ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 04.01.2010
ÎNSCRIS: 04.01.10
JUN-2009
2 AD. + 1 COPII

Loc minunat, dar...

Locul este extraordinar de frumos si placut, cu padure, mai multe golfuri cu plaje, peisaj minunat. Ne-a placut foarte mult, atat noua, adultilor, cat si copilului (care avea 1 an si 10 luni). Organizarea "mostenita" de la fostul Club Med din anii 70, cu casute si diverse puncte de servicii, e buna. Gestionarea, insa, are si parti proaste. Dar sa termin intai cu cele bune. Un mare plus pentru familiile cu copii mici este faptul ca exista locuri cu umbra, inclusiv pe unele plaje (umbrele, dar si umbra facuta de stanci), alei pe care te poti plimba in complex, alei in padure (unde poti descoperi diverse animale- am vazut serpisori, un bursuc, arici, dihor, diverse pasari, multi fluturi), loc de joaca, piscina cu intrare in trepte, bazinele cu apa termala, intrare in apa marii treptata, cu nisip, dar si cu niste pietre unde poti sa vezi multi pesti, crabi si alte vietati. Delfinii vin de multe ori foarte aproape.

Mancarea a fost suficienta si destul de variata, bine gatita, desi nu din ingrediente extraordinare. Personalul, in general, amabil.

Am stat la 3 stele si am avut pat suplimentar pentru copil, gratuit. Pat normal, nu special de copil. Mobilierul la 3 stele e cam de la inceputul anilor 90, nu grozav, dar ok. La 4 stele e nou si arata mult mai bine, in plus exista avantajul terasei, dar am considerat ca diferenta de confort nu merita diferenta de bani - dar depinde de preferinte, eu sunt mai degraba austera si zgarcita:)

Asternutul si prosoapele au fost schimbate de 3 ori in 10 zile, dar se pare ca nu e o regula. Curatenie se facea in fiecare zi, la ore diferite, problema e ca intr-una din zile au dat pe gresie cu un soi de dezinfectant care nu se mai usca (a durat ore intregi) si care aluneca ingrozitor. Nu exista conceptul de "do not disturb", ceea ce poate fi usor problematic daca ai un copil care doarme dupa-amiaza. Solutia e sa lasi usa deschisa si cand intra femeia sa-i faci semn (ala, stiti, shsh, cu degetul la buze)

Parte din complex e lasata in paraginire (cladiri, terenuri de sport etc. ), unele plaje nu mai sunt ingrijite (mai ales cele dinspre partea parasita, aceea de nord). Alta parte e "privata". In primele zile am fost intr-un golfulet foarte frumos, fata in fata cu plaja mare, dar in zilele urmatoare ne-am trezit ca era accesul era interzis, pentru ca in zona privata, care cuprindea, iata, si golful respectiv, se cazasera niste mafioti (folosesc cuvantul cu maxima raspundere).

Complexul nu avea medic, de fapt, niciun fel de asistenta medicala, la inceputul lui iunie, cand am fost noi, desi am fost asigurati ca exista, contra cost. Noroc ca n-am avut nevoie, altfel, trebuie sa te duci la Kavarna.

Organizarea personalului e destul de... aproximativa, probabil depinde de cat de constiincios e fiecare si cat il duce capul, ca managementul pare sa fie varza. De exemplu, la bucatarie treaba mergea struna, cum ziceam, mancarea era bine gatita, variata, gata la timp si destula, desi ingredientele erau de calitate variabila, uneori mai degraba proasta. Bucatarul-sef parea un tip care stie ce face, desi nu prea avea din ce.

In perioada aceea inca mai lucrau la "amenajare", adica coseau vegetatia cu motocositoare, indiferent de ora si confortul turistilor. Si asta cu o viteza remarcabila - le lua o zi intreaga sa coseasca motorizat o suprafata pe care un nene de la noi de la tara (pe seama caruia bunicii fac glume ca n-ar fi tocmai rapid, ca sa zic asa) o cosea cu coasa intr-o ora maxim.

Niste prieteni care au fost in august, dupa noi, ne-au spus ca se percepea taxa de parcare - chestie care in iunie nu era - si ca daca te duceai mai spre sfarsitul orelor de masa nu prea mai era mancare. Avand in vedere si faptul ca e mai placut cand e mai putin aglomerat (de exemplu nu te inghesui sa intri in bazinele cu apa termala), daca as mai merge, as merge tot la inceputul lui iunie.

Una peste alta, nu stiu daca as mai vrea sa vin la Rusalka. Sunt multe parti bune, locul este absolut minunat, dar destul de prost gestionat.

Trimis de raton88 in 04.01.10 13:20:55
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: Balcik, Nisipurile de Aur, Albena, Ruse

VIZUALIZĂRI: 3001 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (raton88); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

mario 110
    [08.01.10 21:22:38]

cit a costat si ce regim de masa ati avut? multumesc.

raton88AUTOR REVIEW
    [11.01.10 18:36:15]

Mario 110, regimul de masa este obligatoriu all inclusive, deoarece complexul este complet izolat - cel mai apropiat sat e cam la 5 km. Nu mai stiu exact cat a fost, oricum pretul depinde de perioada, agentie etc. , cred ca era 35 EUR de pers pe zi la 3 stele si vreo 50 la 4 stele. Nu te gandi sa te duci direct, prin agentie iesi mult mai bine.

mario 110
    [23.01.10 10:24:57]

multumesc pt sfat si informatii. bafta

GEOVELO
    [29.06.10 14:12:04]

Rusalka ramasese de cercetat, asa incat informatiile tale imi sunt de mare folos; review foarte frumos.

luciam
    [02.09.19 13:12:57]

Buna! In ce zona mai exact era plaja salbatica?

GEOVELO, luciam, raton88
    Alte impresii din această RUBRICĂRussalka Holiday Village: