ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 03.01.2010
  • --- F ---
    ÎNSCRIS: 06.08.09
    JAN-2009
    2 AD. + 2 COPII

Bad Aussee, un orasel montan austriac

Kufsteinlied

Anul trecut ne-am petrecut primul nostru revelion in afara tarii, la munte, in statiunea austriaca Bad Aussee. Acesta este un oras-statiune din regiunea Styria, pe raul Traum, fiind considerat un centru cultural si economic al regiunii de lacuri alpine Salzkammergut.

De asemenea orasul s-a dezvoltat si ca statiune montana, datorita localizarii sale geografice foarte potrvite, intr-un peisaj de munte fermecator: de jur imprejur muntii, nu prea inalti, iti dau impresia ca imbratiseaza si ocrotesc cu blandete aceasta zona.

Bad Aussee se concentreaza astazi pe cultura si turism. Se poate lauda cu un interesant muzeu regional “Kammerhof museum”, privind traditiile locale si costumele specifice zonei. Ne-a placut foarte mult orasul, cu magazine frumoase si elegante, deh, tipic austriece, ornate de sarbatoare cu bun gust. Ca sa nu mai zic de curatenie, care era desavarsita, dar acolo este ceva normal, nu? ! De fapt, tot orasul era pregatit de sarbatoare, cu beculete si ornamente atat pe strazi, cat si fiecare magazin, farmacie, restaurant, cofetarie sau oricare alt loc in care te aflai. Am aflat ca Bad Aussee are si un centru Spa, situat in centrul orasului, care ofera produse de calitate, facute numai din plante medicinale. Orasul se lauda cu strazi si cu case tipice zonei, fara ceva iesit din comun, poate doar linistea si curatenia ce “vuiesc” la tot pasul... Statiunea Bad Aussee este o statiune traditionala, care din timpul monarhiei era apreciata ca fiind o statiune deosebita, unde se recrea nobilimea imperiului habsburgic. Iar pe localnici i-am vazut ca fiind niste oameni calmi, vesnic cu un suras binevoitor, chiar si pentru turisti sau mai bine zis, cand ne-au vazut ca nu eram de-i lor, de fiecare data ne-au ajutat cu indrumari si sfaturi foarte utile. Tot sa stai la “chat”-uri cu multi dintre ei...

Intr-o zi am facut o excursie la Loser, o statiune montana foarte aproape de oras si nu stiam ce si cum. Dar am fost indrumati de unde sa luam autobuzul si care este programul de functionare. Si astfel am asteptat in statie cand a venit IRTA lor, aceasta fiind un autocar mai frumos si bine ingrijit decat multe dintre ale noastre chiar si pentru rutele lungi in afara... Iar soferul de unde am luat biletele ne-a intrebat de varstele copiilor si daca sunt la scoala si pentru ei am platit bilete reduse. Cred ca la noi nu s-ar fi intamplat asta...

Bad Aussee mai este renumita si pentru ofertele de petrecere a timpului liber, relaxare, agrement, natura si ape termale, si iarna, schi. Partiile de ski Loser se afla la 6 km departare, iar cele 12 partii sunt la altitudini cuprinse intre 800-2000 m si sunt deservite de skilifturi moderne cu cate 4 locuri.

Din statiune se poate rezerva skipass care poate fi folosit la partiile Tauplitz, Bad Mitterndorf, Planneralm, Riesnerlam, ca si Loser, aceasta fiind cea mai apropiata de Bad Aussee.

Oraselul austriac Bad Aussee se mai lauda si cu cele 5 lacuri alpine facand parte din regiunea ce poarta denumirea mai larga de Salzkammergut. Datorita localizarii sale, Bad Aussee este un loc minunat de frumos, cu peisaje incantatoare, cum nu mai sunt in alta parte in Austria, unde relaxarea si bunadispozitia sunt la ele acasa. Lacurile impreuna cu muntii ce-l inconjoara, au foarte multe de oferit turistilor in toate anotimpurile. Mie mi-a placut foarte mult acest orasel montan austric si-l recomand cu caldura pentru ca si eu, precum multi altii, AmFostAcolo!!!

Trimis de ileanaxperta* in 03.01.10 12:40:20

VIZUALIZĂRI: 2714 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 Bad Aussee cu cladirile si magazinele sale

ileanaxperta*AUTOR REVIEW
    [07.01.10 18:49:22]

Si aici va rog, o cantare incantatoare:

[07.01.10 19:09:57]

Adaugat antrenanta melodie propusa ca ilustratie muzicala pentru impresii.

Give-it a try, faceti click pe PLAY acolo sus, sub titlul

ileanaxperta*
    Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Bad Aussee: