ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 03.04.2015
ÎNSCRIS: 01.02.11
JUN-2013

Pentru cei fără mofturi, iubitori de mare și de soare

Dupa cum spune si titlul, este o locatie pentru cei care cauta un loc linistit, pentru plaja si pentru mare.

Hotelul este practic un complex de bungalowuri, cu o curet interioara destul de draguta, ingrijita, curata, cu loc de joaca acceptabil, cu piscina atat pt adulti cat si pt copii, este usor accesibil din soseaua principala, imediat dupa statiunea Gerakina.

Camera in care am stat se afla la etaj, orientata catre o padurice de pini, unde dimineata urmaream randunicile si chiar veverite., cu o terasa unde puteai sa stai minim 3 persoane, avand masa si scaune. Curatenia se facea zilnic in camera, nu am avut niciun fel de problema, nu mi s-a furat nimic asa cum am citit in alte impresii despre aceasta locatie.

Despre mare nota zece, o apa curata, fara alge, fara bolovani sau pietre, intrare lina in apa. Plaja la fel, curata, destul de aerisita, destul de larga si de lunga. Exista acolo si posibilitatea de practicare de sporturi nautice sau de distractii pe apa, Important, de-a lungul plajei exista parcare gratis pentru cei mai comozi din fire sau care au probleme de deplasare. De ce spun asta? Deoarece hotelul se afla pe o panta, iar accesul spre plaja se poate face prin doua parti, un drum este mai scurt dar mai abrupt, se coboara niste trepte de beton destul de abrupte si de neplacute, al doilea incepe din parcarea hotelului si coboara lin doar ca mergi o idee mai mult, dar nu va speriati, e vorba de 3-5 min max pana pe plaja.

Parcare gasiti de ambele parti ale hotelului si este destul de incapatoare., free!!!

Ce strica la acest hotel si cred ca asta deranjeaza turistii sunt imprejurimile care au fost lasate neingrijite, sunt niste urme dela cladiri demolate, etc, etc. Pacat...

Mancarea nu pot spune ca este extraordinara insa este buna si cred ca poate satura pe oricine, dar, sunt unii care se duc in hoteluri de 2-3 stele, clasificate dupa regulile grecilor, si au pretentii de 7 stele insa mananca seminte la masa. Am vazut asta cu ochii mei. Daca nu stii obiceiurile si traditiile unui popor nu- condamna, incearca sa-l cunosti si sa-l intelegi. Am vazut multi la masa la acest hotel care pur si simplu faceau Muntele Himalaya in farfurie, un fel de ghiveci, [...] dupa care, normal, chimia alimentara isi spunea cuvantul, le abandonau.

Da, apa se platea la masa, 1.80euro sticla de 2 litri, dar sa fim seriosi, la 550 euro, cazare si DP, 3 persoane, 9 nopti, 10 zile cam ce ai vrea?

Psakoudia este o statiune mica dar unde te poti relaxa si poti pleca si spre alte destinatii de pe bratul Sithonia, cum am facut si noi.

Vreti o taverna buna, de familie, chiar cum cobori prin parcarea hotelului, drumul mai usor, in dreapta, peste sosea se afla Taverna Nikos, incercati macar o data acolo.

In rest, dupa cum am spus, pentru cei fara pretentii si mofturosi.

Atentie la asa zisa seara greceasca de la hotelul Melissa, aflat langa plaja, Nu are nimic de a face cu adevarata seara greceasca, d. p. m. vedere este o mare teapa, o imitatie. Cei care au fost la o seara greceasca autentica si apoi si la Melissa stiu diferenta.

Trimis de mikulis in 03.04.15 19:56:54
Validat / Publicat: 03.04.15 21:07:11
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Sithonia-Gerakini, Kassandra-Kalithea

VIZUALIZĂRI: 2650 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (mikulis); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P32 Sarti beach
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 20000 PMA (din 27 voturi)

webmaster69 [03.04.15 20:27:22] »

@mikulis: Te-am ruga să (re)verifici coordonatele GPS, mai precis localizarea acestei unități pe harta interactivă AFA. Ne poți spune dacă-i ok? (mărește zoom-ul cât e necesar, până la afișarea la nivel de stradă - dacă-i posibil)

Mulțumesc.

mikulis [03.04.15 20:53:36] »

@webmaster69 - Da este ok, corespunde.

calatorul [03.04.15 22:36:02] »

Multumim pentru relatare, nu am mai trecut pe acolo de vreo 10 ani, desi nu am fost cazati noi la Philoxenia, ci niste prieteni pe care/i vizitam uneori. INteleg ca imprejurimile au ramas tot cam neterminate, si aici intrebarea.

Drumul spre plaja e tot asa abrupt, pe cararea aia nepietruita prin nisip si praf, printre tomberoane si resturi de vegetatie abandonate?

Era singurul lucru nemultumitor in locul acela, in rest si mie mi/a placut cazarea, parcul, piscina, plaja si marea.

PS ati vizitat si alte plaje din zona?

Sithonia are niste locuri si golfuri cu plaje minunate ceva mai jos de Metamorfosi, dincolo de Nikiti parca, spre Neos Marmaris. Sunt curios cum mai arata, as vrea sa merg acolo intr. o vacanta.

Multumesc pentru informatiile oferite. Si un vot.,

mikulis [04.04.15 17:31:17] »

@calatorul50 - Salut, putina curatenie s-a facut, tomberoanele au acum un loc special amenajat, si da am fost si pe alte plaje din Sithonia, Vourvourou, Sarti, Gerakini, Orange Beach, Nikiti.

michirec [04.04.15 17:54:24] »

Inteleg ca nu s-a dat drumul la Gerakini Beach hotel? auzisem ca-l cosmetizeaza...

mikulis [04.04.15 21:17:11] »

@michirec - Salut, cand am fost ultima oara in Gerakini adica in 2013, ca sa mananc la pizzeria Marco Polo, unde am mancat cand am stat la Gerakini in 2011, la acei oameni deosebiti, sufletisti, ospitalieri, deschisi, vezi si poze cu mine si cu ei, mi-au povestit de faptul ca se cere un pret foarte mare pentru complex, undeva la peste 10 milioane de euro dar nu se gasise niciun cumparator.

Nu mai stiu nimic de Gerakini, pacat era o locatie frumoasa, linistita, plaja ok, apa ok, dar pietrele si platforma din apa erau foarte deranjante. Asa am descoperit si plaja din Psakoudia.

De vina, din cate am inteles au fost agentiile de turism care nu si-ar fi onorat obligatiile, emiteau vouchere, complexul onora, dar banii la sf asteapta, si uite asa s-a dus.

Cand am mancat la Marco Polo in 2013 ma durea pe mine sufletul de greutatile acelor oameni, care tineau localul deschis cu toate ca statiunea devenise fantoma.

Andox CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA [04.04.15 21:27:21] »

In locul lui Gerakina Beach se va deschide in mai un resort de 5* IKOS OLIVIA.

ikosresorts.com/olivia

michirec [04.04.15 23:20:52] »

@Andox - Cu 980 ron/noapte sa mearga mamicile lor...

Dabator [04.04.15 23:58:00] »

@michirec: Așa e, diferența de preț între Gerakina Beach și noul hotel sunt colosale. Pesemne că va satisface nevoile celor ce vor condiții de 5* în Grecia. Din ce am văzut pe forum sunt multe persoane care caută astfel de condiții în Grecia și le găsesc cu greu (deși din ce știu eu în Porto Carras - tot Sithonia - există deja astfel de facilități). Noi va trebui să găsim alte variante.

Gerakina Beach a fost pentru mine singurul hotel din afara țării (ca de altfel și zonă, Halkidiki) în care am ajuns de două ori (la diferență de 4 ani). Mi-au plăcut condițiile de acolo, iar raportul preț-calitate a fost unul foarte bun.

Acum nu ne rămâne decât să găsim altă variantă (sau sponsori pe măsură ).

michirec [05.04.15 11:53:03] »

@ Andox:Am fost la Porto Carras in 2012, adevarat, sunt conditii deosebite; 1000 euro 2 persoane, 7 zile, demipensiune...

calatorul, michirec, mikulis
    Alte impresii din această RUBRICĂPhiloxenia Hotel: