ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 12.02.2015
DIN: bucuresti
ÎNSCRIS: 12.02.08
JAN-2015

Good morning Viet Nam - Episodul 4: Mui Ne

Am plecat din Sud catre Nord - din Ho chi minh prima oprire a fost in Mui Ne, o mica localitate la Marea Chinei de Sud, unde ne-am relaxat la mare si la soare, dar unde mai erau cateva locuri interesante de vazut, si uite asa am imbinat putina aventura cu relaxarea la mare)

Despre cum am ajuns aici am povestit in episoadele anterioare; 5 ore pt 150 km, in sleeping bus ziua! Dupa 80 km de drum, extrem de diferit, de la autostrada, poduri, la drum de tara prin sate sarace, plantatii de orez, lacuri cu nuferi , palmieri, am facut popas 15 minute intr-o piata, pt unele nevoi, si am urcat din nou in bus! Aveti grija, in bus e foarte frig, aerul conditionat e dat la maxim si oricat l-ati inchide (daca functioneaza butoanele proprii)) tot e frig, asa ca e bine sa aveti la voi un hanorac, o bluza cu maneca lunga, sosete!

Bus-ul opreste doar la hotelurile care sunt in orasul Phan Thiet, aflate inainte de Mui Ne Resort, langa care se afla si sediul agentiei Sinh cafe!

Am coborat in Phan Thiet la agentie, unde am stabilit detaliile pt urmatoarea plecare din Mui Ne catre Dalat, cu aceeasi companie, prin open ticket pt bus Fiind in drumul catre Dalat, am aranjat sa fim luati din fata hotelului nostru la 7,30, peste 2 zile - d-ra de la agentie ne-a rugat sa ii sunam si sa le spunem nr camerei unde vom sta.

Am luat un taxi Mai Linh pt cei aproximativ 3 km din Phan Thiet pana in Mui Ne, pt care am platit 44000 vnd. Taxiul este destul de scump in Vietnam, unde benzina costa putin, dar acest lucru are legatura cu faptul ca masinile in Vietnam sunt foarte scumpe, datorita taxelor uriase stabilite de guvernul comunist! Iar scoala de soferi dureaza 6 luni de zile si costa undeva intre 600-800 dolari!! In plus, nu poti conduce masina in Vietnam decat daca ai carnet de sofer vietnamez, asa ca, aviz amatorilor!

Turismul a transformat Mui Ne într-o destinație in 1995, când mulți turisti au vizitat localitatea pentru a vedea eclipsa de soare din 24 octombrie 1995. Mui Ne are multe hoteluri pe plaja, precum și restaurante, baruri și cafenele. Este o destinație populară, in special pentru turiștii ruși, (care populeaza cam toate statiunile de la plajele din Asia de sud est, acelasi lucru se intampla si in sudul Thailandei) și multe dintre restaurante și hoteluri sunt deținute de ei

Mui Ne Beach este o plaja populara tropicala. Briza puternica a marii a facut din Mui Ne o destinatie populara pentru kitesurfing și windsurfing (sezonul turistic este din decembrie până în mai.), temperatura medie este de 27 ° C, iar clima este caldă și uscată in cea mai mare parte a anului. Cand am fost noi au fost 30 grade, dar perfecte, nu umezeala, nu aer fierbinte.

Dupa ce ne-am cazat, aranjat, etc, am plecat in explorare - ne era cam foame, hostelul nostru nu avea restaurant, asa ca l-am intrebat pe patron daca ne poate recomanda un loc bun pt masa; ne-a spus ca nu stie, dar ca in restaurantul de vis-a-vis a vazut multi oameni, ceea ce e un semn bun! Hai sa vedem, cand colo - ce sa vezi? totul in limba rusa, preturi pt turistii rusi, asa ca, am plecat mai departe in explorare! Si mergand usor de-a lungul drumului, am descoperit un local dragut, Hoa Huong Duong, micut, condus de o familie foarte draguta, unde am ales sa avem toate mesele. Oamenii erau foarte draguti, zambind tot timpul, aveau meniu si in limba engleza, orice voiai iti aduceau in 2 minute! Fetele vorbeau engleza, iar cu parintii ne intelegeam mai mult prin semne si aratand pe meniu ce vrem, dar ne-am inteles! Aveau free wi-fi si a mers foarte bine, bucataria era open space si vedeai cum iti gateau, iar acolo mancau si ei, asa ca, totul ni s-a parut sigur si placut.

Am mancat noodles cu pui, foarte bun 39000vnd, gratar pui cu legume/orez 59000vnd, 1 bere era 12000 vnd, 1 fresh 19000 vnd, pho ga 45000 vnd, ton la gratar 69000 vnd (nu avea acolo, dar in 2 minute domnul a fost si a cumparat o bucata frumoasa de ton, il ador), red snapper ales din acvariu, proaspat, viu 79000 vnd pus pe gratar in curte, la carbuni, pancake 29000 vnd, foarte buna mancare si preturi bune pt un restaurant la mare! In plus prin curtea lor, coborai in curtea unui resort si ajungeai imediat la mare, la plaja privata a hotelului, dar nimeni nu ne-a intrebat nimic; nu am stat la plaja pe sezlongurile hotelului, erau cateva, am mers cativa metri in stanga pe o bucata de plaja libera si am putut sa cantarim din ochi plasele pescarilor si sa admiram vasele lor traditionale, rotunde = coracles

În Vietnam, coracles sunt construite traditional din bambus si sunt încă utilizate pe mai multe plaje, cum ar fi la Nha Trang, Phan Thiet și Mui Ne. Ele sunt folosite sau de catre un singur om, sau sunt remorcate în linie în spatele unei barci cu motor, ca mărgelele pe ață, si duse in larg, la locurile de pescuit unde pescarul intinde plasele. Ne uitam si nu ne venea sa credem cum reusesc sa nu se rastoarne!

Cum luam noi pranzul, ne aruncam privirea peste drum, pt ca tot auzeam jeep-uri oprind, pornind si nu stiam inca de ce-cand colo, ce sa vezi? Eram langa una din atractiile naturale din zona Fairy stream (Suoi Tien) pe care am decis sa o vizitam in acea zi, dupa ce am fost intai la plaja, normal!!

Marea era calda, linistita in acea zona, partea agitata este la capatul orasului, dar tot am reusit sa admiram windsurferi si surferite).

Dupa o baie de bun venit, ne-am uscat si am plecat catre obiectivul nr

1) FAIRY STREAM este un râu micut care serpuieste prin păduri de bambus, bolovani și dunele din spatele satului, în unele parti fiind o versiune in miniatura a minunatului Grand Canyon. In cea mai mare parte, apa este aproximativ pana la glezne și nu mai mult de pana la genunchi in cea mai adanca parte. Partea de jos este nisip rosu, cald, cu câteva pietre și poti merge foarte confortabil si descult, lucru pe care l-am si facut! Apa era calda, iar senzatia incredibil de placuta, aveai impresia ca te vei murdari, ca e noroi, dar nu e deloc asa!

Am urcat dealurile de nisip roșu cu vedere la valea râului, am mers pe ele paralel cu râul, nisipul nu era deloc fierbinte, poate datorita si orei la care am mers, in jur de 16! . Turul in amonte este de aproximativ 20 de minute, am ajuns la o cascadă mică, ne-am balacit putin, apoi am explorat dunele rosii de nisip, cu view-uri ametitoare.

Datorita orei am reusit sa evitam nebunia celor care incearca sa-ti vanda diverse prostiute, inclusiv un sac sau o bucata de plastic pt a te da pe dune, lucru total nepotrivit pt ca nu aluneci prea mult si am inteles ca daca iti lasai lucrurile nepazite, mai si dispar - noi nu am patit asa ceva!

E foarte interesant sa fii la mare si sa te distrezi pe dune de nisip, dar chiar asa este! Si nu exista doar dunele rosii, dar exista si dunele albe, ireale, ai putea sa juri ca esti in Sahara (si noi am fost acolo)

2) RED DUNES (dunele rosii sunt in capatul orasului, nu costa nimic, desi s-ar putea sa va ceara la intrarea in Fairy cativa banuti ca sa va pastreze pantofii, dar nu e nevoie sa-i lasati acolo, ii puteti lua in mana sau in rucsac, sau mergeti cu slapi si puteti merge incaltati!

De la semnul spre Fairy stream, intrati pe o straduta din localitate, mergeti inainte, o sa treceti pe langa cateva case, o sa mirositi parfumul gainilor libere, al porcilor liberi, dar nu renuntati, mai mergeti putin, si la stanga o sa vedeti intrarea, coborarea de fapt in rau!

Mergand de-a lungul raului, o sa vedeti si un loc unde puteti face plimbari cu strutii, daca doriti si daca aveti maxim 60 kg!

Tot inainte o sa ajungeti la un restaurant, o mini gradina zoologica, gratis -am vazut serpi, porc spinos, iepurasi, si... un crocodil pe care nu l-am fi zarit, pt ca statea in apa, la panda, cand a venit baiatul de acolo si i-a aruncat ceva de mancare - intr-o fractiune de secunda a sarit din apa jumatate de metru, a fost putin de speriat (noroc ca nu era prea mare)

Dupa o plimbare atat de minunata, vremea a fost grozava, (dar sa nu plecati fara palarie de soare, apa si ochelari de soare, daca nu ajungeti dupa-amiaza ca noi), ne-am intors in oras, l-am strabatut in lung si-n lat, am admirat fiecare magazin, am baut un fresh, am luat cina, iar plimbare, si asa s-a incheiat prima zi!

Studiasem ofertele excursiilor si pt ca nu conducem motorete, iar masina nu poti inchiria daca nu ai permis vietnamez, am ales sa mergem in excursie cu un jeep, excursia luata de la hotel pt ca pretul a fost bun - pretul scris in brosura era 450000 vnd pt 2 pers, dar domnul ne-a spus ca vom plati 400000, reducere pt noi!

Am decis sa mergem in tura a doua, de la 14, pt ca prima era prea devreme dimineata la rasarit de soare, foarte aglomerat citisem, si noi voiam sa mai avem o zi de plaja!

Asa ca, dupa micul dejun, am mers la plaja si la 14 eram gata pt excursia- ea cuprindea fairy stream, satul de pescari, dunele rosii si dunele albe, Pt ca noi vazusem deja doua obiective, nu am mai vrut sa ne oprim la ele, si am plecat direct catre satul de pescari si dunele albe!

3) SATUL DE PESCARI sau PORTUL PESCARILOR se afla intr-un loc linistit, la capatul din nord al golfului Mui Ne - drumul de coasta duce direct acolo, si la intrarea in sat toata lumea opreste pt o priveliste superba asupra portului, unde sunt zeci, sute de barci colorate ancorate. Tot aici exista o piata de peste, normal, de unde poti cumpara peste proaspat pe care il poti gati tu sau ti-l gateste doamna de la hotel (la majoritatea hostelurilor sau guest house-urilor se intampla la fel)

Am plecat apoi in jeep-ul nostru, cu vantul fluturandu-ne bine parul (noroc ca aveam cu ce sa ma protejez de vant si curent, jeep-ul e deschis), urmand drumul pe coasta, admirand marea agitata si la un moment dat, am parasit drumul principal si in stanga, departe, s-au ivit majestuoasele dune albe, parca ireale!

4) WHITE DUNES (dunele albe) sunt o minune a naturii unde culoarea variaza de la auriu la alb pur, si cel mai uscat loc din Asia de sud est (50 cm precipitatii anual)

Drumul e rau, vai de cei cu motorete inchiriate, tot praful si toate gropile, aventura curata! Dunele par undeva departe, dar nu sunt, pt ca drumul inconjoara lacul (exista un lac mare aici) si ajungi imediat la locurile de parcare, de unde pornesti pe jos in aventura! Aici exista toalete, restaurant, un loc racoros ce te asteapta dupa aventura prin nisip si intrarea la dune este 10000 vnd de pers

Zona Bao Trang are 3 lacuri: Bau Ong (Gentleman Lake), Bau Ba (Lady Lake), care este cea mai mare, și Bau Xoai (Mango Lacul), care este cel mai mic. La cele mai mici, capetele sunt acoperite cu flori frumoase de lotus, și, astfel, zona este uneori menționată ca "Lotus Lake" de companiile de turism; nu erau infloriti in ianuarie, din pacate!

Si tot, din pacate, maretia si linistea dunelor sunt tulburate de zgomotul infernal al unor ATV jalnice, inchiriate de turisti, pacat, dar asta e -noi am ales sa exploram pe jos, sa urcam si sa coboram, sa alunecam usor, sa simtit fiecare granula de nisip, sa admiram maretia dunelor ce apareau una dupa alta, imediat ce credeai ca tu esti stapan si le-ai cucerit! Ne-am plimbat ore in sir, vremea a tinut cu noi, nu a fost caldura ucigatoare, am avut apa, a fost foarte bine!

Ne-am despartit cu greu de ele, si cu multe amintiri si poze grozave, ne-am indreptat catre hostel.

Pe drum, a mai fost o oprire si o explorare a unei minunatii ale naturii

5) RED CANYON - e uimitor cat de rosu este pamantul in zona si cat de roditor!

Si aici am explorat, am admirat, ne-am intristat sa vedem ca oamenii isi lasa mesajele scrise pe stanci ca si cand ar fi proprietati private, si parca nici atunci nu pot fi de acord sa strici o opera de arta perfecta, facuta de natura!

Dupa o zi plina, ne-am intors in oras, unde am renegociat pretul, soferul spunand si el ca nu am mai oprit la cele doua obiective, si pretul final a fost 30000 vnd (14 $ pt 2 pers)

O zi minunata, terminata cu un apus de soare la malul marii, cu o cina linistita, cu plimbarea de seara si, din pacate, cu pregatirea pt plecarea catre urmatoare destinatie))

Trimis de andreea72 in 12.02.15 22:01:30
Validat / Publicat: 13.02.15 08:44:02
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în VIETNAM.

VIZUALIZĂRI: 5973 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (andreea72); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 marea chinei de sud, venim!

tata123 🔱
[13.02.15 09:56:26]

@andreea72 - O țară unde puțină lume ajunge, dar plină de minunății naturale și antropice. Cred că v-ați luat notițe pe parcursul vizitelor, totul e atât de bine precizat.

Mmm... bere Saigon. Și Doamne până unde a ajuns wifi-ul pe planetă! Scoicile foarte frumoase.

[13.02.15 11:43:33]

@tata123: recunosc. Am luat notite... Asa este. totul se misca extrem de repede pe planeta noastră.

gabitza76
[14.02.15 03:23:43]

Super articol, super informatii. Astept cu nerabdare urmatoarele impresii din calatorie. Multumim Andreea

[14.02.15 08:35:47]

Cu mare placere. itza76:

adri-nico
[14.02.15 09:48:31]

Am vazut articolul de ieri dar abia acum am avut timp sa il savurez. ai niste poze superbe, alea cu scoicile colorate... si nu numai!

am vazut in jeep mai multe persoane, nu erati doar voi in excursie? si daca au fost si altii, cum v-ati pus e acord sa nu opriti la cele doua obiective? soferul statea dupa voi timp nelimitat sau stiati ca aveti 30 min la dune, 10 la crocodili, etc?

[14.02.15 10:02:15]

@adri-nico -Multumesc, ne place fotografia si daca ai lumina si aparatul potrivit, ies niste mici minuni!

Nu am fost mai multe pers, am fost doar noi doi -in poza era soferul, si in spate se vedea sotul meu, el fotografia in oglinda retrovizoare! Timpul a fost nelimitat, el ne astepta pana veneam, acesta este avantajul inchirierii unei 'private car' (sigur ca nu poti sta zece ore, exista o limita a bunului simt)

buterfly*
[15.02.15 07:19:30]

superbe poze! superbe peisaje, plaje de vis, aventuri minunate, felicitari maxime!!! P17 imi place in mod deosebit

[15.02.15 10:15:00]

M@buterfly: multumesc frumos

[19.04.15 12:57:28]

[19.04.15 14:08:21]

@webmasterX: departures este una din emisiunile noastre preferarea, așa ca multumesc

gosabucur
[29.10.15 13:18:18]

Draga Andreea, plecam si noi in Vietnam + Cambodia, in Februarie 2016. La inceput stam 4 zile in HCM, apoi Mui Ne, apoi mergem spre Pnom Penh, si de acolo spre Siem Reap, Angkor Vat. Apoi inapoi spre HCM.

Mergem cu Aeroflot, pt. ca sunt cei mai ieftini si au si Expres Hotel, in zona de tranzit.

Cu Qatar am fost anul trecut in Malaesya-si am fost dezamagit mai ales de mancarea de la bord.

Intrebare: ai facut vaccinuri (febra tifoida, difterie etc)?

Daca da, unde?

Anul trecut la Batu Cave, in KL fiica mea a fost muscata de o insecta, si am ajuns la ungente in Singapore -unde a facut antitetanos+antibiotice+simptomatice. (culmea au costat mai putin ca la noi), asa ca anul acesta vreau sa fiu mai precaut.

La Mui Ne, unde stam 4 zile vom urma traseul tau + o zi de rasfat la SPA -ul, wonder spring, sau asa ceva.

Imi place articolul tau, pe care il voi reciti cu atentie.

[29.10.15 19:55:21]

Bună seara! Nu am făcut nici un vaccin și nu este nevoie să faci, nu e nici o atenționare pt orașele în care mergi tu!

Cu copilul nu știu ce să zic, o trusă bună de urgență te poate scăpa de multe!

Baftă!

gosabucur
[30.10.15 10:58:00]

@andreea72 - Multumesc mult pt. raspuns.

Copilul (care este doctor), insista pt. vaccinari, insa eu nu prea vreau, asa ca sfatul tau este un argument in favoarea opiniei mele.

[30.10.15 12:25:10]

@gosabucur: am stat 2 sapt și am fost din sud în nord, fără probleme