ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 25.04.2015
DE zuzi
ÎNSCRIS: 13.05.12
JUL-2010

Gelmerbahn - cel mai abrupt funicular din Europa

În 2010, în ultimele zile de vacanță ne-am propus ca pe traseul de întoarcere spre casă de la Annecy (unde am avusesem ultima cazare de o săptămână din acel an), să trecem prin Furka Pass. Pentru aceasta am ales varianta Annecy-Geneva-Interlaken-Furka Pass, cu o oprire de o noapte la Interlaken. Cautând pe traseul Interlaken-Furkapass ceva ce ar merita atenția noastra și o scurtă oprire, am descoperit acest funicular pe care nu am vrut să îl ratez deși am rău de înălțime. Dar nu este orice funicular, ci cel mai abrupt funicular din Europa : Gelmerbahn

Situat in Grimselwelt, funicularul a fost inițial construit pentru a transporta materialele de construcție grele pentru barajul Gelmer, construit în 1926, în scopul de a exploata resursele hidroelectrice din zona. Funicularul nu a fost deschis pentru uz public până în 2001.

Noi am ajuns la punctul de plecare într-o dimineață superba de iulie, cu soare și nici un nor pe cer. Pe drumul dinspre Interlaken spre Grimmsel Pass, în apropierea hotelului Handeck, se găsește indicatorul spre stația de plecare a funicularului și parcarea unde se poate lăsa mașina. De la parcare se urcă pe jos cca 300 m, drum lejer.

Cât am așteptat plecarea funicularului ne-am delectat cu peisajul și cu o altă mică atracție aflată în apropiere : Handeckfallbrücke un pod suspendat pe care doar jumatatea mea s-a încumetat să se avânte (dupa cum v-am spus, eu am rău de înalțime), Acesta a fost construit în 2006 deasupra canionului Handeckfalls la o inaltime de 70 m și are o lungime de 70 m și permite o priveliște spectaculoasă a cascadei. Situat la stația de bază Gelmerbahn podul este de asemenea și o legătura pietonală directă cu Hotelul Handeck.

Funicularul are o capacitate de 24 de locuri, iar la acea oră a fost destul de aglomerat, pentru că cei mai mulți dintre cei care urcau urmau să facă drumeții pe munte : o plimbare în jurul lacului de culoare turcoaz sau o excursie pe jos până la cabana Gelmer pentru unele vederi mai spectaculoase. Noi ne-am rezumat la cel mai ușor traseu, adică o plimbare până la Gelmersee de unde am putut admira superba priveliște a întregii văi.

Cum v-am spus la urcare funicularul a fost plin, dar la coborâre am fost singuri, ceea ce ne-a oferit prilejul să stăm în primul rând! M-am bucurat că puteam fotografia și filma fără a avea nici un obstacol în față, dar aveam și un gol în stomac văzând golul de la picioarele noastre. Imaginile cred că vorbesc de la sine.

Nu vă imaginați însă că funicularul se deplasează cu viteza, asta ar mai lipsi: nu, platforma se deplasează încet, cu 2 m/sec, astfel că traseul cu o lungime de 1028 m se parcurge în 10 min.

Diferența de nivel între punctul de plecare și cel de sosire este de 448 m, punctul superior fiind la altitudinea de 1.860 m deasupra nivelului mării. Gradientul de maximum 106% (ceea se traduce printr-un unghi de înclinare mai mare de 45°, dacă nu greșesc) face ca acest funicular să fie cel mai abrupt funicular din Europa.

Cei care vor un pic de adrenalină și peisaje superbe trebuie să ajungă aici!

De reținut însă că linia funcționează numai de la începutul lunii iunie până la jumătatea lunii octombrie, doar câteva ore de zi (8.30 - 12 h / 13.30 - 17 h). Tariful dus-întors este acum de 32 CHF/adult (în 2010 costa doar 27 CHF/persoană) și 12 CHF/copil.

Coordonate GPS : Latitudine 46°36'48.96"N, Longitudine 8°18'30.17"E

Vă doresc vacanțe cât mai frumoase!

Trimis de zuzi in 25.04.15 10:58:45
Validat / Publicat: 25.04.15 14:00:37
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ELVEȚIA.

VIZUALIZĂRI: 7495 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (zuzi); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P08 Gelmerbahn-încercând să citim emoțiile pe fețele celor dinaintea noastră

[25.04.15 13:59:39]

Excelentă recomandarea, iar pozeleee... iau răsuflarea. Ar trebui un "disclaimer / warning" pus înainte de ele...

[25.04.15 14:04:24]

Mutat în rubrica "Descoperă Guttannen și împrejurimile, INTERLAKEN-OBERHASLI" (nou-creată pe sait)

Floryn81
[25.04.15 14:14:22]

Excelentă destinație, excelente fotografii! Merită un vot cu prisosință!

Dan&Ema
[25.04.15 14:17:33]

M-au cuprins emotiile numai cand am privit pozele...

Am fost "multiplu" captivat de acest articol:

- de titlu care clar ma ducea la munte, iar asta este dragostea mea

- de faptul ca mi-am schimbat perceptia despre notiunea de funicular, eu stiam ca acesta transporta materiale nu turisti

- de articolul in sine

- iar de poze ce sa mai scriu...

Felicitari! Si multumesc ca ai impartasit asemenea excursie comunitatii AFA.

[25.04.15 14:22:40]

@Dan&Ema - Multumesc pentru vizită și aprecieri! Încercați să ajungeți în acolo, merită!

traian.leuca †
[25.04.15 14:31:23]

Excelent articol și poze pe măsură! Anul trecut am făcut traseul Interlaken, Grimselpass, Furkapass, Luzern (impresiiși deși citisem ceva despre acest funicular, nu l-am nimerit și am trecut, se pare, pe lângă el.

Dan&Ema
[25.04.15 14:32:54]

@zuzi: as porni acum

[25.04.15 14:39:14]

@webmasterX - Mulțumesc pentru aprecieri!

[25.04.15 14:51:41]

@Crazy_Mouse - Mulțumesc pentru vizită și pentru aprecieri! Mă bucur că v-a plăcut!

[25.04.15 15:03:26]

@traian. leuca - Multumesc pentru aprecieri!

Într-adevăr indicatorul spre Gelmerbahn este foarte ușor de ratat, din acest motiv am dat informații cât mai exacte privind localizarea. În ceea ce privește review-urile pe care le-ați scis despre Elveția trebuie să recunosc că mai am de citit... noi am reușit să vedem doar în fugă câte ceva.

Carmen Ion
[26.04.15 08:39:04]

@zuzi - Excelentă recomandare pentru iubitorii muntelui. Şi poze fabuloase! Felicitări!

[26.04.15 08:47:46]

@Carmen Ion - Mulțumesc pentru vizită și aprecieri!

luciaoradea
[30.04.15 09:31:30]

Superbe pozele! Deși mi-e frica de înălțimi aș urca cu funicularul...

Carmen Ion, Dan&Ema, luciaoradea, zuzi
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Interlaken și împrejurimile: