ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 07.02.2015
DIN: Craiova
ÎNSCRIS: 29.08.12
FEB-2015

Vacanta de iarna reusita

Anul acesta am pregatit din timp vacanta din februarie a fetitei. Anul trecut am hotarat tarziu ce sa facem si nu am avut multe optiuni, totusi am tras un bilet castigator cu hotel O3ZONE din Tusnad. Am cercetat mult in luna octombrie si am hotarat ca ni s-ar potrivi Hotel Orizont Cozia. Am rezervat direct la receptie si totul a mers bine.

A venit si ziua plecarii! Din pacate nu am prins o perioada cu zapada asa ca fetita ne-a dat o bila neagra pentru ca nu i-am asigurat conditii de sanius.

La receptie am fost intampinati cu multa caldura si am primit imediat camera care spre surprinderea noastra a fost mai buna decat ce am platit (era camera cu balcon si noi am platit fara).

Chiar dupa ce ne-am cazat am mers sa vedem Centrul spa care pentru noi a fost principalul motiv al alegerii hotelului. Ne-a placut din start ce am vazut, asa ca am urcat repede in camera pentru a ne echipa "de baie". Bazinul cu apa sarata micut dar asa cum scrie in descriere incalzit (la cateva ore venea cineva sa masoare temperatura si avea intradevar 35-36 grade). Bazinul cu apa normala era ceva mai rece dar si in descriere spune ca sunt 29-30 grade care le avea in mod cert. Mai existau doua jacuzzi (unul mai mic pentru 2 persoane si altul pentru 4), sauna umeda si uscata, o mica zona de relaxare cand iesi de la sauna, o salina foarte buna pentru cei mici si o sala pentru masaj. Masajul nu l-am incercat dar sotia care este mare fan al acestui mod de destindere a zis ca a fost excelent. Pe scurt Centrul spa chiar merita "toti banii", era singurul lucru care a convins-o pe cea mica (foarte mofturoasa) sa manance (i-am spus ca cine nu mananca nu poate intra la bazin).

Camera ok pentru 3 stele cu un LCD cu diagonala 81-85, o baie micuta dar functionala.

Acum sa trecem la masa. Micul dejun foarte bogat si cu lucruri care nu le-am gasit nici la 4 stele in alte parti. Cateva exemple mozzarella cu rosii cherry, icre invelite in file de somon, 2-3 feluri de cascaval, 2-3 feluri de branza, pastarama de vita, salamuri de calitate (Sibiu, uscate) plus cateva produse de casa gen sirop din muguri de brad sau din flori de salcam, gem de prune cu miez de nuca.

La pranz si seara exista un meniu foarte bogat din care era imposibil sa nu gasesti ceva de ales. Existau minim cate 10 produse la fiecare din categoriile pui, vita, porc si peste plus diverse salate. Portiile nici mari nici mici, iar preturile rezonabile.

Pentru a nu parea ca totul a fost de vis exista si cateva mici deficiente:

- mult prea cald in camera, dar ni s-a explicat ca pentru a avea o temperatura buna in camerele marginale si pe holuri (unde megeai in halat la si de la Spa) este cald in camerele de mijloc cum a fost a noastra

- internetul wireless destul de slab

- termometrele de la sauna si ceasul din salina nu functionau

- desi bucataria este foarte buna nu stiu sa gateasca pastele, mai bine le scot din meniu

Din pacate cand iesi din hotel incepe dezastrul, nu ai ce sa faci. Poti vizita manastirile din zona si poti face o plimbare pana in Calimanesti pe "aleea balneara". Nu exista decat 3 magazine din care poti cumpara produse alimentare si cam atat.

In concluzie avand in vedere ca am mers acolo pentru bazinul cu apa sarata (singurul din zona) si mini salina scopul a fost atins acestea corespunzand asteptarilor, iar hotelul si personalul au depasit asteptarile.

Trimis de nrs † in 07.02.15 22:23:06
Validat / Publicat: 08.02.15 04:00:13
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în CĂLIMĂNEŞTI-CĂCIULATA.

VIZUALIZĂRI: 2801 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (nrs †); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 52.00 EUR pe cameră

calatorul
    [02.11.16 09:49:00]

Asa este, fosta zona turistica e relativ abandonata si mai functioneaza doar micile buticuri si bodegi pentru turistii rataciti. Iar absenta zapezii din peisaj e tot mai repetata, in fiecare iarna in care Craciunul e uscat si apoi vin ninsori viscolite care troienesc soselele nationale. Sa vedem iarna asta ce ne ofera.

nrs †AUTOR REVIEW
    [03.11.16 21:26:36]

sa speram ca anul acesta ne aduce ceva zapada la inceputul lui februarie cand vom merge iar la Orizont, daca nu intr-o zi mergem la Manastirea Turnu, in alta la Ostrov, apoi Aquapark si cam gata mini vacanta de iarna! cam asa am facut in cei 2 ani anteriori si din pacate nu cred ca se va modifica programul. daca am ceva timp voi incerca sa scriu despre Manastirea Turnu care pe mine m-a impresionat plin simplitate intr-o lume care incearca sa epateze prin opulenta

calatorul, nrs
    Alte impresii din această RUBRICĂOrizont Cozia Hotel [Căciulata]: