ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 13.04.2015
MAR-2015
colegi

NU la Dana 2

Preambul

Am ajuns intr-o seara de martie la Satu Mare, in interes de servici, dupa ce noaptea anterioara am fost cazati la Pensiunea Laura din Petrestii de Jos, jud. Cluj (vezi impresii), pe care v-o recomand cu toata increderea in special pentru petrecerea unui concediu la intrarea in Cheile Turzii.

Cum in majoritatea oraselor tarii nu aleg eu unitatea de cazare, cand merg in interes de servici, ci firma unde lucrez, prin contractele semnate cu unitatile hoteliere, la Satu Mare singura optiune suna astfel: Hotel Dana 2, dupa ce cu ani in urma era Hotel Aramia, despre care am postat candva aici (vezi impresii).

Situare

Hotelul Dana 2 este o unitate de cazare clasificata la 3 stele. Adresa acestuia este Pta. Libertatii nr. 2. Pta Libertatii se situeaza in centrul vechi al orasului si este o piata mare de forma circulara, care gazduieste in mijloc un mic parc, piata in care masinile se invart ca intr-un giratoriu cu raza mai mare.

Hotelul NU SARE IN OCHI, nu are o firma mare, vizibila care sa atraga atentia.

Parcarea

Parcarea este o mare in problema in zona. Datorita faptului ca in aceasta piata sunt amplasate mai multe hoteluri, banci comerciale, terase, magazine, plus parculetul, arunci un ac si nu cade jos! Ba chiar in stilul clasic romanesc (ba nu, balcanic!) se parcheaza pe 2 randuri si se dezvolta un mic business cu locurile de parcare, in care se blocheaza unele locuri chipurile rezervate, de care te poti lipi daca dai o spaga. Dupa 2 runde de piata, prima pentru ca nu am reamarcat hotelul, iar a doua pentru ca nu am gasit loc de parcare, m-am hotarit sa apelez la solutia balcanica. Astfel am parcat in dreptul altui hotel concurent contra unei taxe neimpozabile platite unui agent de paza ba chiar in 2 transe la sosire ceva si inca ceva la plecare (pt ca i-am spus ca stau 2 ore, nu 2 zile). Agentul cu siguranta bucuros ca avea buget pentru cinzeaca lui zilnica de bautura (oare a cata cinzeaca pe ziua respectiva?).

Hotelul

Hotelul este situat intr-o cladire, cu etaje inalte, o constructie veche cu geamuri deasemenea foarte inalte. Pe trotuarul din fata hotelului se gaseste o terasa, iar la parterul cladirii, cu acces bineinteles separat, este o banca comerciala.

Receptia

Intrarea in cladirea hotelului se face printr-o usa rotunjita la partea superioara. Ne intampina un hol frumos, luminos, suficient de lat, cu gresie pe jos; receptia se afla pe partea dreapta a acestuia. Aici s-a verificat rezervarea, s-a confirmat, am completat clasicile formulare romanesti bi- sau tri-lingve si am primit cardul electronic de acces in camera.

Din nou despre parcare

Am intrebat de parcare si mi s-a spus ca 15 locuri de la nu stiu ce semn spre stanga sunt locurile rezervate ale hotelului. Pe cele 15 locuri erau inghesuite vreo 25 de masini, majoritatea parcate de clienti ai terasei vecine pe locurile hotelului. Asa parcare rezervata, merita punctata aici pe AFA si taxata la notarea hotelului.

Camera

Camera repartizata mie era situata la etajul 3, adica la mansarda hotelului. Dupa prima mare insatisfactie legata de parcare (cea cu reclama invizibila a hotelui o clasam la insatisfactii minore), indraznesc sa intreb daca exsita vreo alta camera disponibila la parter sau la un etaj inferior pentru ca sunt accidentat la picior si urc scarile in chinuri. Schiopatam foarte serios, aveam un genunchi cat doi, dupa accidentul relatat in articolul cu virginele din Cluj (vezi impresii).

Receptionera a verificat (sau s-a facut ca), dar NU mi-a oferit o camera la un nivel mai jos de cel maxim. Asta este!

Intreb de lift. Mi s-a aratat singura cale de acces catre etajul 3: scarile! Cum adica, un hotel de 3 stele, cu multe, dar multe camere single, duble, apartamente, sala de conferinte, restaurant si bar, cu destule dotari si servicii, care te fac sa crezi ca isi merita clasificarea, nu are lift? De aici mi s-a taiat orice apreciere as mai putea face referitoare la acest hotel!

Cu greu, realmente, mi-am urcat picioarele si bagajul pe scarile de altfel acoperite estetic cu o mocheta rosie bine fixata, cu balustrade de inox.

Camera

Ajung in camera. Urma o teleconferinta pe net. Imi trebuia urgent conectare via wi-fi. Mi-a reusit!

Camera mea de la mansarda era mica, patul foarte ingust si incomod. In camera mai era o masuta, pe care era amplasat televizorul si langa acesta o oglinda, o alta masuta cu un fotoliu, o noptiera mica si un dulap cu oglinzi pe usi; ferestre rabatabile tip velux; baia cu cabina dus, uscator de par, dar saraca in alte dotari.

Restaurant si bar

La parter mai exista un restaurant si la subsol un bar, pe care nu le-am vizitat. Nu am servit nici macar micul dejun, ziua urmatoare trebuind sa pornesc la drum la ora 6:30.

Piscina

La etajul 1 o piscina imensa si superba cu jacuzzi si sauna, toate facand parte din spatiul de wellness organizat la hotel.

Final

Seara, dupa ce am mai lucrat putin pe calculator, deh (!) treburi de servici; am bagat cornul in perna, obosit fiind, am dormit dus pentru ca asa cum am mai spus urma sa ma trezesc dis de dimineata (si urma sa cobor sontac sontac sontac scarile, cate un sontac pentru fiecare etaj, desi ar fi trebuit pentru fiecare treapta, dar v-as fi plictisit si mai rau) si sa plec la drum lung presarat cu vizite la clienti, destinatia urmatoare: Sibiu.

Nu stiu cum se face ca in ultimul timp mai multe reviewuri ale mele s-au soldat cu “nu va recomand””, dar asta este realitatea si nu pot sa o ascund. Sper sa apreciati ca exista totusi suficiente articole cu ""va recomand"" si sa nu ma considerati prea carcotas in evaluarile pe care le fac. De fapt, eu sunt convins ca forta AFA consta in impresii cat mai multe dar si cat mai sincere, astfel ca daca altcineva doreste sa caute o cazare in Satu Mare sa stie ce am trait eu si sa vada cum se situeaza propriile asteptari fata de povestea mea.

Sunt sigur ca trebuie sa existe alternative mai bune.

Trimis de Dan&Ema in 13.04.15 12:41:20
Validat / Publicat: 13.04.15 17:30:26

VIZUALIZĂRI: 2248 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P07 Cat de mic scrie Dana 2 pe geamul usii de la intrare. Cum sa iti sara in ochi din masina, in mers?

[13.04.15 14:20:51]

@Dan&Ema - Am setat în program coordonatele GPS ale acestei destinaţii, rezultând următoarea poziţionare pe hartă -- click aici.

Dan&EmaAUTOR REVIEW
[13.04.15 14:46:15]

@webmasterX - Este putin mai incolo. Este lipit de "Sensiblu"-ul, dar pana in ""Sensiblu"-ul, care apare pe harta zoom-ata.

Dan&Ema
Alte impresii din această RUBRICĂDana II Hotel: