ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 22.04.2015
ÎNSCRIS: 18.03.11
APR-2015
2 AD. + 1 COPII

Foarte practic insa impersonal

Pentru mine experienta la acest hotel a fost destul de stranie pentru ca mi-a lipsit aproape orice fel de interactiune cu personalul. Totul e rece, de la personal pana la cladire si camera.

Rezervarea mi-am facut-o online cu cca o luna in urma. Nu am platit avans.

Hotelul este situat intr-o zona perifica de blocuri ca-n Romania, doar ca era foarte aerisit, curat si multa verdeata.

M-am prezentat la receptie, a trebuit sa platesc la sosire. Cu toate ca pe site pretul era in euro la receptie mi s-au cerut coroane. Noroc ca am avut cardul pentru ca nu aveam atatea coroane la mine.

Inainte de a plati i-am cerut receptionerului sa-mi arate camara, mi-a spus ca "nu prea crede ca e posibil". I-am spus ca altfel nu platesc inainte si dupa o discutie in ceha cu o "colega" mi-au prezentat camera.

Acum camera: destul de generoasa, totul era nou. Cred ca s-a amanejat de curand.

Este cea mai spartana camera de hotel in care am fost vreodata, pereti albi (cel cu patul era galben), pe jos parchet laminat, geamuri imense cu draperii de stofa.

Curatenie de nota 9, mirosea frumos, lenjeria impecabila dar de proasta calitate, avea prea mult plastic in ea.

Mobilierul: doua paturi single lipite cu cate-o noptiera, o masa si un scaun, un cuier cu oglinda si o zona cu umerase in spate. Lipseste dulapul iar din punctul asta de vedere a fost rau.

Mai era o masuta cu un seif inglobat (pret 55CZK cred ca pe zi)

Televizorul este d'ala vechi cu tub si diagonala de cca 30cm pus undeva aproape de tavan, era practic imposibil de vazut ceva la el. Foarte putine programe, pentru copil ar fi fost placut sa fie ceva desene animate.

Mi-a placut ca erau prize suficiente.

Nu aveau aer conditionat sau ventilatie centralizata, nu stiu daca vara e nevoie.

Pe tavan erau tantari sleiti, semn ca vara trebuie sa va dotati impotriva lor (dar si semn ca nimeni nu i-a curatat de acolo)

In baie se vedea ca totul e nou, cadita de dus intr-o nisa cu usi glisante. Aveau uscator de par. Totul functiona perfect. Din pacate WC-ul suspendat era montat gresit avand lavoarul in fata. Trebuia sa stai intr-o parte, nu stiu de ce au facut asa pentru ca loc era suficient.

In baie era scris sa nu lasi pe jos prosoapele ca nu ti le schimba nici mama-mare. Scria ca daca vroiai sa-ti schimbe prosopul cereai special la receptie. La fel si la lenjeria de pat. Motivau pe considerente ecologice (apa, curent, CO2...) Imi pare rau ca n-am pozat afisul. Cum nici la mine acasa nu schimb prosoapele zilnic nu m-a deranjat acest aspect. Eu cred mai mult ca astea sunt "fitze" cum zicem noi.

Curatenia zilnica se face superficial (scria pe afis) adica se ia gunoiul, se aprovizoneaza consumabile si daca e cazul se aspira sau sterge pe jos.

Eu am stat la parter si asta m-a costat linistea pentru ca spiritele din zona de lobby se linisteau spre ora 23:00. Din pacate cred ca am avut camera peste centrala termica pentru ca noapte se auzea un mic bazait insa nederanjant.

De la geam vedeam o zona verde dupa care urma o "autostrada urbana". Cred ca de la etajele superioare privelistea e mult mai frumoasa.

Usa se deschidea cu o cartela pe care o apropiai de locul unde ai fi bagat cheia. Pe usa scria mare "Camera nu este seif" si-ti recomanda sa folosesti seif-ul. Noua nu ne-a disparut nimic, nici nu se punea probabil problema in acest sens ci doar ca poate sa intre un hot (la usa nu te legitimeaza nimeni) si sa fure. Parerea mea e ca prababil in acest fel se acopereau ei de eventualele furturi.

Internetul gratuit nu prea mergea si era doar in zona de langa receptie. Mai aveau un internet wireless cu plata. Nu l-am incercat. Avantajul meu la perter si aproape de free internet zone a fost ca prindeam si din camera, mai slab ce-i drept.

Micul dejun a fost de tip ALL YOU CAN EAT.

Trei zile la rand, invariabil acelasi lucru: 3 tipuri de parizer, 1 tip de salam, 2 tipuri de cascaval, bacon crud, 2 tipuri de paine, unt, dulceturi, miere, rosii, castraveti, ceva salate cu maioneze, banane si mere, cafea/lapte/ceai, cereale, suc de mere/portocale, oua fierte...

Eu am fost multumit, am avut ce sa mananc. E important si comod sa ai micul dejun astfel pentru ca scapi de o corvoada.

Pe masa gaseai un biletel in care erau rugat sa-ti strangi vesela dupa ce mananci. Mi se pare normal din moment ce e cu autoservire.

Langa usa de la intrare e un automat de cumparat bilete pentru transportul in comun. Functioneaza doar cu monede si da rest.

Cel mai important lucru este ca parcarea este generoasa si gratuita. E in spatele hotelului, cam retrasa, m-a speriat un pic faptul ca erau niste cioburi pe jos (poate un hot a spart o luneta/geam ca sa ia ceva) de aceea n-am lasat nimic la vedere in masina.

Statia de metrou Strizkov, cu o arhitectura foarte interesanta, e la 5-10min de mers pe jos fct de cat te grabesti (650m)

Praga nu se poate vizita cu masina personala, de aceea apropierea de o statie de metrou e nemaipomenita, coroborata cu parcarea gratuita e chiar perfect. Pana in centru faceam cu totul pana-n 30 min.

Mai mult de atat, pentru gradina zoologica se ia metroul de la Strizkov 2 statii apoi 112 care face 10 minute.

Interesant: noi am fost singura familie cu copil. In rest era un grup imens (3 autocare) cu tineri care pareau liceeni.

Pentru cei care vin cu masina personala, apropierea de centura este un mare avantaj, practic nu depinzi de trafic din oras.

Pentru aspectele practice recomand acest hotel insa pentru cele personale care dau culoare unei sederi la un hotel nu pot sa-l recomand.

Trimis de telvanni in 22.04.15 14:10:11
Validat / Publicat: 22.04.15 16:33:41
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în CEHIA. A mai fost în/la: Hotel Corinthia

VIZUALIZĂRI: 1981 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (telvanni); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Se resimte lipsa unui dulap pentru haine. Un singur scaun e insuficient.
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 7.41 EUR pe cameră

[22.04.15 15:39:29]

telvanniAUTOR REVIEW
    [22.04.15 16:08:18]

@webmaster21 -

Da, e corecta pozitia.

telvanni
    Alte impresii din această RUBRICĂA&O Prague Metro Strizkov Hotel [ex. Fortuna Luna]:

• pagină generată în 0.034107208251953 sec