ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 23.02.2015
ÎNSCRIS: 30.04.09
FEB-2015

Mănăstirea Rogozu - Slobozia Bradului,Vrancea

”Dragă UNICEF,

Îți scriu cu durere-n suflet și cu inima plină de amărăciune, că nuș' cui să mă adresez și am aflat io că tu faci bine la copiii oropsiți.

Sunt și io copil orfan, de ambii părinți, bașca vreo trei mătuși, doi unchi și toți bunicii și, pi această cale, vreau să-i pârăsc pe crismis, alinaro, traian leuca și alții de-o teapă cu ei, de folosirea cu sadism a talentului de-a scrie. :)

N-apucai să-ți spui, că-ncepui din pripă, eu sunt memebru AFA, dar, din cauza acestora oameni de-i înșirai mai sus, io n-am nicio șansă, că ei scrie așa de bine, de mă bagă-n depresie și io nu știu să es de-acolo și, uite-așa, viața văd că nu e dreaptă și mă lovește, pe mine, ca diselul mașina pe trecerea la nivel cu calea ferată, de, că când ajungi acoloșa, nu mai știi care-i fier și care nu!

Să mă explic, ca să-nțelegi, scriu și io despre pe unde-am fost, dar parcă mă poci compara cu răii ăștia? Nope, că cum scrie crismis n-am nicio șansă ca să concurez cu ea, sau, mai corect spus, am șansa chirpicului când plouă... traian leucă face 3.564.278 de voturi la o postare, iar alinaro stă numai prin Spania, asta așa, ca să o pârăsc, dar, fără răutate, ci numai cu o frumoasă invidie ! :p

Față de această situație, io-s nevinovat, cam așa cum eram și când mă jucam fotbal prin Div. C și am luat un gol, io portar fiind, de la jumatea terenului, că nici n-am văzut-o , dar eu am zis că ăla a tras cu altă minge decât aia de ne jucam noi ,așa că am lăsat-o să se ducă, c-am zîs că nu se pune...s-o pus ! :((

Nu neg, io am vrutără să mă răzbun pe ăia de mai sus și pe alții de teapa lor, că cum ar fi Crazy Mouse, că nici pe ăsta nu-l ține pământul decât să descrie el ce e la mine-n județ și așa că m-am dus la Mănăstirea Rogoz, să pui nește lumânări și să mă rog la Entitatea Sa să-mi fie bine ca să nu-mi fie rău.

Ca să ajungi la Mănăstirea Rogozu tre'să mergi, hăt-hăt, până la Slobozia Bradului, la intrarea dinspre în Buzău în județul Vrancea.De-aicea, mergi așa, cătinel-cătinel prin comună, treci de satul Liești și pe urmă, ții așa, vreo 3 km, până ajungi la mănăstire.

Mănăstirea asta-i lucru tare frumos, o fost construită tocmai pe vremea lui Matei Basarab, pe la 1647 și, la-nceput de tot s-o chemat „Schitul Poiana Rusului”, că erau numai călugări ruși, în frunte cu Cuviosul Paisie Velicicovschi.

O mare belea o căzut pe astă mănăstire la 1812, când cu ciuma, poate a lui Caragea : de frica ciumei oamenii au dat foc la toate, printre care și mănăstirii, care, construită din lemn fiind, a ars și încă bine.

Peste 8 ani, la 1820, un boier de-al locului, Constantin Robescu și cu soția sa, că deh, știm noi, ca bărbat nu faci mare lucru de nu vrea fimeia, a reconstruit lăcașul de vă spui io de el, păstrându-I hramul de ”Nașterea Sfântului Ioan Botezătorul ” dar a schimbat și numele schitului, spunându-I ”Schitul Rogozu” de la ce, ați ghicit, de la iarba de era prin poiana unde a construit schitul.

Schitul o stat acoloșa mult timp, chiar dacă, pe la 1864 Cuza Vodă, ăla cu ocaua, o dat legea secularizării averilor mănăstirești și schitul a pierdut multe din donațiile de le primise.

Și mai rău i-o fos'după Decretul 410/1959, când a fost desființat cu totul iar schitul a devenit casa de odihnă pentru angajații Eparhiei Buzăului.

Abia după 1990 schitul a fost reînființat, ca obște de maici, s-a zidit și Paraclisul ”Nașterea maicii Domnului ” iar în anul 1999 a fost construit și muzeul mănăstirii. În 2006 au fost construite și sfințite noile clădiri din curtea mănăstrii, format din chilii, reședință arhierească, trapeză, bucătării și atelier de croitorie.

Biserica este mare, de arhitectură tipic muntenească. Iconostasul și Altarul au fost pictate, la 1850, de către pictorul Ghiță Stoenescu, ucenic de-a lui Gheroghe Tăttărescu. La fix 100 de ani, a mai fost pictată și de pictorul italian Adolf Cantini.

La această mănăstire și-a petrecut ultimii patru ani din viață monahul scriitor Paulin Lecca, muzeul păstrând chilia și parte din bunurile acestuia, așa după cum o să arăt.

Dragă UNICEF-ule, eu am fost la mănăstirea de-ți zisei de ea, acuma, iarna și tot mi-a plăcut. Maicile spun că vara e infinit mai frumos chiar dacă vecin cu mănăstirea este un sat de țigani, iar integrarea socială a acestora lasă de dorit.Știu, noi, poporul român o să ne rugăm pentru asta, țiganii mai puțin ! :((

Este liniște la mănăstire și o simplitate sofisticată. E atâta liniște încât, în brazii din curte veverițele se joacă nepăsătoare, atente fiind la conurile pe care le fură și din care mănâncă cu spor. Halimoasele!

Așa că, spune tu, dragă UNICEF-ule, cum poci io să mă compar, cu scrierile mele, cu ceea ce scriu ăilalți?! Deci, tu să faci bine și să mă ajuți și să dai o lege, că doar ești organism mondial, ca toți să mă voteze numai pe mine! Inclusiv Zoazore care, nuș'de ce, nu vrea pen'ca să mai vorbește cu mine?!

Dacă nu mă ajuți, nu-i nimic, te reclam io și pe tine, că deh, ONU e și mai mare ca tine, io așa știu!”

Haidi, pa!

Trimis de Yersinia Pestis in 23.02.15 18:03:15
Validat / Publicat: 23.02.15 19:59:47
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în FOCȘANI.

VIZUALIZĂRI: 4691 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P14 Exponat din interiorul muzeului

Larissa [23.02.15 20:03:37] »

@căpcă1 - Foarte haios, la capitolul asta esti pe primele locuri!

Yersinia Pestis [23.02.15 20:08:32] »

@larissa2015: sarut mâna, dar, totuși, de ce " la capitolul ăsta"?! vezi, ăsta e păcatul meu, nu mă ia lumea-n serios! Nu c-aș vrea!

Larissa [23.02.15 20:15:52] »

@căpcă1 - Nu poci eu sa raspund la intrebari, io spui doar ce vaz pe loc...

cristina65 [23.02.15 20:54:34] »

Te "izmenesti" :-), cum zicea bunica-mea, Dumnezeu s-o odihneasca! Talent ai cu caru', condeiul iti merge ca uns, asa ca... nu e cazul sa te plangi! Nu ca cei mentionati de tine n-ar fi geniali, asa cum bine zici!

Sau ai adoptat tactica aia pe care o aplica (unele) femei care se vaita de cum arata, ca se culeaga apoi puhoi de complimente "Vai, fata, dar tu esti cea mai blooonda, si cea mai frumoooasa"- da' sa nu ma intrebi de unde stiu figura asta:-))

Iaca, cu mine ti-a iesit, a venit si complimentu' :-)

Acuma serios, mi-a placut mult...

Zoazore [23.02.15 21:01:09] »

@căpcă1 - Draga "frate intru suferinta", da' di undi scosasi ca Zoazore nu vrea ca sa vorbeste cu alde matale? Ba vrea, dar, cum bine zisesi, "numai cu o frumoasă invidie", ca si tu esti mai tare ca mine-n condei.

Zoazore e bine-mersi, doar ca sta ff prost cu timpul, asa ca mai mergi mataluta pe la cele locasuri de cult si zi-i Entitatii si de mine!

Pana una-alta, fiind urmarit mataluta de mine, n-ai cum sa scapi de F. Util-ul meu.

crismis [23.02.15 21:15:38] »

@căpcă1: Sa scriu o epistola catre... UNICEF..., nu m-as fi gandit nici intr-o mie de ani!!!

Cat despre presupusu-mi talent... (sau geniu; multumesc, Cristina!)... el exista, dar ce atata tevatura? De fapt, eu i-as zice "drag de condei".

Yersinia Pestis [23.02.15 21:19:53] »

@larissa2015 - Deci, da!

Yersinia Pestis [23.02.15 21:23:28] »

@cristina65- Buei, sper că glumești, cum să fiu ”blondă”?! La meseria pe care-o am, asta-mi mai lipsea!!! Sărut mâna de laude, cred că m-ai ghicit, da, vreau să fiu lăudat! Alleluia!

Yersinia Pestis [23.02.15 21:28:05] »

@Zoazore - Zic și io, vazui că nu mă mai băgași în seamă și io-s nevricos de felul meu! Sunt râzgâiat, ai dreptate, sufăr după vorbe cu oameni de le au la ei! Normal că mi-ai dat votul, ar fi culmea, vrei să vorbesc cu Entitatea să ai intervenții, la serviciu, în ziua de Paște?!

PS Buei, nu-njura, dă dovadă de caracter!

Yersinia Pestis [23.02.15 21:30:50] »

@crismis - Păi, da, nu ți-a dat prin minte, da'tu crezi că mie ușor îmi este când văz cum le pui din condei de zici ca ești nuș' ce ghid turistic?! Nu te-ai gândit la inimioara mea, că, deh, am și io o inimă, ca orișice căruță?!

Hei, cine-a vorbit de geniu, ia vezi, ți se urcă la cap, vrei să crăp de ciudă, ca pițigoiul?!

crismis [23.02.15 22:02:00] »

@căpcă1: Bree, te resuscitasi, slava Entitatii!! Nu te mai recunosteam!

Yersinia Pestis [23.02.15 22:05:24] »

@crismis - Mda, am avut clipe și mai bune, pe vremea mea Rapidul nu bătea Steaua, niciodată! Pe bune, adevărul e că mi-a fost dor de-o bârfă, din asta nevinovată!

PS: vino pe PMA să-i bârfim pe toți, inclusiv pe noi!!!

Michi [23.02.15 22:07:04] »

Ta-re!

Yersinia Pestis [23.02.15 22:08:36] »

@Michi - Mer-si!

Zoazore [23.02.15 22:10:53] »

@căpcă1 - Haidi, bre, ca nu-njur! Desi am "scoala"!

Ziceam ca sa rogi Entitatea sa-mi dispara stressul si sa am putin mai mult timp pentru prieteni! Ma bazez pa talica la trebsoara asta, da?

Ca tare mi-e dor de-o "Buna seara. Atat. Si-o cana cu vin"

Mai graim si pa PM, acum ca l-ai activat!

Yersinia Pestis [23.02.15 22:14:45] »

@Zoazore - Bre, vezi că fac io urât și am făcut armata la infanterie, deci, mă pricep! Păi, la cererea lu'tăluță, am activat PMA-ul, long time ago. Da'tu, din motive de răutate care cred că când erai copil scoteai aripile la muște, nu mi-ai mai scrisără, și asta mă doare. Că cu tine aveam un feeling, mă sîmțam io când îți scriam. Așa să știi, deci, pe scurt, fără poezie, viața e pustiu!

PS. Bre, mă iartă, bat câmpii, dar nu cu grație! Oricum, un gând de bine de la mine!

alinaro [24.02.15 00:33:35] »

@căpcă1 - Vorba mamei Michi: esti-de-be-lea!

Yersinia Pestis [24.02.15 09:15:31] »

@alinaro: Și, asta-i de bine ori e caz de targă?!

alinaro [24.02.15 15:00:31] »

@căpcă1 - Ia ghici!

monicap [25.02.15 19:14:21] »

Niste puncte si de la mine. Si multumiri pentru ridicarea nivelului de energie pozitiva a subsemnatei in urma citirii review-ului de mai sus.

Vezi, m-am abonat la povestirile tale mai degraba decat la "genialitatile" celorlalti colegi (fara suparare, sunt intradevar minunate si ale voastre, cei numiti).

Nu pot de cat sa ma bucur ca ai "revenit". Iti doresc... sanatate, ... numai bine. Cum mai erau urarile ale tipice? nu mai stiu.

Dar stiu ca iti doresc mai ales sa calatoresti cat mai mult. Si inspiratie sa ne mai povestesti si noua ce vezi pe acolo

Zoazore [25.02.15 19:24:56] »

@căpcă1 - Bre, da'ce bine ma cunosti! Si io tot la infanterie si rupeam capetele la muste, nu haripile!

Alege tu padurea, ca vin sa ne duelam. In bancuri, poante si-n ce mai vrei tu! Si mai baga si impresii!

Baga cu feeling, ca-s p-aici!

Yersinia Pestis [26.02.15 02:09:53] »

@Zoazore: duel?! Da' ce injurii adusei, bre, de vrei sa me duelam?! Ca, doar stii, când oi incepe cu bancurile, unde-ti sta capul, acolo or sa-ți șadă picioarele!

Yersinia Pestis [26.02.15 02:12:12] »

@monicap: ma bucur ca ti-ai pierdut din timpul tău și mi-ai citit scrierea-mi! Chiar sunt incântat de laude și mă și fudulesc cu ele!

DaRKruCS [27.02.15 03:01:48] »

O. NU. Pai shine si puni cu tinii? Ai de-i ienumirasi, is doar nisti iepurasi ???? Tari miii amu ca-mi vini ca sa-ti dau un vot di bini. PS. moldovean rapidist mai rar! Sunteti peste tot in lume... ????

Yersinia Pestis [27.02.15 07:03:26] »

@DaRKruCS: Păi, daca tot m-ai votat, n-am tinut, ever, cu Rapidul!!! ptiu, ptiu, ptiu!!! Eu tin cu Steaua si-mi parea rau ca a luat bataie! Deci, nu, Rapidul nu-i iubit in Moldova! Bine, nu ca ar conta!

DaRKruCS [28.02.15 00:52:40] »

@căpcă1: Votul a fost pentru un rew super! PS. Nici când joaca cu Dinamo? ????

Yersinia Pestis [28.02.15 00:55:08] »

@DaRKruCS: Nu țin decât cu Steaua! Nu cu FCSB!

DaRKruCS [28.02.15 01:16:51] »

Steaua... unde e stadionul, cine joaca, când se poate vizita (stadionul - nu patronul)... Cat costa? Cum se ajunge in Ghencea? (cu jandarmii lângă tine - iti spun eu). Cam cat costa un bilet la o mizerie de meci de liga insolventilor. E de scris ???? Merci pentru activarea scanteii ???? Hai Dinamo ????

Yersinia Pestis [28.02.15 01:21:07] »

@DaRKruCS: Hei, nu sunt atât de interesat de fotbal! Sau, din motivele spuse de tine, încerc să nu mai fiu!

adri-nico [28.02.15 01:21:59] »

Bre, nea-omule! Abonata fiind la ecoaiele @Cristnei, vazui ce shugubat ai scris matale si am zis ca sa arunc si io un ochi pe vreun revieuw si nu regret ca m-a prins ziua de miine belind fasolea pe aici. Ia si de la mine un vot! si zi-i lu Al' de Sus ca io lucrez si duminicile si sa ma scaza de pe lista alora blagosloviti!

Finu' Zoazore... ce mai faci talica? Hai, ca mai e oleaca si ne botezam!

Nea-omule?! Matale vii?

Yersinia Pestis [28.02.15 01:25:47] »

@adri-nico: Bun venit pe-aicea și, oricând vrei, tot aici mă găsești! Doar să n-aibă Entitatea sa alte gânduri cu mine! Și, nu, nu viu! Motive personale! Mersi de vot, aștept să mai combați!

adri-nico [28.02.15 01:27:32] »

@căpcă1 - ma mutai la lighioanele turistice ca reviewurile alea serioase nu imi plac.

Yersinia Pestis [28.02.15 01:32:16] »

@adri-nico: păi, ai nimerit nine, nu vei gasi ceva serios pe-aici!

DaRKruCS [28.02.15 01:50:30] »

Daca te duci, totusi, la un meci (de fotbal, rugby sau tenis)? Sa presupunem ca "joaca" Romania la... Ploiesti! Ai bilet, da' n-ai cazare. Niste money în buzunare. Si atunci vezi pe afa unde-i stadionu', unde's garile... si te bagi la ce-ti permite buzunaru'. La pensiune sau hotel! Ori in gara sau hostel ???? mănânci ori la restaurant, fast-food sau doar un croasant. PS. Cate rew-uri sunt despre stadionul Barcelonei? Si cate despre Stadionul National? Sau despre Rapid?

Yersinia Pestis [28.02.15 01:55:59] »

@DaRKruCS: uite, am fost la finala UEFA de acum 2 ani de pe National Arena. Am mai fost și pe alte stadioane (pe cel din Hamburg, de exemplu! Nu m-am gândit, vreodată, să scriu despre un meci de fotbal, deși, crede-mă, am multe gânduri! Apoi, eu țin cu Steaua fara sa fiu dusmanos cu alte echipe! Nu ma pot certa cu cineva pentru un meci! Cred ca respectul trebuie sa primeze!

DaRKruCS [28.02.15 02:39:06] »

E clar ca nu m-am exprimat chiar ok. Sa presupunem ca ma interesează! Nu scorul man (nici pauza, nici final) ci unde te-ai cazat, unde ai mâncat, pe unde ai intrat in stadion. Stii cum e: poate-poate! PS Am loc de parcare in pretul biletului? ???? sau sa zic sar'na ca mi-am gasit masina?

webmaster26 [27.12.15 14:30:16] »

Mutat, la reorganizare, în rubrica "O zi în zona Focșani, FOCȘANI" (deja existentă pe sait)

adri-nico, alinaro, crismis, cristina65, Michi, monicap, Yersinia Pestis, Zoazore
Alte impresii din această RUBRICĂO zi în Focșani şi împrejurimi: