ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 13.04.2015
ÎNSCRIS: 19.04.13
MAR-2015

Un week-end (intr-adevar) romantic

Perioada cea mai aglomerata din an este pentru mine noiembrie-martie, asa ca incerc sa compensez stresul acesteia cu cate o iesire de week-end care sa ma tina in forma pana se termina. Am gasit pentru week-end-ul cu 8 Martie (2015) o oferta (300 lei) la hotel Comfort Suites din Predeal careia nu am putut sa-i rezistam si care suna cam asa:

Week-end romantic la Comfort Suites 5 * Predeal! 3 zile (2 nopti) pentru 2 persoane: mic dejun bufet suedez, acces spa, 2 masaje relaxare, 1 masaj facial, 1 masaj anticelulitic, 1 pranz la Cabana Trei Brazi, 1 cina romantica la Comfort Suites, camera amenajata cu petale de trandafiri!

Am citit despre acest hotel pe AFA si nu numai, am trecut pe langa el de cateva ori in drum spre altele din zona aceea, am vazut comentariile favorabile sau mai putin si am fost foarte curioasa sa vad cum stau lucrurile, pentru ca, am sperat ca un hotel de 5* sa nu coboare chiar atat de jos. Si apoi la banii acestia… cu atatea facilitati…In plus aveam nevoie de un repaus in afara casei, asa ca n-am mai stat pe ganduri. Ce mi s-a parut insa dubios este ca sunt persoane, chiar pe AFA, care nu recomanda, dar noteaza cu 7,9, de ex. D. p. m. d. v. o nota de aproape 8, s-ar preta la o recomandare, dar in fine. Cert este ca nu ne-am putut abtine sa luam aceasta oferta, scopul fiind sa stam pur si simplu sa lenevim, daca aveam noroc de un spatiu de relaxare ok, adica SPA-ul acela.

Lucrurile fiind clare am plecat la drum cu inca o familie de prieteni, directia Predeal, drumul catre cabana Trei Brazi, Comfort Suites fiind situat intre hotel Orizont (in dreapta) si Cabana Vanatorilor si Vila Evergreen (in stanga). Week-end-ul nostru a fost unul cu avertizare cod galben, chiar portocaliu de vant, lapovita si ninsoare. Am plecat vineri din Bucuresti la sfarsitul unei ploi care s-a transformat in lapovita dar drumul a fost bun. Ud pe jos dar fara nici o problema de trafic. De la Comarnic peisajul a inceput sa se transforme din ce in ce mai mult, astfel ca la Predeal era o zapada de vreo 30 de cm si un peisaj superb. Hotelul este aratos si inca de la intrare am avut un sentiment de bine iar acesta a persistat pana la sfarsitul sejurului. Are o intrare frumoasa si toata zona de parter cu receptia, intrarea in restaurant, acvariul, scarile si litful din sticla, lobby-bar-ul, decoratiunile cu tenta arabeasca, toate, ne-au placut. Am fost intampinati de un personal amabil si am fost uimita sa constat ca doamna de la receptie m-a intrebat daca eu sunt “Aurici” cu care vorbise aprox cu o luna in urma cand am vrut sa schimbam rezervarea pentru alt week-end. A facut legatura intre numele meu, discutia de acum si cea din urma cu o luna si am apreciat acest lucru. Hotelul a fost ocupat in intregime, cu vouchere ca ale noastre dar si cu alte pachete de 8 Martie. Am pus intrebari, am primit toate detaliile, am fost informati de program, ne-am facut rezervarile pentru masa si pentru masaj iar peste o ora ne-am dus sa schimbam pentru ca ne-am razgandit, fara ca cineva sa fie deranjat de aceasta sacaiala a noastra sau cel putin asa am perceput. Am fost multumiti sa putem schimba tot ce am vrut fara discutii suplimentare. Dupa ce m-am intors am mai citit o data comentariile negative scrise pe AFA, in general de catre juniori care nu au incarcat si poze pentru ca nu mai stiam de ce aveam notele de 2, de 4… si am vrut sa ma lamuresc. Si am citit urmatoarele:

- un junior a scris si a dat o nota proasta pentru ca a pierdut masajul care a fost programat de “fata de la receptie” fara sa i se spuna. Si noi am avut aceasta facilitate dar am intrebat de la cazare cum/cand se intampla masajul, cine il face, este barbat/femeie, la ce ora, cat dureaza…Cate nu intrebi in astfel de situatii? Cum adica m-a programat fata de la receptie fara ca eu sa stiu?

- altcineva a fost enervat de bellboy si a extrapolat nemultumirea aceasta la aproape tot ce i s-a mai intamplat dupa aceea

- un alt junior care n-a gasit carne halal pentru sotul musulman stiind ca specificul restaurantului este libanez, a scris un articol suparat cap-coada. Dar nu s-a gandit atunci cand a rezervat, stiind ca traim in Romania totusi, sa intrebe si sa se asigure ca restaurantul libanez are carne de tip halal.

- alt junior scria in cateva randuri doar ca “peste tot este numai praf si paianjeni, nu mergeti”.

Asa ca, tare m-au derutat pe mine aceste review-uri dar am fost incantata sa constat ca lucrurile nu stau chiar asa.

Noi am avut 2 camere la etajul 1 (112 si 116), identice, mari, 112 cu o priveliste mai buna decat 116 dar nu a fost un capat de tara asta. Baia generoasa, foarte mare in comparatie cu altele de care am mai avut parte, dotata cu tot ce trebuie si cu podeaua calda (acelasi lucru mi-a placut si la piscina). Mobilierul din camera din fier forjat si lemn, pat cu baldachin, LCD, minibar iar in camera si in baie am gasit petale de trandafir, asa cum scria in oferta. Referitor la oferta am beneficiat de tot ce zicea acolo. Micul dejun a fost bufet suedez si nu am ce sa zic. Pe langa specialitatile libaneze (humus, vinete de mai multe feluri, paste de iaurt, branza…), erau si legume, oua de toate felurile (fierte, ochiuri, omleta), carnaciori, cremvursti, masline, mezeluri diverse, branzeturi, gemuri, ceai, cafea, lapte, cereale, patiserie…si probabil mi-au mai scapat, toate bune. Curatenie exemplara peste tot, de la camere pana la spatiile de relaxare si restaurant.

Pranzul de sambata l-am luat la cabana Trei Brazi (din acelasi lant cu hotelul nostru) si a fost ok. Am avut de ales intre 4 variante de meniu pe care le-am consultat si ales cu o zi in urma: ciorbe si feluri 2, cate o sticla de apa si niste fasole batuta pe care am primit-o la inceputul mesei, din partea casei. Sambata a fost o zi atat de frumoasa incat am plecat de la Trei Brazi catre Cabana Secuilor (1070 m altitudine), pe un drum extrem de frumos prin padure. Am ajuns la cabana, am baut un ceai de iasomie, am depanat povesti si am plecat de acolo pe la 6 seara, cand a inceput sa se insereze. A fost o zi autentica de iarna, cu zapada, dar si cu soare, care ne-a placut mult si care s-a terminat frumos, cu cina romantica si o petrecere oferita de gazde.

Celelalte mese care ne-au lipsit le-am luat la restaurantul hotelului si am mancat numai specialitati libaneze care mi-au placut la nebunie. Alaturi de Comfort Suites este Cabana Vanatorilor, unde am mancat cu alta ocazie si o aveam pe lista pentru o masa, dar n-a fost chip, asa de mult ne-a placut mancarea libaneza. Cina romantica a fost, de fapt o seara festiva dedicata zilei de 8 martie. A fost o formatie in ambele seri: vineri a fost o muzica live, ambientala dar sambata a fost o seara cu surprize si dans. Surprizele au fost: buchete de flori oferite de ospatari tuturor femeilor, 4 momente de dans oferite de o trupa de fete, formatia care s-a pliat extraordinar dupa dansatori, bucatarul libanez care a venit la un moment dat in mijlocul unui grup de femei si a dansat alaturi de ele un dans si o tombola cu 3 premii (sejururi la Comfort Suites). Mi-a mai placut faptul ca ospatarii prezentau felurile de mancare atunci cand le aduceau la masa, cu multe detalii si o politete placuta. Toate felurile de mancare de la cina romantica au fost grozave iar seara la fel. S-a dansat in spatiul destul de mic al restaurantului iar la un moment dat ne-am mutat in receptia hotelului si acolo s-au incins hore si sarbe dar si muzica tuturor timpurilor, mai veche sau mai noua.

Ca si concluzie: Noua ne-a placut hotelul foarte mult. Ce am avut in voucher s-a intamplat si chiar mai mult decat atat. Nu ne-am asteptat deloc sa gasim acolo o formatie live, un program artistic si o seara dansanta. Am incercat sa ma pun totusi in pielea colegilor care au mai comentat negativ la adresa hotelului si am cautat lucruri care ar putea justifica si opinia lor. Semnele nu erau foarte evidente astfel incat sa-ti creeze un discomfort dar sa spunem ca ele ar fi urme lasate de turistii de 5* care au poposit in aceasta locatie. In camera noastra, de ex, erau scrijelite masutele de lemn in cateva locuri, pe pereti erau cateva urme, pe mocheta am vazut 2 gaurele mici, mici, ca de la tigara (si totusi nu se fumeaza in camera!!!). Si pe la piscina se cere o modernizare. Mie, cred ca nu mi-ar fi atras atentia aceste lucruri daca nu le cautam musai, dar pe ici pe colo se vede ca hotelul ar avea nevoie de o renovare, pentru ca vorbim totusi de 5* si de niste tarife. Nu i-as da insa note de 2 sau 4, in nici un caz, dar cred totusi ca in cazul unui hotel de 5* atunci cand urmele lasate de turisti se inmultesc si se amana renovarea, tariful practicat ar trebui corelat cu situatia existenta. Noi ne-am propus sa mai ajungem acolo, pentru ca ne-am simtit foarte bine si pentru ca vrem sa ne bucuram de o dimineata-doua in balcon si de peisajul pe care ti-l ofera, ceea ce n-am putut sa facem de data aceasta. Si cum vad hotelul pe site-urile de reduceri mai mereu, o sa incercam sa prindem tot un voucher pentru ca tariful pe care l-am vazut afisat la receptie mi se pare totusi prea mare.

Trimis de Aurici in 13.04.15 19:12:23
Validat / Publicat: 13.04.15 20:45:08

VIZUALIZĂRI: 3011 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 Hotel Comfort Suites
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 65.00 EUR pe cameră

iulian68 [14.04.15 22:31:32] »

@Aurici - Felicitari pentru review, am notat aceasta locatie. Ideea e ca si eu am primit oferta aceea, insa am sovait, tocmai pentru ca erau si pareri proaste. Acum m-am lamurit, am avut dreptate cand am scris ca nu pot avea incredere in pererile celor care au scris un singur articol in viata lor pe acest site, sau trateaza cu superficialitate cititorii...

Aurici [15.04.15 10:54:10] »

@iulian68 - Nu sunt un om pricinos si iau din toate locurile in care ajung partea buna a lucrurilor. Tin seama intotdeauna si de banii pe care ii platesc. As fi putut sa ma leg la hotelul acesta de hartia igienica, care nu era zewa, de ex, sau de furtunul de la dus care era cam scurt, dar nu sunt genul care cauta nod in papura la modul acesta, cand alte lucruri care sunt mai importante pentru mine m-au satisfacut pe deplin. Stau si la 2 si la 5* si ma bucur in egala masura de toate experientele. Doar peste curatenie nu pot sa trec. Pentru hotelul de care vorbim n-am avut un repros serios de facut si cand citesc impresii postate imi place sa cred ca am invatat sa citesc printre randuri si sa aleg ce cred ca mi se potriveste.

Multumesc pentru ca ai citit si pentru opinie.

iulian68 [15.04.15 11:26:09] »

Asta inseamna ca afinitatea noastra turistica este mare. Avem aceleasi opinii... nici noi nu suntem "pricinosi" si aprwciem in primul rand eforturile gazdelor pt a ne face sa ne simtim bine. Si la Sinaia, de ex, am fist la un hotel de doar 2* (Tantzi) unde ne-am simtit f bine. Spuneam insa de cei care se "leaga" de amanunte si ajung sa descalifice toata unitatea. Iar eu sau tu deja sovaim sa mai mergem acolo din aceasta cauza... si mai e si "reversul" cu cei care scriu cometcial si cand ajungi vezi ce ai patit!

Aurici, iulian68
    Alte impresii din această RUBRICĂPredeal Comfort Suites Hotel: