ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 17.02.2015
DIN: Botoșani
ÎNSCRIS: 27.08.12
SEP-2013

Soare si apa... sau poate Grecia

In 2013 cand la noi vara era pe terminate, cand am concluzionat ca nu ne incalzisem suficient pentru a face fata iernii ce urma, am decis ca nu ne-ar strica cateva zilele de leneveala la soare. Si unde e soarele mai cald si marea mai albastra daca nu in Grecia?!

Hotararea fiind luata urma sa caut un loc bun si nu foarte departe. Am decis ca Halkidiki este ceea ce ne convine si bratul Sithonia ar fi ideal. Cateva zile de cautat si …rezervarea a fost facuta: hotel Porto Koufo, din localitatea cu acelasi nume.

Drumul l-am facut cu masina pe traseul Botosani-Bucuresti (pauza de o noapte) -Russe-Sofia-Promachonas si apoi la stanga spre bratul Sithonia. Drumul era cunoscut de noi si ne doream sa ajungem sa ne bucuram de locul ales.

Hotelul (o cladire cu 2 nivele) alb, curat, stralucea in lumina blanda a soarelui de septembrie. Desi clasat la 3 stele conditiile au fost foarte bune. Camera spatioasa, curata si cu balcon cu vedere spre mare era exact cum ne dorisem (toate camerele au vedere la mare). Hotelul ofera doar posibilitatea de a servi micul dejun si asta ne-a convenit. Nu doream sa fim legati de un program si de un singur loc pentru a servi masa. Locul de servit micul dejun este foarte frumos, iar micul dejun variat si deosebit de gustos. Acolo am experimentat un produs mediteranian nou :branza feta cu rosii uscate si ierburi aromatice (oregan) in ulei de masline. Un deliciu!

In rest, masa principala o serveam unde ne prindea foamea. Sunt suficiente taverne in jur pentru a gasi un loc potrivit fiecarui infometat. Peste drum de hotel este o taverna unde am mancat de 2-3 ori foarte bine. Mai simplu ar fi sa va spun ca in Grecia nu am intalnit taverna in care sa nu fie gustoasa mancarea.

Plaja, ca pentru asta venisem si nu pentru mancare, era chiar in fata hotelului, la circa 20m. O plaja nu foarte lata, cu nisip, cu sezlonguri si umbrelute. Apa este linistita, hotelul fiind situat in tr-un golf (golful surd) si o adancime ce creste treptat.

Mi s-a parut un loc ideal pentru familiile cu copii:hotel aproape de mare, cu iarba in curte, cu apa nu foarte adanca…Noi eram doar doi adulti, fara copii, dar ne-am simtit excelent.

Din zona se pot face excursii, dar noi am explorat doar bratul Sithonia si aproape in fiecare zi (am avut rezervare pt. 7 nopti) am plecat spre Porto Karas sau spre Sarti (pe tarmul stang sau drept al bratului) Locurile sunt foarte pitoresti si cu exceptia tarmului ce duce spre Porto Karas si mai putin batute de turisti. Plajele din aceste locuri pareau a fi pentru localnici.

Cele cateva zile petrecute pe o plaja curata si linistita, sub un soare care ne alinta cu razele blande ne-au intarit convingerea ca Grecia, acest taram al zeilor, este mereu surprinzatoare si creeaza dependenta!

Trimis de DOINITA in 17.02.15 20:30:16
Validat / Publicat: 17.02.15 21:23:35
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Attica, Peloponez, Creta, Corfu...

VIZUALIZĂRI: 4638 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P20 Un asfintit... o noua zi...
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 100.00 EUR pe cameră

crismis
    [17.02.15 21:35:20]

@DOINITA: Minunat loc, povestit "cu inima", superbe fotografii; va doresc cat mai multe vacante de acest gen si cat mai multe emotii de impartasit!

[17.02.15 21:52:12]

@crismis - Multumesc pentru minunatele cuvinte adresate si va doresc de asemenea vacante cat mai frumoase.

Larissa
    [18.02.15 09:00:35]

Ce poze frumoase!

Vacante placute in continuare!

[18.02.15 09:40:05]

@larissa2015 - Multumesc. Sa va bucurati de vacante asa cum vi le doriti!

calatorul
    [18.02.15 11:31:24]

Ma bucur sa votez aceasta relatare nu doar pentru stilul direct, sincer si convingator al povestirii, pe care as fi dorit-o poate mai dezvoltata. Sunt bucuros sa regasesc aici afirmate opinii si principii pe care le sustin si eu si care m-as bucura sa fie cat mai mult insusite. Ma refer la frumoasa afirmatie ,,Plaja pentru care venisem,, si care explica faptul ca desi mancarea a constituit o preocupare placuta si agreabila cum e firesc, ea nu a fost singura grija, ci locurile vazute.

Va dau dreptate si cand spuneti in explicatia foto despre Grecia ca este tara care da o dependenta, cred ca multi dintre noi au constatat asta.

Felicitari pentru vacanta reusita, relatare si impresiile oferite. Vacante cat mai frumoase!

[18.02.15 15:17:14]

@calatorul50 - Multumesc pentru aprecieri si pentru sugestii. Poate ca relatarea nu a fost foarte "dezvoltata", dar m-am gandit ca nu intotdeauna detaliile foarte ample sunt bine primite si acceptate. Incerc pe viitor sa intru si in detalii.

calatorul
    [18.02.15 21:56:47]

@DOINITA - Aveti dreptate iar asteptarea mea pentru o relatare mai dezvoltata venea probabil din amintirile provocate de frumoasa descriere a locurilor. In cazul asta pe mine unul detaliile cred ca nu m-ar incurca, pentru ca ma bucur sa regasesc oameni preocupati mai mult de vacanta si mai putin de cantitatea mancarii sau numarul de piscine al hotelului ori de stele de la receptie. Felicitari

calatorul, crismis, DOINITA
    Alte impresii din această RUBRICĂPorto Koufo Hotel [Porto Koufo]: