ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 08.02.2015
DIN: Piteşti
ÎNSCRIS: 19.06.11
DEC-2014

Fragrance Hotel - Pearl Singapore

Fragrance Hotel – Pearl este situat pe 21 Lorong 14, cartierul Geyland, aproape de staţia de metrou Aljunied, linia verde est – vest. Face parte din Lanţul hotelier Fragrance Hotel şi are 129 camere. Locaţia este pe Booking.com din 3 noiembrie 2002.

”Am fost acolo” în decembrie 2014, patru nopţi, cu o ofertă inteligentă de pe Agoda (discount de 20%), costul fiind în jur de 53 euro pe noapte, convenabil pentru Singapore.

Hotelul se află la circa 20 de minute de mers cu maşina, sau circa 50 de minute mers pe jos şi cu metroul, de la Aeroportul Internaţional Changi unde am aterizat în jurul orei 12:30. Despre aeroport s-a mai scris, aşa că voi spune doar câteva impresii de moment: aeroportul este, ca întreg Singapore, foarte “verde” şi foarte ecologic, spaţios şi primitor, modern şi tehnologizat.

De la terminalul 2 ne-am deplasat la terminalul 1 pentru a lua viza de intrare în Singapore şi a ne recupera bagajele. Am mers cu un trenuleţ cu “vatman automat”. Apropo, acelaşi mod de transport de la un terminal la altul este şi pe aeroportul Charles de Gaulle din Paris. După modernizarea aeroportului se vede că francezii s-au tehnologizat şi ei. Am mers, am urcat şi coborât pe scările rulante, de care singaporezii nu duc lipsă.

Viza am obţinut-o foarte repede, este gratuită find deschise mai multe ghişee cu personal suficient. Am schimbat bani la casa de schimb (operaţie intrată în reflex la sosirea pe orice aeroport) şi, din nou pe alte scări rulante, am coborât pentru a lua metroul în staţia Changi Aeroport. Totul este afişat, indicat, marcat, astfel încât să vrei şi nu te poţi rătăci. De la automatul de bilete am luat fiecare câte un bilet standard, reîncărcabil, valabil pentru 6 călătorii. Biletul oferă facilităţile care se pot vedea în foto. Este destul de simplu de luat biletul: pe harta afişată de automat se atinge staţia dorită, apare costul biletului până la acea staţie (cea mai mică sumă fiind în jur de 1,8 dolari singaporezi (1DSG aproximativ 0,6 Euro), se introduce suma respectivă (se dă rest) şi primiţi biletul. Ca şi în metroul din Bangkok, unde am fost tot în această perioadă, biletul se bifează la intrare şi la ieşire prin touch screen.

Din staţia de metrou (MRT Aljunied) se trece printr-o zonă de bazar cu de toate, inclusiv mâncare stradală (cu specific chinezesc şi malay), apoi se merge circa 350 de metri pe Lor 25A Geyland spre Sims Avenue care se traversează, după care se face la dreapta pe Geyland Road, circa 500 metri, apoi se merge la stanga, pe Lorong 14 Geyland circa 100 metri. Hotelul se află pe partea stangă a străzii.

Camerele sunt luminoase, destul de spaţioase, izolate foarte bine termic şi fonic si oferă multe facilităţi: aer condiţionat, seif, frigider, duş şi uscător de păr, articole de toaletă gratuite, toaletă, telefon, canale prin cablu, TV cu ecran plat. Se mai oferă serviciu de trezire, WiFi gratuit în toate camerele, facilități pentru prepararea ceaiului şi a cafelei, apă plată, depozit de bagaje și serviciu de spălătorie.

Amplasat în districtul plin de viață Geylang, Fragrance Hotel-Pearl este înconjurat de multe restaurante cunoscute, de shophouse-uri şi de karaoke lounge. Geylang este bine cunoscut prin vânzarea durianului. Zonă conservată, cum era înainte de 1970, arată vechea faţă reală, umană şi mai puţin tehnologizată a modernului Singapore.

Geylang este un cartier roşu-lumină în Singapore. Prostituate din Thailanda, Indonezia, China sau Malaezia locuiesc aici. Districtul găzduieşte sute de bordeluri, unele reglementate, altele ilegale. Acestea sunt uşor de identificat după numerele stradale mari și luminoase, de culoare roşie. Funcţionează întreaga zi cu precădere la lăsarea serii şi noaptea.

Geylang este o alegere excelentă pentru călătorii interesați de mâncare bună şi nu prea scumpă, de monumentele din Singapore care sunt relativ aproape şi pentru cei cărora le place viaţa de noapte.

Un hotel cu o ofertă bună şi un raport calitate preţ bun, mai ales pentru scumpul şi la propriu şi la figurat Singapore.

Singapore este un oraş deosebit, cu multe atracţii (centrul civic, Gardens by the Bay, Grădina Botanică, Singapore Zoo, River Safari, Singapore River Cruise- plimbare cu barca, Chinatown, temple şi insula Sentosa, pe care le-am vizitat în timpul sejurului, dar despre care nu ştiu când voi avea timp să povestesc……...

Trimis de mprofeanu in 08.02.15 14:56:38
Validat / Publicat: 08.02.15 16:47:26

VIZUALIZĂRI: 2040 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P04 Bilet pentru 6 călătorii Singapore. Se foloseşte ca suport, reîncărcându-se la fiecare călătorie.

[08.02.15 16:46:50]

Mutat în rubrica "Fragrance Hotel - Pearl, SINGAPORE" (nou-creată pe sait)

mprofeanuAUTOR REVIEW
[08.02.15 17:27:47]

@webmaster21 - Coordonatele GPS sunt aproximative. După mine sunt (1.310620,103.880735).

[08.02.15 17:34:03]

@mprofeanu - Conform hărții, coordonatele menționate de tine sunt corespunzătoare hotelului Fragrance Hotel - Crystal (din același lanț hotelier). Până la urmă locația descrisă este Pearl sau Crystal?

mprofeanuAUTOR REVIEW
[08.02.15 17:59:56]

@webmaster21 - Locatia descrisa este Fragrance Pearl, iar distanta dintre cele doua hoteluri este in jur de 350m.

Am revazut si coordonatele corecte sunt: 1.31101243N, 103.87945314E.

Scuze!

mprofeanu