finele veacului XVII de spatarul Cantacuzino. Statiunea s-a dezvoltat dupa ce regele Carol I a construit resedinta de vara de la Peles. Astazi statiunea dispune de constructii si dotari turistice de efect si rafinament (hoteluri, popasuri, telecabine, telescaun, teleschi, partii de schi cu diferite grade de dificultate). Cateva hoteluri ies in evidenta: International, Sinaia, Montana, Palace, Caraiman. Exista si o partie de bob, deocamdata nu functioneaza. Nu sunt prea convins ca azi telecabina de la Cota 1400 (unde se afla hotelul Alpin) la Cota 2000 (unde este Cabana Miorita) mai este in functiune (la un moment dat era in reparatie). Biserica Manastirii Sinaia are planul in cruce, turn pe naos si turn-clopotnita pe pridvorul deschis, cu coloane din piatra sculptata. Am avut privilegiul de a vizita Castelul Peles mult inainte de 1989.

Imprejurimile sunt superbe, iar pentru un doritor de drumetii, merita sa ajungi la Cota 1400, la Cabana Varful cu Dor, Cabana Piatra Arsa, babele, Pestera, Piscul Cainelui. Nu departe, pe DN 1 spre nord, cam la 8 km, se afla un alt oras-statiune, unde merita sa petreci un concediu.

Recomand o cazare si o masa buna la Terasa-restaurant Irish House din centrul statiunii, ori la pensiunea Picior de Munte.

Trimis de mcosmin in 05.01.10 21:33:26

VIZUALIZĂRI: 2097 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (mcosmin); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 In centrul statiunii Sinaia

Dragoș_MD CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
[05.01.10 22:13:05]

de dragul "parcarii DN1" (pentru ca mai mult se sta pe ea, decat se merge, dupa ce ajungi dinspre Bucuresti pe la Comarnic), n-am mai fost pe acolo din mileniul trecut.

si cand ma gandesc la toate vacantele de iarna petrecute acolo, la cabane pe platou sau chiar in oras la hotel...

alte vremuri!

cu 20 de lei mergeai dus-intors pana la Sinaia si cu inca vreo 20 mancai si beai o bere la cabana, iar daca vroiai sa inoptezi, mai dadeai vreo 10. asadar, cu 50 de lei si ceva sendvisuri in rucsac puteai sa petreci un weekend la munte. mai faceti si azi la fel! (salariul mediu pe atunci era de peste 1500!).

totusi aceasta descriere ma indeamna sa explorez mai departe de Sinaia, prin celelalte locuri zugravite mai sus. bravo!

mcosminAUTOR REVIEW
[05.01.10 22:49:20]

Dragos6, de ce nu mergi la Sinaia prin Targoviste, iesind pe la Chitila? Drumul este bun, si ai ocazia sa vezi si orasul meu. O sa-ti placa Targovistea, nu vei regreta.

molko*
[05.01.10 22:54:36]

mcosmin,

ultima oara cand am fost eu pe acolo (2003 sau 2004) am facut masina praf. intre Sinaia si Fieni drumul a fost infiorator. Cratere imense pe care nu aveai cum sa le eviti, bolovani in mijlocul drumului, iar daca nimereai si un tir aveai toate sansele sa stai mult si bine in spatele lui, nu prea se putea depasi. Tin minte ca am schimbat toba si catalizatorul dupa acel drum. S-a schimbat ceva intre timp? stare actuala a acelui drum ar fi o informatie importanta pt noi bucurestenii

mcosminAUTOR REVIEW
[05.01.10 23:47:04]

Da, s-a mai reparat, insa in fiecare iarna se intampla ceva pe drumul asta, desi dupa stiinta mea au fost introdusi chiar si piloti Benotto, in anumite zone drumul s-a rupt. Nici cu parapetii nu stam prea bine. In vara asta au fost interventii din partea AND (DDP Brasov), refacandu-se asfaltul. Problema este ca zona este foarte sensibila, supusa capriciilor vremii, iar daca intervii cu sare, iar se distruge tot. Grija mare, indiferent de cate ori si la ce interval te deplasezi pe acest tronson. Una peste alta, insa, e frumos... vara e mai bine, uitam de necazuri...

magdalena
[30.01.10 21:31:13]

Am mancat si eu la Irish House, portiile sunt foarte mari, insa e mult fum in restaurant.

Imi place muzica insa, se canta mult Boney M si au difuzor si afara, e foarte placut.

Dragoș_MD, magdalena, mcosmin, molko*
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Sinaia și împrejurimile: