ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 17.03.2015
ÎNSCRIS: 11.08.11
FEB-2015

Cheile lui Partnache

Partnach Gorge

Sau cheile lui Partnache pe romaneste; -)

Un traseu usor si impresionant pe care vi-l recomand daca sunteti in zona Garmish.

Traseul incepe de la Stadionul de Ski Olimpia (acolo unde este faimoasa trambulina de sarituri cu schiurile). Pana acolo puteti ajunge fie cu masina proprie (este o parcare mare cu plata la stadion), fie cu transportul in comun din Garminsh, cu un autobuz de pe linia verde (verde si la propriu, in Garmish sunt autobuze si linii albastre, verzi si rosii).

De la stadion traseul urca usor pe un drum de masini relativ necirculat (cred ca accesul cu masina este permis doar celor din zona) si dureaza cam 20-30 min la pas lejer. Cu putin inainte de intrerea in chei este si punctul de pornire al unei telecabine. In principiu exista si posibilitatea de a parcurge drumul cu o trasura dar eu n-am vazut-o - poate este disponibila doar vara.

Cand se termina drumul de masina incepe traseul prin chei. Se plateste o taxa la intrare - 3.5 euro de adult sau 3 euro pentru posesorii de Grainau card si 2 euro de copil. Drumul amenajat prin chei dureaza cam 30 min. Eu am fost in februarie si multe caderi de apa erau inghetate - peisaj absolut superb si impresionant! O sa las pozele sa vorbeasca!

La terminarea traseului amenajat drumul continua - fie spre capatul telecabinei despre care am vorbit la inceput, fie spre o cabana. Din nefericire nu le-am incercat.

Cheile sunt din cand in cand inchise din motive de vreme nefavorabila (chiar si vara), daca va hotarati sa mergeti e bine sa verificati inainte daca este deschis - fie la biroul de Informatii Turistice sau la receptia hotelului (eu am intrebat la receptie si receptionera a sunat si mi-a confirmat ca e deschis).

Trimis de sunnyday07 in 17.03.15 23:04:36
Validat / Publicat: 18.03.15 09:30:16
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GERMANIA.

VIZUALIZĂRI: 3142 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (sunnyday07); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

• Alte impresii din această RUBRICĂO zi în Garmisch-Partenkirchen şi împrejurimi:

• pagină generată în 0.039008855819702 sec