ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 15.04.2015
ÎNSCRIS: 27.08.12
MAR-2015

• Informatii sau rezervări: pe sait sau tel. +39 324 981 3672
  • TIMP CITIRE: 4 MIN

Campania - în căutarea sirenelor (II)

La o cafea ... - ~o)... @};-... cu Orchestra Franco Bagutti ~~ Tarantela napolitana

Napoli

Pentru Napoli a fost ziua de duminica, o zi ploioasa si urata sa nu dai un caine afara. Sa nu dai un caine, dar noi nu aveam de ales. Am decis ca la Napoli e mai bine sa mergem cu trenul si nu cu masina. Toata lumea spunea ca e foarte greu cu parcarea si foarte aglomerat. Am luat din Sorrento Circumvesuviana (prêt bilet 3,50 euro un drum/persoana) si in aproximativ 2 ore ne plimbam deja prin ploaie pe strazile napoletane.

Poate din cauza ploii, dar nu pot sa spun “vedi Napoli poi muori”. Nu este un oras pe placul meu. Desi nu am vazut acei “munti “de gunoi si nici nu era foarte aglomerat (extrasezon, duminica si ploaie) nu imi doresc sa-l revad. Asta nu ma indreptateste sa spun ca Napoli nu este un oras frumos. Fiecare cu gusturile sale si cu modul personal de a percepe un loc anume.

Cu siguranta orasul are multe de oferit, dar excursia noastra era scurta si ne doream sa facem un tur cat mai lung a acestuia fara sa ne putem permite vizite la muzee. Desi am spus ca nu-mi doresc sa revin nu se stie niciodata…

Dupa o scurta plimbare pe strazile inguste din zona istorica (Via Tribunali) si dupa ce am admirat cladirile incarcate de istorie, ne-am indreptat spre Catedrala sau Domul din Napoli.

Catedrala impresioneaza prin fatada deosebit de frumoasa ce apare parca neasteptat dupa coltul unei stradute. Domul contine ruinele celei mai vechi biserici din oras si a fost reconstruit in sec. XIII, de Carol de Anjou. A fost inchinat lui San Gennaro - patronul si protectorul orasului.

In catedrala se afla Capella di San Gennaro ce contine intr-o racla capul sfantului, iar in cripta se afla doua flacoane cu sangele acestuia ce se lichefiaza in mod miraculos in anumite momente ale anului. Legenda spune ca daca intr-un an sangele nu se va mai lichefia un mare necaz se va abate asupra orasului.

Cu o zi inainte de excursia noastra, in Napoli fusese papa Francisc si presa scria ca in prezenta sa sangele lui San Gennaro s-a lichefiat. Este pentru prima data cand lichefierea s-a produs in prezenta unui papa.

Deci am putea spera la evenimente mai bune pentru acesta lume agitata…

Tot in catedrala se afla si Capella San Severo, loc de inchinare si rugaciune pentru cei ce patrund in lacas si a carei constructie s-ar datora unor minuni facute de Fecioara Maria.

Dupa cateva momente de inalta spiritualitate ne-am continuat aventura prin ploaie, dar nu inainte de a gusta putin din deliciile napolitane. Asa ca am oprit la o cafenea chiar langa Dom si am savurat cate un dulce traditional (baba, foetaj) un espresso sau un capucino, fiecare dupa gust si dorinta.

Cu forte proaspete si putin mai uscati am pornit spre galeriile Umberto, pe Corso Umberto, trecand prin Piazza Bovio admirand Fontana di Nettuno. Fiind duminica dupa pranz magazinele erau inchise, iar galeriile in renovare, in mare parte. Ce s-a putut vedea ne-a placut si ne-a amintit de cele din Milano. Chiar am cautat unde sa ne invartim pe calcai pt. a ne intoarce (asa am facut la Milano, dar inca nu ne-am intors). De la galerii am mers catre teatrul San Carlo. Teatrul se vizita dar acum era inchis. Dupa un mic ocol am gasit o usa deschisa care parca ne invita sa intram. Si…am intrat.

Am reusit sa vedem putin una dintre sali iar la iesire am dat nas in nas cu cel care ne spusese ca e inchis. Am zambit si …am iesit bucurosi ca sotul meu si-a indeplinit visul (dorea sa vada teatrul). O privire asupra P. zza Plebiscisto flancata de cele doua arcade ale Chiesa di San Francesco di Paolo (ce aminteste de Panteon dar si de Bazilica San Pietro din Roma) si asupra Pal. Reale (tot cu schele) si am continuat drumul spre Castelul Nuovo (bineinteles deschis dimineata). Ne-am intors pe Via Toledo pentru a lua telefericul si a ajunge pe dealul Vomero. Citisem ca este un cartier frumos, dar ploaia si lipsa vegetatiei nu il avantaja.

Ne-am indreptat spre Castel Sant'Elmo unde am admirat panorama oferita asupra orasului. Ne-am intors cu telefericul in statia Cumana (alta decat cea de plecare) si am intrat din nou in zona veche a orasului in cautarea celebrei pizza napoletana. O gustare frugala si vizita noastra in Napoli se incheia. Trebuia sa ne indreptam spre gara Garibaldi pentru a ne intoarce in Sorrento. Urmatoarea zi era destinata vizitei la Casserta si Pompei.

Trimis de DOINITA in 15.04.15 20:42:52
    Validat / Publicat: 15.04.15 22:48:55
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ITALIA.

VIZUALIZĂRI: 3413 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 Prima noastra fotografie facuta in Napoli printre stropii de ploaie. Urata primire... ma refer la ploaie!
    PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 20900 PMA (din 22 voturi)

[16.04.15 08:44:21]

@DOINITA: Eu cred ca vremea a fost de vina... Si contactul meu cu Napoli a fost unul foarte scurt, dar... abia astept sa-i vina randul sa-l iau la picior temeinic, asa cum (cred ca) merita!

La sfarsitul lui mai 2014, am petrecut un sejur pe mirifica Ischia. La intoarcere, cand ferry ne-a debarcat in port, ne-am gandit sa vizitam un pic si Napoli, dar, pt ca nu aveam la dispozitie decat vreo cateva ore si mai eram si cu sarsanalele dupa noi, am decis sa luam un tur de oras din acela "hop on- hop off" si sa vedem orasul de pe platforma de sus, fara sa coboram, doar cat sa ne facem o idee. Dar... a inceput ploaia! "Reconfigurarea traseului"! Am gasit o terasa destul de modesta langa Galeriile Umberto si... am inceput cu o pauza, adica o deliciosa pizza. Intre timp, a iesit si soarele si am reusit sa ne si plimbam vreo 2 ore, cu schimbul, unii dintre noi trebuind sa pazeasca bagajele.

... Precum spuneam, abia astept sa ma intorc! Ma gandesc ca cea mai buna solutie ar fi un city-break

[16.04.15 09:10:11]

@crismis - Sigur, am si spus ca Napoli nu poate fi asa cum l-am perceput eu in doar cateva ore si pe ploaie. Cu siguranta orasul are multe de oferit si daca va fi sa apara o oportunitate (poate un Mos Craciun sau nu) ne vom intoarce sa-l luam, asa cum ai spus si tu, "la picior"

Poate am plecat putin si cu o falsa imagine ca e un oras plin de gunoaie si hoti, dar nici vremea nu ne-a ajutat. Totul era cenusiu si... umed.

balasa violeta
    [16.04.15 09:57:08]

@crismis - ei, m-ar interesa cateva impresii despre Ischia. Mi-au placut cele citite...

[16.04.15 10:06:08]

@balasa violeta: Am scris un review prin iulie anul trecut (amfostacolo.ro/user-lista ... a=italia&tid=17), de fapt a fost debutul meu (timid) pe AFA!

Carmen Ion CONS. ONORIFIC AFA / ITALIA
    [16.04.15 11:08:25]

@DOINITA - Păcat că n-ai avut mai mult timp la dispoziţie pentru vizitarea Neapolelui. După părerea mea, este un oraş mai greu de "descifrat", care îşi dezvăluie doar treptat farmecul. Din sutele de biserici din cartierul istoric, câteva, ca de exemplu Santa Chiara şi Gesu Nuovo, sunt mai spectaculoase şi poate mai interesante decât Domul. Pitoreşti sunt şi "cartierele spaniole" care pornesc din Via Toledo, iar panorama oraşului, mării şi Vezuviului ce poate fi admirată de pe dealul Posillipo este fabuloasă. Ca să nu mai vorbesc de superbele artefacte de la Pompeii şi Herculanum expuse la Muzeul de Arheologie...

Cât mai multe călătorii frumoase îţi doresc şi - de ce nu? - să "recidivezi" cu Napoli! Merită!

balasa violeta
    [16.04.15 13:00:36]

@crismis - scuze, notitele din acest review mi le-am luat, multumesc!

[16.04.15 15:35:38]

@balasa violeta: Vacanta frumoasa! Abia astept sa ne povestiti cum a fost!

[16.04.15 16:58:17]

@Carmen Ion - Regret si eu ca nu am avut mai mult timp, dar intotdeauna vreau sa prind cat mai mult in detrimentul multor" amanunte" esentiale. Poate intradevar voi"recidiva"si atunci voi incepe cu Muzeul de Arheologie, pe care regret cel mai mult ca nu am reusit sa-l vad.

[18.04.15 10:21:39]

[18.04.15 11:34:44]

@webmaster13: E perfect. Multumesc!

balasa violeta, Carmen Ion, crismis, DOINITA
    Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Napoli şi împrejurimile: