ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 25.04.2015
ÎNSCRIS: 19.06.11
APR-2015

la PMM* = 285 AED

Xclusive Casa Hotel Apartments Dubai

Xclusive Casa Hotel Apartments este amplasat în distrinctul Mankhool, din zona Bur Dubai a oraşului Dubai, reşedinţa emiratului arab cu acelaşi nume.

Al Mankhool, în traducere din limba arabă "zonă plantată cu palmieri", este în mare măsură un centru rezidenţial, dar şi un centru de afaceri cu multe servicii comerciale şi hoteluri bune. Are, de asemenea, şi mai multe mall-uri.

De fapt în întreg oraşul şi întreg emiratul Dubai este un amestec de zone rezidenţiale şi zone de afaceri, un amestec de vechi şi nou, de mall-uri ultramoderne şi souk-uri vechi, de "zgârie nori" şi construcţii modeste. Mulţimea acestora face ca Dubaiul să îşi merite renumele de "capitală comercială a lumii". Tot aici sunt foarte mult dezvoltate activităţile financiare, numele emiratului, Dubai, fiind parcă predestinat unor astfel de activităţi. Există mai multe teorii cu privire la originea cuvântului Dubai. O primă teorie sugerează că numele vine de la un cuvânt folosit pentru a descrie un Souq, adică o piaţă. O altă teorie afirmă că numele vine de la un cuvânt care înseamnă bani. De aici dezvoltarea finanţelor şi a comerţului în Dubai.

Hotelul se află la mai puţin de 10 km de Aeroportul Internaţional pe al cărui Terminal cu numărul 2 a aterizat, în jurul orei 20, aeronava Dubai Fly în care mă aflam. Aeroportul a fost foarte aglomerat, iar timpul necesar obţinerii vizei şi a formalităţilor vamale a fost destul de mare, aproximativ o oră. Cursul de schimb în Terminalul 2 era destul de slab, 100 de euro am schimbat cu 370 AED. Am aşteptat apoi cam mult un autobus nr. 43 care să ne ducă la staţia de metrou de la Terminalul 1, în final renunţând şi mergând cu un fel de autobuz taxi – SKY RTAE (plata cu card NOL argintiu, cumpărată din autobus, 21 AED de persoană). De aici am luat metroul MRTRed până la staţia Burjuman, lângă Centrul Comercial Burjuman şi, în continuare, am mers pe jos, circa 10 minute până la hotel. Hotelul este bine poziţionat pentru un oraş mare ca Dubai, cu maşina ajungându-se în 5 minute la Muzeul Dubai, în 10 minute la World Trade Center şi la Dubai Mall, în 20 minute (timpii propuşi sunt aproximativi şi depind şi de traficul diferit în timpul zilei).

Am optat pentru acest hotel deoarece era aproape de Al Ghubaiba (o staţie de metrou), staţie de autobuze urbane şi interurbane pe care le-am folosit în vizitele noastre, la Abu Dhabi, Al Ain şi Sharjah.

Xclusive Casa Hotel Apartments este situat pe strada 13 C, la intersecţia cu strada 16 B, coordonate GPS: N 025º 15.085, E 55º 17.858 şi oferă 60 de camere şi apartamente cu unul sau două dormitoare, fiecare cu o chicinetă bine utilată. Are o sală de fitness şi o piscină pe acoperiş cu bazin SPA şi terasă. Are şi o parcare proprie, gratuită, dar este necesară rezervare. Hotelul era renovat şi mobilat de curând.

”Am fost acolo” în aprilie 2015, şapte nopţi, cu o ofertă, cred eu, bună, costul fiind în jur de 73 euro pe noapte, convenabil pentru Dubai în luna aprilie.

”AFA ” a fost şi ea prezentă, (vezi foto), dar nu a fost vizibilă decât pe două feţe. Aş fi dorit să se poată vedea pe cât mai multe, dar, ..., poate în altă excursie.

În zonă se găseşte tot ce este necesar, inclusiv un magazin WEST ZONE şi un CARREFOUR în Centrul Comercial Burjuman, iar strada Khalid Bin Al Waleed pe care se găsesc magazine, banci, restaurante, etc. se află la 10 minute de mers pe jos de hotel.

Am avut un apartament cu un dormitor, cu o suprafaţă de circa 50 mp.

În living se afla o canapea confortabilă şi un fotoliu pentru cafeaua de dimineaţă, televizor cu multe canale, inclusiv în franceză şi engleză, o masă cu 4 scaune pentru masa de seară. La intrare mai era un WC de serviciu, cu dotările specifice şi articole de igienă.

Dormitorul are un pat matrimonial imens (2m x 2 m), un dressing destul de mare (în care a stat şi ”AFA ”, alături de un seif), un televizor, etc... Zilnic se făcea curat în camere şi tot zilnic se schimbau lenjeria de pat şi prosoapele din baie.

În bucătărie se găsesc o plită electrică, frigider, maşină de spălat, cuptor cu microunde, fierbător de cafea, toaster, dulapuri cu sertare şi toate ustensilele necesare (pahare, veselă, tacâmuri, etc.).

Canapelele mari, mobilierul din lemn şi culorile lor calde sunt câteva dintre elementele care constituie decorul apartamentelor, deopotrivă clasic şi modern.

Am avut la dispoziţie masă şi fier de călcat.

Baia este suficient de mare, cu cadă şi duş, cu alte dotări şi articole de igienă puse la dispoziţie zilnic.

Aerul condiţionat şi Wi-Fi-ul (gratis) au funcţionat bine, iar cele două balcoane ne-au permis să stăm afară, nu foarte mult, pentru că plecam dimineaţa şi veneam seara şi era destul de cald.

Personalul de la recepţie este amabil şi profesionist, se vorbeşte limba engleză şi cea filipineză.

Restaurantul de la Xclusive Casa Hotel Apartments serveşte preparate din bucătăria europeană, asiatică şi arabă. Room service, inclusiv pentru mic dejun, este disponibil nonstop. Nu le-am utilizat aşa că nu pot spune nimic despre ele.

Se mai oferă servicii de închirieri auto, serviciu de transfer de la şi la aeroport (contra cost), schimb valutar, birou de turism, cameră de bagaje, baby sitting şi servicii pentru copii, spălătorie şi curăţătorie chimică, serviciu de călcătorie, lustruire pantofi, fax, copiator, ziare, etc...

Se face check-in începând cu ora 15:00, iar check-out se face cel târziu la ora 12:00.

Întoarcerea la aeroport am făcut-o pe acelaşi traseu, şi cu MRT, 3 AED de persoană, singura diferenţă fiind deplasarea de la Terminalul 1 la Terminalul 2 pe care am facut-o cu un taxi. În zona aeroportului şi pentru destinaţia aeroport tariful de pornire al taxiului este de 25 AED, (faţă de 5 AED în oraş), costul total a fost de 40 AED. Dacă luam taxiul de la hotel costul total ar fi fost în jur de 90 AED. Aşa am plătit în jur de 46 AED, este adevărat că am mai mers şi pe jos.

Hotelul îşi merită numele de Casa Apartments, deoarece, pot spune, că m-am simţit ca acasă, cu diferenţa că nu aveam grija ei.

Trimis de mprofeanu in 25.04.15 16:08:35
Validat / Publicat: 25.04.15 17:09:12

VIZUALIZĂRI: 2723 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 Hotelul in care am fost cazati, etaj 1.
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 285.00 AED pe cameră

[28.06.15 22:14:24]

@mprofeanu - Mulţam fain.

Am adnotat, deasemenea, aceste coordonate ca fiind confirmate.

• SOCIALs