ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 03.03.2015
ÎNSCRIS: 05.11.13
OCT-2014

încărcat de pe telefon!

Boa Vista, Cap Verde

Luna Octombrie 2014 Germania ploaie, frig...totul gri, se apropiau zilele de concediu mult asteptate, unde mergem? Eu am spus ca vreau la soare egal unde...si uite asa am dat de Cap Verde, Boa Vista, cu plecarea de la Köln am zburat cam 5 ore.

Ajunsi pe aeroportul din Boa Vista totul era deschis fara usi fara geamuri doar un acoperis deasupra sa nu bata soarele, ai nevoie de visa (noi am luat-o din internet de la agentia de unde am rezervat) dar poti sa o cumperi si de acolo din aeroport cu 25 euro.

Ajunsi la hotel totul a mers repede, bagajele au fost aduse in camera,am avut bungalow norocul nostru stateam la parter deci aveam terasa :) clima, televizor baia cu dus, si tot ce ne trebuia foarte multumiti. Repede schimbarea si la soare ...:) este un resort imens si foarte bine intretinut cu flori si multa verdeata, de la camera noastra pina la Ocean aveam de mers 200 de metri. Resortul are 3 restaurante (mincare foarte buna), 3 piscine dintre care una ptr copii, 3 baruri.

Insula situata in Oceanul Atlantic pe coasta de vest a Africii, oceanul de o culoare superba turcoaz, plaja cu un nisip alb si de o finete rara... plaja este imensa lata de 100m si in lung puteai sa mergi pe jos pe malul oceanului 30 de km pina in oras.

Motto Insulei No Stress, cind spun NO STRESS ma refer la tot ce se misca pe insula :) 7 zile am stat acolo si nu am vazut pe nimeni sa se grabeasca....cred ca nu e de mirare ptr ca animalul preferat al lor este broasca testoasa :) Deci daca ti se face sete dute din timp ca acolo nimeni nu se grabeste :)

Ce mi-a placut acolo la restaurant puteam sa iau cafea sau ori ce alta bautura in camera sa stam la noi pe terasa nimeni nu-ti spunea nimic sunt toti foarte relaxati ...

Am facut si excursi pe partea de vest a insulei sa vedem testoasele dar nu am avut noroc in schimb am vazut rechini dar mici... (un francez a pescuit) Vremea superba apa calda, cind bate vintul se ridica nisipul in aer si se face ceata de accea 2 saptamini dupa concediu tot mai gasesti nisip in locuri ascunse :D Am prins si valuri mari care sunt foarte puternice. Muzica de dansat, aveau programe in fiecare seara. Deci am fost foarte multumita de alegerea facuta, daca doriti un concediu de relax nu evitati!! Se vorbeste portugeza si creola daca te concetrezi intelegi ceva...:)

Te poti intelege in Engleza sau Germana, exursile nu vi le recomand sa rezervati de la hotel ca sunt duble preturile,am gasit pe faceboock Boa Vista tours sunt o familie de nemtii care traiesc acolo de 5 ani ei organizeaza la jumatate de pret excursi, au 3 jeepuri si sunt foarte de treaba. Vreau sa spun ca intr-o zi ai vizitat toata insula :) In oras saracie... insula este in dezvoltare.

Concediu placut :) Resortul se numeste Royal de Cameron 4****

Trimis de Simo&Siggi in 03.03.15 22:06:43
Validat / Publicat: 06.03.15 08:04:08
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în CABO VERDE.

VIZUALIZĂRI: 10108 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Simo&Siggi); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 20900 PMA (din 27 voturi)

adri-nico [06.03.15 15:10:27] »

Urmatorul o sa iti dea un superbonus. Eu am fost doar a 13-a

Nu scrie nimic de preturi, cit a costat avionul? Sejurul a fost cu zbor, cazare si masa?

In poza 13 am crezut ca vad testoase... dar cind m-am lipit de monitor, erau doar niste bolovani.

Simo&Siggi [06.03.15 19:57:27] »

@adri-nico: ciao, sorry am uitat de preturi ????, Last Minute, am avut all inclusive 1200€ Ptr 2 persosne, cred ca pe toata Insula sunt 2 sau 3 restaurante ????, din pacate nu am vazut testoasele... dar sunt trebuie sa ai noroc

Simo&Siggi [06.03.15 20:08:36] »

@Simo&Siggi: Bolovani aceia din poza 13 sunt pusi de turisti ca un semn ca am fost acolo, sunt 5&6 pietre puse una peste alta.

In acel loc femeile si copii (barbati fiind pe mare la pescuit) din Cap Verde au incercat sa construiasca un zid din pietre contra nisipului dar nu a tinut, au fost nevoiti sa se mute.

adri-nico [06.03.15 20:09:44] »

Hello! Cum vine asta 1200 pentru 2 persoane. Copchiii cui i-ati lasat?

adri-nico [06.03.15 20:22:23] »

Inseamna ca au fost ceva turisti dupa pietrele compuse in poza...

Cit despre copii, intreb pentru ca in caseta apare "familie cu copii" si tu nu povestesti nimic despre ei.

Simo&Siggi [06.03.15 21:59:16] »

@adri-nico: am gesit acolo la selectat, am fost doar 2 persosne, o sa incerc sa corectez ????

adri-nico, Simo&Siggi

• pagină generată în 0.0381019115448 sec