ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 16.04.2015
DE roth
ÎNSCRIS: 04.11.10
APR-2015
13 AD. + 1 COPII -- v: 3 ani

Cazare pentru o vacanta reusita

casamirela.com

Amplasament

Situata pe drumul ce duce la intrarea noua a salinei Turda, la aproximativ 1500m de aceasta, intr-un cadru destul de pitoresc aceasta locatie de cazare este usor de gasit/reperat.

Curtea

O curte cu deschidere mica la strada insa cu o lungime considerabila, asa sunt mai toate gospodariile in zona, in care ai parte de tot confortul necesar petrecerii timpului liber la un gratar si un pahar de vorba. O gospodarie ingrijita si bine exploatata, cu vita de vie si pomi fructiferi, cu un foisor destul de oki pentru 13 persoane cate am fost noi, nu am dansat insa am incaput toti frumos la mese si asta a contat.

Casa

O vila cocheta cu etaj, construita special pentru scop turistic, cu o impartire bine gandita si spatii ample. Din totalul celor 5 camere 3 sunt duble, una tripla si una pentru familie cu 2 copi.

Camerele 1-3 au baie proprie iar 4 si 5 au baia comuna ele fiind cumva la nevoie/cerere un apartament, asta fiindca inchirierea se face pe camera nu obligatoriu pe intreaga locatie.

Camerele

Camera 1 are acces din holul de intrare imediat in stanga, fereastra da spre strada, dispune de baie proprie, pat matrimonial si un fotoliu extensibil, TV si sifonier.

Camera 2 de departe cea mai frumoasa din toata locatia, asta nu pentru ca am sta eu in ea ci pentru ca un intreg perete pe semirotund este doar din geam, privelistea da spre curtea interioara si este de vis. Camera are de asemenea baie proprie, pat matrimonial si foarte mult spatiu. Ca sa ajungi la ea treci prin livingul care este comun si dai intr-un alt hol ce are si scara de acces la etaj.

Camera 3 este situata la etaj, deasupra camerei 2 insa nu dispune de acelasi perete panoramic. Are si ea spatiu generos, balcon mare si baie proprie.

Camera 4 si camera 5 au baie comuna si un holulet de acces ce poate fi inchis formand astfel un apartament.

Camera 4 are o canapea extensibila si un pat matrimonial, iar camera 5 doar pat ea fiind si ceva mai micuta ca dimensiuni.

Din punct de vedere al spatiului, fiecare camera are suficient pentru a permite turistului sa se desfasoare lejer.

Curatenia si dotarile

Fiecare camera are TV, baile au toate cabina de dus, am avut strictul necesar ca si consumabile in cadrul bai, asternuturile si salteau perfecte pentru un somn cu vise frumoase, iar wifi-ul este in toata casa si are un semnal foarte bun. Fiind gandita ca si un mini hotel accesul in camera se face cu cheie ceea ce permite o buna intimitate si siguranta a lucrurilor.

Living-ul aflat la parter, este o zona de trecere catre celelalte camere. Are o dotare buna cu spatiu liber pentru joaca copiilor, iar un acvariu si un TV fac deliciul adultilor. Aici exista o canapea si 2 fotolii confortabile care parca te imbie la un joc de carti sau un remi. Una pesta alta intreaga locatie merita atentia fiindca este bine ingrijita si asta cred eu ca atarna mult in buna desfasurare a unui concediu fie el si de doar 3 zile.

Bucataria

Amplasata sub camera 2, asta fiindca terenul este in panta nu ca ar fi la demisol, are acces din exteriorul casei, cumva pe lateralul acesteia. Intrarea se face dintr-un hol mic unde se mai gaseste accesul catre o camera cu 4 paturi si baia acesteia.

Ca si suprafata aceasta incapere ofera suficient spatiu pentru 3 mese din cele de plastic si scaunele necesare... deci noi am putut servi masa oki si aici. Din bucatarie se intra in camara care este in deajuns de aerisita pentru alimente si alte bagaje. Dotarile sunt cele necesare de la frigider/congelator/cuptor cu microunde la aragaz si destule dulapuri. Vesela si tacamuri au fost suficiente si ce mia placut foarte mult a fost ca am gasit totul intr-o stare de maxima curatenie, semn ca dupa fiecare turist cineva trece in revista spatiul si dotarile.

Pareri de final

Desi am ajuns in aceasta locatie pur intamplator, cautand cazare in zona pe saituri de profil pot spune ca am fost impresionati de primire si ospitalitate, de aceea o recomand cu drag tuturor celor care ajung in zona si nu numai.

O alternativa de dorit la hoteluri, e drept te gospodaresti cu mancarea insa merita tot efortul fiindca atat MD cat si celelalte mese pot fi luate intr-un cadru natural foarte placut.

Pret camera 65 lei fie dubla fie tripla

Pret platit pentru toata locatia 950 lei pentru 3 zile, doar cazare

Bonus de bun venit vin si tuica din partea casei, am mai primit si pe parcurs cate o sticla de vin din productie proprie, doar era saptamana mare... nu?

Se poate cumpara atat vin, tuica, vinars, cat si visinata preturile fiind afisate undeva in bucatarie.

Trimis de roth in 16.04.15 23:01:08
Validat / Publicat: 17.04.15 07:36:39

VIZUALIZĂRI: 1831 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (roth); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 living-ul privit din holul de la intrare, se vede putin din balustrada scarii d acces la etaj precum si intrarea in camera 2

webmasterX [17.04.15 07:56:46] »

@roth - Am setat în program coordonatele GPS ale acestei destinaţii, rezultând următoarea poziţionare pe hartă -- click aici.

roth [17.04.15 08:39:58] »

@webmasterX - da este oki

Dan&Ema [17.04.15 14:27:30] »

Foarte util articol. Zona Turda merita pensiuni bune si ieftine asa cum am scris si eu de curand despre ultimul periplu in zona acum cateva saptamani.

Dan&Ema, roth

• pagină generată în 0.051620006561279 sec