ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 16.02.2015
ÎNSCRIS: 17.05.11
JUL-2014

la PMM* = 60 USD

Destul de dragut

Faptul ca gusturile nu se discuta este bine stiut. Predecesoarea mea spune ca mancarea nu este buna; pentru noi a fost buna. Deci la acest capitol noi am fost multumiti, iar cazarea a fost excelenta. Am mers cu lectia invatata si la receptie mi-au cazut peste pult (erau 3 receptioneri si nu stiam cum sa fac) 10 euro.

Marea noastra problema (mancam mai sarat) a fost ca la fiecare masa alergam prin sala de mese dupa o solnita cel putin doi dintre noi. Deci nu este un hotel de 4 stele, asa era, iar acuma este de 5. In nici un caz.

In nici o seara (din 14) nu am prins loc la o masa pe terasa, iar la barul din incinta hotelului trebuia sa stai la panda ca sa prinzi o masa.

Egiptul este frumos, merita vazut si vizitat, este foarte bogat in istorie si intrebari fara raspuns.

Pentru ca am fost de doua ori cate 14 nopti, am reusit sa vizitam ce era mai important. E grozav si totodata obositor, in special drumul la Cairo si destul de grea este si vizita la Templul Karnak in cazul in care sunt peste 40 grade.

Plin de rusi nesimtiti.

Trimis de dalyda in 16.02.15 13:27:12
Validat / Publicat: 16.02.15 14:18:00
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în EGIPT. A mai fost în/la: Hurghada

VIZUALIZĂRI: 4093 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (dalyda); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P03 Facuta de pe balconul camerei
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 60.00 USD pe cameră

[06.03.15 19:46:53]

@dalyda: Buna, noi mergem in ulie anul acesta in Egipt, ne poti da cateva sfaturi in legatura cu excursile la Cairo si Luxor? Cat costa, ce e mai bine sa ai la tine euro sau dolari, cat dureaza drumul, si orice crezi ca ma poate ajuta. Multumesc.

[06.03.15 22:54:12]

@mbrandusa: Bună seara. Nu ai spus în ce statiune; preturile diferă. Noi am fost în Hurghada și în Soma Bay unde preturile erau cam la fel. Depinde și câte nopți stați; ținând cont ca mergeți în vacanță, nu e cazul sa va dați peste cap, adică să "alergați " zi de zi pt. a vizita câte un obiectiv, mai ales ca e f. cald, în unele busuri clima funcționează prost. Călătoria cea mai lungă este la Cairo (un drum ca 6 ore); plecarea este dimineața la ora 2,3 și întoarcere la hotel la ca ora 22,23. In drum spre Cairo se face o oprire pt. a servi micul dejun (soliciți la receptie de cu seara sa ți se pregătească micul dejun la pachet) undeva la un "birtulet" de unde îți poți cumpăra și cafea, apa, suc etc. În Cairo se vizitează Muzeul de Egiptologie după care se merge spre Piramidele din Giza și Sfinx. Tot în Cairo, undeva pe lângă piramide, se servește prânzul care este inclus în pret. (Noi așa am avut). Acolo plătești doar băutură și cafea. Am vizitat si un atelier de papirus aici. Prețul a fost 89 Euro/pers. La Luxor am plecat pe la ora 6 dimineata și ne-am întors pe la ora 21; aici vizitezi Templul Karnak, traversezi Null cu o barcă cu motor-este o plimbare scurta, Valea Regilor, Coloșii lui Memnom, Templul Reginei Hatsepsut (singura regina a Egiptului), un atelier de prelucrare a alabastrului, prânzul este inclus în pret, și a costat 89 Euro/pers. Safari in desert, plimbare cu camila, vizitezi un sat de beduini, plimbare cu ATV-UL în desert, cu cartul, cina la beduini, o micuța gradina zoo cu tot felul de păsări și reptile micuțe, un spectacol dat de "localnici"????, în jur de 45 Euro/pers. De pe plajă am luat pt. Diving, sorkeling și Insula Giftun cu 30 euro/pers. Plecare la ora 8,9 dimineata, întoarcere pe la ora 17. Prânzul (spagetti) și răcoritoare incluse în preț. Tot pe plajă se afla un salon de masaj egiptean; 25 euro/pers, doua ședințe. A fost super, s-a lasat cu sforaituri????. Și tot pe plajă sunt ATV-uri. Foarte foarte fain; am luat o tura normala și una la apus de soare. 30 euro/pers.

Tot ce am expus aici merită văzut, însă într-un sejur de 14 nopti... nu se potrivește. Noi am fost de doua ori câte 14 nopți și a fost super OK, fără oboseală.

Când am mers prima data, am cumpărat vreo 900 dolari (deci ăsta erau cash) și am avut euro în cont. Nu am știut nici noi și de ăsta am făcut așa. Ei bine, dacă ai euro, este la fel de bine, nu e nici o problema, excursiile opționale oferite de operatorii de tur se achita cu euro. E bine sa ceva cash la întâlnirea cu ghidul și e ideal sa ai bani pe card. Bancomatul Îți da dolari și lire egiptene; e indicat sa plătești chiar cu lire egiptene deși egiptenii sunt foarte foarte cinstiti. Da, sunt foarte cinstiti, însă de-a dreptul agresivi cu insistenta lor. Ignorati-i total dacă va adresează vreo vorbă, dacă încearcă sa va aranjeze arafatul (este sal arabesc de pus pe cap), dacă se oferă să te pozeze... nici măcar sa nu-i priviti. Când am fost în Hurghada, Bancomatul era la două străduțe de hotel; preferam sa luam taxi decât sa trecem pe lângă magazinele lor.

Pentru excursii sa aveți o geantă ca aceea de plaja (se găsesc și acolo) în care puneți pachetul, apa, etc, obligatoriu sa va cumpărați arafat (intre 7 și 10$) cu inel pt. Ca e mai lesne de aranjat. Preturile nu sunt mari. Dacă vreți și ceva de băut în camera, puteți merge la shopul din Hurghada cu pașaportul în primele 48 de ore de la intrarea în Egipt, și cumpărați de acolo. În rest... ? Sper ca am fost destul de explicită și dacă mai ai intrebari, eu sunt pe aici.

O seara faina să ai.

[06.03.15 22:59:52]

@dalyda: spuneam ca "într-un sejur de 14 nopți... nu se potrivește "; Scuze, voiam sa scriu "sejur de 7 nopți ". Deci, dacă stați 7 nopti, alegeți dintre ele.

[07.03.15 15:19:45]

@dalyda: InHurgada mergem, la Pickalbatros megem, dar doar sapte nopti, doar atat ne permitem sa lipsim de la servici. Despre excursii n-am hotarit pt Cairo si Luxor.

[07.03.15 20:08:48]

Cred ca e cea mai bună decizie. Nu uitați: haine de culoare deschisa, f. subtiri, obligatoriu capul acoperit, apa în geantă. În Valea regilor este interzisă fotografierea (lăsați aparat, telefoane în Bus). Nu intrați în vorba cu localnicii care va abordeaza.

Pentru mine personal, excursia la Cairo nu a fost dificila desi deși a durat 20 de ore.

Mai greu, chiar greu, mi-a fost la Templu Karnak; o căldură infernală intre construcțiile din piatra, însă la final satisfacția e maximă. Am fost de doua ori, iar soțul meu ar fi vrut ca și în vara aceasta sa mergem. Greu l-am convins sa facem o schimbare. S-a îndrăgostit pur și simplu de Marea Rosie, de Egipt, oamenii în ciuda faptului că sunt foarte saraci, sunt foarte cinstiți.

Hotelul la care mergeți este foarte apreciat de turiști. Va doresc vacanță frumoasă!

[07.03.15 20:31:41]

@mbrandusa: Și apropo de hotel; dacă vrei sa ști mai multe, intră pe site-urile de specialitate cum ar fi TripAdvisor, ab în den Urlaub. de, booking.com, introduci numele hotelului și locația și citește recenziile turiștilor. Așa procedez eu când caut un hotel; sigur ca pretențiile sunt diferite, însă îmi pot face o idee despre ceea ce găsesc și la ce sa mă astept.

[07.03.15 21:32:08]

@dalyda: pe tripvistor am intrat inainte de a alege hotelul si am fost incantata. Multumesc oricum de sfaturi, imi vor prinde foarte bine.

[20.04.15 16:27:37]

Buna,

am luat o vacanta la acest hotel in iulie. vroiam sa te intreb daca minibarul din camera se plateste (pe unele siteuri scrie ca da pe altele ca nu). si la restaurantele a-la-carte se plateste? dar la disco?

Multumesc

[20.04.15 17:08:34]

Buna,

Doar apa din camera este gratuită (0,5 l/pers.) și pt. asta va trebui sa vb. cu băiatul care face curățenia în cameră (cam uită să alimenteze).

În prețul sejurului e inclusa o cina la restaurantul italienesc și una la "beduini". Pentru a cina la acestea, va trebui sa faci rezervare în prima zi de la sosirea voastră ca sa fiți siguri ca prindeți locuri.

La disco noi nu am mers însă pot spune ca dacă se tine în sala hotelului, nu se plătește; noi am stat 14 nopți și s-a ținut de doua ori, în rest se țineau spectacole la scenă și o data s-a organizat o ieșire la una din discotecile din Hurghada (20$-parcă) unde bineînțeles ai plătit consumația.

Dacă mai ai întrebări, răspund cu plăcere.

[21.04.15 14:47:13]

Multumesc frumos de informatii. Inca ceva, am vazut ca au in camere fierbator si cafele si ceaiuri. astea sunt incluse in all inclusive?

Mersi.

[21.04.15 15:07:48]

@sissysista, este fierbator; pot spune doar ca eu am consumat pliculetele ce erau cand am sosit, altele nici nu am mai primit dar nici nu am cerut si nu le-am platit.

[24.04.15 13:27:45]

Multumesc frumos pt raspunsuri.

[24.04.15 13:38:35]

Vă doresc vacanță frumoasă!

dalyda, mbrandusa, sissysist
    Alte impresii din această RUBRICĂAmwaj Blue Beach Resort & Spa Hotel [Abu Soma]: