ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 24.04.2015
ÎNSCRIS: 16.01.12
APR-2015

Extrem de nemulțumit

Flamingo e leopardul

„Afară-i vopsit gardul, înăuntru-i leopardul” este o expresie care i se potriveste cel mai bine hotelului. Flamingo e leopardul.

Citisem cât de cât multe despre Flamingo Beach hotel şi părerile erau împărţite.

Până la urmă am ales acest hotel şi datorită tarifului - mi s-a părut un preţ decent dar... acum, dacă ar fi să aleg încă o dată şi mi s-ar pune în fata două hoteluri, acesta unde am stat şi altul, care să fie mai scump şi cu 50 de euro de persoană, l-aş alege pe cel mai scump...

Mai întâi, voi face o listă cu plusurile şi minusurile acestui hotel, ca mai apoi să detaliez.

Ok, să încep cu... PLUSURILE... pentru că sunt mai puţine:

- Wi-Fi - care merge foarte bine şi din cameră şi de pe plajă. Username & Password se iau de la recepţie; într-o singură zi au avut probleme cu net-ul şi nu a mers deloc, în rest, viteza buna

- amplasare - daca este să căutaţi un hotel aproape de aeroport sau pe plajă, este ok; dacă doriţi un hotel aproape de centru, evitati-l pe acesta; aveţi de mers pe faleză 2.5 km până în centru plus încă 2.5 km întors din centru; eu am pus amplasare la plusuri pentru că nu sunt o fire sedentară deci mersul pe jos nu a fost un impediment pentru mine;

- recepţia - fetele de la recepţie, extrem de amabile, zâmbitoare, în ultima zi reuşind să ne prelungim camera până la 13:30 fără costuri suplimentare

- apa la discreţie - deşi nu am fost prin program senior voyage am avut apă la discreţie şi seară şi dimineaţa

MINUSURI:

- mâncarea: eu nu sunt pretenţioasă când vine vorba de mâncare, dar aici a fost deja „aiurea” chiar şi pentru mine; aceleaşi garnituri în fiecare zi (vorbesc de cină) doar felul la carne se schimba; dimineaţa: toate zilele la fel, la fel, aceeaşi mâncare, în fiecare zi; atenţie dacă vă luaţi sejur mai lung, după 7-8 zile o să o luaţi razna :))))

- curăţenia: la capitolul curăţenie stau extrem de prost; de ce? Pentru că... doamnele cameriste sunt românce şi îşi fac treaba ca în... România... am călătorit mult până acum, dar aici a fost cea mai proastă curăţenie a camerei din toate hotelurile unde am fost cazată până acum; voi detalia pe larg mai jos

- odihnă: nu prea ai cum să te odihneşti, cel puţin nu în camera unde am stat eu; la 7 dimineaţa, cameristele îţi dau trezirea după ce „urlă” una la cealaltă dintr-o parte în alta a coridorului (în limba romană, ca să şi înţelegem ce spun), fumul de ţigară (de la cameristele care fumează pe coridoare) îţi intră în cameră, la ora 12-13 dacă vreţi să vă odihniţi vine un meşter cu bormaşina sau cu aspiratorul... deci... nu prea se poate dormi

- piscina- aflată la ultimul etaj, la 5, este mult prea mică; mă gândesc la faptul că vara, când hotelul este plin, dacă intră 6 persoane în piscină, gata, nu mai poţi înota =))

Cum ajungeţi la hotel?

Ca să scriu un review complex, o să vă spun cum să ajungeţi la hotel de la aeroport.

După ce vă luaţi bagajul, în dreapta sau stânga cum ieşiţi sunt nişte scări rulante. Acelea trebuiesc urcate ca să ajungeţi practic la etajul 1. De acolo, traversaţi o trecere de pietoni şi o să vedeţi un semn de autobuz, în stânga cum ieşiţi. Aşteptaţi acolo. Noi am avut noroc şi a venit autobuzul 425 la nici 5 minute după ce ajunsesem în staţie.

Era destul de târziu, seara pe la ora 21:00 şi totuşi autobuzul circula.

A fost prima oprire, dar este posibil vara să facă şi alte opriri până la Flamingo Beach Hotel.

Ne-a lăsat la o intersectie-sens giratoriu. De acolo, am cărat bagajele vreo 600 metri până la hotel.

Primul contact cu hotelul

Le scrisesem câteva emailuri ca să ştie că ajungem mai târziu de ora 21:00 când se închidea restaurantul şi să ne păstreze ceva de mâncare deoarece cina era plătită ptr seara respectivă.

Am ajuns la recepţie, o domnişoară amabilă ne-a luat paşapoartele şi voucherul şi ne-a dat cheia de la cameră. Ne-a rugat să ne lăsăm bagajele şi apoi să coborâm la masă, deoarece ne-au păstrat cina. Super...

Pentru acest lucru hotelul Flamingo Beach primeşte o bilă albă din partea mea, deoarece experienţa mea în hotelul Torre Arenal din Mallorca a fost una... groaznică pe această temă.

Mâncarea în prima seară nu mi s-a părut nici cum pentru că eram obosită... deci, nu voi povesti acum despre mâncare...

Camera 108
... (în care am fost cazată)

Dacă primiţi această cameră, sau oricare altă cameră ce are o uşă despărţitoare între camera dvs şi alta... să mergeţi din prima la recepţie să vă schimbaţi camera! Să nu aşteptaţi să vă despachetaţi lucrurile pentru că veţi avea zile de coşmar... De ce? Pentru că... acea uşă despărţitoare este extrem de subţire şi chiar dacă veţi vorbi în şoaptă, dacă veţi avea „vecini” vor auzi tot ce spuneţi.

Nu a fost confortabil deloc. Noi în prima seară nu ne-am dat seama de acest lucru ptr că ajungând târziu în cameră, am început să despachetăm, să facem duş, etc. şi se făcuse ora 12:00 noaptea. Nu ştiam că lângă noi sunt cazaţi alţi turişti. La un moment dat, am auzit cioc-cioc la uşă... am deschis-o dar nu era nimeni.

A doua zi, dimineaţa ne-am întâlnit cu nişte romani în lift şi ne-au întrebat dacă noi stăm la 108. Le-am spus că da... şi cică ei au bătut în uşă, dar... de fapt bătuseră în uşa despărţitoare... că i-am deranjat...

Ne-am cerut scuze şi am avut grijă să vorbim în şoaptă, să nu râdem, să nu facem nici un zgomot, chiar dacă dulapul scârţia într-un hal când îl deschideam...

Norocul nostru că au mai avut de stat 2 zile şi mai apoi nu au mai dat nimănui camera de lângă noi, altfel, cred că aş fi cerut să îmi fie schimbată camera.

Nu sunt o persoană gălăgioasă, sunt educată zic eu, dar totuşi, să mergi în concediu şi să fii nevoit să vorbeşti în şoaptă în camera de hotel de frică să nu te audă alţii sau să nu deranjezi pe nimeni???!!!

Dacă tot povestesc despre "minunata” cameră 108 voi menţiona faptul că aerul condiţionat este pe balcon, dar nu pe perete, ci în balcon de-a dreptul. Pus la intrare, te loveşti de el dacă nu ai grijă când ieşi în balcon.

Dacă doriţi să staţi pe balcon, trebuie să închideţi aerul condiţionat din cameră, pentru că altfel veţi fi bloc de gheaţă. Ventilatorul dădea un frig de nu puteai sta în balcon dacă nu închideam aerul în cameră (era dat pe încălzire pentru că în aprilie totuşi nu apucaseră să se încălzească pereţii). Camera este pe colţ, lângă mai este o singură cameră, aşa că bate vântul mai tare ca în alte balcoane, fiind mai deschis. Cică toate camerele au vedere spre mare... asta doar în cazul în care îmi scoteam capul de pe balcon şi eventual mă aruncam de pe balcon să văd şi eu o bucăţică de mare... Celelalte camere poate au o vedere mai bună spre mare, fiind mai aproape, dar noi, având camera în spate, nu prea aveam privelişte.

Camera per ansamblu arată că după... bombardamente... bine, nici chiar, dar pe aproape. Pereţii sunt pătaţi şi murdari, probabil vara sunt ţânţari şi oamenii vor să doarmă, astfel că îşi folosesc papucii şi slapii pe post de palete ca să omoare ţânţarii...

Patul scârţâia când mă aşezam şi totuşi, nu am o tonă... mobila este din lemn, extrem de veche. Singurul obiect nou în cameră, care nu se încadrează în peisaj este televizorul lcd. Dar aveţi grijă, nu toate camerele au aceste „obiecte” noi... când mergeam spre camera noastră, majoritatea uşilor erau deschide, probabil cameristele aeriseau în acest mod camerele şi am putut vedea în alte camere televizoare vechi.

Camera în care am stat noi nu avea mocheta pe jos deşi în celelalte camere se găsea mochetă.

Dacă aveţi de gând să vă luaţi ceva de mâncare cu dvs sau să răciţi vara o apă/bere ceva nu aveţi unde. La 3* şi nu au minibar!!!

Seiful este contra cost, 2 euro pe zi plus 10 euro depozit, pe care îl veţi primi înapoi după ce predaţi cheia seifului. Ţin să menţionez că este un seif vechi, antic şi de demult, amplasat într-un dulap care stătea să se dărâme.

Baia: un dezastru total. Mizerie, ţeava care ţinea perdeaua de la duş: ruginită. Prosoape murdare, schimbate numai când cameristele aveau chef.

Un singur săpunel minuscul ambalat. O întâmplare „haioasă” a fost atunci când ni s-a terminat şi săpunelul şi săpunul lichid de pe peretele din baie. Camerista nici măcar nu a verificat că s-a terminat şi până nu am desfăcut eu capacul să vadă că nu mai este nu s-a sinchisit să pună săpun.

Curăţenia: Dacă tot vorbeam de cameriste, voi menţiona pe larg despre curăţenia, care nu s-a făcut sau s-a făcut ca în România, de către românce, care ne salutau cu „bună” sau „neaţa” pe coridor, sau mai bine spus, ne răspundeau la salut, că ele nu ştiau să salute turistul, aşteptau ca turistul să le salute pe ele.

Patul: la început l-a făcut din 2 în 2 zile, că mai apoi să nu îl mai facă deloc.

Lenjeria de pat nu a fost schimbată deloc în zilele petrecute în acest hotel. De la început lenjeria de pat era mizerabilă, zicea că este rugină pe aşternut, fire de păr pe pernă (când ne-am cazat, deci nu dormisem pe acea pernă încă, erau probabil de la turiştii trecuţi).

Prosoapele le schimbau numai când aveau chef, uneori o dată la 3 zile, uneori o dată la 2 zile. A trebuit să mergem în camera unde stăteau cameristele să cerem prosoape curate.

De dat cu mopul, nici vorbă. Nu sunt porc, nu fac mizerie că ştiu să păstrez curăţenia în locul unde stau, chiar dacă nu sunt acasă, dar deja a fost prea mult să văd că nu îşi fac treaba. Dar... să fumeze dimineaţa la ora 7 ştiau... şi intra mirosul la noi în cameră (oficiul ptr cameriste era aproape de camera noastră).

La ora 7 dimineaţa urlau de-a dreptul pe coridoare, că într-o dimineaţă eram atât de nervoasă că am vrut să ies să fac scandal să tacă din gură că dorim să dormim şi noi măcar încă o oră şi că nu sunt obligată să le ascut lor discuţiile şi bârfele.

Măcar hârtie igienică ştiau să pună... măcar atât.

De felul meu nu sunt cârcotaşă, sau nu caut să găsesc defecte chiar dacă lucrez în turism. Sunt o persoană care merge în concediu nu cu capsa pusă şi pusă pe scandal, ci pentru odihnă, vizită, etc. şi în mod normal camera în hotel contează mult prea puţin ptr mine. Dar aici... a fost jale...

Nu am făcut scandal, nu am spus nimănui nimic, nici la recepţie nici în altă parte nu m-am plâns, dar sper că articolul meu să fie reclama negativă ptr ei şi să ştie şi alţii ce am păţit eu, ca să fie pregătiţi şi eventual să evite acest hotel.

Restaurantul şi mâncarea

Dezastru...

În primele 2 zile a fost ok, dimineaţa acelaşi lucru: 2 feluri de brânză, castraveţi, şuncă, salam, bacon, crenvurşti, ouă, omletă, fasole şi cereale... dar după mai multe zile ajungi să te saturi să mănânci aceeaşi mâncare zi de zi.

Seara: garniturile erau aceleaşi în fiecare seară: cartofi gratinaţi, mazăre, broccoli, paste. Felul de carne era diferit: peste, pui, porc.

Salatele în schimb erau bune seara şi ciorbele.

Într-o seară, lângă salate erau două carafe: una gălbuie şi altă roşiatică. Un domn (roman) se îndrepta cu paharul spre acele 2 carafe să îşi pună... vin... I-am spus frumos ca în cele 2 carafe nu este vin alb şi vin negru... ci... ulei şi oţet...

Nu m-a crezut până nu a mirosit... Am trăit să o văd şi pe asta.

La cină să nu vă aşteptaţi la desert. Nu dau absolut nimic. Nici măcar o gelatină dulce, nimic nimic. Doar câteva fructe. Lumea îşi punea mai întâi fructele şi apoi mâncarea, să fie siguri că apuca o felie de portocală şi una de măr... dar... noi am găsit de fiecare dată când mergeam să luăm. Staţi fără grijă ca mâncare găsiţi, indiferent de oră la care mergeţi la masă. Între 19:00 şi 21:00 se poate lua cina şi nu este aşa cum menţionau alţii că nu mai găsiţi nimic dacă nu sunteţi primii. Am mers şi la 20:30 şi tot am găsit mâncare.

Sunt vreo 2 ospătari romani, care lucrează în hotel. Nu prea am avut contact cu ei...

Având zborul târziu, am încercat să prelungim camera şi am reuşit să o păstrăm până la 13:30 în loc de 12:00 fără costuri suplimentare. Apoi, au o cameră de bagaje unde vă puteţi lăsa lucrurile.

Un alt lucru ce merită să fie menţionat este amplasarea hotelului, mult prea departe de centrul oraşului. Aveţi grijă, dacă nu vă place mersul nu optaţi ptr acest hotel. Nu aveţi autobuze pe care să le puteţi lua din apropierea hotelului ca să vă lase în centru şi veţi avea de mers 2.5 km dus + 2.5 km întors de la hotel până în centru şi invers.

Dacă doriţi doar să staţi la plajă şi să ajungeţi într-o singură zi în oraş, este ok hotelul, fiind amplasat pe plajă.

Am văzut câteva plăcute cum că ar exista staţii de autobuz, dar eu una nu am văzut nici măcar unul şi ni s-a spus că în apropierea hotelului nu circula nici un autobuz până în centru. Noroc mare că există de la aeroport spre hotel.

La întoarcere spre aeroport, plecasem din timp pentru a ajunge în staţia de autobuz, vis a vis de unde ne lăsase, lângă acel sens giratoriu. Până să ajungem acolo ne-a claxonat un taximetrist şi ne-a zis că ne duce el până la aeroport cu 5 euro. Am întrebat de 2 ori ca să fim sigure că am înţeles preţul corect.

A fost mult mai bine aşa. Decât să dăm 3 euro pe autobuz (1.5 euro pe sens de persoană) am dat 5 pe taxi. În mod normal cer 10-12 euro de la hotel până la aeroport, dar ar trebui să negociaţi ptr că preţul spre aeroport din centru este acelaşi, chiar dacă distanţa e mai mare din centru.

Pers ansamblu nu recomand acest hotel. Nu văd un motiv pentru care să mă întorc acolo. Nu mi-a plăcut aproape nimic. Nu m-ar atrage să mă reîntorc.

Hotelul are acord pe România pe programul de senior voyage, aşa că oamenii nu îşi pot alege hotelul şi vor fi cazaţi aici... dar cei care au posibilitatea de a alege, să evite acest hotel sau sper să aibă mai mult noroc decât mine dacă vor opta să stea în acest hotel care mai mult de 2* nu are.

Trimis de GabrielaG in 24.04.15 15:35:39
Validat / Publicat: 24.04.15 16:22:07
  • A fost prima sa vizită/vacanță în CIPRU

VIZUALIZĂRI: 5682 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (GabrielaG); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P14 Pe dinafara hotelul arata chiar bine (in dreapta)
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 19098 PMA (din 23 voturi)
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 36.00 EUR pe cameră

Rodel
    [24.04.15 17:34:47]

Experiența mea la acest hotel a fost una mai bună. Într-adevăr, și camera în care am stat era despărțită printr-o ușă de o altă cameră, noi vorbeam în șoaptă, dar vecinii noștri nu. În rest am fost mulțumiți. Cameristele (nu erau românce!) făceau curat, schimbau zilnic prosoapele, lenjeria la două-trei zile, baia avea cadă și duș fiind dotată cu șampon, gel de duș, săpun, care se înlocuiau chiar dacă nu erau folosite total. În cameră am avut mochetă, minibar, televizor, mobila nu era nouă, dar nici rău nu arăta. Mâncarea, mie mi-a plăcut, chiar dacă se repeta. Fiind multe feluri, nu mâncam zilnic aceleași. Pentru mine singurul minus a fost distanța față de centrul orașului și zgomotul produs de avioane, aeroportul fiind aproape. În schimb, plaja este cât se poate de aproape, cu șezlonguri și umbrele gratuit pentru clienții hotelului. Deci, mi-a plăcut. Poate între timp situația s-a schimbat, nu mai e ce-a fost în 2011.

[24.04.15 18:20:53]

@GabrielaG - @GabrielaG: Te-am ruga să (re)verifici coordonatele GPS, mai precis localizarea acestei unități pe harta interactivă AFA. Ne poți spune dacă-i ok? (mărește zoom-ul cât e necesar, până la afișarea la nivel de stradă - dacă-i posibil)

Mulțumesc.

[24.04.15 18:21:20]

@Rodel - Ma bucur mult ca ati avut o experienta placuta la acest hotel. Citisem review-ul dvs inainte de plecare si am vazut ca pe site au fost mai multe impresii pozitive decat negative, de aceea poate ma asteptam la altceva...

Mentionez din nou, ca nu sunt o persoana pretentioasa dar unele lucruri sunt imposibil sa nu fie sesizate.

Acum pe plaja nu erau nici șezlonguri și nici umbrele pentru a putea fi folosite. Erau legate cu lant si lacat si cand o doamna mai in varsta, rusoaica, a reusit sa ia un șezlong (acela nu era legat), a venit proprietarul urland la ea ca este privat si nu are voie sa stea si i l-a luat si l-a legat si pe acela.

Doamna in cauza era cazata tot la Flamingo.

Ma bucur mult ptr dvs ca ati avut cameriste mai amabile si nu romance... se pare ca acelea isi faceau treaba...

Minibarul chiar mi-ar fi fost de folos... dar... nu am avut... era spatiu gol unde ar fi trebuit sa fie minibarul.

Pe mine nu m-a deranjat zgomotul produs de avioane, mai rau a fost cu acele doamne care urlau una la cealalta decat avioanele )

Mancarea nu pot spune ca era extrem de buna, dar nici gustoas si faptul ca se repeta m-a scos din sarite...

[24.04.15 18:33:19]

@webmasterX - Da webaster, coordonatele sunt ok

Pus
    [24.04.15 22:04:08]

Am stat cu niste ani in urma la acest hotel. Am avut minibar in camera, prosoape curate schimbate zilnic, lenjeria la vreo 2-3 zile. Mâncarea a fost suficienta, chiar daca s-a mai repetat. Noi am avut si apa si vin la cina.

Plaja hotelului este foarte frumoasa.

Raportul calitate pret a fost unul foarte bun. Vad ca si autoarea a platit 20 de euro pe zi la trei stele cu demipensiune, un pret mai mult decat convenabil.

Prezentarea mi se pare exagerata, chiar rauvoitoare.

In orice hotel, cameristele sunt obligate sa curete camerele turistilor cu ușa permanent deschisa si nu pentru aerisirea camerelor... Culmea este ca se pare ca lucreaza intr-un hotel.

[24.04.15 22:12:06]

@Pus - Probabil dvs ati avut minibar, eu nu am avut. Nu sunt pretentioasa la mancare, dar nu s-a repetat ci a fost acelasi fel de mancare in fiecare seara-ma refer la garnituri.

Plaja da, intr-adevar este frumoasa.

Nu este o prezentare exagerata, daca cititi review-ul complet veti vedea ca am scris ca nu sunt carcotasa, nu fac scandal dar mi-am expus opinia nu cu rau-vointa si pur si simplu impresia mea generala despre acest hotel. Daca nu mi-a placut ce sa fac?

Si da, lucrez in turism si probabil nu am scris eu exact, dar acele camere care erau deschise nu erau ocupate de turisti. Erau camere goale iar cameristele lasau usile deschise pentru a aerisi. Nu faceau curat in acele camere deoarece erau neocupate

[24.04.15 22:31:59]

@Pus -

Am stat cu niste ani in urma la acest hotel.

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă)

Dabator
    [24.04.15 22:57:43]

@GabrielaG: Am citit impresiile tale cu interes, mai ales că am stat și eu aici câteva zile. În mare impresiile sunt cam aceleași, cu câteva mici deosebiri. Noi am avut minifrigider în cameră și ne-a fost chiar de folos. Ușa între camere ne-a venit mănușă, noi fiind 5 și am avut 2 camere, așa că ne era mai ușor să comunicăm între noi.

În rest impresiile au fost aceleași, doar notele au diferit fundamental. Eu consider că în aprecierea (notarea) unui hotel trebuie luat în calcul și prețul. Din ce văd voi ați plătit 40 de EUR pe cameră cu demipensiune. Acum să fim serioși, la prețul ăsta la ce te poți aștepta? Nu poți face comparația cu un hotel de 5* din Turcia. Dacă nevoia de confort este una foarte mare, atunci nu poți aștepta asta de la un hotel la care plătești mai nimic. Nici noi nu am avut parte (în aprilie) de șezlongurile de la hotel, dar ne-am asumat asta fiind cumva în afara sezonului (acestea fiind gratuite). Pe de altă parte 50 m mai la dreapta erau șezlongurile contra cost ale Mackenzie Beach, o plajă foarte bună.

Țin minte că am discutat despre asta înainte, ar fi trebuit să fii cumva pusă în temă, iar așteptările să fie pe măsură. Așa că nimic nu te putea opri să plătești mai mult dect dublu pentru un hotel cu ceva mai bun decât acesta.

Îmi cer scuze, nu vreau să te superi, dar în lumea asta totul are un cost. Trebuie doar ca așteptările să fie cumva sincronizate cu prețul.

În final îmi permit să citez din propriu-mi review, intitulat, nu fără temei: Deși Flamingo, nu e chiar roz:

Nu a fost cel mai bun hotel la care am stat totuși este o opțiune de buget. Nici în ruptul capului nu aș fi dat dublu pentru 20% în plus la confort. De aceea îl recomand cu amendamentele expuse mai sus. Și notele au fost acordate conform raportului preț-calitate. Era incorect să pun doar calitatea la socoteală. Până la urmă am fost avertizat, eu am ales această opțiune.

[24.04.15 23:16:01]

@Dabator - Va multumesc mult ptr sesizari. Nu am de ca sa ma supar... aveti si dvs dreptate cu ce ati scris dar sincer, nu ma asteptam la asa ceva.

Am calatorit mult pana acum si nu compar acest hotel cu unul de 5*. Am fost cazata si la 2* si la 3* si la 4* deci pot face o comparatie.

Este al doilea review negativ pe care il scriu (despre un hotel) - primul fiind despre hotel Lucky din Budapesta (vezi impresii).

Nici despre Balkan Hotel din Leptokaria nu am scris rau pentru ca stiam la ce sa ma astept. Nu sunt pretentioasa de fel, repet dar la Flamingo a fost deja prea mult. Notarea nu am facut-o numai pentru raportul calitate-pret ci si in comparatie cu alte hoteluri similare ca stele dar mult mai bune si la acelasi pret.

Aceasta este parerea mea si experienta mea si trairile mele. Si nu mi-a placut. Am justificat totul in mare parte.

luciaoradea
    [24.04.15 23:23:39]

@GabrielaG -

și mie mi se pare ca exagerezi de data aceasta, fără supărare. La prețul camerei, 40 euro cu demipensiune mi se pare chiar ok. subscriu la ce spune @dabator mai sus. Dacă ai pretenții de mai mult comfort plătești corespunzător. Mi se pare ciudat ca tu, care lucrezi la un hotel (de altă categorie, e adevărat) să nu înțelegi raportul calitate-pret. Lipsa curățeniei nu se justifica, dar în afară de țeava ruginită și petele de pe pereți din poze nu reieșea că ar fi fost mizerie.

În ceea ce privește lipsa diversității mâncării cred că exagerezi foarte mult. Nu poți avea pretenția ca la 20 euro pe zi, cazare și 2 mese, să ai zilnic altceva. Și așa mi se pare un preț extrem de bun. Eu sincer nu am întâlnit o asemenea oferta.

Și notele pe care le-ai acordat sunt extrem de mici. Nota acordată serviciilor e datorită faptului că te-au deranjat cameristele?

[24.04.15 23:34:06]

@luciaoradea -

Este parerea dvs si eu o respect. Eu mi-am spus punctul de vedere si il sustin si il voi sustine.

Mi-as fi dorit sa alterneze felurile mancarurilor nu sa dea in fiecare seara acelasi lucru.

Pretul a fost mic pentru ca am prieteni la o agentie de turism si am cumparat separat cazarea si separat biletul de avion. Daca este sa cautati pe programul Senior Voyage veti gasi preturi incepand cu 400 de euro la acest hotel. Doar eu am platit acest pret. Daca se merge prin tur organizat, preturile difera.

Dar nu acesta este aspectul ce mai important. Am fost cazata si in alte parti, cu 1 euro cazare 7 nopti, platind doar transportul si acolo a fost mai curat si mai bine decat aici. Sincer!

Alte hoteluri similare cu acesta, tot de 3* le-am perceput in alt mod, la aceiasi bani! Mult mai bune din toate punctele de vedere!!!

Doar nu va asteptati sa fac poze cu parul de pe perna sau cu mizeria pe care am gasit-o in prima zi? Nu sunt genul acesta de om! Am facut 2-3 poze cu teava de la baie si cu peretii murdari pentru a-mi justifica review=ul negativ, in cazul in care se "ataca" lumea si spunea ca nu ar fi adevarat. Dar sa fac poze la alte lucruri "incriminatorii" no way!

Si nu, notele nu sunt doar datorita cameristelor. Dar nu mi se pare normal comportamentul lor sa urle la ora 7 dimineata pe holuri, sa fumeze sau sa imi spuna neatza.

Nu trebuie sa va legati de faptul ca lucrez in turism. Am studiat si in facultate si 3 stele inseamna altceva.

luciaoradea
    [24.04.15 23:52:16]

@GabrielaG -

Gabriela draga, nu înțeleg de ce ești atât de încrâncenata? Eu pur și simplu mi-am justificat votul negativ. La fel ca tine, asta e părerea mea și mi-o mențin și asum. Încă o data cred că exagerezi.

Nu mă "atac"in nici un fel, după cum spui tu. Nici nu zic ca nu e adevărat. Dar mi-as fi dorit, într-adevăr, să văd poze cu parul de pe perna, chiar dacă susții ca nu îți stă în caracter. Pereții i-ai pozat, totuși...

Nu mă leg de faptul că lucrezi în turism. Mi se pare totuși ca acest lucru te face să percepi lucrurile în mod diferit față de un altul, care nu are tangenta cu domeniul.

Repeți că nu ești carcotasa sau pretențioasă. Și totuși din review eu asta deduc. O persoana care vânează probleme.

Nu îți contest studiile. Chiar nu cred că sunt relevante pentru chestiunea de față. Nu știu de ce aduci asta în discuție.

Să știi că ti-am citit, apreciat și votat până acum toate articolele. Prezentul însă m-a dezamăgit. Asta e.

viodor
    [25.04.15 09:18:51]

Gabriela are perfecta dreptate! Nu poate sa spuna ca a fost bine daca nu a fost!

Nu stiu de ce ai mai mers in astfel de bombe!

nicole33
    [25.04.15 09:59:24]

@GabrielaG -

Nu este chiar așa. Într-adevăr, de mai mulți ani acest hotel este inclus în programul Senior Voyage, însă, spre deosebire de alte țări, cum ar fi Spania sau Italia, unde este un fel de loterie, hotelul fiind nominalizat dintr-o listă cu una-două săptămâni înaintea plecării, în cazul Ciprului prețurile pentru seniori sunt diferite în funcție de hotelul ales. Astfel, fiecare este liber să-și aleagă hotelul dorit în funcție de propriile criterii și de buget și nu doar categoria acestuia (trei sau patru stele).

nicole33
    [25.04.15 10:08:40]

@GabrielaG -

În cazul în care încă de la momentul cazării ai constatat că nu se făcuse curățenie în cameră și că nu fusese schimbată lenjeria după plecarea turiștilor dinaintea ta, era obligatoriu să semnalezi imediat acest lucru la recepție, eventual cu poze făcute cu telefonul care să-ți întărească spusele, și să soliciți remedierea problemelor, chiar la acea oră sau schimbarea camerei cu una igienizată. Nu știu cum ai putut accepta să dormi în cearșafurile folosite de altcineva. Această condiție nu este legată de numărul de stele ale hotelului.

[25.04.15 11:26:11]

@viodor - Nu stiu nici eu de ce am ales acest hotel. Aveam pe lista vreo 3 hoteluri, dar citind impresiile despre acesta am spus ca nu poate sa fie chiar atat de rau. Despre celelalte 2 care erau similare nu gasisem impresii deloc pe site.

Oricum, trecand peste toate neplacerile, am avut un sejur frumos. Este bine ca nu mi-am facut nervi, am vazut toate lucrurile care erau in neinregula dar nu am plecat de acasa cu capsa pusa si sa fac scandal asa ca am preferat sa fiu calma

[25.04.15 11:31:27]

@nicole33 - Va multumesc mult pentru informatie. Nu stiam ca pe Senior Voyage Cipru se pot alege hotelurile. Credeam ca este ca in Sicilia, unde nu am putut alege hotelul si am evitat Portugalia, tot din aceasta cauza: aveam 3 hoteluri si puteam nimeri la oricare dintre ele: unul pe un deal, in mjlocul pustietatii, unul intr-un sat uitat de lume, de unde nu aveam cum iesi (nu exista mijloc de transport in comun) si inca un hotel intr-o localitate cat de cat ok. De aceea am evitat pentru ca nu stiam unde vom ajunge...

Va multumesc ptr informatie din nou.

[25.04.15 11:36:56]

@nicole33 - Lenjeria de pat fusese schimbata, doar ca era patata si acele pete ca de rugina clar nu ieseau la spalat. Nu as fi acceptat sa dorm in asternuturi/cearceafuri folosite de altii

Referitor la perna, nu avea rost sa merg sa fac scandal: nu aveam de gand sa o folosesc pentru ca era prea intalta si era clar ca nu voi putea dormi pe acea perna. Plus ca era prima seara, nu ma asteptam ca sa se continue in acel mod sederea mea in acel hotel de aceea am spus ca nu voi face scandal din prima.

Nu mersesem cu capsa pusa de acasa. Sunt unele persoane care merg in concediu doar pentru a face scandal. Eu nu doresc acest lucru. Merg sa ma odihnesc, sa ma relaxez.

Ca am vazut toate aceste lucruri chiar mi-a parut rau, sincer!!!

iulianic
    [25.04.15 15:39:31]

@GabrielaG - Cum, lucrezi în turism şi nu ştiai că pe Senior Voyage Cipru se pot alege hotelurile?

Poate că Flamingo Beach Hotel "are acord pe România pe programul de senior voyage", de fapt sigur are pentru că îl vezi înscris întotdeauna în ofertele pentru Cipru. Flamingo Beach Hotel este preferat de mulţi datorită amplasamentului său, precum şi pentru costurile mai accesibile.

Când am fost eu (singură, în 2011) am avut posibilitatea de a alege dintr-o întreagă listă. Am ales Hotel Lordos Beach 4* - Larnaca, foarte frumos şi elegant, cu amenajări moderne şi cu o plajă cu nisip fin, dar… situat la 6 km de centrul oraşului, în zona nouă a staţiunii. O altă parte din grup a ales Flamingo Beach Hotel, mai aproape de oraş, cu dotările pe care le ştii, dar şi ceva mai ieftin.

De asemenea, în susţinerea aceleiaşi idei, mai vreau să menţionez că atunci când plecam în excursii, autocarul trecea pe la câteva hoteluri şi "pescuia" turişti, tot români şi tot seniori.

[25.04.15 18:08:38]

@iulianic - Da, lucrez in turism, dar nu intr-o agentie de turism si nu in Romania Deci este normal sa nu stiu toate programele Senior Voyage

Hotelul Flamingo Beach nu este in centru. Aveam de mers 2.5 km pana in centru si 1.9 km pana la Fortul Medieval. Da, hotelul este pe plaja dar nu pe Finikoudes (care se afla in centru) ci plaja se numeste Mackenzie.

iulianic
    [25.04.15 18:56:15]

@GabrielaG - Ştiu foarte bine unde este Flamingo Beach Hotel din Larnaca. Am vrut să spun că Lordos Beach Hotel era cu mult mai izolat decât altele existente pe listă, avea plusurile lui, foarte multe, dar şi alte preţuri. Până la urmă suntem cu toţii de acord că perfecţiune nu există şi că un minus (sau mai multe), se poate compensa cu un plus (sau mai multe). Asta-i legea firii verificată şi în turism.

[25.04.15 19:10:46]

@iulianic - Aveti mare dreptate. Totul se poate compensa... eu nu m-am plans de distanta, chiar mi-a facut mare placere sa merg pe faleza recent construita.

In plus, celelalte 2 hoteluri dintre care puteam alege (am avut pe lista 3 hoteluri, acesta plus inca 2) aveau cu siguranta plusuri si minusuri.

Nu exista un hotel care sa fie perfect pentru toti sau sa ii satisfaca pe toti.

CasiaB
    [04.08.15 21:50:23]

@GabrielaG - Am si eu o intrebare, prizele din Cipru sunt normale ca in Romania sau sunt cu 3 gauri pentru stecher, ca cele de tip britanic?

[05.08.15 08:10:18]

@CasiaB - Buna dimineata.

Prizele erau cu 3 gauri nu sunt ca in Romania dar de la receptia hotelului puteti lua adaptor. Trebuie sa lasati o grantie dar banii vi se vor inapoia in momentul in care predati adaptorul. Cred ca am scris asta si in review.

CasiaB, GabrielaG, iulianic, luciaoradea, nicole33, Rodel, viodor
    Alte impresii din această RUBRICĂFlamingo Beach Hotel: