ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 14.02.2015
ÎNSCRIS: 22.04.12
FEB-2015

Restaurantul Millenium din Targoviste - cel mai frecventat restaurant de catre mine!

Cu siguranta, la prima vedere pare o surpriza. Cum? Cel mai frecventat restaurant de catre mine sa fie in Targoviste? Adica eu bucurestean get beget si mananc la Targoviste?

Sa stiti ca este real! Nu ca ma duc sa mananc zilnic sau des la Targoviste, dar daca filtram la ce restaurante am mancat in decursul anilor, cu siguranta restaurantul Millenium din Targoviste conduce detasat.

Si nu am scris pana acum despre acesta pe AFA? Ce scapari mari am!

De Targoviste si imprejurimi ma leaga multe asa ca am avut un motiv serios sa ma opresc in mod repetat in zona, asa cuma m facut-o si de aceasta data pe drumul de intoarcere din miniexcursia noastra din Tara Fagarasului unde am fost cazati la Casa Moga din Bucium, Sinca Veche (vezi impresii) via Manastirea Namaiesti (vezi impresii)

Un alt motiv este ca de aproape fiecare data cand ne intoracem dinspre SInaia sau Campulung Muscel pe varianta Targoviste (si o facem des), ne oprim sa mancam si sa ne punem burtile la cale inainte de a ajunge acasa unde am gasi frigiderul... gol.

Restaurantul Millenium este situat chiar la intrarea in parcul Chindia pe partea dreapta. Se poate intra si cu masina si parca langa restaurant. Dealtfel, in parc au acces numai masinile care parcheaza la Millenium.

Situat fiind la intrarea in parc, restaurantul ofera un cadru foarte placut. Afara acesta pune la dispizitie un mic loc de joaca pentru copii.

Imi place acest restaurant datorita faptului ca este foarte spatois si luminos. Lista de meniuri este foarte bogata si de obicei se si gasesc felurile de mancare listate.

Atractia culinara a restaurantului este... pizza. Aici exista o pizzerie pe vatra, si poti vedea life cum se prepara pizza comandata de tine... sau de altii.

O alta comanda pe care o lansam destul de des aici, este "creier pane"", cu clasica intrebarea catre ospatari "Creier aveti? ""

Iar la capitolul desert papanasii sunt favoritii copiilor (asta ca in anumite situatii nu le dam voie sa aleaga inghetata!).

Tablouri cu Beatles-ii si John Lennon si Freddy Mercury sunt agatate pe pereti.

Personalul este deosebit de amabil. La acest ultim popas am fost serviti din partea casei cu doua portii de papanasi de catre administratoarea restaurantului, pe care nu o cunoastem si nici nu am intrat intr-o relatie cu Dumneaei. Asa pur si simplu. Cred ca asimtit ca urma sa scriu pe AFA!

Trebuie spus ca acum ceva ani restaurantul apartinea unui fotbalist, si aici puteai urmari pe ecrane mari cotele la pariuri, meciuri etc. Acum de cand s-a schimbat conducerea, nu mai are aceasta amprenta.

Este locul ideal sa te opresti sa mananci ceva inainte sau dupa ce vizitezi parcul Chindia sau Turnul Chindiei sau Gradina Zoologica din Targiviste sau Curtea Veche (vezi impresii).

Am sa povestesc si un mic incident pe care l-am trait penultima data cand ne-am oprit aici, si anume la intoarcerea din excursia de Craciun de la Hotel Pestera, in decembrie, acum mai putin de 2 luni (vezi impresii).

Neatenti sau cascati, am uitat camera video la restaurant. De fapt aceasta fiind agatata de haine, a cazut la un moment dat impreuna cu acestea si cand am ridicat hainele, nu ne-a sarit in ochi si camera video si asa am plecat spre casa (Bucuresti) unde cand am inventariat bagajele, am realizat ca lipsea camera video! Mare lovitura! Dar si mare noric pentru ca am realizat aceasta la scurt timp dupa ce am ajuns acasa. Am dat un remember rapid in memoria mea si am realizat ce s-a intamplat si cum uitasem de fapt camera video la restaurantul Millenium. Povestea s-a incheiat cu happy-end, camera fiind recuperata de niste rude dragute care locuiau mai aproape de locatie decat noi (care eram la 80 km) si care s-au pus pe roate si au recuperat pretioasa scula de pozat si filmat.

Va recomand restaurantul Millenium unde eu m-am simtit de fiecare data foarte bine, cu sau fara copii, cu sau fara nevasta, cu prieteni sau parteneri de afaceri. Mancarea este foarte gustoasa, atmosfera destinsa... va urez pofta buna!

Trimis de Dan&Ema in 14.02.15 08:39:22
Validat / Publicat: 14.02.15 10:13:13
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TÂRGOVIȘTE [DB].

VIZUALIZĂRI: 6962 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

[14.02.15 10:12:42]

@Dan&Ema - Mutat, la reorganizare, în rubrica "Restaurante, terase în Târgoviște" (deja existentă pe sait)

[14.02.15 10:40:31]

@webmaster26 - rog modificare targoviste in titlu respectiv sinca in text (greseli de ortografie din graba tastarii. multumesc

Done

irinad
[14.02.15 20:12:58]

Te felicita pentru review-ul de fata o targovisteanca pentru care restaurantul frecventat destul de des este... Millenium! Da, tot ceea ce ai scris este real, tot personalul este dragut, in frunte cu doamna care se ocupa de el. De asemenea, trecutul restaurantului este legat de numele unui mare fotbalist roman, Giani Chirita (a facut parte din lotul Romaniei la Campionatul Mondial de Fotbal SUA 1994, de vis pentru tara noastra) care i-a fost proprietar. O mica rectificare as face: accesul in parc al masinilor este permis nu numai celor ce vin la restaurant, ci tuturor celor ce vor sa viziteze tot ceea ce ai enumerat tu mai sus, parcarea nefiind doar a restaurantului.

irinad
[14.02.15 20:22:49]

@irinad - Imi cer scuze, este vorba despre Iulian Chirita, nu despre Giani Kirita. Am sesizat abia dupa ce postat ecoul.

[14.02.15 23:08:11]

@irinad - Iti multumesc f mult pentru apreciere si completari. Voi reveni intotdeauna cu mare grad in Targoviste, in Chindia si la Millenium.

Si ma onoreaza confirmarile unei targovistence. Numai de bine!

[15.02.15 11:39:49]

O altă târgovișteancă (mândră tare și mare promotoare a orașului. Vezi Târgoviștea în imagini - un search pe google) te va contrazice un pic, din păcate. În Parcul Chindia se poate intra cu mașina, indiferent de locul unde alegi să servești masa. Poți chiar să nu o faci. Într-adevăr, restaurantul Millennium și-a "racolat" câteva din locurile de parcare, ca fiind ale lor. Din punctul de vedere al autorităților locale, nu știu dacă lucrurile stau chiar așa, dar asta este o altă discuție. După mine, intrarea cu mașina în Parc ar trebui interzisă expres, pentru toată lumea, așa cum era cândva.

Acum voi încercarea marea cu degetul și cu un strop de subiectivism te sfătuiesc să traversezi parcul și să încerci restaurantul de vis-a-vis. De creier nu îmi amintesc cum este, dar pizza rivalizează cu alte câteva locuri pentru cel mai bun loc de savurat o pizza (noi suntem fani înfocați... mâncăm pizza oriunde ). De asemenea, mâncare excelentă și făcută fix în fața ta, cum în București raaar găsești, este la intrare în Parcul Chindia, la Tower's Pub.

Bineînțeles, înțeleg dragostea la prima vedere pentru restaurantul millennium. Și pentru noi doi, acel local avea o semnificație aparte, fiind locul unde Omul meu mă scotea la întâlniri acum... mulți ani Dar acum, obiectiv vorbind, calitatea a început să ridice semne de întrebare. Târgoviștea, deși este un oraș mic, are foarte multe restaurante, iar oferta fiind atât de vastă, calitatea se cere crescută.

O să încerc să îmi fac timp și să scriu un review despre cât mai multe localuri din Târgoviște. Intre timp să îmi spui dacă îți place ce ai găsit la căutarea aia pe google.

[15.02.15 12:41:00]

@cloverina:

Multumesc foarte mult pentru completarile pertinente ale unei targovistence mandre si mare promotoare a urbei in care traieste, fosta capitala dealtfel.

Pt Towers Pub am mai primit recomandari, ultima recenta, asa ca data viitoare il incercam.

Larissa
[15.02.15 13:00:17]

Era sa il ratez... cu citirea! Nu prea ajung in Targoviste, am fost odata la o nunta dar nu imi amintesc numele localului.

E de retinut ce ai scris, confirmarea de catre localnici a venit rapid, poate la vara il duc pe pitic la cetate, zice lumea ca ar merita o vizita... si atunci o sa incerc si eu un pranz pe acolo, preturile ar fi ok.

Multumim pentru impresii!

[15.02.15 19:13:27]

@larissa2015 - Nu mă pot abţine! Dacă ai pitic şi ajungeţi la Târgovişte, nu rataţi Grădina Zoologică. Are o pagină de facebook care arată muuulte lucruri frumoase. De asemenea, un moment foarte bun de a vizita Cetatea (căci celelalte sunt doar momente bune) este în septembrie, de Sfântă Mărie, când sunt zilele oraşului. Nişte festivităţi minunate au loc în Parcul Chindia. Piticul ar fi încântat! Vezi impresii

[15.02.15 19:17:53]

@cloverina: Hanul Targovetilor s-a inchis sau s-a mutat? De multe ori am mancat si acolo dar nu l-am mai vazut in peisaj...

[15.02.15 19:44:38]

@Dan&Ema: S-a închis. Pentru o altă experiență culinară deosebită vă recomand să urcați până la Mănăstirea Dealu, de la ieșire din oraș. Sunt maxim 3 km. În drum spre ea, pe stânga, este restaurantul Casa noastră, cu o priveliște de vis asupra Cetății. Preturile la fel ca în toată Târgoviștea... acceptabile spre mici (când vin acasă din București, portofelul e cel mai fericit după mama...).

[15.02.15 19:50:27]

@cloverina: multumesc. La Dealu e frumos si panorama asupra orasului asijderea. La Casa noastra nu m-am oprit.

Iata o noua sugestie buna

Larissa
[15.02.15 23:39:30]

@cloverina - Multumesc mult de informatii, zoo cu cetatea e o idee buna! Doar ca in septembrie suntem la mare, dar, pentru orice wk din vara pare perfect!

Roxana27
[16.06.15 17:54:04]

@Dan&Ema -

Multumim pentru recomandare.

Am vizitat Targovistea si, in urma articolului tau, cand a venit foamea, ne-am dus direct la Rest. Millenium.

Am mancat pizza, pentru ca juniorii asta au vrut, a fost delicioasa.

O bila alba pentru doamna care patroneaza acest restaurant si grija pe care o are ca totul sa fie la superlativ.

Am stat pe terasa la racoare, in timp ce copiii s-au putut da in saltea... pentru cei mai mici exista un alt loc de joaca, tot al restaurantului, dar specific varstei.

Frumos... de revenit, pentru cei care au mai fost... si de oprit pt papica buna, pentru cei care nu au fost inca.

zoloft
[17.06.17 20:24:50]

Locație frumoasa în parc, servicii bune, muzica potrivită, meniu variat insa mâncarea nu are gust...

Degeaba toate cele dacă mâncarea e parcă scoasă din congelator...

Păcat de locație...

[18.06.17 12:45:03]

@Roxana27:

Culmea e ca exact astazi cand ma intorceam din periplul dambovitean de weekend, chiar la Millenium m-am gandit si acum cand am ajuns acasa si dau o rasfoire pe AFA, ce sa vad ecoul tau laudativ.

E un loc e noua ne place, ma bucur ca a fosi si pe placul vostru.

Multimesc de lecturarea articolului si ecou.

Numai de bine!

[18.06.17 12:47:40]

@zoloft:

Gusturile nu se discuta. Confirm ca nu e ca in blidele bunicii de bun, dar pentru mine care am popsit aici de vreo 10 ori sa mananc, inclusiv marea eclipsa din 2000 parca am vazut-o aici, este ok.

cloverina, Dan&Ema, irinad, Roxana27, zoloft
Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în Târgoviște și împrejurimi: