ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 20.04.2015
DIN: Balş [OT]
ÎNSCRIS: 09.01.13
SEP-2014

Cu curaj la drum prin Turcia, Marmaris-ul l-ati vazut ?

Plecam la drum spre Marmaris pe o sosea impecabila iar peisajul se schimba pe masura ce inaintam, totul este mai nou.

Prin munti o ploaie puternica imi inmoaie si glasul si picioarele iar stergatoarele abia fac fata torentelor.

Multe patrule de politie si radare dar turcii ne semnalizeaza. noi suntem atenti si scapam cu bine.

De sus de pe sosea se vede marea! Sunt nerabdatoare sa ajung!

In prima mea vacanta in Kusadasi, sotia unui sofer de autocar, femeie umblata, ma inteba daca imi place Kusadasi... eu foarte incantata da... super!... Da, ... Marmarisul l-ati vazut??? Intebarea asta mi-a rasunat in minte mult timp...

Am ajuns la hotel cu bine, aveam rezervare de pe un sait englezesc 6 nopti cu DP la 520ron... mari emotii. la banii astia dar cazarea a mers repede ceva atentii o camera curata cu balcon, baie, tv (cine are timp de el?). Dimineata mic dejun si ceva la cina seara pentru noi a fost suficient cantitativ si calitativ datorita faptului ca produsele sensibile (carne, mezeluri) ei nu prea servesc a fost foarte benefic pentu noi.

Un dus si la plimbare de-acum obisnuita orientare spatiala si prima evaluare a statiunii. Eeee... A avut dreptate doamna! Mi-a rasunat iar... Marmarisul l-ati vazut??

A doua zi am schimbat ritmul dupa atata drum cu masina zic si eu, ca tot am colindat dar soferul a luat o vacanta clar!

In centrul orasului, la Orca, am negociat cu Hassan excursiile pentru urmatoarele zile la preturi foarte convenabile.

Pentru cine se asteapta la o descriere amanuntita voi fi o dezamagire dar aici este iara de vazut nu de povestit oricum Marmarisul este o statiune mai noua si asta se vede la tot pasul, predomina turistii vorbitori de limba rusa, romani foarte putini.

Portul este foarte animat si ziua si noaptea, vase de croaziera de toate modelele si marimile, mintea ti-o ia razna cu visarea, este un spectacol in sine portul, iar seara o termini spectaculos la jocul de lumina, muzica si culoare al fantanii muzicale din centru. Asta nu trebuie ratat! Mai este o fantana la moll tot muzicala, pana am tras eu un ochi prin moll sotul l-a ascultat pe Tudor Gheorghe, imi pare rau nu a putut preciza ce melodie... oricum l-am gasit satisfacut... ne-au bagat in seama...

Prima excursie de-a lngul tarmului, cu pranz inclus, am vizitat printre altele Turunc a fost relaxanta.

A doua croaziera impresionanta!!! Delta Dalyanului!!! Totul la superlativ...organizare, atmosfera, pranzul peisajele sunt de vis!! Refuz sa cred ca sunt persoane care ajung in zona si nu vad asta! Despre excursie cred ca poti scrie o carte! Din nou toata admiratia pentru turcii care pot sa puna totul in valoare... un amarat de izvor cu apa minerala l-au trnsformat intr-un mic paradis!

La plecarea de pe plaja testoaselor cand ne aduna in gura mare Orca... Orca... i-am zis turcului ca eu nu mai vreau sa plec... nicio problema a zis el maine la aceeasi ora venim din nou... si... as fi ramas... m-a adunat sotul.

La Icmeler am ajuns pe jos, la plimbare pe faleza superba!! pana in statiune nu am rezistat si am mai facut si o baie intr-o apa calda si limpede cu pestisori ce ne tot ciupeau picioarele. Frumoasa zona spre Icmeler, racoroasa se mai construia un resort... frumos loc sa stai cateva zile linistite si fooarte curat totul!

Sotul a fost si la pescui cu o barca iar baietii de la hotel au incins degeaba gratarul!! a fost relaxare si atat!!! peste ioc...

Seara tuceasca am petrecut-o intr-un caravanserai cu mancare si bautura si o atmosfera cum stiu turcii sa faca!

Stiu a fost un hotel modest cu cativa baieti care se ocupau de tot dar ne-am simtit extraordinar de bine si intr-un tarziu ne-am lamurit de ce le placea numele nostru... un fotbalist roman era tizul nostru la... Galata parca...

Au trecut ca gandul zilele si dupa 6 nopti am plecat dupa micul djun la drum lung. ne astepta Pamukkale si de ce nu alti prieteni!

Si va intreb acum si pe voi MARMARISUL L-ATI VAZUT?

Trimis de viorica in 20.04.15 17:08:55
Validat / Publicat: 20.04.15 21:18:12
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA.

VIZUALIZĂRI: 3860 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (viorica); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P25 FRUMOASELE LOR
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 20000 PMA (din 25 voturi)

[20.04.15 21:16:28]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Excursii opţionale din Marmaris" (deja existentă pe sait)

vioricaAUTOR REVIEW
[20.04.15 22:40:59]

@webmasterX - as dori sa fie continuare la prima parte CU CURAJ LA DRUM PRIN TURCIA dar nu stiu cum sa procedez

[20.04.15 23:04:40]

@viorica - rezolvat

adryana
[21.04.15 10:58:20]

frumos povestit, eu personal nu am vazut inca Marmarisul, dar, vorba ta, mi-a placut mult Kusasdasi, dar oare Marmarisul cat de mult imi va place?

vioricaAUTOR REVIEW
[21.04.15 11:55:55]

@adryana - Poate ca Marmaris este mai modern si chiar mai comercial decat Kusadasi dar crede-ma merita toti banuti...

lilianaocu
[17.06.15 21:55:36]

@viorica - Stimata doamna... eu sunt pt. prima data pe acest site si urmaream impresii din Turcia. Vreau sa merg sa vizitez casa fecioarei Maria si as dori sa merg cu masina dar ma gandesc ca nu reusesc cu traseul si apoi cunosc putine cuvinte in turca in alte tari mi-a fost usor dar in Turcia am un pic de teama...

mi-as dori sa ma ajutati si sa-mi spuneti ce site englez este unde as putea si eu sa prenotez hotelul si sa ma indrumati spre alte locuri. E-mail-lul meu e ****. Va multumesc!

[17.06.15 21:57:43]

@lilianaocu - Pe AmFostAcolo nu acceptăm postarea în clar a informaţiilor cu caracter personal (nume, numere de telefon, adrese de mail, etc). Asemenea date se pot trimite/primi însă prin mesaje private, destinatarul primind aceste mesaje în aceeaşi căsuţă de mail în care primeşte şi înştinţările despre ecouri.

adryana, lilianaocu, viorica
Alte impresii din această RUBRICĂExcursii opționale din Marmaris: