ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 21.04.2015
ÎNSCRIS: 10.09.13
APR-2015
1 AD. + 2 COPII

Hotel Delaf, cazare convenabila si placuta in Cluj

Mult am mai asteptat primavara asta... Desi nu a fost o iarna grea, mi s-a parut lunga, caci abia de vreo doua saptamani incoace au prins sa se deschida mugurii si aerul sa se lumineze si sa se parfumeze si pe-aici a primavara. Noi iesim rar iarna din scorbura, nu suntem mari amatori de zapada, de frig nici atata, iar circulatia pe timp de iarna pe drumurile patriei nu ne face pofta deloc. Asa se face ca am asteptat primavara cu mare nerabdare, tot planuind iesiri inca de prin martie, ca asa scrie in calendar, cum ca in martie s-ar face primavara. In fine, am lasat pana la urma sa treaca si o bucata din aprilie, sa fim siguri ca baba a terminat povestea cu cojoacele si n-are glumite in program pentru noi, iar in vacanta de dupa Paste a copiilor am prins curaj de-o prima iesire si anume Iasi – Cluj si retur. (In paranteza fie spus, baba iarna tot ne-a facut figuri pe drumul spre casa. In munti temperatura era sub zero si ningea)

Am ales Clujul pentru ca, desi am trecut de multe ori prin el la intoarcerea de pe diverse meleaguri occidentale, l-am strabatut mereu fara oprire, grabiti sa ajungem acasa inainte de a se lasa intunericul. O singura data am pus si piciorul pe asfaltul orasului, nu doar rotile, pe portiunea dintre gara si Piata Mihai Viteazul, de unde am luat autobuzul catre aeroport. Era o dimineata geroasa de ianuarie, termometrele aratau minus 26 de grade, era intuneric si nu circula inca nici un mijloc de transport, ca trenul de Iasi ajunge la Cluj la minunata ora 4.13 a. m. Dupa cateva sute de metri pe bulevardul ce duce spre centru eram deja bocna si am fost cat se poate de bucurosi sa gasim o fereastra luminata si o usa “deschisa”, anume a unui restaurant de la parterul unui hotel, cred. Am intrat si am cerut ceaiuri si cafele pana s-a apropiat ora la care primul autobuz pleca din piata Mihai Viteazu catre aeroport!

Acestea fiind spuse, sa revenim in aprilie 2015, cand acelasi tren matinal ne-a lasat pe peronul din Cluj la ora mentionata mai sus. De data asta n-am zabovit in zona, ci ne-am urcat rapid intr-un taxi si in cateva minute am si strabatut strazile pustii la acea ora ale orasului pana la destinatia finala a calatoriei noastre, aceeasi cu cea din titlul acestui review: Hotelul Delaf, ***. Calatoria a costat fix 10 lei, cu tarif de noapte.

Hotelul se gaseste intr-o zona foarte accesibila, semicentrala as zice eu, la cinci - sase statii de autobuz de centrul vechi dupa spusele d-rei de la receptie, la 30-40 de minute de mers pe jos in pas de plimbare, din experienta noastra. De inregistrat este inregistrat pe strada Progresului, dar se afla fix pe Calea Dorobantilor, colt cu str. Ioan Alexandru, pe aceasta din urma fiind si intrarea, in laterala din dreapta a cladirii. Str. Progresului e si ea pe aproape, dar peste drum si fara tangenta cu hotelul, in opinia mea. Ca sa lamuresc pana la capat pozitionarea, mai spun ca prin spatele hotelului, la 150 de m, trece artera principala ce strabate orasul de la est la vest, B-dul 21 Decembrie am vazut ca se numeste din centru pana la Piata Marasti, si Aurel Vlaicu de la Marasti spre aeroport. Pe aceasta artera este si statia de unde se pot lua mijloace de transport in comun catre centru (Arte Plastice se numeste statia la dus, sau Maresal C-tin Prezan la intoarcere), unde vin autobuzele 8,24,30 (si altele), plus troleibuzele 4,6, 7. Mai este si troleibuzul nr 5, care merge de la gara la aeroport, dar circula mai rar, l-am zarit o singura data. Biletul costa 4 lei si include 2 calatorii. Rezumand, hotelul este OK ca pozitionare, accesibil si “calare” si pe jos. Iar de calariti caii putere ai autoturismului propriu, e bine de stiut ca exista si o parcare de 10 – 12 locuri chiar in fata intrarii. Tot in fata intrarii se afla un magazin alimentar Unicarm, iar in capatul celalalt al hotelului, la cativa pasi este un Profi. Tot aproape, dar in spate, se afla piata Marasti si multitudinea de magazine, cafenele, farmacii, etc, de pe artera principala. La 10-15 minute de mers pe jos urmand indicatoarele prezente in zona gasiti si Iulius Mall, cu Auchan-ul din dotare, daca aveti de facut cumparaturi mai spectaculoase.

M-am hotarat asupra acestui hotel fara cine stie ce tragere de inima, nota lui pe Booking fiind 6.9, dar l-am ales pentru ca nu era pe AFA si acesta este regulamentul in cazul valorificarii minipremiilor, precum probabil bine stiti. Cu aceasta ocazie va multumesc voua, tuturor membrilor AFA care ati citit si apreciat informatiile din scrierile mele de anul trecut, oferindu-mi in final minipremiul de care povesteam mai sus si anume un week-end gratuit intr-un hotel din Romania, hotel care sa nu se afle pe site si despre care eu sa scriu ulterior un review. Multumesc mult si iata impresiile pe larg:

Odata gasit hotelul corespunzator cu litera legii, am efectuat o cercetare vitruala asupra lui (rezultatele nu m-au dat pe spate, precum am mai spus). Fiind in discutie doar eu cu doi copii, fara tati, m-am gandit ca o camera cu pat matrimonial ar fi suficienta pentru noi trei, dar trebuia sa aflu si parerea viitoarelor gazde, asa ca am sunat la receptie. Mi-a raspuns o d-ra amabila, care nu a avut nimic impoitriva cerintei mele, ba mai mult, mi-a spus ca daca la sosirea noastra vor avea libera o camera cu trei paturi mi-o vor da pe aceea in locul matrimonialei, fara costuri suplimentare. Nici faptul ca urma sa sosim la 4 si ceva dimineata nu a constituit o problema, m-a asigurat ca ne vor caza imediat. OK, ce puteam sa imi doresc mai mult de la aceasta prima abordare? Doar sa se adevereasca cele promise, nu? ...

Si iata-ne in Cluj, in fata hotelului, mai precis in laterala lui, de unde un rand de scari exterioare duc la intrare. Cladirea are doua etaje (fara lift) si pune la dispozitie camere duble, triple si apartamente, din cate am inteles. Holul, cu o zona de relaxare in dreapta, cu canapea, fotolii si TV, cu barul si receptia in fundal si scarile catre etaj in stanga mi s-a parut spatios si primitor. Dupa un schimb de saluturi, d-ra de la receptie mi-a spus pe nume, dovada ca ma astepta. In timp ce eu completam formularul, ea le-a dat fetelor cheia de la camera si le-a spus sa urce. In cateva minute am urcat si eu si am avut surpriza sa gasesc o camera de 3 locuri, cu un pat matrimonial si unul single, asa cum imi spusese la telefon. Pana aici totul super OK si din fericire totul s-a pastrat Ok pana la final, din toate punctele de vedere.

Cateva cuvinte despre camera: larga, placuta, curata, cu baie proprie. Fara balcon si fara view (vedere doar spre o minuscula curte interioara), dar implicit si fara zgomotul de la strada, deci linistita. Mobilier simplu din PAL, (gen strictul necesar), un rand de perne mari si unul de perne mici (puisori), prosoape (cate unul mare si unul mic de persoana), invelitori suplimentare in dulap, comoda cu TV (functional) si frigider (deasemenea functional si prevazut cu diverse chestii – contra cost – apa, ciocolata, vin, bere, suc), telefon pe noptiera, serviciu de trezire pe care l-am si folosit, internet wireless bun. Pe jos parchet si covoare. Un singur neajuns am depistat in scurta noastra sedere: masa este prevazuta cu un singur scaun, insuficient pentru trei persoane :)

Despre baie: spatioasa si ea, dotata cu dus, vasul de WC sigilat cu banda de hartie, sapunele si plicuri cu sampon pe polita de sub oglinda, perii de pantofi, hartie igienica, in fine, tot ce trebuie; nimic extraordinar, dar totul curat si functional.

Curatenie s-a facut a doua zi: dus cosul din baie, schimbat prosoape, aspirat si spalat pe jos (solutia cu care spala pe jos placut mirositoare si cu un parfum discret, dar persistent, pe care il simteam chiar si seara tarziu cand reveneam in camera).

Pe palier, in zona scarilor este amenajat un loc de odihna cu fotolii si masa, strajuit de plante verzi in ghivece. Mi-au placut usile de la camere, din lemn masiv, simple si elegante. Pe exterior se inchid cu cheia, iar la interior este suficient sa rasucesti un buton. Lumina pe holuri se aprinde automat cand treci prin zona.

Pretul include mic dejun tip bufet, care se serveste in sala speciala pentru mic dejun, alta decat restaurantul, aflata la acelasi nivel cu receptia, la etajul I, restaurantul fiind mai jos, la parter. Am luat micul dejun de doua ori, in mare acelasi, cu diferenta ca odata s-au servit oua-ochiuri si altadata cremvusti fierbinti, in rest aceleasi chestii de baza: felii de sunca/muschi/salam, chechup, maioneza, felii de branza si cascaval, triunghiuri de branza topita, unt si miere ambalate la portii de o persoana, cereale de mai multe feluri vrac, intr-un fel de dozator, lapte cald in carafa, iaurt la pahar de 150g, gem de doua tipuri vrac, cafea si apa pentru ceai, mai multe arome de ceai (Lipton parca) la pliculet, zahar, paine felii, servetele, tacamuri, cesti, farfurii mari si mici. Am observat ca daca se termina un preparat, se reaprovizioneaza. Personal, am gustat cremvustii, branza, cafeaua, iar fetele si-au luat in fiecare zi lapte cu cereale. Ca impresie generala, aceeasi ca si la cazarea propriuzisa: nimic spectaculos, dar totul OK, de bun simt.

Desi nu am luat nici o masa la restaurant am coborat la un moment dat si am facut cateva poze, special pentru pus aici. :) Discutand cu cineva care a luat cina acolo mai multe seri la rand am inteles ca a fost multumit, atat de promtitudinea cu care a fost servit, cat si de preparatele propriuzise.

Am citit pe Booking ca ar fi frig in camere pe timp de iarna. Nu ma pot pronunta din acest punct de vedere, am prins doua zile de primavara adevarata, cu temperaturi de peste 20 de grade si nu am avut nevoie de caldura. Apa calda am avut insa, la orice ora. Intr-una din seri am cerut uscator de par de la receptie si am primit imediat.

In concluzie, noi am avut parte de o sedere multumitoare si fara peripetii la acest hotel. Este remarcabila amabilitatea personalului si faptul ca au fost receptivi la nevoile noastre. Simplul fapt ca nu m-au lasat sa astept cu cazarea pana la ora normala de check-in este o mare bila alba. Va dati seama ce ar fi insemnat sa stau sa astept in strada sau pe holul hotelului cu copiii si bagajele in brate 10 ore, de la 4 pana la 14 si asta dupa o noapte chinuitoare in tren? Brrrr, nici nu vreau sa ma gandesc! Asa insa, la 5 eram cazate, iar la 14 aveam deja la bord o repriza de somn de cateva ceasuri si alte cateva de plimbat prin oras!

Va doresc vacante placute si va stau la dispozitie pentru eventuale alte detalii, care poate mi-au scapat in aceasta seara.

Trimis de dannaa in 21.04.15 00:41:05
Validat / Publicat: 21.04.15 03:49:58

VIZUALIZĂRI: 2073 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (dannaa); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Camera, vazuta dinspre fereastra spre usa.
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 29.00 EUR pe cameră

[21.04.15 03:49:13]

Mutat în rubrica "Delaf Hotel, CLUJ-NAPOCA" (nou-creată pe sait)

[21.04.15 08:44:50]

@dannaa - Am setat în program coordonatele GPS ale acestei destinaţii, rezultând următoarea poziţionare pe hartă -- click aici.

dannaaAUTOR REVIEW
    [21.04.15 13:19:26]

@webmasterX - Da, este corect, multumesc!

dannaa
    Alte impresii din această RUBRICĂDelaf Hotel: