ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 22.02.2015
DIN: Targu Mures
ÎNSCRIS: 31.03.13
JAN-2015

Cel mai mare AquaPark acoperit din Europa de Est + Hotel Ramada.

Salutare din nou dragi călători. Scriu acest review hotelului deoarece a fost unul dintre cele mai frumoase hoteluri pe care le-am vizitat.

Drumul spre Budapesta

Am plecat dis de dimineață din Cluj Napoca cu încă un cuplu de prieteni pentru a petrece câteva zile frumoase și relaxante în Budapesta. Am plecat cu mașina personală spre hotel pe ruta Cluj Napoca - Oradea - Borș - Szolnok - Budapesta. La acest hotel este foarte ușor de ajuns deoarece se află chiar lângă autostradă. Pentru a traversa mai ușor Budapesta am mers pe varianta ocolitoare pe care este nevoie să ai vignetă, pe care am cumpărat-o de la benzinăria Mol din Borș unde am și alimentat. Cu această vignetă poți străbate Ungaria pe drumurile expres și atuostrăzi fără probleme, care a costat 65 lei/săptămână.

Parcarea

Parcarea la Ramada este gratuită și păzită. Pentru 8e/zi poți folosi parcarea hotelului subterană.

Cazarea

Ajunși la hotel la ora 12 am mers la recepție pentru a face check-inul. Le-am înmânat voucherele celor de la recepție care mi-au urat bun venit și am completat formalitățile necesare pentru această operațiune. Înainte de a termina am depozitat la recepție suma de 60.000 forinți (pentru toate cele patru persoane), suma care reprezintă o garanție pentru cameră, primind apoi ceasurile cu care poți deschide ușa camerei de hotel.

Ceasurile

Aceste ceasuri sunt unele de plastic, cu care deschizi ușa camerei de hotel, cu care poți intra în zona Spaului și a Saunelor, cu care poți intra la AquaPark, cu care poți comanda orice produs atât la Lobby Bar cât și la SpaBar sau AquaPark Bar. Deci în concluzie nu ai nevoie de cash la tine, prin acest ceas plătind tot ce consumi în interiorul hotelului. Dacă nu consumi nimic toți banii îi vei primi înapoi, iar dacă vei consuma ceva vei primi o chitanță la sfârșit care să ateste exact ce ai consumat și când. Oricum după fiecare tranzacție la orice punct din hotel ți se înmânează două bonuri: unul pe care trebuie să îl semnezi și rămâne la personal și unul care rămâne la tine. Pe tot parcursul sejurului poți cere de la recepție un desfășurător pe care scrie câți bani mai ai în depozit și pe ce i-ai cheltuit.

Camerele

Fiind un hotel ce face parte din grupul Ramada nu am avut emoții cu camerele deloc. La intrare am avut un coș de fructe și o apă plată. Am observat că apa plată era schimbată în fiecare zi fiind de un litru. S-a făcut curat în cameră în fiecare zi și s-au schimbat așternuturile a doua zi. Noi am avut o cameră mare cam de 26 mp cu un pat de aprox. 210X190 unde încăpeau lejer 5 persoane. Pe jos este o mochetă elegantă, minibarul plin cu tot ce ai nevoie să consumi, plasma cu diagonala de 32 cm, aer condiționat cald/rece și baia complet utilată cu uscător, săpun și șampon la discreție și de calitate și un calorifer imens pentru uscatul costumelor de baie. Cel mai frumos este că ai halat de baie mare, care pe mine m-a cuprins asta având în vedere că am 2m înălțime. În cameră mai ai și un seif pe care poți să îl folosești gratuit. Semnalul wireless este foarte bun oriunde te-ai afla în hotel. Am avut și un balcon iar cealaltă cameră unde au stat ceilalți nu a avut balcon ei având cadă la baie și nu cabină de duș. Aceste două camere de 26mp comunicau prin două uși care se puteau închide.

Spa/Saune/AquaPark/Activități

Ce îmi place la acest hotel este că există un lift special care te duce în zona Spaului. Acolo poți intra doar dacă ai ceasul la tine. Intrarea la Spa și Saune este gratuită precum și accesul la sala de forță. În zona spaului sunt două piscine interioare și o piscină exterioară toate cu apă de aproximativ 32 de grade. În zona saunelor sunt baia cu aburi, sauna exotică, sauna finlandeză precum și un bazin cu apă de aprox. 20 de grade. Tot în această zonă este un loc pentru nudiști mai exact Haman Bath, sauna finlandeză și sauna sărată. Dacă ți se face sete între timp te poți relaxa la bar la o bere sau cafea sau chiar poți avea o gustare.

Eu în aceste bilete nu am avut inclusă intrarea la AquaPark dar am avut o reducere și am plătit doar 10 E/persoană prețul fiind aproximativ dublu pentru o zi de distracție. În interior găsești o zonă pentru fumători, un bar, un restaurant împinge tava cu mâncare excelentă și meniul zilei, piscină cu valuri, piscină cu vârtej, piscină olimpică, piscină cu diferite masaje, 2 jacuzii imense precum și o zonă cu piscine pentru copii. Accesul la tobogane se face pe scări sau cu liftul. De la etajul unu pleacă 3 tobogane. Două Rainbow și U. F. O sunt pentru colac sau bărcuțe iar BlackHole este pentru carpetă. Dau un mare plus acestei carpete deoarece nu te poți zgâria deloc pe spate, în plus pe aceste carpete prinzi și mai multă viteză decât pe slipi. De la etajul al doilea pleacă Kamikaze, un tobogan doar pentru slipi și doar pentru cei puternici dar și două pentru carpete Flying carpet și Huricane. Eu sincer îl prefer maxim pe Huricane, în care fără glumă crezi că ești în zbor printr-o tornadă. În interiorul complexului mai găsești două tobogane gen lazy river și Onion pe care te dai tot pe slipi. Ceea ce mi-a plăcut cel mai tare a fost bazinul pentru surfing unde experiența este inedită. Să nu uităm și de bazinul exterior unde ai diferite masaje de relaxare. Credeți-mă la -5 grade să stai afară în apă de peste 32 de grade este o experiență foarte relaxantă. Și în interiorul AquaParkului există o zonă de Saune la care trebuie să plătești separat nefiind incluse în biletul de acces de 10 euro.

Restaurantul din Aquapark

La acest restaurant poți servi toate mesele zilnice deoarece te așteaptă cu mâncăruri foarte diverse. Ai salatbar, ai pizza la vatră, ai paste de casă, diferite iaurturi, diferite mâncăruri ungurești, clasica ciorbă de Gulaș pe care trebuie să o încercați deoarece este incredibil de bună și diferite meniuri avantajoase. Voi adăuga o poză cu meniurile pentru a vă putea face o idee.

Restaurantul din Hotel

Despre acest restaurant nu știu nimic deoarece noi am luat masa ori la AquaPark ori la mallul care este la 5 minute de mers pe jos de hotel. Dar am înțeles că sunt două restaurante renumite: Duna și Colorado.

Autobus spre centrul Budapestei

În fiecare zi conform orarului de la recepție pleacă un autobus din fața hotelului care vă duce gratuit și vă aduce din centrul Budapestei chiar vis-a-vis de Hoșok Tere. De aici poți rapid să vizitezi toată Budapesta la pas cum am făcut și noi sau cu programul Hop On Hop Off de la Big Bus în care ai gratuit o plimbare cu barca pe Budapesta, două zile de plimbări cu autobus dublu etajat, etajul superior fiind acoperit pe jumătate și încălzit cu ghid în limba română+ un tur gratuit seara pentru a descoperi BudapestabyNight.

Drumul spre România

La întoarcere am vrut să venim pe la Debrecen pe autostradă și am făcut o alegere bună deoarece am fost la vamă în mai puțin de 3 ore.

În concluzie recomand acest hotel pentru toată lumea, fiind un hotel care îi satisface și pe cei mai pretențioși, oferind activități printre care și squashul care este contracost sau pe timp de vară și un parc de aventură, la care se poate ajunge foarte ușor cu mașina, care este foarte aproape și de un mall, care are personal foarte calificat care vorbește trei limbi de circulație internațională cu mâncare de excepție. Pentru alte detalii vă stau la dispoziție și vă mulțumesc.

PS: AquaPark cu 7 tobogane diversificate și atât de lungi acoperit nu cred că mai găsești pe timpul iernii în toată Europa.

Trimis de djmario2001 in 22.02.15 01:34:02
Validat / Publicat: 22.02.15 07:34:54
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în UNGARIA.

VIZUALIZĂRI: 14574 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (djmario2001); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Poza de bun venit.
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 19100 PMA (din 19 voturi)
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 85.00 EUR pe cameră

[22.02.15 02:12:26]

@djmario2001: Excelent set de impresii. Felicitări!

Te-am ruga să (re) verifici coordonatele GPS, mai precis localizarea acestei unități pe harta interactivă AFA. Ne poți spune dacă-i ok? (mărește zoom-ul cât e necesar, până la afișarea la nivel de stradă - dacă-i posibil)

Mulțumesc.

[22.02.15 10:27:08]

@webmaster21:Salutare. Coordonatele sunt cele corecte. Săgeata este exact deasupra la recepție. : Şi mulțumesc frumos! Să scriu oare şi despre programul Hop on mai multe detalii?

[20.04.15 15:39:09]

Avand in vedere ca joi dimineata plecam si noi intr-un week-end prelungit (5 zile), am o intrebare:

Am vazut ca ai mentionat despre o garantie care se solicita la momentul check-in-ului, imi poti spune, te rog, in functie de ce se stabileste aceasta garantie? Care este suma minima care trebuie depozitata.

Multumesc

[20.04.15 15:56:45]

@carmen_22_09: Bună. Păi nu este un anumit criteriu după care se stabileşte garanția dar e cam 150 lei/ seară în forinți. Oricum prima dată când am fost am stat 4 zile şi le am dat 70 de euro că doar atât aveam şi nu au fost probleme. Tot ce rămâne primeşti înapoi. . Weekend plăcut!!

[20.04.15 16:20:20]

@djmario2001 - Multumesc pentru raspuns. Noi am fost de multe ori in Ungaria la diverse hoteluri la care era sistemul de bratari electronice pentru "incarcarea" consumatiilor pe ele dar niciodata nu ni s-a luat vreo suma garantie. Da, corectitudinea lor la inregistrare si facturare este remarcabila, nu am avut nici macar un forint trecut in plus sau minus.

Oricum fiecare dintre noi mai are banuti de cheltuiala pe acolo, nu-i o problema garantia, poate gestul este un pic umilitor... hmmmm

[21.04.15 13:28:26]

@djmario2001: Bună ziua. Foarte frumos ati descris totul. As dori sa va intreb cat a costat in total excursia cu tot cu iesiri in oras, si de unde ati luat pachetul turistic... numele agentiei daca se poate. Dati mi un nr de tel si va sun eu. Multumesc cu dtima

[21.04.15 13:31:37]

@Crydan73 - Pe AmFostAcolo nu acceptăm postarea în clar a informaţiilor cu caracter personal (nume, numere de telefon, adrese de mail, etc). Asemenea date se pot trimite/primi însă prin mesaje private, destinatarul primind aceste mesaje în aceeaşi căsuţă de mail în care primeşte şi înştinţările despre ecouri.

[21.04.15 13:34:08]

@Crydan73 - Eu am rezervat direct de pe siteul hotelului și am primit o ofertă 3=4 fără mic dejun și fără intrări exact așa cum am descris. În total a fost cu tot cu drum, excursii opționale, consumație la restaurant cam 400 euro/ 2 persoane, așa groso modo.

[21.04.15 13:49:32]

@djmario2001: multumesc mult pt raspuns. in toamna vrem sa mergem si noi... nu doar pt spa care arata bine dar mai ales sa vizitam Budapesta. Am mai fost la Hajdu si a fost super iar Aqua spa era super... Mersi

[21.04.15 16:55:44]

@Crydan73 - Si noi tot asa am luat 3=4 nopti cu demipensiune si intrare in aqualand, cu 520 euro.

Uite cand venim o sa-ti spun si parerile noastre, la Forras in Seged ii frumos tare si-i mai aproape. Si noi am 'batut" spa-urile din Ungaria si suntem foarte multumiti de conditiile de la ei, servicii... am facut si un revelion la Atlantis in Hajdu.

Multumesc!

[21.04.15 17:44:20]

@carmen_22_09: Mulțumesc pentru postare. As avea o intrebare... cum ati achizitionat pachetul, direct de la ei sau de la agenție? Revelion am facut si noi la Hajdu da nu mai tin minte hotelul... am fost vreo 10 familii si a fost super... au astia o gastronomie, cat despre curatenie nu mai vb. Nu vedeai un chistoc pe strada... mai avem mult de învățat ca nație... Toate cele bune!!

[21.04.15 17:48:21]

@webmasterX: Ok. Mulțumesc pt precizari. Am citit candva regulamentul dar am omis. scuzele de rigoare

hrl
    [24.08.16 11:01:55]

@djmario2001: Buna! Am vazut ca ati fost in ianuarie. Cineva scria intr-un review ca a fost nemultumit de sistemul de incalzire. A fost ok in camere? Multumesc

carmen_22_09, Crydan73, djmario2001, hrl
    Alte impresii din această RUBRICĂAquaworld Resort (ex Ramada) :