ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 20.03.2015
DIN: Montreal
ÎNSCRIS: 08.03.15
DEC-2012
single

Despre cubanezi (partea I)

E bine si frumos in Cuba, soare, plaje, mare, dar cam ca si oriunde in lume, e aproape imposibil sa nu dai in Cuba si peste localnici, se numesc 'cubanezi', loll.

E de altfel imposibil sa treaca neobservati dat fiind exuberantza naturala, expresivitatea si energia vitala pe care o degaja (aproape tot timpul)

Am apreciat intotdeauna caldura umana a latino americanilor, usurintza cu care iau viata uneori si cu care zimbesc sau surid chiar cind viata e dura si dificila.

Cubanezii nu fac exceptie; m-am asteptat si eu, ca atitia altii, la prima mea vizita in Cuba, sa dau peste politie la tot pasul, controale peste controale, fetze dure, incruntate, etc, etc, toate cliseele tipice unei dictaturi comuniste.

La prima vizita, cu toate ca vorbesc o spaniola fluida, invatata intr-un colegiu si practicata ani de zile cu o chilianca aici in Montréal, am avut dificultati caci vorbesc o spaniola plina de 'cubanisme', inclusiv cu diferentze de pronuntie si bineinteles mai maninca din vocale, lol.

Dar au foarte multa rabdare, sunt amabili (citeodata aveam chiar impresia ca am trateaza ca pe un copil debil, mai ales nevasta-mea cind incepea sa-mi vorbeasca rar si pronuntind bine cuvintele ca sa pricep, loll)

Aceeasi rabdare am constat-o mai tirziu aici, la Consulatul cubanez, unde consul (a) - asa se zice? , consula? a avut o rabdare imensa cu mine cind mi-am depus actele pentru rezidentza

In martie 2014, am fost acolo cu un amic de-al meu; nu stiu daca stiti dar cubanezii au un tratament pentru cancer, cu venin de scorpion; este un scorpion care am inteles ca traieste doar in Cuba-fac paranteza ca sa va pun in context.

Deci eram in Havana cu amicul meu; maica-sa avea cancer si zicea amicul sa mergem sa cautam si sa vedem ce ecu tratamentul asta. Deci mergem la Insitutul de Oncologie in Havana, la recpetie si cerem sa vorbim cu un doctor; 5 minute mai tirziu, eram asezati in fata unui medic care ne-a ascultat, si i-am explicat ce vrem. Nu a putut sa ne ajute dar ne-a trimis la laboratoarele unde se fabrica. A refuzat sa-l platim, n-a acceptat absolut nimic, si pe vremea aceea un medic cistiga cam 30 de dolari pe luna.

Am plecat si ajunsi la laborator, ne-a primit alt medic; amicul meu avea in laptop toate datele, analize, etc, asa ca medicul s-a uitat la tot si i-a dat un tratament pentru 8 luni de zile; a cumparat medicamentele chiar acolo ca aveau o farmacie si a trebuit sa insiste pentru ca medicul sa accepte 50 de dolari.

Bineinteles, ca peste tot, au si ei hotzi, shmenari, tzepari ei ucigashi. Dar grosso modo, in general vorbind, experientzele mele au fost pozitive si am incercat intotdeauna, nu sa le caut scuze sau sa justific chestiile astea, dar sa relativizez tot ce se intimpla si sa accept ideea ca asta e viatza. Si uneori stau si ma gindesc si imi spun ca viatza poate fi extrem de plictisitoare cind totul este perfect

Trimis de cian in 20.03.15 12:43:25
Validat / Publicat: 20.03.15 17:24:49
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în CARAIBE.

VIZUALIZĂRI: 5148 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (cian); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Asta e amicul meu... il priveam si nu-mi aminteam, nu eram sigur daca stie sa innoate(de zburat nu stie, sunt sigur), asa ca nu l-am impins hehehe!

Rodel
[20.03.15 17:41:40]

”Ioll”este o interjecție? O folosești foarte des...

[20.03.15 21:31:05]

@Rodel - lol este un acronim internet al expresiei 'laugh out loud" ceea ce inseamna a ride cu voce tare, a ride cu gura pina la urechi, etc... lol

bessondm
[21.03.15 07:11:47]

@cian: Cum a fost tratamentul pentru cancer, a avut efect pozitiv, mama prietenului tau s-a simtit mai bine?

Cat despre ultima afirmatie a review-ului, doar atat: mi-as dori sa pot spune ca si viata mea e plictisitoare, macar din cand in cand.

buterfly*
[21.03.15 07:46:19]

S-a vindecat mama amicului? A functionat tratamentul?

[21.03.15 14:40:19]

@bessondm - Tzi-am scris un mesaj, cu explicatzii

[21.03.15 14:43:02]

@buterfly - O sa vezi in mesajul pe care ti l-am trimis

Nasshu
[21.03.15 14:52:55]

@cian - ai atâtea de spus despre această destinație, păcat că o faci folosind tz în loc de t sau ț, sh în loc de s sau ș .

Poate în următoarele review-uri/ecouri renunți la acest limbaj de chat/forum, care pe acest site cam ''zgârie'' la ochi.

Dacă îți este greu să folosești diacriticele măcar nu mai folosi tz, sh etc.

[21.03.15 15:03:30]

@Nasshu - Nu am diacriticele astea la clavierul meu, de asta folosesc (din cind in cind) tz si sh. Si pentru mine mai usor sa folosesc doar t si s, mai putin de scris

bessondm, buterfly*, cian, Rodel
Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în Cuba: