ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 11.03.2015
DIN: Iasi
ÎNSCRIS: 17.04.12
SEP-2012

Trebuie încercat măcar o dată în viață!

Dupa ce ani de-a randul am fost "bodoganiti" de nasii de cununie sa mergem in croazera, in 2012 am decis sa facem totusi efortul financiar si sa incercam si aceasta experienta.

Am plecat cu masina de la Iasi, am oprit in Giurgiu, apoi am continuat pana in Atena. Dupa o oprire de 3 nopti in Atena, ne-am prezentat in Pireu, pentru imbarcarea pe vas.

Am cumparat croaziera in iarna, direct la navigator. O croaziera de 4 nopti, cu oriri in Kusadasi, Rhodos, Creta, Santorini, Mykonos, Patmos. Am nimerit vasul Louis Olympia, si achizitionasem de acasa un pachet bauturi all inclusive + un pachet bauturi non alcoolice.

Toata afacerea (exclusiv croaziera) ne-a ajuns la momentul acela, cu toate reducerile 758 Euro (2 persoane) - in cel mai ieftin tip de cabina gasita.

Am fost intampinati frumos de la inceput si am primit cate un card, fiecare inregistrat cu ce platisem.

Asadar puteam manca la discretie oriunde pe vas, iar de baut, sotul putea alege orice mai putin bauturi mai vechi de 12 ani, iar eu orice non alcoolic.

Cabina am gasit-o asa cum ma asteptam, mica, dar cu fiecare cm utilizat la maxim. 2 paturi separate de o mica noptiera cu difuzoarele la cap 9pentru anunturi de urgenta sau normale), un birou mic intr-un capat, un dulap si o baie cu dus care arata ca o baie de avion (poate va faceti o idee).

Dupa cazare toata lume a atrebuit sa participe la instruirea pentru situatii de urgenta si apoi am fost invitati sa mergem in sala de spectacole pentru prezentarea croazierei.

Dupa ce vasul a plecat, am inceput sa exploram efectiv orasul plutitor. Nu poate fi exprimat cat de mult ne-a placut. O mana buna de localuri care mai de care, sun deck-uri, piscina, restaurante cu specific, casino, sala de fitness.

Zilnic, seara gaseam in camera programul pentru a doua zi, continand opririle, optiunile pe care le puteam cumpara de la agentia prezenta pe vas, dar si activitatile ce urmau sa se desfasoare pe vapor, pe decursul zilei.

Micul dejun se lua in acelasi restaurant si era un imens bufet cu tot felul de mancaruri, nu doar tipul clasic de mic dejun (in special gasit la greci).

Pranzul era disponibil in mai multe restaurante, si in "ziarul" zilei gaseai informatii despre ce si unde se gaseste. Am prins pranz tematic sushi, barbeque, pasta, buritto.

Ca activitati zilnice au fost concert simfonic, magie, cursuri de dans, sculptura in gheata, concurs de miss, si altele. Nu te poti plictisi!

De precizat ca, dupa ce am fost sfatuiti de cei mai cu experienta (dar am vazut si preturile practicate) am decis sa nu achizitionam optiuni de pe vapor decat daca este inevitabil, ci sa ne descurcam la fata locului. De cele mai multe ori iesi muuuuult mai ieftin daca mergi si iei un autobuz/taxi local decat sa platesti autocar din partea Louis.

Prima oprire a fost Mykonos. Superba insula! Noi am apreciat-o ca fiind mai frumoasa decat Santorini. Am avut la dispozitie timp de vizitat "mica venetie" si morile de vant. Noi am avut timp si de un quality time la un bar langa mori :) Se prinde apusul pe insula - e superb!

A doua oprire, dimineata, a fost in Kusadasi. Optiunea de vizitat oferita era vizita la Efes, dar am preferat sa vizitam statiunea si insula porumbeilor (parca asa se numea) din Kusadasi.

In aceeasi zi, urmatoarea oprire a fost Patmos. Aici ne-am cuplat cu alta pereche si am luat un taxi catre pestera Apocalipsei.

A urmat intoarcerea pe vas, cina si apoi specatcol de divertisment. Dupa ce totul a fost gata, am mers intr-un lounge super dragut pe care l-am descoperit, unde se canta la pian live iar bauturile erau delicioase.

A doua zi dimineata, ne-am trezit in portul Rhodos. Si aici, am mers pe cont propriu si am vizitat tot ce era disponibil in orasul vechi. Evident ca nu se putea sa ratam colosul din Rhodos. Ne-am intors pe vas pentru pranz si un binemeritat somn la amiaza iar seara am onorat invitatia la petrecerea capitanului, dupa cina.

In aceasta zi, am descoperit (sau am fost descoperiti) de un roman, care era director de lumini pe vas. Mai erau si alti angajati romani (in special ghizi) dar noi ne-am lipit tare de acesta. Ne amintea de parinti :) Si ne-am bucurat sa aflam ce viata boema e pe un astfel de vas, daca nu ai obligatii acasa (iar el era exact asa, fara sotie, si copii mari). Seara am incheiat-o unde altundeva decat la lounge-ul nostru cu muzica live :)

Dimineata, trezirea a fost in Creta, Heraklion. La fel, pe cont propriu, ne-am orientat catre cea mai apropiata statie de autobuz local su am aterizat in Knossos. Vizitat, respirat istorie, si intors in port cu inima indoita dupa un catel simpatic din sit. Am savurat pranzul, ne-am relaxat la piscina de pe vas in timp ce se sculpta in gheata in fata noastra, am admirat concursul de Miss (ter) si apoi am urcat pe cea mai innalta punte sa steptam privelistea unica a insulei Santorini. Am debarcat si am urcat cu telegondola/cabina in Fira unde ne-am plimbat si am admirat peisajele extraordinare.

Dimineata urmatoarei zile am debarcat in Pireu imediat dupa micul dejun.

Concluzia generala este ca TREBUIE sa faceti asta macar o data in viata. Este o experienta completa pe care o recomand din inima si intentionez sa o repet cat de curand.

Chiar daca este un efort, am vizitat si Atena, am facut si croaziera si apoi am vizitat cateva puncte si in Peloponez.

Singurul minus a fost lungimea. Acum as lua cel putin 7 zile pe vas :)

Trimis de AlexS in 11.03.15 15:04:31
Validat / Publicat: 11.03.15 21:24:50
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în #CROAZIERE.

VIZUALIZĂRI: 4197 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (AlexS); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Check in

• SOCIALs