ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 12.03.2015
ÎNSCRIS: 08.03.15
SEP-2012
single

Hoteluri prin Cuba

In vreo 3 ani de cind merg in Cuba, m-am cazat la 4 hoteluri, 2 in Varadero si 2 in Havana.

Prima data, am crezut si eu ca tot omul, ca numarul de stele si cifrele in general sunt aceleasi peste tot; adica 4* e tot aia peste tot. NU e asa.

Prima vizita, in Varadero, hotel de nu mai stiu cite stele, cred ca 3,5 (da, exista si jumatati de stele, depinde de site); nu am fost dezamgait caci ma multumesc cu un minimum de confort, dar totusi mi-am zis ca no mas!

O alta chestie... sunt stele cazatoare, lol, in sensul ca depinde si de sezon; cautind pe tot felul de site-uri in perioade diferite, si pentru acelasi hotel, am constat ca in sezon plin, deci de virf, numarul de stele creste (in felul acesta creste si pretul ) iar in perioada moarta, ca sa atraga turistii, mai cad din stele si coboara pretul; asta poate face diferentza intre ''merg acum sau altadata''? , ''merg acum ca oricum e timp frumos acolo si in plus profit de pret''

Am dormit o noapte si la Nacional, si mi-a placut hotelul, bine amplasat, camera relativ mare si baie excellent echipata (si bineinteles curat)

In acelasi timp, mi-am spus ca nu mai vreau la Varadero, nu e ceea ce caut.

A doua oara, in septembrie 2012, m-am cazat in Havana; avion pina in Varadero, de acolo naveta inclusa in bilet si hai la Havana; hotel Presidente, listat 5*.

Am ajuns noaptea, mi-a dat camera, si la somn. A doua zi dimineata, desteptarea pe la ora 5 (credeam eu ca e 5), o galagie imensa afara; ma uit pe geam, in fata o scola elementara, si aia mici erau in curte asteptind sa intre la ore.

De fapt era cam 7, nu 5 dimineata. Bun, ma dezmeticesc eu si cobor la receptie. Acolo, pregatit cu cesuletul de pe Ebay, caci stiam cit e ceasul, loll; vorbesc cu receptionista, si i-am spus ca pot sa fie linistiti, patria e pe maini bune cu energia pe care o au aia mici... ce le dati sa manince domle???

Incepe aia sa rida si mi-a dat alta camera cu vedere la piscina si Malecon, asa ca muta sandramalele in alta camera. ''Gracias senorita, tengo un regalo para usted'... ''Hay gracias, que lindooo''... ''de nada, es mi gusto, y quiero pedirle un favor, puedo dejar mi laptop en la recepcion para cargarlo?? '', ''Siii, claro, sin problemas''...comunicarea e importanta, lol.

Presidente este un hotel relativ bun, dar in perioada aia era in renovari restaurantul era inchis, si ca peste tot in hotelurile din Havana, nu e tot inclus, doar breakfast.

Bine plasat, putin departe de Habana Vieja, dar aproape de Malecon si alte puncte interesante.

In aceasta perioada am décis sa nu mai merg la hoteluri in Havana; de citva timp cubanezii (si cubanezele, lol) au dreptul sa inchirieze camere in hotelurile care inainte erau rezervate turistilor sau sa viziteze turistii in camerele lor...

DAR daca vrei sa vina cubaneza, trebuie sa platesti pentru inca o persoana, lol.

Bun, a treia oara am fost (din nou) la un hotel in Varadero cu nevasta-mea si fiu-sau, la Palma Real (asa parca se numeste); in general multumit de tot, hotel mare, peste drum de plaja.

Trebuie sa spun ca hotelurile nu m-au prea interesat, m-am uitat la alte chestii, deci prea mult despre hoteluri nu pot sa va spun...

Trimis de cian in 12.03.15 16:39:46
Validat / Publicat: 12.03.15 18:37:48
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în CARAIBE.

VIZUALIZĂRI: 4427 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (cian); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P09 Via Blanca

[12.03.15 18:27:28]

Articolele de tip "de cazare" sunt dedicate, pe AmFostAcolo (şi pe toate saiturile similare), unui (singur) hotel, bine definit. Doar astfel se pot acorda note, care pot apoi clădi o medie, care să reprezinte un eventual indicator al satisfacţiei medii a experienţei mai multor turişti la acel obiectiv (notele şi mediile folosesc, evident, celor care se documentează în alegerea sau respingerea unui hotel)

Cum textul de mai sus este un melanj cu "impresii" de la mai multe hoteluri... nu se potriveşte a fi publicat la nicio rubrică de tip "de cazare". Va fi mutat, astfel, la o rubrică cu recomandări de călătorie "generaliste".

[12.03.15 18:36:56]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Drumeții cubaneze" (deja existentă pe sait)

• Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în Cuba: