ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 21.04.2015
ÎNSCRIS: 29.12.11
JAN-2012

5 ore de libertate

Dintotdeauna am dorit să merg la Amsterdam să colind pe străduțe, să simt pulsul orașului. Datorită faptului că spre capitala Olandei nu sunt curse low cost, am tot amânat aceasta vizită. La un moment dat am fost foarte aproape să iau bilet de avion către Bruxelles și să călătoresc până în Amsterdam cu trenul, pentru a petrece un revelion acolo. Ora înaintată, când aterizam la Bruxelles, a fost singurul impediment care m-a facut să mă răzgândesc, deoarece chiar nu vroiam să petrec revelionul în tren.

Prima ocazie care mi s-a ivit sa văd ceva din acest oraș, a fost cu ocazia zborului către Lisabona (vezi impresii) cu KLM, cu o escală de cinci ore pe aeroportul Schiphol din Amsterdam.

O escală de cinci ore esta cam mult să astepți în aeroport și cam puțin să apuci să vizitezi ceva. Puteam să ne plimbăm prin aeroport sau să savurăm câte o cafea, două, trei, dar am preferat să iesim să vedem o foarte mică parte din oraș.

Zis si facut. Am luat trenul de la aeroport și în jumatate de oră eram în Gara Centrală din Amsterdam. Am facut o baie de mulțime, turiști de toate națiile și localnici. Am admirat nebunia de străzi și de case îngramădite din preajma Gării Centrale. Am rămas uimit de cea mai mare parcare de biciclete supraterană, văzută de mine vreodată. Știam că sunt mari pasionați ai ciclismului, dar totuși eu am fost de multe ori în China și nu am văzut așa ceva. Și ce biciclete urâte au! Nici pe la țară pe la noi nu mai vezi așa ceva. Dar asta pt că le folosesc intens. Nu ca mine. Am o bicicletă și e ca nouă, după câțiva ani de stat în..... garaj. :P

De altfel se spune ca bicicletele arată atât de rău pentru că nimănui nu-i pasă de ele. Dacă dimineața nu o mai găsești pe-a ta, iei alta și gata. De multe ori vezi legat de câte un stâlp cu un lanț foarte gros, doar cadrul sau doar o roată de la bicicletă! :)

Am admirat lipsa traficului aglomerat de pe strazi, ordinea si respectul pentru aproapele tău, civilizația ce să mai. Am admirat clădirile vechi, am hoinărit pe străduțe, am admirat multitudinea lor de canale.

Pe strada principala din fața Garii Centrale sunt o multitudine de centre de informare turistică. Acestea erau deschise sâmbăta la nouă dimineața, atunci când am ajuns și noi prin zonă.

Neavând prea mult timp nu am apucat să vizităm nimic. Țin minte doar ca am trecut prin fața muzeului Madame Tussauds. N-am intrat cu toate insistențele fetei noastre.

La un moment dat am intrat intr-o cafenea unde am servit un sandwich, câte o cafea si un whiskey și o bere, noi adulții. Nu am fost să încercăm și un joint, pentru că...

În rest am intrat prin magazine, am cumpărat magneți ori cu celebri lor saboți de lemn ori cu minunatele lor mori de vânt.

A fost o vizită nu scurtă, ci foarte scurtă. Niciodată nu am stat așa puțin într-un oraș pe care vroiam musai să-l vizităm. Cu această ocazia mi-am reîntărit mie însumi plăcerea deosebită pe care o am, de a hoinări pe străzile unui oraș necunoscut. Ador să observ oameni din diverse religii si culturi și să interacționez cu ei. Să-i observ cum trăiesc, ce obiceiuri au, cum respectă natura și pe aproapele lor. Asta în țările civilizate normal.

De la fiecare am câte ceva de învățat și de multe ori prefer această interacțiune, vizitei la un anumit muzeu. Acest lucru este valabil, doar pentru o vizită scurtă, ca să nu mă înțelegeți greșit.

Amsterdamul este un oras deosebit. Efectiv nu ai cum să-l confunzi cu altul și nici nu are cum să te lase indiferent. Toate acele cladiri colorate vesel și diferit, toate acele canale îl fac unic. Și totuși Amsterdamul este renumit în întrega lume, în primul rând pentru Cartierul Roșu si pentru legalizarea drogurilor ușoare. Cu toate astea eu consider ca are mult mai multe de oferit, turiștilor de toate vârstele.

Sunt multe obiective turistice pe care aș vrea să le văd, la o eventuală vizită ulterioară, respectiv muzeul Van Gogh, muzeul National Olandez, muzeul Hermitage și neapărat Gradinile Keukenhof din apropierea Amsterdamului.

În încheiere, dacă ar fi să caracterizez orașul într-un singur cuvânt, acela ar fi LIBERTATE!

Trimis de robert in 21.04.15 10:17:58
Validat / Publicat: 21.04.15 12:00:54
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BENELUX.

VIZUALIZĂRI: 2164 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

[21.04.15 11:27:26]

@webmaster21 - mersi!

mireille CONS. ONORIFIC AFA / BENELUX
[21.04.15 13:27:08]

@ hello... zici că ai o bicicletă disponibilă în garaj, dacă arată ca nouă, precis ți-o fură hoții profesioniști din Amsterdam.

M-am amuzat citind povestea ta despre biciclete, chiar vara trecută am adunat poze cu cele mai ciudate biciclete olandeze, pe care le-am întălnit în Olanda, personal imi plac cele cu cargo, poate scriu vreodată un articol despre ele, mă pasionează subiectul; eu am pierdut din neglijență deja două, în vizitele la familion. Am acum una ,,nouă '', dar e vintage, luată dintr-un cimitir de biciclete de ai mei, cele noi sunt foarte scumpe. In Amsterdam se fură mult, chiar dacă au lacăte, cele trendy sunt cele mai vănate. Multi olandezi isi personalizează bicicletele sau le vopsesc în culori vii, pentru a fi mai ușor de găsit în parcare. Iti doresc vizite mai lungi in minunatul Amsterdam.

[21.04.15 13:32:32]

@mireille: Mersi de vizită! Știți Ce-mi pare mie rău : faptul că n-am apucat să vă cunosc la Predeal! ☺

michirec
[21.04.15 16:22:56]

@mireille - Multe din ele ajung in canale

mireille CONS. ONORIFIC AFA / BENELUX
[21.04.15 16:46:18]

@michirec - da, aung, iar pescuitul lor este o alta poveste.

Michi
[23.04.15 05:31:00]

Ah! Excursiile astea de câteva ore sunt foarte incitante. Vrei să vezi cât mai multe în goană dar ceasul te mână înapoi la aeroprt. Noi am păţit aşa cu o escală de câteva ore la Londra în drum spre Mexic. Cât am mers cu metroul din Heathrow în oraş, cât înapoi, nu am stat mai mult de 3 ore. Rămăsesem cu o neîmplinire şi anul viitor ne-am reţinut o cameră şi am vizitat Londra o săptămână.

[23.04.15 07:57:18]

@Michi - Aveți dreptate! Vorba aia: cine știe, cunoaște! Vizitele astea scurte în locuri necunoscute, pot să le asemăn cu gustarea unei prăjituri noi, foarte bune. Dacă sunt delicioase, cu siguranță îți vei cumpăra, ca să le savurezi în voie. :-)

Mulțumesc pentru vizită!

Michi, michirec, mireille, robert