ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 30.03.2015
DIN: Timişoara
ÎNSCRIS: 23.08.10
MAR-2015

M-am întâlnit cu AFA!!!

Acuma… mă bag şi eu în “seama”, mai ales că… am fost la prima întâlnire AFA, deşi sunt membră din 2010…

Am vrut să scriu un ecou la un reviw… dar aveam prea multe de spus… De un reviw nu poate fi vorba… că nu aveam destule de povestit… Şi totuşi, unde să spun şi eu câte ceva??!!!

Camera noastra de la hotel Belvedere din Predeal, camera 705, etajul 7, a fost foarte bună!!! Spaţioasă (mult mai mare decât cele de la etajele inferioare), luminoasă, cu mobilier modern, saltele de pat de bună calitate, cu siguranţă noi şi absolut confortabile, lenjerie albă, impecabil de curată, mocheta în cameră este nouă, curată şi plăcut colorată… dar baia este mult prea mică (oare cum au primit 3*??!!!). Uşile de la cabina de duş nu se puteau folosi, după duş baia era plină de apa, prezentând risc mare de alunecare.

Terasa? Da, spaţioasă, priveliştea absolut minunată, chiar dacă a plouat!!! Dar… nu cred că a facut cineva curaţenie în ultima vreme pe terasă…

Am agreeat, din start, ideea de cazare la etajul 7. Mi-am asumat riscul unei posibile defecţiuni a liftului, în condiţiile existenţei unui singur lift, cu un hotel ocupat la capacitate. Eu acasă, la Timişoara, locuiesc la etajul 10 (după posibilităţi), bloc turn cu două scări şi două lifturi în foloşinţă. Sunt uşor claustrofobă, aşa că la momentul mutării (28 de ani) în acel bloc, am urcat pe scări. Acum… la către 60 ani, la către 100 de kg… am uitat de claustofobie… Aşa că repartizarea camerei la etajul 7, la Belvedere, nu mi-a creeat un oarece disconfort, decât în momentul în care am aflat ca hotelul are prevăzut lift până la etajul 6 şi… de acolo pe scari… Deja ma organizam în minte, în găsirea unei cazări la o pensiune sau hotel, în prejma lui Belvedere. Da, da, sunt la vârsta la care vreau confort… şi tot datorită vârstei, am învăţat, în timp, că acesta, se plăteşte suplimentar. Colega noastra, Roth, care oficia la momentul sosirii noastre, primirea membrilor AFA, precum şi admin, au încercat să găsească soluţii în schimbarea camerei noaste, la un etaj intermediar. Acuma, mă întrebam, pe cine să “năpăstuim” în schimbarea camerei, că doar toţi am plătit la fel?!!! Şi-am gândit că bunul Dumenezeu şi cei ce s-au ocupat de organigrama repartizării camerelor, au ales din un motiv anume, ca noi să “locuim” (am spus locuim, pentru că, pe final, m-am simţit ca acasă) la Belvedere la etajul 7… 6 etaje cu lift… şi un etaj pe scări… Şi bună mi-a fost intuiţia!!! Am rămas la camera repartizată!!! Acum, dupa ce citesc impresiile voastre, constat că am avut o camera “repartizată preferenţial - o camera de lux, conform celor 3* ale hotelului”. Sper că înţelegeţi de glumă, pentru că admin şi cei din echipa lui, nu au avut de unde să ştie că avem probleme de sănătate, că avem mult peste 100 de kilograme… că suntem cârcotaşe (pe bune!!!) … că ne place confortul (chiar luxul)… Da, NU a fost o cameră dubla standard, a fost o camera dublă twin superior, pentru care MULŢIMESC!!!

NU a fost cald în camera hotelului Belverede?!!! DA, este adevarat!!! Numai că... eu am învăţat, în timp, (indiferent de numarul stelelor hotelui, în RO sau alte ţări, iarna sau vară, indiferent de preţul pătit), plec cu un mic radiator. Mie mi-a fost cald şi bine la Belvedere!!!

Da, în altă ordine de idei, am multă experienţă turistică, chiar dacă am scris puţin pe AFA. Da, am organizat şi condus, multe grupuri (ca şi ghid turistic legitimat şi organizator de grup) până în ’89 şi mult după ‘89… De aceea, sunt mult în măsură să apreciez, efortul admim-ului şi a ajutoarelor sale şi nu pot spune decât MULTUMESC!!! Restul, este de prisos.

Singura mea mare mâhnire a primei mele întâlnirii AFA, pe care am să o spun pe faţă, este că noi, fumătorii (eu fiind una dintre marile iubitoare ale acestui viciu… şi nu numai) am fost “gratulaţi”, din strat, cu cuvinte mult prea mari… respect… fumat pe afara… vin jegos la masa… Şi până la urmă, în lobby, au fost mai mulţi nefumători decat fumatori!!! Nu-i vina noastră sau voatră, fumatori ori nefumători, că am dorit sa fim împreună, iar la hotel Belvedere nu a fost pusă la punct o ventilaţie de aer, corespunzatoare!!!

Şi, în altă ordine de idei (fără a fi vizată sau… tendenţioasă), mi-e frică un pic de @Costi… Dacă a citit ce am scris şi mă citează sau apostrofează?!!! Dar, am un as în mânecă… am fost o buna bucată de drum, ca şi copilot în spatele lui…

Am divagat? Sper că nu prea mult... Ceea ce vreua să spun, este că NOI, OAMENII, suntem în măsură să facem diferenţa. Noi suntem în măsura să facem atmosfera plăcută sau... !!! Nu a stat nimeni cu picioarele în apa rece!!!

Anterior, mă tot minunam când citeam de “spiritul AFA”. Acum, la prima întîlnire AFA, pot spune, DA, acesta exista!!!

Să auzim numai de bine!!! Să ne revedem cu sănătate, veselie şi mult drag!!!

Trimis de hlli in 30.03.15 16:55:14
Validat / Publicat: 30.03.15 22:12:01
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în PREDEAL.

VIZUALIZĂRI: 1298 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (hlli); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[30.03.15 22:11:42]

Articolul a fost mutat la rubrica de cazare corespunzătoare - mai adecvată conținutului articolului.

msnd
[31.03.15 01:06:16]

Dacă știam de problemă, ofeream camera mea de la etajul 5. Îmi pare rău că nu am știut. Pentru mine, cu o greutate în jurul centimetrilor peste 100, nu este o problemă urcatul unuia, sau mai multe, etaje pe jos. Și oricum, toate coborârile din cameră (5 -6 pe zi) le-m făcut pe scări. În caz de nevoie, contați pe mine data viitoare.

Dar cred că nici un efort nu este prea mare când e vorba de a participa la o asemenea întâlnire.

[31.03.15 08:04:30]

Am retras notele acordate unităţii - conform regulamentului (1. B. 7), nu e acceptabilă evaluarea multiplă a unei unităţi de cazare de către membrii aceluiaşi grup sau ai aceleiaşi familii, pentru un sejur comun.

hlliAUTOR REVIEW
[31.03.15 08:43:51]

@msnd, mulţumesc pentru oferta. Dar până la urmă s-a dovedit că am făcut bine că am rămas la etajul 7, pentru că am avut o camera excelentă. Da, a meritat efortul din toate punctele de vedere.

@msnd, mulţumesc încă o dată, pentru frumoasa şi utila carte despre Grecia, pe care am primit-o cu prilejul tombolei.

andreea_c
[01.04.15 10:28:28]

Wow, am aflat un lucru nou despre tine Nuti. Nu stiam ca ai fost ghid la viata ta... Trebuie sa ne mai intalnim sa povestim.

te pup.

hlliAUTOR REVIEW
[01.04.15 11:19:54]

@andreea_c, eh, ale tinereţii valuri, când nimic nu-i prea mult şi prea greu. Aceea perioadă, deja este "istorie" pentru mine.

Cu siguranţă ca ne vom revedea măcar la o cafeluţă, timp în care să ne mai amintim de întâlnirea de la Predeal.

Să fii mereu veselă şi optimistă!!!

andreea_c
[01.04.15 11:24:13]

@hlli - MUltumesc draga Nuti. Sigur ne vedem.

Costi
[01.04.15 11:39:29]

@hlli -

Păi, dacă te citez, e o chestie bună, nu? Citate se dau doar din „clasici”.

De apostrofat, nu apostrofez decât când e cazul, dar aici nu e!

Dar „o bună bucată de drum” nu înseamnă decât de la hotel până la ieșirea în DN1, că de acolo am mers în sensuri diferite.

Oricum, îmi pare rău că nu am avut ocazia să ne cunoaștem și să schimbăm câteva vorbe. Poate data viitoare...

andreea_c, hlli, msnd
Alte impresii din această RUBRICĂBelvedere Hotel (ex Cioplea):