ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 22.04.2015
ÎNSCRIS: 19.04.13
MAR-2015

Cazare Rialto 3* Barcelona - Foarte aproape de asteptari

La ultima noastra iesire de grup am convenit ca vom alege pentru cazare in orasele mari prin care ajungem, o pozitie cat mai centrala, pentru a evita oboseala drumului si timpul pierdut catre o locatie spre marginea orasului. Avantajul principal insa ar fi posibilitatea de a te bucura de oras, seara, ceea ce in alte situatii ne-a lipsit si nu ne mai doream.

Am ales sfarsitul lui martie pentru o iesire de 5 nopti la Barcelona si pentru cazare am votat pentru hotel Rialto pe care l-am gasit pozitionat destul de bine si pentru care am platit 327 EUR/familie (cazare cu mic dejun). Am avut un zbor bun si am ajuns la hotelul Rialto destul de usor.

Din aeroport ne-am cumparat cartela T10 si cu o singura calatorie am ajuns cu trenul (o jumatate de ora) pana la statia Passeig de Gracia, de unde am luat metroul, linia 3 (2 statii), pana la statia Liceu (pe Rambla). Pe la jumatatea faimosului bulevard Rambla, in stanga, cum te duci spre port, se face strada Carrer de Ferran, catre Cartierul Gotic, iar la numarul 42 se afla hotelul Rialto. Pozitie foarte buna care ne-a ajutat sa facem in Barcelona, mai mult decat am sperat. Formalitatile de check-in au decurs ok, dupa plata taxei de oras (7,15 EUR/persoana), personalul de la receptie a fost amabil, dar nu a dat pe afara. Ni s-au parut usor plictisiti, dar ulterior, cand am cerut informatii am beneficiat de toata amabilitatea lor. Am luat bilete pentru Barcelona din octombrie 2014 si am rugat agentia cu care mergem de obicei sa faca toate demersurile pentru a avea camere cu vedere la curtea interioara a hotelului pentru ca ar fi mai linistite decat cele cu vedere la strada, conform sugestiilor unui coleg AFA-ist. Total gresit pentru noi.

Am fost un grup de 18 persoane si am avut 9 camere. Am fost cazati la etajele 2,3 si 4 si nici o camera n-a semanat cu alta. Ele au fost total diferite, de la foarte bune la cea mai proasta, camera 200 fiind una pe care va sfatuiesc sa n-o alegeti. Are o problema la canalizare, iar in baie a fost un miros nu tocmai placut care se resimtea si in camera chiar daca ventilatorul din baie a mers non-stop cat am stat acolo. In plus are un balcon de care ne-am bucurat cand l-am vazut, dar el da intr-o curte interioara a ghenei de gunoi, asa ca este imposibil de folosit. De acolo nu veneau mirosuri (sau cine stie peste zi cand noi nu eram acolo…) dar era o curte foarte, foarte, FOARTE, urata, cu gunoaie pe jos.

Hotelul functioneaza intr-o cladire istorica, are peste 200 de camere, holurile sunt inguste si intortocheate iar numerotarea camerelor nu are nici o logica. Camera 200, de ex, este situata intre camera 226 si 230 si mergi ceva pe holurile acelea incepand de la lift. In schimb, prima camera de la lift este 211!!! In fine, nu asta a fost important, ni s-a parut doar o ciudatenie si nu am inteles ce logica au avut cand au facut numerotarea camerelor. Ne-am bucurat de receptie non-stop si de spatiile generoase, mobilate cu gust, care au reprezentat locul nostru de intalnire.

Deci, camerele diferite, de la foarte mici la destul de mari. Pentru ca le-am vazut pe toate 9 pe care grupul nostru le-a avut pot spune ca au fost diferente majore. Unele cu mobilier si bai noi, moderne, mari, altele cu mobilier mai vechi si in camera si in baie, unele cu balcon, altele fara, unele chiar fara geam, fara nici o sursa cu exteriorul. Colegul care a recomandat camerele care dau in curtea interioara, n-a remarcat ca hotelul este sofisticat si are mai multe curti interioare si doar una singura este ok. Restul sunt cu vedere in ganguri foarte inguste dar nu este o problema asta, dar sunt si cele (destule), care dau in curtea interioara a ghenei de gunoi, care este horor. Grupul nostru a avut si o camera la strada si am remarcat ca, intr-adevar, se auzea galagia strazii cand deschideai geamul dar cand il inchideai nu se mai auzea nimic, ceea ce ma face sa cred ca nu trebuie sa ne ferim de camerele la strada. Cei care au stat in acea camera au spus ca nu i-a deranjat nimic.

Am avut o vreme superba in toate cele 6 zile cat am stat in Barcelona (intre 18 si 25 de grade, racorica seara si dimineata) si in fiecare dimineata plecam de la hotel la 9.30 si ajungeam in camera la 11 spre 12 noaptea, asa ca nu mi-am dorit decat ca la intoarcere sa gasesc o baie si un pat bun. Cum am mai spus si alta data facem diferenta intre un sejur de relaxare, unul de turism cultural, vacanta anuala, sejurul ocazionat de sfarsitul anului, s. a. m. d. Pentru fiecare avem alte criterii si cautam locatiile de cazare diferit. Asa ca pentru excursii de turism cultural mie imi trebuie o camera curata, amplasata cat mai bine, ceea ce Rialto mi-a oferit cu prisosinta. Curatenia s-a facut zilnic, cu pat aranjat frumos, pijamale aranjate cu model, ne-au fost schimbate lenjeria si prosoapele, am avut senzatia ca zilnic, dar n-as baga mana in foc.

Camera are seif dar nu din acela cu cifru ci cu cheie pe care trebuia sa o soliciti de la receptie, contra-cost. Nu am avut nevoie, am lasat in camera orice, telefoane, lucruri, chiar si bani si nu s-a intamplat nimic (nu ca v-as sfatui sa faceti asta). Una peste alta mie mi-a placut si daca as mai ajunge in Barcelona, as alege hotelul, fara discutie.

Micul dejun a fost altfel decat oriunde pe unde am mai fost eu. Locul unde mancam este la subsol si are o suprafata foarte mare. Incaperea este formata din mai multe separeuri, cu arcade, mese de 2,4, sau rotunde de 8 persoane, iar ca sa va faceti o parere, imaginati-va o crama de pe la noi, cam asa arata. Mult personal, foarte atent la orice, inclusiv o persoana care prajea permanent paine ca sa nu se stea la coada cumva. Ca si mancare, nu are rost sa insir tot ce era acolo in fiecare dimineata, pentru ca erau multe. Vreau doar sa va spun ca in afara de raciturile cu care suntem obisnuiti la micul dejun, mezeluri crud-uscate, branzeturi, oua, cereale, ceaiuri, gemuri, patiserie…erau feluri de mancare calda. Primele 2 zile am avut un miel la tava si eu, personal, n-am mancat in viata mea un miel pregatit mai bine, apoi au fost pui, porc, vita, la tava, cu ciuperci si niste sosuri de ne-am lins pe degete, paella, tortellini…. Cine a putut sa duca, a luat si micul dejun si pranzul.

La plecare, pentru ca aveam avion la ora 19, am eliberat camera si am beneficiat de serviciu de bagaje intr-o camera la receptie fara sa platim nimic in schimb. Astfel ca, ultima zi a fost si ea destul de plina, neavand grija bagajelor. Spre aeroport am mers pe ruta deja cunoscuta: metrou linia 3 de la statia Liceu, 2 statii pana la Passeig de Gracia si de acolo trenul pe care scrie R2 Airport, o jumatate de ora, totul cu o calatorie din cartela T10. O sa amintesc si in reviewul de calatorie dar spun si aici ca este foarte important in Barcelona, sa stii directia in care mergi cu metroul, ca sa intri pe unde trebuie. Fata de alte orase, unde intri in statii de metrou si de acolo te indrepti catre un sens sau altul urmarind indicatiile, la Barcelona sunt foarte multe statii de metrou care au intrari diferite pentru fiecare sens, asa ca trebuie musai sa stii directia de mers in care ai de ajuns, inainte de a intra. Noi nu am avut incidente pentru ca in avion am vorbit tot drumul cu o romanca extrem de vorbareata si de amabila, care statea de 13 ani in Barcelona si care mi-a impartasit o gramada din experienta ei acolo, printre care si acest amanunt important. Tot ea mi-a spus ca cea mai avantajoasa forma de transport este cartela T10, lucru confirmat si de un alt roman pe care l-am gasit in statia de tren unde lucra, ajutand oamenii sa se descurce cu bancomatele de achizitionat bilete de calatorie. De asemenea, trebuie retinut, ca un bilet de calatorie din cartela T10 te ajuta sa mergi intr-o ora si un sfert cu oricate mijloace de transport cu conditia sa nu il repeti. Noi am ajuns la hotel cu o singura calatorie folosind trenul si apoi metroul. Deci, va recomand trenul de la aeroport ca sa ajungeti la hotelul unde sunteti cazati care va costa o calatorie din cele 10 ale cartelei si nu autobuzul care costa 5,90 EUR pana in piata Catalunya si daca nu stati acolo mai platiti inca un metrou ca sa ajungeti unde aveti nevoie. Iar timpul este acelasi, lucru confirmat de romanca din avion dar si de receptia hotelului atunci cand am intrebat (drumul de la aeroport pana la hotelul nostru a durat o ora).

Daca as mai ajunge la Barcelona, ceea ce nu cred in viitorul foarte apropiat, as alege, cu siguranta, hotel Rialto. Pentru curatenie, pentru micul dejun, pentru pretul destul de accesibil dar mai ales pentru pozitie.

Trimis de Aurici in 22.04.15 11:44:15
Validat / Publicat: 22.04.15 14:08:09

VIZUALIZĂRI: 3333 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 Strada hotelului
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 45.00 EUR pe cameră

[22.04.15 12:36:23]

[22.04.15 12:45:55]

@webmaster21 - Hotelul este chiar pe Carrer de Ferran. Pe harta mi se pare ca ar fi cursorul pe Carrer del Pas de l'Ensenynca. Hotelul are niste curti interioare (ganguri) si mai multe intrari dar intrarea principala este din Carrer de Ferran. Este cladirea cu steagurile multe si candelabrul acela cu 3 brate care atarna.

[22.04.15 12:53:20]

@Aurici - rog aruncă o privire peste următorul link amfostacolo.ro/src_google ... p.php?hid=11180.

• - fă click pe locul unde e amplasată
  • »» coordonatele GPS vor apărea într-o mică fereastră sus-stânga;
  • copiază coordonatele și scrie-ni-le te rog aici.
  • AuriciAUTOR REVIEW
    [22.04.15 13:03:25]

@webmaster21 - Sper sa fie ok.

coordonatele 41,382016, 2,176386. Este chiar vis-à-vis de magazinul Desigual.

[22.04.15 13:09:21]

@Aurici - Mulţam fain.

Am adnotat, deasemenea, aceste coordonate ca fiind confirmate.

[22.04.15 13:15:58]

@webmaster21 - Asta este. Prima pozitionare era in mijlocul pietei de langa, unde este Primaria.

Carmen Ion
    [22.04.15 14:41:41]

@Aurici - Utile informaţiile oferite de tine, cu o mică adăugire: între aeroport şi Placa Espanya există şi o cursă regulată de autobuz (nr. 46) la preţul normal al unei călătorii cu metroul sau autobuzul - se poate achita cu cartela T1. Nouă ne-a fost de folos pentru că din piaţă am luat un autobuz către hotel şi n-am fost astfel nevoiţi să cărăm bagajele pe scările de metrou.

[22.04.15 14:52:37]

@Carmen Ion - Noi aveam de ajuns in Piata Catalunya care ne era foarte aproape de hotel (o jumatate de statie de metrou) si pana aici am avut cele 2 variante. Dar pentru cine are de ajuns in Piata Spaniei este o informatie foarte utila. De noi era mai departe, 4 statii de metrou.

Aurici, Carmen Ion
    Alte impresii din această RUBRICĂRialto Hotel: