ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 21.04.2015
ÎNSCRIS: 13.07.10
APR-2015

Extrem de nemulțumit

Cu masina spre Istanbul

Am plecat intr-o vineri dupa amiaza, pe la orele 18, traseu Bucuresti - Giurgiu - Ruse - Razgrad -Targoviste - Kotel - Yambol - Lesovo, orase pe care gps-ul nokia le-a evitat in totalitate.

Am folosit auto Kia Picanto pe gpl, in Bulgaria fiind foarte multe statii gpl iar in Turcia la fel, dar atentie, pe traseul spre Istanbul nu gasiti decat la SHELL pe autostrada si sunt doar vreo 3 benzinarii pe sens.

Dupa trecerea granitei la bulgari urmeaza un drum bun si neaglomerat pana la intrarea in munti dupa loc. Targoviste spre Kotel. Serpentine multisoare, iepuri sinucigasi si cocoase de limitare a vitezei in cateva satuce de munte prin care gps-ul te baga obligatoriu daca nu ai barca. Dupa Kotel, cu o lada in fata mea am fost opriti de un [***] (editat webmaster) de politist care probabil dupa ce-a vazut nr si vignieta pe parbriz mi-a facut semn sa o tai. Am continuat drumul pana dupa Elhovo cand este o portiune de vreo 7-8 km praf apoi usor usor urmeaza granita cu Turcia.

Trecerea frontierei:

- la bulgari te verifica vamesul, inclusiv vignieta?? si ATENTIE nu aruncati partea cu codul de bare ca mie mi-a cerut-o - sigur ii era foame, apoi politia

- la turci sunt 3 controale: politia, vama unde eu am trecut fara sa ma opresc dar m-a intors inapoi zicandu-mi small problem' si inregistrarea masinii, verificarea asigurarii si a talonului. Aici se poate pierde si o ora.

Dupa ce am trecut cu mici emotii urmeaza un drum ingust, bun, cu muuuulte tiruri pe stanga si apoi in sfarsit Istanbul autostrada.

Atentie, in 200 de km sunt doar 3 benzinarii, alimentati la Lukoil chiar la granita Bg-Tr unde au benzina, motorina si gaz. Dupa cei 200 de km incepe "Ilfovul" turcesc si apoi partea noua a Istanbulului cu zgaraie-nori si case din martipan ca in povesti.

La 5 dimineata cand am ajuns nu era trafic in schimb la intoarcere pe la ora 9 full. Soferii din Bucuresti sa nu se sperie de trafic pentru ca desi multi turci nu semnalizeaza se uita in oglinzi si se asigura. Tineti banda si mergeti regulamentar ca in orice oras mare. Oricum din 7-8 orase mari "straineze" pe unde am condus, nu am intalnit rautatea din Bucuresti.

In Istanbul fiecare viziteaza ce doreste, cumpara ce doreste dar de 3-4 ori mai mult la pret si in restaurante daca intrati aveti grija ce comandati pt ca se fac ca nu inteleg si va aduc ce vor ei.

Cam asta a fost excursia mea, mi-a placut dar sa zicem ca nu m-as muta acolo daca as fi milionar.

Trimis de liviu30 in 21.04.15 08:46:55
Validat / Publicat: 21.04.15 10:01:03
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA.

VIZUALIZĂRI: 4976 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (liviu30); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

dianabzs
[21.04.15 15:15:33]

regula este ca nu se respecta nicio regula, totul este la mica intelegere; turcii ca si trasatura temperamentala sunt foarte impulsivi, asa ca ei, stiindu-se cum sunt, se tolereaza reciproc, niciodata nu stii peste cine dai, asa ca in Turcia trebuie multa, multa rabdare in trafic.

de multe ori am vazut scene in care unul claxona, iar celalalt, claxonatul, iesea furios din masina, uneori chiar si cu ceva in mana, gata de orice.

btt
[27.06.15 13:11:07]

@liviu30 - Multumesc pentru review.

Vigneta bulgareasca. Confirm solicitarea partii cu codul de bare.

Circulatia in Istanbul. Confirm ca cine nu are teama de circulatia prin Bucuresti nu are de ce se speria. Personal am plecat cu ceva temeri la drum dupa ce am tot citit si auzit despre sofatul in Istanbul, dar nu am vazut turcii riscand in trafic ca la noi si nici fiind razbunatori sau rautaciosi. Sunt destul de responsabili chiar daca ii vezi mergand la aspiratie, si, mai mult, manifesta intelegere fata de soferii cu numere straine. O chestie care ii face diferiti fata de buucuresteni este, de exemplu, ca circula cu microbuzele si chiar autocarele prin centrul vechi...

Hint: unii arata cu mana ca vor sa schimbe banda, asa ca fiti atenti si la gestica soferilor

btt, dianabzs
Alte impresii din această RUBRICĂCu maşina, autocarul trenul spre Istanbul: