ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 30.03.2015
ÎNSCRIS: 05.10.14
MAR-2015

Hotelul Belvedere (fost Cioplea) din Predeal, aşa cum l-am văzut eu

Hotelul Belvedere (fost Cioplea) din Predeal este un hotel care poate doar prin faptul ca se afla in Predeal si poate si pentru ca este oarecum mai izolat de centrul aglomerat al statiunii, ar putea sa va faca sa va cazati aici. In prezentarea hotelului, am vazut ca dispune de sauna si posibilitati de masaj, astea fiind contra cost, mai are sala de fitness, cada cu hidromasaj, inchirieri biciclete si organizare karaoke. Nefolosind nici una dintre aceste facilitati, nu va pot da amanunte suplimentare. Hotelul mai dispune si de sala de conferinte, receptie 24 din 24 si poate asigura transportul de la si la gara / aeroport contra cost. WI-FI-ul in loby si restaurant este bun. Parcarea micuta si nu are nici o legatura cu numarul de camere de care dispune hotelul, asadar, total insuficienta. Alta problema ar putea fi ca in hotel exista un singur lift, asta pentru un hotel cu 7 etaje, iar ca si o ciudatenie, liftul merge doar pana la etajul 6, iar daca esti cazat la 7, mai urci un etaj pe scari. Colega @ hlli stie despre ce vorbesc, pentru ca le-am ajutat sa urce bagajele la 7.

Ce va pot spune insa, este ca nu straluceste prin nimic, nici la nivel de cazare dar nici al restaurantului, asta cu referire strict la micul dejun inclus in costul camerei.

Acum va voi prezenta camera 306, camera in care am fost cazati pe durata celor 2 zile ale intalnirii anuale AFA 2015.

Camera este mochetata si destul de mica ~ 15 mp, mobila veche si prost intretinuta. Ca si obiecte de mobilier avem asa: un pat dublu avand o saltea sa spunem acceptabila, doua noptiere cu veioze, telefon, o masuta cu 2 fotolii, televizor CRT cu canale prin cablu, o servanta ce include si frigiderul cu mini bar contra-cost, o oglinda aflata deasupra servantei, masuta pentru bagaje.

Camera este dotata cu un balcon ingust ~ 1 m, cu vedere spre munti, iar internetului WI-FI in camera f f slab, cateodata inexistent.

Ca un minus, dulapul de pe hol nu are rafturi, fapt pentru care am fost nevoiti sa lasam cea mai mare parte din haine in trolerul cu care venisem.

Baia este micuta si are cabina de dus. Bateriile de apa, chiuveta si wc-ul de generatie veche spre foarte veche, dar curate. Avem in dotare prosoape curate, 2 pliculete de shampon, 2 sapunele si 2 casti de baie. In baie exista un vag miros de canalizare si de cate ori folosesti apa la chiuveta, zgomote ciudate vin din teava de scurgere a ei. Riscul cel mare era sa ramai blocat in baie, a carei clanta (buton rotativ) se inchidea foarte greu, iar la deschidere trebuia sa tragi spre tine cu mult avant si in acelasi timp sa apesi butonul vertical de blocare ca sa mai poti iesi din baie. E minunat daca suferiti de claustrofobie :)).

Restaurantul. Am mancat aici pranzul in ziua de 27 martie, atunci cand am ajuns. Ca si preparate, am avut asa: ciorba de vacuta – 10 lei, supa de gaina cu taitei de casa – 9 lei, ceafa de porc la gratar – 22 lei, garnitura cartofi prajiti – 6 lei, pastrav la gratar – 24 lei, o bere Ursus – 7 lei si o apa plata – 3,5 lei. La un total de 81,50 / 2 persoane, am avut o masa gustoasa si de calitate. Al doilea pranz, l-am luat in restaurantul hotelului Eden, aflat foarte aproape de Belvedere, asta pentru ca am zis sa mai incercam si alta bucatarie. In restaurant spre bucuria noastra ne-am intalnit si cu @maria55 si @mireille, venite aici inaintea noastra. La Eden am comandat cam aceleasi feluri ca si la Belvedere iar preturile identice. Ce pot sa va spun este ca noua ni s-a parut mai buna mancarea la hotelul nostru decat la Eden. Vorbim insa de masa si comanda la restaurantul hotelului Belvedere in regim a la carte.

In privinta meniului inclus in cost, cele 2 mic-dejunuri si cinele festive de la Belvedere, lucrurile stau insa cu totul altfel. Daca in privinta cinelor festive a fost ok sa zicem, in ceea ce priveste micul dejun e de vorbit. Nu a fost unul foarte bogat, platourile terminate se inlocuiau cu intarziere, insa nu asta a fost problema cea mai grava, ci unele preparate dubioase din componenta micului dejun. De exemplu in dimineata de 28 martie, au avut un fel de kaizer prajit care avea un gust ciudat si chiar mirosea a alterat, fapt pentru care i-am spus sotiei si celor de langa noi sa nu-l manance, ca dupa aceea sa aflam ca mai multi AFA-isi au avut diverse probleme, posibil din aceasta cauza. Alte exemple. A doua zi dimineata, unul dintre cele 3 oua ochiuri luate de mine, avea o culoare cel putin dubioasa de verde-kaki fapt pentru care l-am declarat ou ne-bun si in consecinta i-am dat ignore :)). Am luat si 4 ceva-uri pe care le-am banuit a fi pui shanghai, dar care sau dovedit a fi crenvursti facuti pane. Ignore si astora. Ma gandeam ca puteau fi din cei fierti si neconsumati din dimineta precedenta. Oricum, eu de crenvursti prajiti pane n-am mai auzit. Si in fine, ultimul exemplu. Mi s-a parut total deplasat si nelalocul lui faptul ca la micul dejun din dimineata zilei de 29 martie, sa se serveasca parte din aperitivele folosite in seara de 28 martie si ma refer aici la acele rondele cu pateu, carne, mazare si ce mai aveau prin ele. Este posibil ca bucatarul sa fi preparat mai multe decat era necesar pentru aperitivele din seara de 28, dar te poti gandi foarte bine si la faptul ca portiile de pe mese ramase neconsumate, au fost puse acum la “bataie”, dupa principiul romanesc testat deja “las-o ba ca merge asa”.

Ei bine nu merge asa. Eu cred ca cei de la hotel nu-si dau seama ce bomba cu ceas au declansat. Au avut ca oaspeti useri ai celui mai citit site turistic din Romania si daca ieseau elegant din intalnirea asta, ar fi avut doar de castigat de aici, reclama gratuita, de calitate si vizionata de zeci si sute de mii de romani. Dar ei ce fac? Dau cu piciorul unei ocazii ce se iveste la nu stiu cat timp, acum posibil unica si se pot alege cu o anti-reclama scrisa de poate cei mai virulenti si umblati turisti din Romania.

Referitor la conditiile oferite de hotel, atat pe partea de cazare cat si pe cea a mesei, este intradevar de discutat. Acest tip de hotel, nu face normal parte din optiunile noastre de cazare, mai ales intr-o zona in care ca si turist, ai de unde alege. Dar fiind acolo pentru cu totul altceva, nu ne-am formalizat si am luat situatia ca atare si fara gandul de a cauta nod in papura, insa situatia intalnita la micul dejun, nu se putea trece cu vederea si trebuia sa reactionez.

Altfel, personalul hotelului zambitor si binevoitor, nu au fost probleme pe linia asta.

Inchei aici prezentarea hotelului Belvedere asa cum l-am vazut eu si ca o concluzie finala:

- Pozitie hotel. Nota 8.

- Hotel de pe vremea comunismului = camere mici. Nota 6.

- Mobila din camere veche si neintretinuta. Nota 6.

- Instalatiile sanitare vechi. Nota 5.

- Restaurantul a la carte & preturi. Nota 9.

- Micul dejun inclus. Nota 4.

- Personalul ok. Nota 10.

- Preturi de cazare prea mari pentru ceea ce ofera. Nota 6.

- NU este un hotel de 3 stele. Sa zicem un 2 si un pic ar fi mai realist. Nota 5.

Nota mea finala este un 6,55.

Hotelul necesita investitii urgente in mobilier, instalatii sanitare si atentie in privinta personalului de la bucatarie si restaurant, asta inainte de a-si pierde si putinii clienti pe care ii mai are.

Nemultumirea mea majora este in privinta micului dejun si consider situatia intalnita acolo ca pe un atentat la sanatatea noastra, a tuturor celor prezenti la intalnire, adulti si copii deopotriva. Sa fim bine intelesi. Nu-i aduc nici o acuzatie lui Cornel sau altcuiva dintre organizatori. Sunt constiient ce eforturi a necesitat cautarea unei locatii decente aflata mai in centrul tarii pentru a putea fi usor accesibila din orice zona si care sa aiba si preturi la fel de accesibile pentru cat mai multi. Dar in privinta MD-ului, organizatorii n-aveau nici o putere.Daca exista vreo vina, aceasta este exclusiv a managerului unitatii hoteliere care probabil pentru a face o economie, a reciclat unele produse ramase din ziua precedenta si nu a vazut mina de aur ce a avut-o la indemana, punand castigul imediat inaintea unui castig mai mare dar pe termen lung. Asa a gandit-o el, sa fie sanatos.

Inchei in speranta ca aceste informatii, v-ar putea fi folositoare pentru o posibila (sau pate ca nu), cazare in Hotel Belvefere (fostul Cioplea) - Predeal.

Pentru ca asa cum spuneam si in alte posturi anterioare :

Cine detine informatia, detine puterea.

THX! Bye bye.

Trimis de vega06 in 30.03.15 22:28:29
Validat / Publicat: 31.03.15 00:33:44
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în PREDEAL.

VIZUALIZĂRI: 2263 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (vega06); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Hotelul Belvedere (fost Cioplea) din Predeal. Fotografie facuta din balconul camerei unde eram cazati, camera 306, in ziua de 27 martie.

arru
[31.03.15 01:09:48]

Cu siguranta nu!

In rest, total de acord Hotel de 2 stele si ceva... Dar a meritat sa trecem cu vederea

Salutari si voie buna

msnd
[31.03.15 01:27:06]

Dacă mai scriai că cele 3 becuri din cameră, plus unul de pe hol, dădeau tot atâta lumină cât un bec de 40W de acasă, iar televizorul era cocoțat la cucurigu, eram sigur că ai descris camera mea.

În rest, subscriu întrutotul.

Și curios, eu nu am știut că am mâncat doi crenvurști pane, dar deocamdată, supraviețuiesc

[31.03.15 08:08:09]

Am retras notele acordate unităţii - conform regulamentului (1. B. 7), nu e acceptabilă evaluarea multiplă a unei unităţi de cazare de către membrii aceluiaşi grup sau ai aceleiaşi familii, pentru un sejur comun.

hlli
[31.03.15 09:36:40]

@vega06, tu şi soţia ta, ambii tare simpatici, aţi fost primii cu care am luat contact.

La recepţie am solicitat pe cineva să ne ajute la bagaje, dar @vega06 a fost mult mai rapid. Încă o dată, mulţumiri. Şi cum nu se mai termina adusul bagajelor de la maşina, la a doua tură, am apelat la recepţie. De data aceasta bellboy-ul a fost promt. La urcare, în lift, împreună cu alţi useri, fac referire la bellboy. Cineva îmi spune... nu, nu bellboy, ci kelyboy... Da, stiam ca este un user kelyboy, pe care l-am şi cunoscut personal. Simpatic foc, @kelyboy.

"Bellboy-ul" hotelului Belvedere mi-a spus că el ajută la bagaje, face masaj, se ocupă de jacuzi... om bun la toate...

Să auzim de bine!!!

[31.03.15 14:31:42]

@arru -

Dupa cum am spus si in review,

Asa ca si la noi a fost prima si ultima oara cand am calcat pe acolo.

Ce mai face iubita mea de la grupa mare?

Salutari si voua, ca voia buna o aveti deja in sange

[31.03.15 14:37:27]

@msnd -

Pai ce as putea sa mai zic... Cred ca toate camerele erau la fel de triste si "comuniste" in tot hotelul, exceptie unele care se pare ca au deposit (in rau) camerele noastre.

Iar in privinta pane-ului, stai ca a trecut abia o zi juma'te Never say never.

[31.03.15 14:44:07]

@webmaster -

Ce-mi pare rau este ca in anii ce vor urma, hotelul se va putea lauda ca in 2015 a fost ales ca sediul Intalnirii AFA 2015.

Am vazut ca si notele lui @hlli au fost retrase. Asta e. Erau note obiective date de turisti care au vazut multe la viata lor.

Chiar daca se considera ca am fost parte a acelasi grup, totusi aveati de-a face cu pareri avizate, iar faptul ca nota acestui hotel este de 7,51 si gradul de recomandare 65 %, poate induce in eroare viitorii turisti ce vor cauta cazare si masa decenta in Predeal.

Dar fiind vorba de regulamentul site-ului, no comment.

[31.03.15 14:47:40]

@hlli -

Multumim mult pentru aprecieri si permiteti-mi sa vi le intorc inzecit.

Si pentru noi ati fost primele persoane cu care am luat contact, exceptie facand bineinteles @roth, care era in comitetul de primire

[31.03.15 14:58:06]

@vega06 - doar pentru o informare corectă: într-un fel, ai perfectă dreptate. Pe de altă parte, din ceea ce s-a văzut și auzit chiar și la fața locului, opiniile sunt clar împărțite. Așadar, consider că publicarea tuturor articolelor, dar păstrarea notării doar de la unul „laudativ”, respectiv de la altul mai „realist” sunt cea mai bună soluție în cazuri de acest gen - exact pentru astfel de situații a și fost creată prevederea aceea a regulamentului.

În fond, oricum textul spune tot, iar cine citește, poate deduce relativ ușor și notele. Dar e vorba despre menținerea unei medii cât mai relevante din punct de vedre statistic. Și atunci am decis ca notarea să fie „pe grup” în cazul grupurilor, respectiv „pe persoană fizică” pentru turiștii individuali.

[31.03.15 15:28:42]

@webmaster -

Ok. V-am inteles punctul de vedere. No problem.

Multumesc pentru raspuns.

arru
[31.03.15 15:36:52]

@vega06 - Multumim! Suntem ok. Mai putin mititica de grupa mare care e racita Dar fericita ca a fost acolo si a adunat atatea bilute Ati fost primii pe care i-am cunoscut, si dupa intalnirea cu dumneavoastra si doamna am fost siguri ca totul va fi minunat. Si nu ne-am inselat

Asa ca va multumim pentru caldura sufleteasca, zambetele sincere si prietenie!

adri-nico
[31.03.15 22:10:51]

Hotelul varza, mincarea la fel de varza! (si doar varza mi-a placut din toata mincarea). Dar oamenii ca voi m-au facut sa inchid ochii la toate "neajunsurile".

P. S. Finule, de ce n-ai luat in consideratie ce am zis eu cu titlul pozelor? Iar ma obosesti?

[31.03.15 23:51:11]

@adri-nico -

Chestia cu naravul din fire

Ia-ma asa cum sunt

marocanu21
[02.04.15 08:50:49]

@vega06 - In linii mari sunt de acord cu tine! Noi (eu si sotia mea) nu am servit nici un mic dejun la hotel, deci nu ma pot pronunta, insa, in privinta cinelor festive verdictul meu este ferm: BATAIE DE JOC!

Nu am sa reprosez mare lucru cazarii, serviciilor, pot trece cu vederea inghesuiala de la mese si de pe ringul de dans, calitatea muzicii etc dar in privinta calitatii meselor festive servite acolo, pt mine sunt corijenti!

[02.04.15 21:42:42]

Calificative acordate in stil profesionist! Cred ca am sa-ti spun chef Vega! ????

[03.04.15 10:43:14]

@marocanu21 -

Tu zici ca pentru tine sunt corijenti. Eu stau si ma intreb cum oare au trecut clasa a doua de au ajuns in clasa a treia (de stele)? Cu spaga data la profesori? Ca se poarta acum .

Perfect de accord cu tine. Cazarea o puteam trece cu vederea, nu venisem pentru lux acolo, ci pentru a ne cunoaste si a socializa intre noi. Dar in privinta meselor si a riscurilor pe care le implica acestea, aici vorbim de cu totul altceva.

[03.04.15 10:56:18]

@iulian68 -

Merci Iuliane, esti dragut. N-am facut decat sa-mi spun nemultumirea in privinta modului cum a inteles sa-si respecte hotelul partea sa de contract in privinta calitatii micului dejun si a celor doua mese festive, asa cum am spus intr-un ecou la review-ul urmator acestuia - Întâlnirea AFA 2015 - Hotel Belvedere Predeal.

Asadar, nu m-am declarat nemultumit de partea de cazare, pentru ca altul era scopul venirii noastre la Predeal, dar de aici pana la bataia de joc care a reprezentat-o masa si riscul iminent al unei toxiinfectii alimentare este cale lunga, atata vreme cat pe langa cei 211 adulti, au mai fost prezenti si 35 DE COPII. Repet si subliniez faptul ca meniului stabilit de Cornel cu restaurantul a fost ok, dar modul in care au inteles ei sa respecte componenta meniului si in special CALITATEA produselor puse pe masa a fost o bataie de joc si un atentat la sanatatea noastra, a participantilor la intalnire.

[03.04.15 11:06:11]

@vega06: Inca o chestie de profesionist! Stii numarul exact al participantilor! Esti senzatiinal! Doar ca nu ai numarat exact! ????Mai era catelul lui pepsi70! ????????????

[03.04.15 11:18:18]

@iulian68 -

Pai daca stiam ca e voie, venem si eu cu fiara mea din dotare. Un feroce pechinez pe nume Skipper, dar aflat sub acoperire sub numele de Biţã.

Si uite asa aveam infiltrati inca 2 membri ai comunitatii . 211+35+2=248

L.E. -

Mai era catelul lui pepsi70!

Ce sa fac si eu... Aveam informatii dintr-o singura sursa verificata si nu m-am gandit sa fac verificarea sursei verificate, acolo la fata locului

[03.04.15 14:04:26]

@vega06: cu mine trebuia sa vorbesti! Dar la un moment dat ne-am pierdut pe acolo, eu plecasem sa iau un cearsaf si niste sfesnice! ????????????

[03.04.15 15:42:45]

@iulian68 - Am retinut pentru data viitoare.

Daa... Ti-ai si gasit locul din care sa iei ceva. Aici trebuia sa aduci de acasa, ca sa ai ce lua

In rest - no comment la comentariul tau de necomentat .

[03.04.15 15:57:17]

@vega06 - Mare dreptate ai! Nu m-am gandit la asta! A-pro-pos, ai primit PM-ul meu?

[03.04.15 17:27:16]

Ti-am si raspuns.

[03.04.15 17:49:26]

@vega06: din pacate nu am primit nimic... si cristinaoranici mi-a scris si

... nimic. webmaster, e vreo problema? Help!

[03.04.15 18:11:09]

@iulian68 - poate la tine... Ai căutat în SPAM?

[03.04.15 20:45:00]

@webmaster - Nu cautasem in spam... Multumesc, le-am gasit!

adri-nico, arru, hlli, iulian68, marocanu21, msnd
Alte impresii din această RUBRICĂBelvedere Hotel (ex Cioplea):