ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 16.03.2015
DIN: Romania
ÎNSCRIS: 16.04.14
SEP-2013

Recomandare cazare în regim self-catering la Hello Lisbon

Ne-am cazat la Hello Lisbon Serviced Apartments în septembrie 2013, în excursia noastră de o săptămână în Lisabona. Unitatea e un complex de apartamente și studiouri în regim self-catering și e potrivită mai ales pentru călătorii independenți, întrucât nu are recepție.

Noi am ales un apartament din zona Santos, dar mai există si alte apartamente Hello Lisbon în Lisabona:

• Hello Lisbon Bairro Alto, localizat aproape de Chiado și Praça Luís de Camões

• Hello Lisbon Cais do Sodré, localizat pe Rua Cor-de-Rosa

• Hello Lisbon Santa Apolonia, localizat aproape de raul Tejo și cu vedere la acesta

• Hello Lisbon Castelo, localizat în Alfama

REZERVAREA

În primă fază, am găsit cazarea pe booking.com, dar rezervarea am făcut-o pe site-ul unității. Am primit imediat un e-mail de confirmare, în care a fost precizat numărul apartamentului și codul de acces, care trebuia introdus și la intrarea în clădire și la intrarea în apartament. Pentru o săptămână am plătit 400 euro, nu a fost solicitat niciun avans, iar rezervarea a avut și opțiunea de anulare gratuită, în caz că ne răzgândeam sau nu mai puteam merge. Tot în e-mailul de rezervare am primit și indicații de orientare în zonă și o hartă. Înainte de plecare ne-am printat e-mailul primit, împreună cu indicațiile și cu harta și ne-am uitat pe Google Earth, asa că nu am întâmpinat nicio problemă în a ajunge la cazare.

INDICAȚII DE ORIENTARE

Hello Lisbon Santos e situat la 7 minute de mers cu mașina de centrul Lisabonei, la 15 minute de mers cu mașina de aeroport, la 300 metri de Gara Santos, de unde se poate lua trenul către plajele din Cascais și Estoril. Adresa exactă este Travessa Nova de Santos, 39 - 1200-734 Lisboa; se află intre Rua S. João da Mata (tramvaiul 25E) și Rua das Trinas, la 20 minute de mers pe jos (sau 5 minute cu autobuzele 706 sau 732) de gara Cais do Sodré.

De la aeroport se pot lua autobuzele 744 sau 783 până la Piața Pombal/Avenide Fontes Pereira de Melo, iar apoi se poate lua autobuzul 727, în direcția Restelo/Avenide Descobertas către Santos-o-Velho. Noi am luat aerobusul de la aeroport și am coborât în Praça do Comércio, de unde am luat tramvaiul 25 E către apartament.

OBIECTIVE TURISTICE LÂNGĂ CAZARE

Apartamentul se găsește într-o zonă liniștită, dar de unde se ajunge repede la obiectivele turistice. Cele mai apropiate obiective ar fi Muzeul Național de Artă Antică, Muzeul Papușilor, Bazilica Estrela și Parlamentul Portughez, dar nici celelalte obiective nu sunt foarte îndepărtate. Unitatea de cazare se află la 1 km de multitudinea de baruri și restaurante din Bairro Alto, la 5 km de zona Belem, la 10 km de Parcul Națiunilor, la 25 km de stațiunea Estoril și 30 km de Sintra.

FACILITĂȚI STUDIO

La fel ca și la hotel, check-inul se face la ora 14.00. Noi am avut zbor de dimineață și am ajuns la cazare mai devreme, pe la 10.30. Așa cum stabilisem cu proprietarul prin e-mail cu câteva zile înainte, am lăsat bagajul la fata care făcea curățenie și am ieșit să ne plimbăm până când era gata studioul.

La întoarcere, cum am deschis ușa, am constatat că este destul de spațios pentru un studio, atât de încăpător încât poate fi numit și apartament. Am intrat într-un living, unde pe partea dreaptă aveam o măsuță pentru două persoane, situată lângă geamul care dădea în stradă, iar pe partea stângă o zonă de relaxare cu o canapea.

În continuare se afla spațiul destinat dormitorului, care includea un șifonier încăpător, un pat confortabil, un TV pe perete și un birou.

Bucătăria, în nuanțe de alb și maro, avea multe spații de depozitare și era complet utilată, după cum urmează:

• Plită și cuptor electric

• Hotă

• Cuptor cu microunde

• Frigider mare și congelator

• Mașină de spălat vase

• Fierbator electric

• Prăjitor de pâine

• Filtru de cafea

• Farfurii întinse, adânci, oale, cuțite, pahare, căni

Baia, deși micuță, avea o cabină de duș, chiuvetă și toaletă, toate curate. Faianța era de culoare verde, prosoapele albe, iar la duș existau trei recipiente pentru șampon, gel de duș și balsam.

În dormitor și living pe jos era parchet, iar în bucatarie si baie gresie. Mobila era nouă, modernă, aș spune că era luată de la Ikea, toate electronicele erau noi și în stare bună de funcționare.

Am avut în studio și aer condiționat, masă și fier de călcat, mașină de spălat rufe, detergent de vase, prosoape de bucătărie și un coș de gunoi împarțit în trei pentru a facilita sortarea acestuia.

Internetul wireless a funcționat bine toată săptămâna.

CURĂȚENIE

Studioul a fost curat, am observat că se făcea curățenie în fiecare zi și se ducea gunoiul, chiar dacă era o cazare in regim self catering.

GENERALITĂȚI

Proprietarul vorbește și engleză și spaniolă, dar fata care făcea curățenie nu vorbea engleza.

Scările din lemn erau destul de zgomotoase, dar nu ne-a deranjat foarte tare aspectul ăsta; de fapt, singurul aspect negativ ar putea fi considerat faptul că s-a blocat ușa de la baie într-una din zile, dar imediat ce l-am sunat pe proprietar a trimis pe cineva să rezolve problema și cam într-o oră au venit și au rezolvat.

Nu prea am facut poze, însă puteți intra pe site să vedeți apartamentele:hello-lisbon.com/unidade.php?a=2

În concluzie, nu am avut niciun regret că ne-am cazat aici și recomand Hello Lisbon Santos atât pentru facilități și decor, cât și pentru locație.

Trimis de DepartureGate7 in 16.03.15 17:17:42
Validat / Publicat: 16.03.15 18:37:10
  • A fost prima sa vizită/vacanță în PORTUGALIA

VIZUALIZĂRI: 3916 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (DepartureGate7); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Hello Lisbon Santos
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 53.10 EUR pe cameră

webmasterX [16.03.15 18:36:43] »

DepartureGate7 [16.03.15 18:46:11] »

@webmasterX - Da, e ok.

webmaster70 [16.03.15 19:21:47] »

@VMR - și la pagina indicată de tine în final de review dar și pe google maps (coordonate confirmate), inclusiv pe Booking am găsit :

Hello Lisbon Santos Apartments

Până la urmă cum e corect Santos sau Serviced, văd că și in review spui Hello Lisbon Santos.

Mulțumesc.

DepartureGate7 [16.03.15 19:35:21] »

@webmaster26 - Am stat la Hello Lisbon Santos Apartments, care fac parte din Hello Lisbon Serviced Apartments. Cel mai potrivit e Hello Lisbon Santos Apartments.

webmaster70 [16.03.15 19:39:09] »

@VMR - Mulțumesc, am schimbat denumirea. Chiar dacă este vorba de același lanț, fiind unități separate, poziționate diferit e mai indicat să facem rubrică separată și nu la grămadă.

Carmen Ion [16.03.15 19:41:33] »

@VMR - Bună idee de cazare!

DepartureGate7 [16.03.15 21:24:33] »

@Carmen Ion - Așa am considerat și noi, că genul ăsta de cazare e avantajos într-un city-break în care oricum am fost mai mult plecați să vizităm. În final am fost mulțumiți de alegerea făcută.

mireille [17.03.15 16:50:16] »

@ VMR. articolul tau mi-ar fi picat ca manusa, daca era scris in 2013... eu am cautat o cazare privata in Lisabona, dorind sa stau 2 saptamani, dar nu am reusit, m-am multumit sa stau pentru 350 euro 7 zile intr-un hotel de trei stele, langa Piata Marchizului de Pombal... multumesc pt adresa cu apartamentele, buna de notat pt o viitoare vizita.

Carmen Ion [17.03.15 17:06:44] »

@mireille - Pe site-urile englezeşti de profil (holidaylettings. co. uk; homeaway. co. uk; homelidays. co. uk) găseşti variante de cazare privată din cele mai diverse - de la garsonieră cu bucătărie şi baie, la vile cu piscină pentru grupuri de 16 persoane.

Pentru o garsonieră noi nu am plătit niciodată mai mult de 40 euro/noapte, inclusiv în Lisabona.

mireille [17.03.15 17:15:16] »

@Carmen Ion - multumesc mult pentru informatie, o sa citesc articolul tau de cazare cu atentie.

Carmen Ion [17.03.15 18:14:12] »

@mireille - Nu am scris nici un review de cazare pt Lisabona

Carmen Ion, DepartureGate7, mireille