ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 16.04.2015
ÎNSCRIS: 17.04.11
MAR-2015
single

MADRID - trepidant, frumos si prietenos

Capitala Spaniei este unul dintre orasele mari ale Europei o adevarata metropola care mi-a parut a fi extrem de prietenoasa din toate punctele de vedere: atitudine umana, circulatie, mijloace de transport, curatenie, parcuri bine intretinute, posibilitati de distractie multiple, magazine si restaurante pentru toate categoriile de turisti la preturi mai mult decat permisive, siguranta individului, atentia fata de turisti si prietenia localnicilor dar mai ales monumente, palate, muzee, parcuri, cladiri de exceptie.

Nu voi vorbi aici despre obiectivele vizitate, poate in alt rew. ci voi incerca sa redau cateva impresii generale despre oras, in speta despre zona istorica, centrala, batuta de turistii obisnuiti.

TRANSPORT

AEROPORTUL BARAJAS – este asezat pe orizontala cu terminalele 1-4 aliniate. De obicei liniile romanesti aterizeaza pe T1iar pentru a ajunge la T4 de unde se ia metroul pentru a merge in oras se parcurge distanta prin terminale cca 10 minute de mers constant. Sunt foarte multe indicatoare, trebuie numai sa le urmaresti in asa fel incat sa nu te dezorientezi. In T1 exista birouri de change si de informatii de unde puteti lua o harta a orasului fara a plati ceva si eventual a va informa despre mijloace de transport. Veti primi raspuns la orice intrebare in limba spaniola, prioritar bineinteles dar si engleza.

In T4 aglomeratia isi spune cuvantul. Sunt multe automate de la care puteti achizitiona bilete de metrou cu cardul dar si cash dar si un birou de la care puteti cumpara cartela turistica in valoare de 12,20 eur care este transmisibila si cuprinde 10 calatorii valabile pe liniile de metrou si autobuze ale orasului.

De la aeroport se poate lua si AUTOBUZUL care va va duce in centrul orasului avand statii la Plaza Cibeles dar si la gara Atocha. Biletul de transport il cumparati chiar de la sofer si costa 5 eur. Autobuzele sunt curate, comode, cu locuri special amenajate pentru depozitarea bagajelor iar soferii sunt amabili si eventual va pot indruma daca doriti lamuriri suplimentare.

GARA ATOCHA - se afla in districtul Aranzuela (sud) cu fatada situata in Plaza del Emperator Carlos V, zona in care converg strazi renumite ale Madridului precum Calle de Atocha, Paseo del Prado, Paseo de la Infanta Isabel, Avenida de la Ciudat de Barcelona, Ronda de Atocha si altele.

Este un complex mare format din statiile Atocha Cercanias (liniile locale C 1-10, de ex. C3 – Sol – Escorial, C1 pentru aeroport) si Statia Madrid Puerta de Atocha liniile nationale de cale ferata RENFE (compania nationala spaniola intercity si regionale dar si cele de mare viteza spre Barcelona, Zaragoza, Sevilia si Valencia) precum si statia de metrou linia 1 a Madridului.

Prima gara a fost inaugurata in februarie 1851 sub numele Estacion de Mediodia (statia sudica a orasului).

A fost distrusa de un incendiu si redeschisa in 1892. Arhitectul care a conceput-o a fost Alberto de Palacio Elissagne care a colaborat cu Gustave Eiffel. I-a fost atasat numele Atocha pentru ca in imediata apropiere se afla Biserica Maica Domnului din Atocha.

Peroanele au fost acoperite cu un frumos acoperis din sticla inalt de 27 m. Lungimea garii era de 157 m. In 1985 au survenit alte modificari iar in 1992 vechii gari I s-a adaugat un terminal nou cu magazine, restaurante, cafenele, curate, civilizate.

Gara este un monument in sine iar in interior se afla amenajata o frumoasa gradina tropicala care prin varietatea speciilor expuse impresioneaza si transmite un aer de bucurie calatorilor. Aspectul de sera este pregnant.

In privinta sigurantei calatorilor gara este supravegheata continuu cu forte de ordine, camere de luat vederi iar la patrunderea pe peron bagajele si persoanele sunt verificate cu temeinicie.

Preturile la restaurantele garii sunt mult mai mari decat cele din oras iar accesul in toalete se plateste 60 eurocenti si 60 eurocenti pentru folosirea robinetului de apa pentru spalarea mainilor. Pana acum nu am mai vazut asemenea defalcare a costurilor.

Curatenia in gara si in trenuri este exemplara. Nu am vazut cersetori sau persoane indezirabile care sa acosteze turistii poate si pentru ca am fost acolo la ore matinale si tarziu seara.

Dupa cum se stie orasul are o retea de linii de METROU deosebit de bine reglementata.

Metroul are o frecventa foarte buna 5 minute max. pe timpul zilei si nu mai mult de 7-10 minute pe timpul noptii. Are program de la ora 5,30 dm. pana noaptea tarziu aproape de ora 1,30. Exista mai multe posibilitati de achizitionare a biletelor si cartelelor de calatorie in functie de modalitatile de plata /automatele proceseaza atat cash cat si carduri iar preturile sunt variabile in raport de alegerea abonamentului/cartelei.

Peroanele sunt curate, bine semnalizate iar in statii nu exista magazine, chioscuri si alte zone de depozitare. Sunt 12 linii de metrou insemnate cu diferite culori, care fac legatura de la nord la sud si de la est la vest cu toate cartierele orasului, linia 6 fiind circulara pe zona centrala, istorica a orasului.

Vagoanele de metrou sunt confortabile, nu foarte noi, semnalizate, cu harti de circulatie a liniei respective, unele cu atentionare sonora a statiilor, altele nu. Am vazut putini cersetori si cateva persoane care incercau sa cante la acordeon dar fara succes la calatori.

CURATENIA ORASULUI m-a impresionat in mod placut. Madridul este un oras curat in ciuda faptului ca este extrem de aglomerat, cu cladiri bine intretinute. Se lucreaza mult la fatade, la drumuri dar constructiile sunt protejate de perdele de praf. Am vazut masini de salubritate la lucru atat ziua cat si noaptea, personal de intretinere a spatiilor verzi nu numai in jurul palatelor ci si chiar in spatiile laterale ale piatetelor, pe strazi si piatete. Desi multimea de turisti invadeaza zilnic strazile din centrul istoric si cultural senzatia este de curatenie deplina. Am vazut in cateva locuri insa si saltele improvizate pentru dormit ale oamenilor strazii insa nu in numar mare si nu ostentativ asezate. Cersetorii sunt si ei insotiti de animale insa destul de modest reprezentati dupa parerea mea tinand cont de numarul foarte mare de oameni care se misca in perimetrul istoric al orasului.

SIGURANTA cetatenilor mi s-a parut a fi luata foarte in serios de catre edili. In zonele turistice mai ales sunt formatii de 2-3 persoane autorizate pentru intretinerea ordinei, echipate corespunzator si cu armament in dotare, la vedere. Poate ca sunt masuri drastic luate mai ales dupa atentatul teribil din gara Atocha soldat cu morti si raniti. Multe masini de politie care patruleaza non stop iar in Puerta del Sol la km 0 al orasului exista intotdeauna 1-2 masini de politie in stationare si observare la orice ora din zi si din noapte. Sunt securizate si autostrazile am vazut masini de politie patruland. De asemenea in marile statii de metrou sunt oameni de ordine, politisti dar si la intrarile in muzee si obiectivele turistice mari ale orasului. In muzee si chiar in Palatul Regal nu se fotografiaza iar rucsacurile mai volominoase se depun contra 1 eur la casutele de pastrare ale bagajelor in foarte mare siguranta.

SHOPPING – La centrele comerciale din afara orasului nu am fost insa pentru orice fel de cumparaturi atat de marfuri alimentare dar mai ales nealimentare exista in zona Puerta del Sol, pe Gran Via, sau pe Calle Princesa/zona Moncloa sute de magazine de profil. Toate firmele mari isi au magazine bine intretinute cu prezentare foarte frumoasa a marfii cu siguranta cumparaturilor facute cash sau card in toata zona centrala, istorica a orasului. In Corte Inglese (2 mari magazine se afle in Puerta del Sol si unul pe Calle Princesa) si multe altele in celelalte zone ale orasului veti gasi atat magazine pentru produse alimentare situate in subsolul mallului cat si marile firme de parfumuri, obiecte de imbracaminte si incaltaminte, pielarie, jucarii si papetarie pentru copii. La inceputul lunii martie era o explozie de reduceri la obiectele de imbracaminte si incaltaminte atat pentru femei cat si pentru copii. Un mic rai al cumparaturilor pentru impatimiti/e.

Totodata in toata zona centrala, turistica a orasului se afla multe magazine de suveniruri cu marfa modesta, magneti, tricouri imprimate, esarfe, cani, ochelari de soare, tricouri sportive imprimate cu numele si numarul fotbalistilor de top spanioli, echipamente de fotbal in special, la preturi diferite. In magazinele de firma ale echipelor Real Madrid sau ale altor echipe precum echipa nationala a Spaniei dar si a altor echipe madrilène (nu prea ma pricep) preturile sunt de 2-3 ori mai mari. Spaniolii sunt impatimiti ai footbalului asa incat magazinele sunt foarte vizitate de toate categoriile de varsta, de la copii la tineri si maturi.

OAMENII - Madrilenii sunt oameni placuti, obisnuiti cu turistii, amabili si foarte galagiosi. Se vorbeste tare, agitat. Cateodata ai impresia ca se cearta insa dupa aceea remarci ca asa este vorba lor, energica si hotarata, convingatoare fie ca este o discutie intre doua doamne mai devreme nascute fie intre barbati. Tinerii sunt galagiosi si cunoscatori ai limbii engleze. Sunt amabili si saritori in a da explicatii si se straduiesc chiar daca nu cunosc prea bine subiectul sa fie folositori.

In mijloacele de transport, aeroport si gara sigur va veti descurca chiar daca nu sunteti fani ai telenovelelor in speta cunoscatori ai limbii lui Cervantes.

Am remarcat ca madrilenii sunt in general bine imbracati, prezentabili, iar doamnele sunt deosebit de bine ingrijite, coafate si placute, mari amatoare de magazine de parfumuri si alte bijuterii. Desi orasul are un mare numar de studenti fiind un centru educational foarte puternic implicit foarte multi tineri nu prea am vazut familii tinere cu copii, de fapt am vazut foarte putini copii de varsta prescolara/scolara. Totodata ponderea persoanelor de genul feminin mi s-a parut a fi mult mai mare decat in alte orase europene. Poate ca barbatii erau la munca sau “nu am avut eu ochi pentru ei” insa chiar mi s-a parut coplesitor numarul femeilor mai ales celor de varsta a treia.

Spectacolul strazii si al piatetelor este fascinant. O lume in continua miscare. Statuile vii (nu stiu de ce dar am avut senzatia ca multe dintre ele ne sunt conationale) isi desfasoara “activitatea” pe parcursul intregii zile dar si pe inserat. In Plaza Mayor am vazut – 2 capre din acelea care ne colinda de Anul Nou in plina desfasurare. Se pozau cu turistii, mai clantaneau din cand in cand, deh faceau rost de un banut.

Programul matinal incepe dupa ora 8,30 si abia pe la 10 se anima strazile, bulevardele. Pauza de pranz este sfanta si apoi urmeaza siesta. Dupa ora 19 piatetele sunt practic invadate de localnici care se plimba, viziteaza magazinele cu exigenta alegand ce doresc sa cumpere. Cina se ia seara dupa ora 20 si restaurantele, cerveseriile sunt pline ochi. Madrilenii se retrag tarziu spre casele lor mai ales in week end cand tinerii invadeaza discotecile, restaurantele stand de cele mai multe ori la un tapas si un pahar de vin in picioare ore in sir, vorbind, gesticuland. Senzatia de viata de noapte este puternica mai ales in centrul istoric al metropolei intesat de localnici si turisti care vin sa se distreze. Am auzit nu de putine ori vorbindu-se si romaneste prin magazine si pe marile bulevarde sau in vizita la obiectivele turistice. In avionul cursa a companiei albastre care m-a dus/adus de la Madrid erau atat turisti cat si persoane care mergeau la munca in Spania. Numai la intoarcere mi s-a parut stresanta prezenta unui grup de 3 persoane, lautari de meserie care vorbeau tare si usor agresivi in solicitarea unei bauturi insa in general am fost foarte bucuroasa sa constat ca noi romanii am evoluat in bine in general in comportament atat pe aeroport cat si in punctele turistice.

RESTAURANTE, CERVESERII, PIETE

Madrilenii merg frecvent la restaurant, cerveserie fie pentru o cafea fie pentru masa de pranz dar mai ales seara pentru cina. Am vazut multe restaurante care practic se deschid numai pe seara insa raman pana tarziu in noapte active.

Spaniolii sunt mari amatori de sangria tinto de verano (vin rosu cu limonada), Vino de Jerez, bere dar si bere cu lamaie si bineinteles tapasurile precum morcilla (budinca neagra) mojama (din ton uscat) platouas – felii de paine prajita cu caracatita, sardine, midi, cod cu legume, icre, somon si alte vietati marine. O specialitate este paella falenciana cu carne de pui si iepure si fasole verde sau callosa la madrilène o tocana picanta de vita, ne mai vorbind de cociodo madrilène – o tocana cu naut, carne si legume sau empanadas – foietajul cu rosii si ton.

. Exista o retea foarte buna de fast-fooduri precum in orice alta mare capitala europeana. O bagheta cu hamon costa 3,5-5 eur depinde de celelalte ingrediente, o cafea 1,5-3 eur, o racoritoare 1-2,50 eur depinde de locul de unde se achizitioneaza.

O nota aparte in Madrid o fac cele 2 piete – Mercado San Antonio (este mai noua) si San Miquel (in apropiere de Plaza Mayor) unde intr-o atmosfera foarte animata se pot face cumparaturi dar si servi un tapas si un pahar de vin sau de bere sau racoritoare, cafea. Cei care au vazut Bocheria in Barcelona stiu despre ce vorbesc. Atmosfera este foarte frumoasa transmitandu-ti senzatia de viata tumultoasa de nevoia de socializare, toata lumea vorbeste tare si chiar ma gandeam daca se si asculta unii pe ceilalti.

La fel de incitant este si MUSEO DE HAMON, restaurantele specifice in care se comercializeaza dar se si mananca diferite preparate prioritar din hamon (jambonul) prezentat in zeci de feluri in vitrine agatat deasupra capetelor ospatarilor si macelarilor ca si cum ar fi adevarate trofee. Hamonul este o specialitate prezentata sub zeci de nume. In gastronomie el este recunoscut a fi mai special sau nu dupa numarul ghindelor acordate. Exista hamon de la 2-5 ghinde depinde de calitatea produsului. Exista in afara de barul la care se servesc tapasurile si paharul de vin cu cateva scaune restul clientilor stau in picioare si sala de restaurant in sine unde ospatarii fac rezervari pentru seara inca de pe parcursul zilei. Este un spectacol in adevaratul sens al cuvantului, un du-te-vino continu, agitat dar vesel.

In privinta restaurantelor m-a impresionat in mod deosebit El Barril de Las Letras situat in districtul Letras la statia de metrou Anton Martin/Sevilla. Este un restaurant cu specific al fructelor de mare cu un aspect retro frecventat nu numai de turisti dar si de artisti, politicieni practicand preturi cu putin peste medie. Daca doriti insa eventual un gratar de porc sau vita puteti incerca la Parrilla del Mago pe Calle San Augustin situat tot in aceazi zona. Restaurantul are un puternic accent vintage si este foarte cosmopolit cu preturi pe masura. Am mai remarcat un restaurant marocan numit “Arabia” foarte animat.

Cel mai vechi restaurant unde trebuie sa faceti rezervare din timp si unde meniul costa incepand de la 18 Eur/persoana pentru un singur fel se numeste BOTIN si se afla pe Calle de los Cuchilleros ca reper din Plaza Mayor pe Cava de San Miquel/intersectie cu Calle de la Colegiata. Program de la 13-16 si seara dupa ora 20 pana la ultimul client.

Sobrino de Botin a fost fondat in 1725 de un francez Jean Botin si sotia sa si este recunoscut a fi cel mai vechi restaurant din lume inca functional. Initial s-a numit Casa Botin iar dupa ce a fost preluat de un nepot mostenitor s-a numit Candido Remis apoi Sobrino de Botin. Restaurantul a fost frecventat de marele pictor Goya dar si de Hemingway care l-a mentionat in cartea sa “The sun also rises” tradus la noi ca si Fiesta, carte de debut a autorului. Specialitatile precum cochinillo asado – (friptura de purcel de lapte) sau sopa de ajo (pui in sos de rosii cu sherry si usturoi) sunt la mare cautare in restaurant.

Sigur cele mai accesibile pentru turistul modest si obosit sunt cerveseriile. Aici veti gasi o atmosfera autentica cu decoruri adecvate si nu foarte opulente. Exista la majoritatea lor meniul zilei care pentru 12-15 eur va ofera o salata consistenta, la alegere, un fel substantial de mancare, o bautura si/sau o cafea ori un dulce. Mancarea este consistenta si bine preparata, proaspata. Carnea de porc si cea de vita sunt la ordinea zilei, puiul este mai in zona inferioara a meniului.

Mai exista si varianta restaurantelor cu program “all you can eat” unde cu 9,99 eur te poti indestula cu mancare pe cinste, incepand de la salate, mancaruri gatite, paella, tapasuri, friptura de porc sau de pui, un pahar de vin/bere si o cafea. Am facut si aceasta experienta si am observant ca erau suficient de multi turisti in special englezi si nordici care au apelat la aceasta modalitate si pareau foarte incantati.

Acestea au fost cateva dintre impresiile mele generale asupra vietii orasului Madrid receptate numai din punct de vedere turistic.

Va doresc tuturor calatorii frumoase.

il rog pe web daca poate introduce Romance Anonimo/Narciso Yepes. multumesc

Trimis de amero in 16.04.15 10:41:57
Validat / Publicat: 16.04.15 12:52:54
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SPANIA.

VIZUALIZĂRI: 4684 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P03 Gara Atocha este nu numai un nod mare de transport ci si un monument in sine

[16.04.15 12:51:43]

Articolul a fost, evident, selectat ca MiniGhid AmFostAcolo pentru această destinaţie.

[16.04.15 13:08:55]

@webmaster - multumesc

traian.leuca †
[16.04.15 13:51:42]

@amero - Ah, Madridul! (prietenii știu de ce )

mireille
[16.04.15 14:37:22]

@ amero

... am lecturat articolul cu mare atenție, după cum știi îmi pică ca mănușa, studiez de zor toate ghidurile cumpărate despre Madrid și mă rog la cel de sus, să-mi dea putere și picioare sănătoase. Primele impresii nu se uită niciodată... am o întrebare, spune-mi te rog de unde se ia autobuzul express de la aeroport, tot din terminal 4? ... nu mai merg organizat, voi fi din nou solo traveller... mulțumesc pentru informații.

iulianic CONS. ONORIFIC AFA / SPANIA
[16.04.15 15:58:27]

@amero -

…gara este supravegheata continuu cu forte de ordine, camere de luat vederi iar la patrunderea pe peron bagajele si persoanele sunt verificate cu temeinicie.

Este firesc să fie aşa. Atentatul din martie 2004 nu a fost uitat şi nici nu cred că va fi uitat prea curând.

Când am fost la Madrid, am vizitat Monumentul victimelor atentatului de la 11 martie 2004 ridicat în amintirea victimelor surprinse într-un tren staţionat în gară. Monumentul din sticlă, în formă cilindrică, se află în imediata apropiere a Gării Atocha şi are înscrise numele a 192 de persoane, victime ale atentatului terorist. Printre acestea, am văzut şi numele unei românce.

[16.04.15 16:22:03]

@mireille - da, iti trebuie picioare si disponibilitate, stii ca eu am venit cu genunchii terminati, autobuzul se ia de la iesirea din terminalul 4. e convenabil si foarte civilizat. spor la citit si pregatit, dar lasa putin loc si pentru aventura...

[16.04.15 16:31:40]

@iulianic - Sigur ca atentatul a marcat viata sociala si politica a orasului si a tarii. Personal nu am avut in vedere vizitarea monumentului cu pricina caci timpul nu mi-a permis. Am plecat dis de dimineata si m-am intors seara tarziu din excursia la Toledo. multumesc ptr. vizita.

[16.04.15 16:34:26]

@traian. leuca - Cu siguranta va veni si momentul pe care il doriti. Contrar multor opinii retinute despre Madrid eu socot ca merita pe deplin. Si prietenii vor fi acolo.

Carmen Ion
[16.04.15 17:53:03]

@amero - Foarte util articolul şi bine documentat.

Aş vrea să adaug la capitolul transport că între terminalele din aeroport există un shuttle bus gratuit, aşa că dacă aterizezi la T1 după un zbor cu o companie low cost, nu trebuie să mergi pe jos până la T4 pentru a lua metroul sau autobuzul. De asemenea, sistemul de transport cu autobuzul din Madrid în alte oraşe este excepţional: se pleacă la fix şi se ajunge la destinaţie la secundă! Noi am folosit acest mijloc de transport pentru a ajunge la Segovia şi Escorial, luând autobuzul din autogara Moncloa, iar la Toledo din autogara (Intercambiador) din Plaza Eliptica. Pe toate aceste 3 destinaţii autobuzele pleacă din 30 în 30 de minute şi biletul costă între 3,75 şi 6 euro.

[16.04.15 18:09:55]

@Carmen Ion - multumesc ptr. apreciere.

Intre localitati nu am circulat cu autobuzul si nu ma pot exprima, insa daca circula precum trenurile intradevar totul se calculeaza la secunda. La Toledo am fost cu trenul si calatoria a fost comoda si foarte convenabila pentru Segovia si Avila am luat din tara o excursie prin "discovery madrid" si a fost foarte reusita din toate punctele de vedere. Cand voi avea timp am sa incerc sa povestesc cate ceva.

calatorul
[15.09.15 20:33:10]

Asa mi s/a parut si mie Madridul, vazut prima data anul asta, ma tot indemn sa scriu, dar dupa asa un review ce sa mai scriu mai mult? Vom mai vedea.

[15.09.15 20:47:02]

@calatorul50 -

Asa mi s/a parut si mie Madridul, vazut prima data anul asta,

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă)

calatorul
[15.09.15 21:16:33]

@webmasterX - STiu, multumesc, abia astept sa postez relatarea, mai am cate ceva de completat si e gata.

[16.09.15 09:46:36]

@calatorul50 - multumesc, se pare ca suntem pe aceasi unda. Astept impresiile dvs. care sigur vor fi interesante si frumoase.

amero, calatorul, Carmen Ion, iulianic
Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în Madrid: