ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 18.04.2015
ÎNSCRIS: 17.08.13
MAR-2015
PREȚ SEJUR 200 euro ?

Santa Costanza Hotel3

AFA RECOMANDĂ: Pentru transfer Aeroport - Hotel (Roma) și/sau tururi turistice ale Romei / Vaticanului - recomandăm www.ghidroma.com
  • Informatii sau rezervări: pe sait sau tel. 0039 324 981 3672
  • Un hotel de recomandat

Amplasare. Hotelul este unul mic, situat intr-o zona linistita a Romei, la aproximativ 10 minute de statia de metrou. Spun eu ca este amplasat bine, avand in vedere ca pe aceasta linie de metrou se afla mare parte din obiectivele turistice (5 statii pana la Coloseo). Se poate cobori la oricare dintre statiile Bologna sau Annibaliano, insa noi am preferat Bologna, intrucat drumul pana la hotel nu este unul in panta, asa cum este la cealalta statie. In apropiere de hotel, la cca 3 minute, se afla si un Carrefour Express, deschis pana la 20:30.

Camera. Hotelului i s-au acordat de curand 4 stele de la 3 cate avea inainte, deci probabil ca au aparut si ceva imbunatatiri fata de 2012 (impresia anterioara). Camera si baia au fost foarte curate. Au frigider, un balcon dragut, insa dimineata se auzeau masini, camera avand vedere spre strada.

Mic dejun. Micul dejun este de tip bufet suedez si contine cam tot ce ai vrea sa mananci dimineata: sunca, oua, rosii, fructe, gem, foarte multe produse de patiserie si bauturi calde. Nu este diversificat insa de la o zi la alta.

Personal. Tot personalul s-a comportat fara repros; receptionerii cunosc bine limba engleza si sunt dispusi sa iti dea sfaturi/indicatii privind obiectivele turistice si restaurantele din zona. Intrucat prima zi am ajuns in jur de 9, iar check-in-ul se face in jur de 14, au fost amabili si au pastrat bagajele in timp ce noi am putut iesi deja sa bifam obiectivele planificate; la fel s-a intamplat si la intoarcere. Am intalnit chiar si un roman angajat la acest hotel de mai multi ani, de asemenea foarte amabil.

Altele. Daca sunteti in vizita pentru cateva zile, pentru transport va recomand achizitionarea unui Roma pass - 36 euro pt 3 zile, incluzand transportul cu metrou, autobuz, tramvai si intrarea la primele 2 muzee.

Trimis de 1234 Dana in 18.04.15 22:41:44
    Validat / Publicat: 19.04.15 00:05:50
    • A fost prima sa vizită/vacanță în ITALIA

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (1234 Dana); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

• rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 32.00 EUR pe cameră

webmasterX [19.04.15 00:02:58] »

1234 Dana [20.04.15 10:26:04] »

@webmasterX - Da, este ok

1234 Dana