ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 16.02.2015
DIN: Pitesti
ÎNSCRIS: 19.02.14
FEB-2015

[Alte] lucruri bune de stiut pentru Disneyland

Noi am fost de doua ori: prima data in noiembrie 2011 (fetita mea avea 6 ani) si acum, in februarie 2015 (10 ani impliniti). O sa vorbesc despre aceasta ultima vizita.

In primul rand, am cautat si am reusit sa prind oferta de la Tarom cu 99 EUR/persoana (ei au periodic astfel de oferte pentru orice destinatie, trebuie doar sa ai rabdare si banii pregatiti la momentul potrivit; chiar si in acest moment au aceasta promotie pe site…). Am luat biletele anul trecut in octombrie si am reusit sa le combin cu o oferta de early booking la cazare. 300 EUR biletele de avion deci pentru 3 persoane plus 594 EUR cazarea (4 nopti in februarie, cand e low-season). Total sub 900 EUR.

Luna februarie este teoretic luna cu cele mai scazute preturi la cazare la Disneyland – daca o mai combini si cu un early booking, iese bine. Totul este sa stii ce sa ceri si sa insisti, fiindca exista agentii care iti ofera pur si simplu tariful standard si nu se obosesc sa te castige cu adevarat. Noi am luat biletele de la agentia care are parteneriat cu Disneyland-ul. S-au straduit, dar nu exagerat.

Deci Paris CDG (eu am o problema cu cursele low-cost si cu Beauvais-ul, am impresia ca per ansamblu te costa mai mult, desi probabil nu este asa). Din Paris CDG am luat VEA (autocarul care te lasa direct la hotelurile Disney). Tarif: 20 euro/adult/sens, 16 euro/copil/sens, deci 56 EUR dus pentru 2 adulti si un copil, dar fiindca am luat si pentru retur, am avut reducere, platind 101 EUR in loc de 112. Acum trebuie sa recunosc ca eu am o problema cu confortul (adica imi place foarte mult) si una cu folosirea transportului in comun (fie mult laudatul metrou parizian, fie RER –ul – care nu ma incanta deloc). Daca am fi folosit metroul si RER-ul ca sa ajungem la Disneyland nu am fi facut economii colosale –asa a fost simplu si confortabil.

Pe la 12,30 cred ca am ajuns la hotel (Santa Fe, poate o sa mai revin cu detalii intr-un alte review, desi ce este important despre acest hotel s-a spus déjà) si in vreo cinci minute eram cazati, ca aproape nu am apucat sa ma dezmeticesc (cand am ajuns la receptie nu era nimeni, am terminat si in urma mea a navalit o hoarda de parinti cu copii). Ne-am instalat si apoi am plecat in parcuri. Nu are sens sa vorbesc despre parcuri, au facut-o altii inaintea mea, mult mai bine.

Ce vreau sa mai spun: daca intrebi cum se ajunge la Val D’Europe (unde este Sealife plus un centru comercial plus Auchan, locuri in care se pot face cumparaturi) toata lumea iti va spune: o statie cu RER-ul. Daca insisti si intrebi daca nu exista si alta solutie – cum am facut eu - ti se va spune ca ba da, se ia autobuzul 50 din Gara Chessy – adica de la intrarea in parcurile Disney, exact de acolo de unde te lasa autobuzul gratuit care te aduce de la hotel la Parc. Fiind cazat la un hotel Disney ai un Disney easy-pass, care iti da dreptul la gratuitate si pe acel autobuz 50. Dar am observat ca nu se prea spune acest lucru – intr-un fel ii inteleg. Noua pana la urma ni s-a dat de la hotel (ghiseul informatii) si orarul acelui autobus 50.

Biletul RER pentru o statie pana la Val D’Europe nu este mult, e 1.90 EUR (deci 3.80 dus-intors) dar daca sunt mai multe persoane care merg in mai multe zile s-ar putea sa fie o suma care conteaza. Spun asta pentru ca, desi am dat 101 EUR pentru transferurile aeroport – hotel cu autocarul, nu am fost deloc incantata sa dau bani aiurea pe o statie cu RER –ul…poate sunt eu o persoana mai ciudata.

In plus, daca mergeti la Disneyland si aveti de gand sa combinati sejurul cu una sau doua zile de iesire in Paris, sa stiti ca transportul pana in Paris si inapoi va poate costa mult – cam prea mult, in opinia mea. Un bilet Mobilis pentru o zi, care sa va ajute sa ajunge in Paris si inapoi (zonele 1-5) este 16.60 de persoana – doi adulti si un copil ar trebui sa plateasca deci 49.80 EUR. Fara sa mai punem timpul pierdut pe drum, la dus si la retur. Daca vreti neaparat sa combinati Disneyland-ul cu Paris-ul, cred ca este mai bine sa luati o noapte sau doua de cazare undeva in Paris.

Raman insa la parerea ca Disneyland-ul nu trebuie amestecat cu altceva, daca se poate.

Trimis de mcapreci in 16.02.15 09:22:43
Validat / Publicat: 16.02.15 10:02:33
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în FRANȚA.

VIZUALIZĂRI: 4819 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (mcapreci); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

Larissa
[16.02.15 10:48:10]

E bine ca ai atins problema transportului, noi ne-am invartit putin pe Charles de Gaulle pana am dat de VEA, care e cam scump.

Oricum, Disney e cam piperat, pe mine m-a costat destul de mult 4 zile, eu si piticul, cu hotel in parc de 3 stele, cu avion, mese, suveniruri, mergeam lejer in alta parte toata familia 7 nopti...

Asta este, o data in viata, trebuie!

Calatorii placute in continuare!

[17.02.15 20:00:04]

Un review venit pentru mine la timp pt ca in iunie revenim la disney dupa 6 ani de data asta cu cazarea in zona. Sunt ponturi foarte utile in review.

Si nu se putea aprecia mai bine decat cu SUPERBONUS.

[18.02.15 07:43:44]

Punctaj maxim si de la mine, informatiile sunt la fix pentru noi. Intentionam sa stam 6 nopti in luna iunie la Resid'home Val D'Europe. Ne-am planificat si doua zile in centrul Parisului... sunt convinsa ca se pierd bani si timp, dar check-out-ul, apoi transferul spre centru si check-in-ul ar fi luat din prima zi pe care vrem sa o petrecem in centru. Si noi am beneficiat de oferta TAROM din luna februarie.

[11.03.15 14:59:27]

@Dan&Ema - cand in iunie Dane? Daca tot nu apucam sa ne vedem la predeal, poate ne vedem pe acolo...

Noi vom fi intre 17 si 21 iunie, cazati la Santa Fe.

[11.03.15 15:05:24]

@mcapreci - despre autobusul 50, ar fi multe de spus. Intr-adevar te duce pana in Vall d'europe dar are 2 mari minusuri. La ora pranzului nu circula pentru vreo 2-3 ore, deoarece nu vor sa incurajeze migratia populatiei spre restaurantele din complex si din imprejurimi care sunt considerabil mai ieftine decat cele din parc si imprejurimile acestuia.

a 2-a problema ar fi ca in jurul orei 10 dimineata pe directia spre parc si seara pe la ora de inchidere a parcului este incredibil de aglomerat. A spune ca stai ca sardelele e prea frumos.

Un mare minus care il merita e faptul ca desi raman oameni in statie (deoarece nu incap in autobus), nu vine o alta cursa ci trebuie sa stai in statie, 15,30 minute sau chiar 1 ora pana la urmatorul autobus programat.

Daca ai chef de plimbare, pe jos faci pana in centru comercial cam 16-20 minute la mers lejer si cu copii dupa tine, pe traseul de pietoni si nu pe cel de autobus care e o ruta super ocolitoare.

[11.03.15 15:10:49]

@andreea_c -

Pai totul acolo este facut cu cap... da, am observat ca la ora pranzului au o pauza.

Una peste alta, noua ne-a folosit foarte mult -insa ma gandesc ca in high-season nu e fezabil nimic din ce am facut noi in februarie...

[11.03.15 15:22:41]

@Bmona - nu-ti fa griji. Foloseste rer-ul cu incredere si ajungi in Paris in jumatate de ora.

Noi am folosit acum 3 ani pentru transport cardul Navigo (e drept am stat mai multe zile in paris) si am avut inclus in el atat transfer paris - disney nelimitat cat si nelimitat in paris cu orice mijloc de transport timp de 7 zile.

Eu zic sa te interesezi de costurile Navigo (din cate stiu eu 34 euro pe saptamana, dar mai costa ceva si cardul) sau de Paris Visite (36 euro dar pe 2 zile, respectiv 18 euro pt copii, dar mai ai unele reduceri la diferite atractii), deoarece cred ca e mult mai rentabil decat sa achizitionezi bilete separate.

Nu stiu exact daca costul unui transfer cu rer-ul e 7,60 pe sens (asa cred eu) sau pe 2 sens-uri. Daca e pretul pe sens atunci costul pe 2 zile pentru 1 persoana ar fi 30,4 euro, asadar se justifica diferenta de 4-6 euro ca sa ai la dispozitie transport in comun prin tot parisul cele 2 zile.

Daca folosesti Navigo, il vei putea folosi si la transferul cu rer-ul de la disney pana in Vall d'europe, desi hotelul la care stati are la dispozitie o linie de autobus, dar care circula bine numai in orele de varf.

Vezi aici detalii de transport:

Paris Visite ratp.fr/fr/ratp/r_94834/paris-visite

Navigo ratp.fr/fr/ratp/c_21137/f ... mois-et-semaine

preturi tren parisbytrain.com/rer-trai ... -to-euro-disney

Pentru vizitarea diverselor obiective merita achizitionarea unui Museum Pass (dar numai de pe site-ul lor en.parismuseumpass.com). Costul pentru 2 zile este 42 de euro, dar daca calculezi intrarile la Luvru, Notre Dame si alte cateva, iti dai seama ca restul obiectivelor le vezi gratis. Nu intra aici Tour Eifel, Montparnass si Muzeul Grevin care nu ar trebui ratate.

[11.03.15 15:23:46]

@andreea_c: 23-29.06 la aparthotel adagio.

din pacate, la mustata.

Dan

[11.03.15 15:25:58]

@mcapreci - Din pacate asa e... In sezon totul e diferit din cauza numarului mare de vizitatori. Si noi am folosit 50-ul deoarece pentru o masa calda pentru 3-4 persoane (constand in supa, fel principal si desert), merita cu varf si indesat, deoarece economisesti cel putin 30-50 euro (poate chiar mai mult) fata de mancarea din parc.

Daca te multumesti cu mancare tip fastfood nu merita deplasarea...

[11.03.15 15:34:53]

@Dan&Ema - offff... pacat. Ne vedem alta data. Distractie placuta sa aveti.

[11.03.15 15:45:16]

@andreea_c: si voua atat la predeal cat si in franta

[11.03.15 15:54:44]

@Dan&Ema - Multumim.

[13.03.15 08:40:39]

@andreea_c - Multumesc din suflet!

Am unele emotii, am citit despre vizite in Paris si acolo s-a vorbit mult despre cersetorii romani, despre faptul ca unii devin agresivi, ca ii intalnim peste tot: in apropierea obiectivelor turistice, dar mai ales in statiile si in mijloacele de transport in comun. Sunt justificate temerile mele?

Multumesc inca o data!

Toate cele bune!

[13.03.15 09:11:53]

@Bmona - sincer in toate vizitele mele in zona, nu am avut de a face cu ei. Ii ignori, te ignora.

Nu ai de ce sa-ti faci griji. Eventual cand ai in apropiere un cersetor, nu vorbi in romana. asa nu va stii ca esti de-al lor ))))

O experienta "tare" cu un "cersetor" roman:

Acum vreo 5 ani in urma eram in metrou pe la ora de varf cand plecau oamenii de la lucru. Vine unul in celalalt capat al vagonului care incepe sa cante la acordeon (destul de frumos si muzica clasica). Eram cu mama care imi zice in slovaca (la noi in familie se vorbeste si slovaca, pe langa romana), asta e de-al nostru. Ai grija ce spui in romana.

Canta omul vreo 3 melodii la care isi intinde palaria si incepe sa se plimbe printre oameni. Din cate mi-am dat seama nu i-a dat nimeni nimic.

Omul se intoarce inca o data pe acelasi traseu si cu un zambet foarte larg si inclina capul in fata fiecarui grup de oameni si cu o voce foarte suava spunea: "week-en de cacat" (scuzati expresia directa, dar chiar asa a zis.

Si a colindat omul tot vagonul cu aceasta expresie si probabil unii credeau ca le ureaza un week-end frumos in limba lui deoarece vreo 2 i-au zambit si ei.

Eu cu mama abia reuseam sa ne stapanim sa nu rabufnim in hohote de ras. Pe langa faptul ca in primul rand era o situatie penibila, avea si un dram de amuzament.

In rest, vezi romani multi pe la Sacre Coeur, chiar si printre cei care vand suveniruri. In jurul lui Tour Eifel am impresia ca monopol au altii (marocani sau nu stiu exact ce sunt).

Totusi, stai linistita ca nu sunt mult mai multi decat in Bucuresti sau alte orase mari. Si noi in Timisoara am avut o multime, dar cred ca s-au "emancipat" si au plecat in strainatate, in ultima vreme nu-i mai vezi in intersectii asa ca pe vremuri.

[13.03.15 09:21:07]

@mcapreci - poti, te rog, sa ma ajuti cu niste informatii?

Am citit ca ai stat la Santa Fe.

Tot acolo avem si noi rezervare. Nu am stat de ani buni la un hotel de 2 stele, totusi, am inteles ca acesta nu e chiar de 2 stele ci are dotari mai bune.

Ma intereseaza daca in camere exista articole de toaleta complete si anume gel de dus, sampon, balsam de par, casca de par, etc sau ai nevoie sa vii cu ele de acasa.

Pe langa acestea ma intereseaza daca este uscator de par si frigider, si daca au frigider, e doar minibar sau poti sa-ti pui si tu la racit o apa sau ceva de genul?

A, si ar mai fi ceva. Au fierbatoare de apa pentru ceai?

Sper sa nu par prea mofturoasa, dar sunt chestii necesare si as vrea sa stiu daca e nevoie sau nu sa iau ceva anume cu mine.

Am inteles ca micul dejun se serveste cu programare. Programarea o faci la inceputul sejurului pentru toate zilele sau poti sa alegi de pe o zi pe alta?

Cand e mai ok sa te prezinti la micul dejun? Adca, pe la ce ora sunt prezente personajele? Stii cumva daca vin zilnic la aceleasi ore? E adevarat ca se sta la coada pe scari pentru micul dejun? (zicea cineva ceva de genul asta si nu stiu ce sa cred...)

Cat de des circula autobusele spre si dinspre parc? Exista pauza ca si in cazul liniei 50?

Sper ca nu am pus prea multe intrebari...

[13.03.15 09:39:05]

Buna dimineata,

Noi am stat la Santa Fe si in 2011 si acum in 2015 si am putut sesiza o usoara "deteriorare" a conditiilor; din punctul meu de vedere, este cam la nivelul unui hotel de trei stele de pe litoralul nostru. Au gel de dus si foehn, nu au sampon si balsam - mai bine iti iei cu tine; nu exista frigider sau minibar, probabil ca sa nu se incurajeze consumul "la camera"; noi am mers in luni de iarna si nu a fost cazul, vara chiar cred ca e o problema daca vrei sa ai o apa rece la indemana; nu au niciun fel de fierbatoare; programarea pentru micul dejun se face la inceputul sejurului pentru toate zilele; din punctul meu de vedere, este mai bine sa mergi la 7 dimineata, cand se presupune ca e mai putin aglomerat; noi asa am fost cel putin; fireste ca daca intr-o zi nu ajungi la 7 si ajungi la 7,30 sau la 8,00 nu cred ca e o problema mare (presupun); revin si cu restul de info un pic mai tarziu

[13.03.15 09:56:18]

@andreea_c - Multumesc mult!

Si in Suceava sunt, uneori sunt artagosi, si ii ghicesti pe cei care le asigura spatele. I-am "identificat" si noi pe unde am iesit, dar ce am citit acum m-a speriat oarecum.

O zi frumoasa!

[13.03.15 10:23:39]

@andreea_c -

Noi nu am prins personajele decat in 2011, anul asta nu ne-am stresat sa mergem sa facem poze cu ele (copilul meu are déjà 10 ani); presupun ca daca mergi la ora 7,00 la micul dejun si iesi pe la 7,30 poti sa astepti in holul hotelului, la receptie, pana apar personajele. Te asezi cuminte la coada si pentru pozele cu personajele – de fapt coada este leitmotivul Disneylandului – dar sunt cozi civilizate la care chiar iti face placere sa stai.

Si este posibil sa se stea la coada destul de mare pentru micul dejun, noi am prins niste cozi in noiembrie 2011, acum in februarie nu (motivul principal pentru care am ales intotdeauna sa merg in extra-sezon a fost sa evit aglomeratia – desi sincera sa fiu nu imi pot imagina cum este vara, daca in noiembrie si februarie am prins ce am prins.

Autobuzele circula cam din 15 in 15 minute spre si dinspre parc, insa exista momente ale zilei cand sunt mai dese (la inchiderea parcului cum pleaca un autobus cum vine altul); mai exista si mersul de jos insa noi nu l-am folosit 

Sper ca a fost de folos ce am scris. Daca mai ai intrebari, sunt prin preajma.

[13.03.15 11:45:53]

@mcapreci - Multumesc mult de raspunsul complex.

Noi am incercat pana acum Disney in lunile aprilie, iunie si iulie (inceput si sfarsit). Prefer inceputul lui iulie (in general vreme buna dar nu foarte cald si inghesuiala mai putina decat spre sfarsitul lunii. Anul acesta timpul nu ne permite iulie asadar am ales mijlocul lui iunie. Am fost si in 2010 in mijlocul lui iunie dar nu puteai sa stai toata ziua in tricouri deoarece era mai rece decat la noi.

Despre cozi, suntem familiarizati cu ele. Baiatul cel mare nu si-a dorit niciodata sa faca poze cu personajele disney. A stat la coada doar anul trecut cand fetita unor prieteni a dorit sa ajunga neaparat la mickey. Problema e ca cel mic adora mascotele de orice fel si e incantat sa le stranga in brate si sa faca poze cu ele, asadar am zis sa sacrificam o dimineata sa le poata vedea la hotel ca sa nu pierdem vremea in parc sa le cautam.

Despre micul dejun la ora 7, nu stiu ce sa zic. primele 2 zile, datorita entuziasmului ne vom trezi cu siguranta devreme, dar dupa 2 zile de parc intervine oboseala si nu stiu daca se vor trezi copiii asa de dimineata. Anul trecut, incepand cu a 3-a zi, baiatul cel mare nu reusea sa se trezeasca inainte de 9. E drept ca stateam in parc pana dupa 21 si apoi mergeam la diverse restaurante, astfel ca ora de culcare era dupa 23.

Am ales SantaFe deoarece asa cum ai zis si tu si am mai citit, autobusele merg destul de des (spre deosebire de cele din Vall d, europe), iar juniorul nostru inca doarme la pranz, asadar cineva va trebui sa mearga cu el in camera la somn..., altfel eu prefer hotelul Hypark, care in aceiasi bani iti ofera mult mai multe...

[13.03.15 12:55:42]

@andreea_c -

Am incercat sa fiu concisa dar cred ca ar trebui sa mai scriu cate ceva: recomand programarea pentru micul dejun la ora 7,00 dimineata si pentru ca, dupa ce se aglomereaza, gasesti mai greu tacamuri curate, cani, automate de bauturi pline, mese curate. Ei isi dau silinta dar la cat puhoi de lume este iti dai seama ca nu se pot face minuni.

Micul dejun nu e stralucit (s-ar putea sa fii nemultumita daca ai avut experiente mai bune) dar nici nu poti sa te plangi; am auzit tot felul de aprecieri la adresa lui dar pana la urma aprecierea depinde de mofturile fiecaruia: asta este un hotel cu traffic ridicat si nu iti face nimeni omleta personalizata.

Sa aveti sejur frumos.

[13.03.15 13:31:07]

@mcapreci - Multumesc de detalii si de sfaturi. Sunt foarte bine venite si o sa tinem cont de ele. Ma bucur mult ca am putut afla raspunsurile la intrebarile care ma interesau de la cineva de-ai nostrii care a fost de curand.

Nu suntem mofturosi si ne adaptam situatiei. Adica am stat atat la Hilton cat si la anumite pensiuni in Maramures sau Bucovina si am incercat de fiecare data sa apreciem ce aveau mai bun fiecare in parte si sa nu facem comparatii in mod special...

Adica, recunosc ca mi-ar place peste tot un mic dejun super diversificat (ca la 4-5 stele) dar ma mai uit si la ce bani am platit pentru cazare ca sa realizez ca se poate sau nu sa primesti mai mult decat ti se ofera...

[13.03.15 13:34:28]

@andreea_c -

off-topic: prefer oricand o pensiune in Maramures unui Hilton sau oricarui alt hotel...

[13.03.15 13:38:42]

@mcapreci - fiecare au farmecul lor, avantajele si dezavantajele lor

tot off topic, eu am obervat ca in orase mari, de multe ori e mai ieftin sa stai la un hotel de fite, decat la un hotel de 2 stele.

Exemplu, la bucuresti prefer Doubletree by Hilton, sau international, unde cazarea rezervata din timp de 45-65 euro si ai mic dejun foarte bogat si loc de parcare pazit, fata de un hotel de 2 stele la 30-50 euro unde nu ai mic dejun si mai platesti parcarea publica sau lasi masina pe strazi in locuri nepazite.

c_gabi77
[08.05.15 16:38:57]

@mcapreci - Buna. Multumesc pentru disponibilitatea de a da aceste detalii. Fetita mea are 9 ani si dilema e in ce parc sau daca sa iau bilete in ambele - m-ai putea ajuta, te rog cu un sfat? Multumesc! Gabriela

[08.05.15 16:51:25]

@c_gabi77 -

Eu zic sa iei bilete in ambele. Depinde acum si cat stati. Noi suntem un caz special, in 2011 am stat vreo trei zile si nu am fost in Disney Studios nici nu am vazut toate atractiile din Disney Parc. Iar anul asta... am stat vreo patru zile si tot nu am vazut tot. Probabil si daca am sta o saptamana nu ne-ar fi suficient... in unele atractii s-ar da la nesfarsit.

[08.05.15 21:13:41]

@c_gabi77 - Depinde cate zile stati. Daca stati doar o zi, eu as alege disney studio pentru varsta de 9 ani (daca are peste 1,40 m se poate da pe toate atractiile). Daca bugetul va permite, si daca puteti pleca seara tarziu din parc, puteti lua biletele la ambele parcuri deoarece studio se inchide mai repede (ora 19) iar parcul disney se inchide la 23 dupa artificii.

Daca stati mai multe zile, clar puteti lua ambele parcuri. Daca va tin picioarele, in 2 zile puteti sa va dati pe toate atractiile (e drept la pas alert). Daca stati 3 zile, puteti incerca unele atractii chiar de mai multe ori, functie de preferinte.

Eu zic sa nu va uitati neaparat ca sunt atractii pentru cei mici sau atractii de "speriat" deoarece unele din ele, chiar daca numele nu e atractiv, sunt simpatice si e dragut sa le vezi macar o data. Ma refer aici la atractii gen pinochio, alba ca zapada, etc...

andreea_c, Bmona, c_gabi77, Dan&Ema, mcapreci
Alte impresii din această RUBRICĂDisneyland Paris (parc de distracții):