ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 10.03.2015
DIN: Targoviste
ÎNSCRIS: 27.01.15
NOV-2009

Blaise Castle – unul din locurile preferate ale lui Jane Austen

Proprietatea Blaise Castle se intinde pe aproximativ 160 de hectare in cadrul unui parc de langa Henbury, Bristol. Muzeul, de pe aceasta imensa proprietate, este adapostit intr-un conac construit intre anii 1796 si 1798 pentru John Harford, un negustor bogat si bancher din Bristol. Va propun sa ne incepem explorarea pornind din camera plina de picturi, cu plafonul boltit, din sticla, ce a fost adaugata cladirii 36 de ani mai tarziu de la constructie. De atunci a fost restaurata si, in prezent, este disponibila pentru inchirieri private, bineinteles, la tarife pe masura unei proprietati cu istorie si stil englezesc.

Continuand calatoria noastra, descoperim ca, in cadrul muzeului, exista o adevarata colectie de jucarii de toate tipurile (din sec. XVIII – XX), inclusiv niste piese mai speciale (papusa Bristol negustor ambulant si un set mai neobisnuit de papusi Dionne din anii 1930). Colectia mai include case de papusi cu mobilier in miniatura, o selectie vasta de soldati de plumb, puzzle-uri si jocuri englezesti. Chiar daca nu esti amator al papusilor, aceasta colectie impresionanta te va multumi cu siguranta.

Parasind zona ludica a muzeului, putem admira colectia de costume ce contine in jur de 10000 de articole, datand din anii 1730 si pana in prezent. Aici se poate urmari moda de-a lungul timpului, cu rochii elegante din anii 1800 si tot felul de pantofi de dans, cizme de matase si saboti pentru copii... colectia este variata si indeamna la visare: oare la cate baluri au jucat acesti conduri?! :)

Exista si niste galerii dedicate caselor din Bristol, unde se pot admira echipamente de gatit si spalat, precum si alte obiecte casnice folosite de catre bristolieni in ultimii 300 de ani. Copiii curiosi pot descoperi cum arata un aspirator de pe timpuri, sau cum ajutau cainii la gatit, sau cum spalatul hainelor dura o zi intreaga. Daca, in schimb, copiii se plictisesc, ii puteti trimite din nou la scoala, in camera special amenajata, ca o sala de clasa stricta, dintr-o scoala victoriana. Prilej minunat pentru comparatii si discutii parinte-copil despre evolutia invatamantului!

Dupa ce v-ati incarcat de informatii istorice in cadrul muzeului, puteti iesi la o plimbare prin parcurile si padurile proprietatii sau va puteti bucura de o cafea sau alte bunatati, in timp ce copiii zburda la locul lor de joaca special amenajat. Sunt destule locuri interesante de vizitat aici, nu le voi mentiona pe toate (va las si voua satisfactia de a le descoperi), insa va puteti printa acesta pagina (bristol.gov.uk/sites/defa ... L%20NEW_0_0.pdf) si le puteti bifa pe rand la fata locului.

O ultima oprire in natura, pe aceasta proprietate imensa, trebuie facuta la castelul Blaise, care in unele zile de vara este deschis de catre voluntari. Noi nu l-am gasit deschis, insa ne-am bucurat sa ii admiram exteriorul si imprejurimile sale. Castelul acesta micut, ce imita stilul gotic, imi face pofta sa citesc Northanger Abbey a lui Jane Austen (in care, bineinteles, apare si castelul Blaise) sau chiar sa vad filmul din 2007. Locul acesta a fost folosit vara pentru divertismentul oaspetilor in timpul lui Thomas Farr (persoana pentru care a fost construit castelul in 1766). In 1954, castelul a suferit pagube majore din cauza unui incendiu, insa cladirea a fost restaurata in 1982. Daca doriti sa urcati in varful castelului si prindeti vreme buna, veti putea vedea in departare zone ce imprejmuiesc orasul Bristol: dealurile Cotswold la nord, Tara Galilor la vest, Mendips si Dundry la est.

Programul de vizitare pentru muzeu incepe pe 4 aprilie si se termina pe 30 iunie pentru orarul de primavara. Este deschis de miercuri si pana duminica intre 10:30 si 16:00, iar intrarea este gratuita. Pentru un program actualizat, in functie de perioada anului in care doriti sa vizitati acest loc, puteti consulta website-ul lor (bristolmuseums.org.uk/bla ... m/opening-times). O mentiune demna de luat in considerare: locul tinde sa devina destul de aglomerat in timpul vacantelor scolare!

Daca, in schimb, doriti sa urcati in castel si sa vedeti imprejurimile de la inaltime, aveti un timp mult mai scurt la dispozitie pentru acest lucru deoarece castelul este deschis din aprilie si pana in octombrie, in fiecare a treia duminica a fiecarei luni, intre orele 14:00 si 16:30.

Pentru a ajunge la proprietatea Blaise Castle puteti lua autobuzul (nr. 1,40 sau 40a) din centrul orasului si va lasa langa muzeu. La aceasta metoda am apelat si noi si am ajuns la fata locului fara probleme. Pentru cei care prefera masina ca mijloc de transport, recomand website-ul lor: bristolmuseums.org.uk/bla ... ng-here/#by-car, atat pentru harta zonei cat si pentru alte indicatii de orientare.

Iar daca nu ati fost convinsi de condeiul meu sau de fotografii, eu spun ca insasi recomandarea scriitoarei Jane Austen (referindu-se la Blaise Castle ca fiind "the finest place in England) este un motiv destul de intemeiat pentru a vizita acest loc minunat.

Trimis de Cucu Bau in 10.03.15 15:12:03
Validat / Publicat: 10.03.15 17:47:57
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în MAREA BRITANIE.

VIZUALIZĂRI: 2193 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Cucu Bau); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Imprejurimi de admirat pe langa proprietatea Blaise Castle

• Alte impresii din această RUBRICĂO zi în Bristol şi împrejurimi: